آسیاتل

بازدید: 23

مجموعه تعالیم انبیاء درباره جایگاه اخلاق مکتوب شد

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1324181
گروه ادب ــ سخنان آیت‌الله مجتبی تهرانی، استاد اخلاق تهران درباره جایگاه اخلاق در مجموعه تعالیم و ماموریت‌های انبیاء در کتاب «مبانی علم اخلاق» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ در ادامه چاپ سلسله کتاب های اخلاق ربانی، کتاب «مبانی علم اخلاق» منتشر شد. این کتاب با موضوع و غایت علم اخلاق، منشأ پیدایش رذایل اخلاقی و راه رسیدن به سعادت نهایی به چاپ رسیده است.

در مقدمه اثر می خوانیم: «در این کتاب که دربردارنده سیزده درس است، آیت الله تهرانی با بیانی روان، اما متکی بر مبانی محکم و متقن، به تبیین جایگاه اخلاق در مجموعه تعالیم و ماموریت های انبیاء می پردازد؛ از مفهوم ملکات اخلاقی، اعم از فضایل و رذایل سخن می گوید و از رابطه آن با حالات انسان، چگونگی ایجاد ملکه و تاثیرپذیری روح، رابطه ملکات اخلاقی با پاداش ها یا کیفرهای اخروی و ترسیم چهره باطنی و حقیقی افراد پرده بر می دارد.»

 این اثر در 13 جلسه به مباحث مختلف در این رابطه پرداخته است. ضرورت پایبندی به مکتب، جایگاه اخلاق در مکتب اسلام، اهمیت مسئله امامت، جایگاه تزکیه در طرح کلی ماموریت انبیا، نقش پذیری روح انسان، حقیقت پاداشت و کیفر در قیامت، جهنم مظهر رحمت الهی، ضرورت تقدم تخلیه بر تحلیه و جایگاه و ارزش علم اخلاق از جمله این مباحث است.

همچنین برهان عقلی در اثبات ذاتی نبودن خلق و خو، لزوم برقراری عدالت داخلی، ضرورت قوای ادراکی و تحریکی، منظور از هدف دار بودن خلقت، بالاترین مراتب سعادت و کمال، ضرورت بنای اخلاق بر وحدت محبت، ضرورت حفظ صحت موجود، انواع معاشرت های انسان با دیگران و تاکیدی بر تفکر کردن قبل از عمل را می توان از دیگر مباحث مطرح شده عنوان کرد.

در پایان کتاب، کتابنامه، فهرست آیات، فهرست روایات، فهرست نمایه، فهرست اشعار، مروری بر زندگی نامه حضرت استاد و درباره موسسه مصابیح الهدی ارائه شده است.

این کتاب به کوشش موسسه پژوهشی فرهنگی مصابیح الهدی در 120 هزار ريال، 248 صفحه و 1500 نسخه منتشر شده است.

انتهای پیام


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت