آسیاتل

بازدید: 21

اجرای توافق سنگاپور در هاله‌ای از ابهام

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1314161
به نظر می‌رسد که جهان با یک کره شمالی شبیه پاکستان مشکل چندانی نداشته باشد.
اجرای توافق سنگاپور در هاله‌ای از ابهام

به نظر می‌رسد که جهان با یک کره شمالی شبیه پاکستان مشکل چندانی نداشته باشد.

خبرگزاری تسنیم: با گذشت حدود سه هفته از برگزاری نشست سنگاپور، آمریکا در اقدامی سوال برانگیز بزرگترین پایگاه نظامی خود را در "پیونگ تیک" کره جنوبی افتتاح کرد. همزمان "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا از طرح واشنگتن برای برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی خبر داد. رئیس جمهوری آمریکا هم در مصاحبه ای با «فاکس بیزینس» اعلام کرد که احتمال دارد مذاکرات جاری با کره شمالی به نتیجه نرسد. اکنون این پرسش مطرح است که تحولات و رویداد های اخیر چقدر در مسیر استقرار صلح در شبه جزیره کره انجام می شود؟ و اساسا تحولات اخیر چقدر در راستای اجرای توافق نشست سنگاپور صورت می گیرد؟

تحلیل

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ۲۲ خرداد در سنگاپور دیدار کردند و دو طرف بیانیه ۴ ماده ای را امضا کردند. با گذشت حدود یک ماه از این دیدار و تاکید ترامپ که کره شمالی دیگر تهدید هسته ای برای آمریکا نیست، اما با این وجود، دولت آمریکا اخیرا به دو اقدام سوال برانگیز در منطقه دست زد: از یک طرف تحریم های کره شمالی را یک سال دیگر تمدید کرد و از سوی دیگر دولت آمریکا بزرگ ترین پایگاه نظامی خود در کره جنوبی را افتتاح کرد.

در این میان در پی سومین سفر وزیر خارجه آمریکا به پیونگ یانگ، وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه ای با تاسف بار توصیف کردن نحوه مذاکرات «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با مقامات کره شمالی در پیونگ یانگ، واشنگتن را به طرح درخواست های یکجانبه متهم کرده است. سخنگوی وزارت امور خارجه کره شمالی نتیجه مذاکرات را بسیار نگران کننده ارزیابی کرد و آمریکا را متهم کرد به اینکه خواسته های طمع کارانه دارد، زیرا به طور یک جانبه به دنبال خلع سلاح اتمی کامل، غیرقابل بازگشت و قابل راستی آزمایی کره شمالی است.

در بیانیه وزارت امور خارجه کره شمالی در این باره آمده است که آمریکا، کره شمالی را برای متوقف کردن برنامه تسلیحات اتمی اش تحت فشار قرار داده و شیوه تفکر گانگستری دارد.

مختصات بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در کره جنوبی

در حالی که کره شمالی و کره جنوبی گام به گام در حال تنش زدایی و اجرای توافقنامه سران دو طرف هستند، آمریکا با افتتاح بزرگترین پایگاه نظامی خود در کره جنوبی نشان داد که سیاست نظامی گرایی در منطقه شرق آسیا را با جدیت دنبال می کند:

۱- پایگاه "پیونگ تیک" با مساحت ۱۴.۷ میلیون متر مربع، در ۶۵ کیلومتری جنوب سئول واقع شده است. گفته شده است که کره جنوبی ۹۰ درصد از کل هزینه ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری ساخت پایگاه نظامی آمریکا، را پذیرفته است.

۲-این پایگاه، بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا (به وسعت ۱۴۰ کیلومتر مربع) در خارج از این کشور محسوب می شود و قرار است ۴۳ هزار نیروی نظامی تا ۲۰۲۰ در آن مستقر شوند.

کارشناسان درباره علل افتتاح بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در کره جنوبی و تاثیر آن بر تحولات شبه جزیره کره دو دیدگاه متفاوت ارایه کردند:

الف) برخی از کارشناسان معتقدند پایگاه جدید آمریکا در کره جنوبی در تعارض با شعار های آمریکا برای تنش زدایی است. افتتاح این پایگاه روند نزدیک شدن دو کره را به هم تضعیف می کند.

ب) در مقابل برخی دیگر از کارشناسان معتقدند به دلیل شرایط منطقه ای و بین المللی، مذاکرات دو کره و آمریکا با کره شمالی به رغم افتتاح این پایگاه نظامی ادامه خواهد یافت و تاثیری در فرایند مفاد مذاکرات آمریکا و کره شمالی به همراه نخواهد داشت.

نتیجه گیری

پس از گذشت حدود یک ماه از دیدار دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و و امضای بیانیه مشترک، تحلیل های مختلفی درباره نتایج و تاثیرات منطقه ای و بین المللی آن مطرح می شود. در حالی که ترامپ دیدارش با رهبر کره شمالی را مثبت و سازنده می داند، محافل مختلف منطقه ای و بین المللی از جمله در داخل آمریکا در مورد نتیجه بخش بودن این دیدار ابراز تردید می کنند:

۱- دونالد ترامپ در بیستمین روز بعد از دیدار با رهبرکره شمالی تاکید کرده که «این احتمال وجود دارد که توافق انجام شده با پیونگ یانگ به نتیجه نرسد. همزمان به موازت این تحولات "جان بولتون" مشاور امنیت ملی آمریکا هم از طرح واشنگتن برای برچیدن برنامه هسته ای کره شمالی در یک سال آینده خبر داده است. اگر اظهارات دو تن از مقامات ارشد آمریکا را مفروض خود قرار دهیم، آنچه مسلم است که برخلاف اظهارنظر های پیشین مقامات آمریکایی، موضوع خلع سلاح کره شمالی موضوع بنیادی و نیازمند زمان بیشتر است. همان طور که به نوشته موسسه استراتفورد، برای انهدام سلاح های هسته ای کره شمالی به ۱۰ سال زمان نیاز است.

۲- کارشناسان در باره مذاکره آمریکا و کره شمالی دو دیدگاه متفاوت ارائه می کنند:

الف) برخی کارشناسان نفس برگزاری مذاکرات سنگاپور در این شرایط زمانی را برای کره شمالی، موفقیت آمیز ارزیابی می کنند. به باور این کارشناسان، کره شمالی بحث هسته ای خود را به گفتگو تبدیل کرد و آمریکا را پای میز مذاکره آورد و امتیاز ویژه ای هم به ترامپ نداد. در واقع کره شمالی در فضای افکار عمومی داخل کره جنوبی، برنده بازی با آمریکا بود.

ب) در مقابل برخی دیگر از کارشناسان معتقدند برنده مذاکرات سنگاپور، ترامپ بوده است که بحران مزمن پیچیده را به گفتگو تبدیل کرد. البته انتظاراتی که از این دیدار می رفت در مذاکرات برآورده نشد. البته نکته مثبت مذاکرات سنگاپور این است که مذاکرات ادامه می یابد تا به نتیجه برسند و خطر جنگ را از بین برد.

صرف نظر از اینکه کدام نگاه درباره نشست سنگاپور با واقعیت های منطقه همخوانی دارد آنچه به مسلم به نظر می رسد این است که بحران کره شمالی یکی از پیچیده ترین بحران ها با ابعاد مختلف است، زیرا بحران فقط میان آمریکا و کره شمالی نیست و بازیگران مختلفی دارد. در واقع همه تلاش های یک سال گذشته آمریکا در شبه جزیره کره در واقع تلاشی برای مهار چین است. در واقع چین در سال های اخیر با بلند پروازی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی هژمون آمریکا در منطقه و جهان را به چالش کشیده است. با این مفروض کره شمالی خاکریز چین محسوب می شود و مذاکرات کره شمالی با آمریکا بدون رای پکن و تا حدوی مسکو صورت نگرفته است.

۳- به باور اغلب کارشناسان، مذاکره کره شمالی با آمریکا، بعد از تکمیل آزمایش های شش گانه پیونگ یانگ صورت گرفته است. در واقع کره شمالی با تکمیل کردن چرخه موشکی و هسته ای خود به نشست سنگاپور رفته است. در مقابل دولت آمریکا با عقب نشینی از شروط قبلی خود در مذاکرات سنگاپور حضور یافت و با انتقاد های داخلی نیز مواجه گشت.

۴-افزون بر موارد فوق اگر چه ترامپ و اون در نشست سنگاپور توافقنامه چهار ماده ای امضاکردند. اما به اذعان اغلب کارشناسان این توافقنامه بیشتر "جنبه سیاسی" دارد تا حقوقی. بعلاوه مفاد چهارگانه بیانیه سنگاپور به صورت کلی بیان شده است و قرائت های مختلفی از آن وجود دارد. به همین دلیل هر دو طرف بیانیه را متناسب با نیاز خود برای افکار عمومی کشورشان تعریف و تفسیر کردند.

۵- برخی از کارشناسان معتقدند پایگاه جدید آمریکا در کره جنوبی در تعارض با شعار های آمریکا برای تنش زدایی در شبه حزیره کره است. افزون بر این افتتاح این پایگاه روند نزدیک شدن دو کره را به هم تضعیف می کند.

