آسیاتل

بازدید: 31

ادامه واکنش‌ها به تصویب قانون کشور یهود

منبع : فرارو کد خبر: 1326331
ابراهیم کالین، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: به هیچ وجه نمی‌توان این اقدام تبعیض آمیز که شرایط را به سمت محو مردم فلسطین از وطن مادری‌شان سوق می‌دهد، پذیرفت.

واکنش ها در محکوم کردن قانونی که پارلمان رژیم صهیونیستی با نام "کشور یهود" تصویب کرده است، ادامه دارد و قطر، ترکیه، اردن، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب این مصوبه را شدیدا محکوم کرده و سازمان عفو بین الملل نیز این قانون را در راستای تحکیم تبعیض و نابرابری خوانده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، ابراهیم کالین، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه گفت: به هیچ وجه نمی توان این اقدام تبعیض آمیز که شرایط را به سمت محو مردم فلسطین از وطن مادری شان سوق می دهد، پذیرفت.

وی از جامعه بین الملل نیز خواست در قبال این ظلمی که در مقابل دیدگان جهانیان صورت می گیرد، موضعی نشان دهد.

همزمان، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که این قانون اصول قوانین بین المللی را زیرپا گذاشته و حقوق شهروندان فلسطینی در اراضی اشغالی را از بین می برد.

در همین حال، قطر به شدت این قانون را محکوم و تاکید کرد که این قانون به نژادپرستی دامن می زند و امیدهای باقی مانده برای روند صلح و تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل را از بین می برد.

ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن گفت: مصوبه موسوم به کشور یهود که کنست آن را تصویب کرد به منزله دامن زدن به نژادپرستی ها و نقض قوانین و عرف های بین المللی و حقوق بشر است.

الصفدی در توئیتی نوشت: ما قانون کشور یهود را محکوم می کنیم. این مصوبه شاهدی دیگر بر ادامه اتخاذ گام های یک جانبه از طرف اسرائیل است که نزاع ها را تشدید می کند و جامعه بین الملل نیز باید آن را محکوم کرده و برای حمایت از امنیت و ثبات منطقه ای با آن برخورد کند.

اتحادیه اروپا نیز نسبت به این قانون ابراز نگرانی کرده و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه این اتحادیه در گفت وگویی مطبوعاتی اعلام داشت: ما نگران هستیم و این نگرانی را ابراز کرده و به تماس با مسئولان اسرائیلی در این خصوص ادامه خواهیم داد.

موگرینی گفت: ما درخصوص سخنانمان پیرامون راهکار تشکیل دو کشور کاملا شفاف بودیم و ما معتقدیم که این تنها راهکار برای پیشبرد اوضاع است و هر گامی که این راه حل را پیچیده کند، باید از آن اجتناب کرد.

از سوی دیگر، اتحادیه عرب در بیانیه ای "قانون کشور یهود" را محکوم و اعلام کرد که این قانون باطل و مردود بوده و هیچ مشروعیتی را برای رژیم اشغالگر به ارمغان نخواهد آورد.

اتحادیه عرب تاکید کرد، باید جامعه بین الملل به مسئولیت های خود از طریق اعمال فشار بر اسرائیل عمل کند.

در همین حال، سازمان عفو بین الملل نیز این قانون را به منزله نهادینه کردن ۷۰ سال تبعیض و نابرابری در حق غیریهودیان خواند.

این سازمان اعلام کرد: این قانون باعث می شود فلسطینی هایی که یک پنجم ساکنان را تشکیل می دهند، رسما شهروند درجه دو اعلام شوند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز تاکید کرده است که قدس پایتخت ابدی کشور فلسطین است و بدون قدس امنیت، ثبات و صلحی برای هیچ کسی وجود نخواهد داشت و به هیچ کس این اجازه داده نخواهد شد که در حق قدس کوتاهی کرده یا آن را زیر پا بگذارد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر|

ابتکار: گزارشی از پرونده «پسران شوشتری» خواسته‌ایم| لزوم آموزش‌های خودمراقبتی کودکان و نوجوانان+ابعاد تازه از تجاوز به نوجوانان در شوشتر| "احمد تن تن" کیست؟

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

گزارش «الجزیره» درباره عزم ایران و چین برای عبور از تحریم‌

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

تبلیغات

آسیاتک حمایت