آسیاتل

بازدید: 103

سیخ کبابی که شمشیر یک سریال شد!

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1326035
میان حدود ۱۱۶ قصه‌ای که در قرآن روایت شده‌اند، اصحاب کهف جزو نخستین‌هایی بود که در ایران رنگ تصویر به خود گرفت و در قالب یک سریال تلویزیونی پخش شد. فرج‌ا... سلحشور سال ۱۳۷۵ مجموعه «مردان آنجلس» را بر اساس یکی از جذاب‌ترین قصه‌های قرآن یعنی ماجرای مرارت‌های اصحاب کهف در راه ایمان و در نهایت خواب ۳۰۰ ساله شان، ساخت.
سیخ کبابی که شمشیر یک سریال شد!

میان حدود ۱۱۶ قصه‌ای که در قرآن روایت شده‌اند، اصحاب کهف جزو نخستین‌هایی بود که در ایران رنگ تصویر به خود گرفت و در قالب یک سریال تلویزیونی پخش شد. فرج‌ا... سلحشور سال ۱۳۷۵ مجموعه «مردان آنجلس» را بر اساس یکی از جذاب‌ترین قصه‌های قرآن یعنی ماجرای مرارت‌های اصحاب کهف در راه ایمان و در نهایت خواب ۳۰۰ ساله شان، ساخت.

جام جم: میان حدود ۱۱۶ قصه ای که در قرآن روایت شده اند، اصحاب کهف جزو نخستین هایی بود که در ایران رنگ تصویر به خود گرفت و در قالب یک سریال تلویزیونی پخش شد. فرج ا... سلحشور سال ۱۳۷۵ مجموعه «مردان آنجلس» را بر اساس یکی از جذاب ترین قصه های قرآن یعنی ماجرای مرارت های اصحاب کهف در راه ایمان و در نهایت خواب ۳۰۰ ساله شان، ساخت.


سریالی که از اولین سریال های دینی - تاریخی تلویزیون بود و به سبب همین نخستین بودن در آن سال ها توانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. مردان آنجلس به تازگی از شبکه قرآن بازپخش شد و ما به این بهانه با محسن علی اکبری، تهیه کننده سریال گپ زدیم و از او درباره دشواری های ساخت چنین مجموعه ای در آن سال ها و حاشیه هایش که این روز ها بیشتر در فضای مجازی منتشر شده است، پرسیدیم.

حکایت یاران غار

فرج ا... سلحشور در آن سال ها ده قصه قرآنی را برای ساخت انتخاب کرده بود که یوسف پیامبر، موسی (ع)، اصحاب کهف و حضرت عزیر جزو آن ها بودند. از میان این قصه ها، آنچه اولویت داشت و با توجه به امکانات آن روزها، ساختش برای گروه امکان پذیر به نظر می رسید «اصحاب کهف» بود. سلحشور تصمیم گرفت با ساخت این سریال به قصص قرآنی ورود پیدا کند و بعد از آن سراغ قصه انبیای الهی برود. به گفته تهیه کننده این سریال، «مردان آنجلس» یکی از اولین تجربه کل سینماگران ایران در پرداخت به تاریخ و قصص قرآن، آن هم در ابعاد وسیع بود و از آن جایی که قصه جذابی داشت و تصایر تازه و متفاوتی را به مخاطب ارائه می داد توانست طبق آمار حدود ۹۰ درصد مخاطبان را راضی کند.

آن روز های دشوار

مدتی پیش علی اکبری با آینه نیوز گفتگو کرد و از دشواری های عجیب ساخت این سریال پرده برداشت و از عدم همکاری بعضی مدیران آن زمان گفت. از او درباره این اظهارنظر پرسیدم که جواب داد: موقعی که آغاز کردیم هیچ گونه امکانات تصویری مثل نگاتیو، دوربین، چراغ و ... نداشتیم، اما به لطف خدا ابزار مهیا شد. متاسفانه خیلی از مدیران توان نیرو های انقلاب را باور نداشتند و می ترسیدند نتیجه کار خوب از آب درنیاید. امروز، اما این ترس ها کمتر و نگاه مثبت و اعتماد بیشتر شده و این اعتماد حاصل تجاربی است که در این سال ها به دست آمده. در آن مقطع کسی ما را باور نداشت؛ بخصوص مدیران میانی نه مدیران ارشد.

ما با این مشکل در رسانه ملی، بنیاد سینمایی فارابی و مجموعه ارشاد روبه رو بودیم و این مساله گروه را برای تامین امکانات پروژه در تنگنا قرار می داد. آن زمان ساخت چنین سریالی بسیار سخت و سنگین بود و وقتی مدیران رضایت مخاطبان را دیدند، متوجه اشتباهشان شدند و عذرخواهی کردند. یکی از نقاط قوت این کار، زمان کم تولیدش بود. ظرف ۶ ماه کل تولید به اتمام رسید و این می توانست یک رکورد برای سینمای ایران باشد.

مردان آنجلس در خانه ترکیه ای ها!