۶- به نوشته پایگاه اینترنتی نشنال اینترست «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» به این نتیجه رسیده است که کره شمالی قصد ندارد تمام تسلیحات اتمی خود را واگذار کند. به همین دلیل پذیرش کره شمالی با تسلیحات اتمی کمتر، همچون کشوری مانند پاکستان، ممکن است در شرایط فعلی بهترین گزینه باشد. هر چند واشنگتن و کشور های همسایه کره شمالی ممکن بود که در پاییز گذشته با یک کره شمالی هسته ای مشکل داشته باشند، اما به نظر می رسد که جهان با یک کره شمالی شبیه پاکستان مشکل چندانی نداشته باشد.


loading...
 • اجرای توافق سنگاپور در هاله‌ای از ابهام


  به نظر می‌رسد که جهان با یک کره شمالی شبیه پاکستان مشکل چندانی نداشته باشد.
 • اجرای طرح جامع زعفران در هاله ای از ابهام


  عضو شورای ملی زعفران گفت:طی هفت سال گذشته با نادیده گرفتن بخش خصوصی اجرای طرح جامع زعفران با مشکلاتی روبرو شد چرا که همدلی و همکاری بخش خصوصی نیازمند اجرای این امر است.
 • اجرای طرح جامع زعفران در هاله ای از ابهام


  عضو شورای ملی زعفران گفت:طی هفت سال گذشته با نادیده گرفتن بخش خصوصی اجرای طرح جامع زعفران با مشکلاتی روبرو شد چرا که همدلی و همکاری بخش خصوصی نیازمند اجرای این امر است.
 • فرانسه: آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است


  روزنامه لوموند طی گزارشی اعلام کرد که دیپلماسی بین‌المللی هنوز ابزارهایی برای نجات توافق هسته‌ای در اختیار دارد.
 • لوموند: آینده توافق هسته‌ای در هاله‌ای از ابهام است


  روزنامه لوموند طی گزارشی اعلام کرد که دیپلماسی بین‌المللی هنوز ابزارهایی برای نجات توافق هسته‌ای در اختیار دارد.
 • زورآزمایی وزارت صنعت و استاندارد/ اجرای استانداردهای جدید خودرویی در هاله ای از ابهام


  در حالی که وزارت صنعت،معدن و تجارت برای حمایت از خودروسازان خواستار بازنگری در استانداردهای جدید خودروها شده است اما، سازمان ملی استاندارد بر اجرای آن بر اساس زمان بندی پیش بینی شده تاکید می‌کند.
 • کاج در هاله‌ای از ابهام


  طرح کارانه اشتغال جوانان موسوم به کاج از نمونه ساز وکارهایی است که دولت با هدف تعدیل و مهار معضل بیکاری را در دستور کار قرار داده،موضوعی که در حال حاضر نمی توان موفقیتی قطعی را برای آن متصور بود.
 • «هفت» در هاله‌ای از ابهام


 • مرگ زن جوان در هاله ای از ابهام


  سلامت نیوز:معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، از آغاز تحقیقات در پرونده فوت مشکوک خانم جوانی خبر داد که روز گذشته پیکر بی جانش داخل پارکینگ یک ساختمان ۵ طبقه کشف شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، سرهنگ علی ولیپور گودرزی
 • راز مرگ زن میان‌سال در هاله‌ای از ابهام


  «دامادمان با کوکب اختلاف داشت و او را اذیت می‌کرد. حتی یک‌بار وقتی ما از شهرستان به تهران آمدیم و به خانه آن‌ها رفتیم، مجید از عصبانیت دوغ و ماستی را که سوغات برده بودیم روی زمین ریخت و جلوی چشم ما دخترمان را کتک زد. ما اطمینان داریم او قتل را انجام
 • حق فنی داروخانه ها در هاله ابهام


  سلامت نیوز:دریافت حق فنی داروخانه ها از آن مسائلی است که هر از گاهی خبرساز می شود، داروسازان و وزارت بهداشت موافق اخذ تعرفه بر روی نسخه های دارویی هستند اما دیوان عدالت اداری اعلام کرده است، دریافت حق فنی در داروخانه ها ممنوع است. به گزارش سلام
 • راز جسد سوخته در هاله‌ای از ابهام


 • راز جسد سوخته در هاله‌ای از ابهام


  به پرونده جسد سوخته راننده کامیون که پنج سال قبل پیدا شده ‌بود، در حالی رسیدگی می‌شود که هنوز ردی از عامل یا عاملان قتل او پیدا نشده ‌است.
 • راز جسد سوخته در هاله‌ای از ابهام


  به پرونده جسد سوخته راننده کامیون که پنج سال قبل پیدا شده ‌بود، در حالی رسیدگی می‌شود که هنوز ردی از عامل یا عاملان قتل او پیدا نشده ‌است.
 • فوت پسر ۹ ساله در هاله‌ای از ابهام


  مرد جوانی که با توجه به شکایت همسر سابق خود به دادسرای جنایی منتقل شده بود درخصوص نحوه فوت پسربچه ۹ ساله اش توضیح داد.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

تبلیغات

آسیاتک حمایت