یکی از اظهارنظر های جالب تهیه کننده سریال در مورد تاثیر و برد مجموعه تلویزیونی «مردان آنجلس» میان سایر ادیان و کشور های همسایه است. علی اکبری می گوید: مسیحیان خیلی از سریال خوششان آمده بود و به خاطر پخش آن تشکر می کردند. به طور کلی مجموعه «مردان آنجلس» در ارتباط و تعامل ادیان تاثیر بسیار خوبی داشت.

تلویزیون این سریال را در بسیاری از کشور ها توزیع کرد که من در جریان آن نیستم، ولی تا جایی که می دانم در کشور های همسایه پخش شده است. حتی شنیده ام که می گویند در ترکیه در هر خانه ای که بروی یک سی دی از سریال مردان آنجلس هست. یکی دیگر از کار هایی که در آن سال ها صورت گرفت و خبرش منتشر شد این بود که آقای خاتمی، رئیس جمهور وقت در سفری به واتیکان یک سی دی از این مجموعه را به پاپ ژان پل دوم هدیه دادند.

فیلادلفیا کجاست؟

همیشه با پایان یافتن سریال ها بویژه سریالی تاریخی برای مخاطبان جذاب است که بدانند دکور این مجموعه کجاست، چگونه ساخته شده و تا چه زمانی حفظ می شوند. به همین دلیل شهرک های سینمایی و از همه بیشتر شهرک تلویزیونی سینمایی ایران با نام سابق غزالی مکان های جذابی برای بازدید هستند.

لوکیشن هایی داخلی سریال مردان آنجلس، در پلاتویی در شهرک اکباتان تصویربرداری شده و قسمت های جذاب مربوط به کوه و غار هم در تخت رستم شهریار است. جایی در شهرک سینمایی غزالی هم محلی است که پخش های خارجی مجموعه یعنی سرزمین فیلادلفیا، کاخ دقیانوس، دروازه شهر و... در آن واقع شده است. کمی هوشمندی لازم است تا هزینه ای که صرف دکور، لباس و ابزار های به کار رفته در سریال های تاریخی می شوند به هدر نروند.

نگهداری در موزه برای بازدید عموم یا استفاده در مجموعه های دیگر اتفاق معمولی است که پس از اتمام یک مجموعه صورت می گیرد. چند سال پیش اعلام شد که قرار است موزه سیما تاسیس شود و این وسایل در آن جا نگهداری شوند. این اتفاق هنوز نیفتاده است و بخشی از آکسسوار های سریال های تاریخی که پس سال ها سلامت مانده اند، مهمان موزه سینما هستند و بخشی در آرشیو تلویزیون نگهداری می شوند. به گفته علی اکبری آرشیو تلویزیون یکی از بهترین آرشیو های ممکن در کل منطقه است که در آن لباس ها و وسایل را بخوبی نگه می دارند و ابزار و لباس های مربوط به سریال مردان آنجلس هم در این مجموعه محفوظ است.

راوی مردان آنجلس

تحقیقات اولیه و نوشتن قصه اصحاب کهف را سلحشور بر عهده داشت، اما نوشتن متن نهایی با محمدسعید بهمن پور بود؛ روحانی که به گفته علی اکبری، ‍ مدرس دانشگاه کمبریج لندن و ساکن این کشور است در کنار فعالیت های آموزشی و تحقیقاتی اش تا امروز سریال هایی، چون مردان آنجلس و مریم مقدس را برای تلویزیون نوشته و در حال حاضر مشغول بازنویسی مجموعه تلویزیونی حضرت موسی است.

سیخ کبابی که شمشیر شد!

سوتی گرفتن از آثار نمایشی تاریخی باب شده و این به فیلم ها و سریال های وطنی محدود نمی شود؛ فیلمی، چون گلادیاتور هم از گزند چشم ریزبینان در امان نماند. این اتفاق این روز ها و با رشد شبکه های اجتماعی مجازی سرعت بیشتری گرفته است تا جایی که مدتی پیش تصاویری از مردان آنجلس در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد در این سریال به جای شمشیر رومیان از سیخ کباب استفاده شده است! حتی می گفتند پر های روی کلاه رومیان جارو بوده است.

علی اکبری درباره این حاشیه ها می گوید: اولین بار بود که چنین کاری و آن هم در این ابعاد ساخته می شد. به همین خاطر می پذیرم که این سریال خالی از اشکال نبود و یکی از اشکالات مربوط به همین موردی است که می گویید. ما کاری می کردیم که تا به حال انجام نداده بودیم و طبیعتا ضعف هایی داشتیم. الان خدا را شکر این ضعف ها تقویت و به قوت تبدیل شده است.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

گزارش بازار بورس تهران یکشنبه ۱۸ آذر

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

حسن‌زاده: زمانی که گزارشات کامل از بازی سپاهان و پرسپولیس برسد وظیفه خود را انجام می‌دهیم/ باید دقت بیشتری به خرج دهیم

تبلیغات

آسیاتک حمایت