آسیاتل

بازدید: 113

زندگی با طعم معلولیت +عکس

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1314094
جسم به تخت چسبیده دو کودک معصوم روی هم رفته کمتر از کودکی ۴ ساله به نظر می‌رسد، سرفه‌های گاه و بی‌گاه این دو فرشته کوچک و خلط سینه‌ای که هر لحظه از دهانشان به بیرون می‌ریزید زندگی را برای «آرام»، ناآرام و تلخ کرده است.
زندگی با طعم معلولیت +عکس

جسم به تخت چسبیده دو کودک معصوم روی هم رفته کمتر از کودکی ۴ ساله به نظر می‌رسد، سرفه‌های گاه و بی‌گاه این دو فرشته کوچک و خلط سینه‌ای که هر لحظه از دهانشان به بیرون می‌ریزید زندگی را برای «آرام»، ناآرام و تلخ کرده است.

خبرگزاری فارس: پای ما را یک کلیپ پخش شده در فضای مجازی به این روستا باز کرد، فیلمی که بخشی از زندگی تلخ زندگی پدر و دو فرزند خردسال و معلولش را به تصویر کشیده بود.

ملودی غم انگیزی لای لایی های سوزناک آرام در گوش کودکان معلولش در حالی در فضای مجازی دست به دست می شد که در فضای واقعی سوال های زیادی را در ذهن ها ایجاد کرده بود این شد که سوژه این بار ما را به روستای خانقاه حسن گاوگیر کشاند.

زندگی با طعم معلولیت +عکس

مسیر روستا را با حرکت در جاده سنندج به سمت مریوان در پیش می گیریم، نرسیده به شویشه فرمان ماشین را به راه فرعی می چرخانیم و بعد از طی جاده ای کاملا ناهموار و گذر از شیب تند تپه به روستای «خانقاه حسن گاوگیر» می رسیم روستایی از توابع بخش کلاترزان شهرستان سنندج در استان کردستان، روستایی که جمعیت اندک شمارش و خانه های خالی مانده از سکنه اش واقعیت تلخ رو به رشد مهاجرت روستائیان به شهر را برایمان یادآوری می کند.

ظهر از نیمه گذشته است که در میان جمعیتی انگشت شمار از مردم و روستا به سمت منزل پدر آرام می رویم تا با او و دو کودک خردسال میخ شده بر رختخوابش آشنا شویم.

دی ماه سال ۸۷ زندگی مشترک با همسرش را آغاز کرد تا در کنار هم فردایی روشن را رقم بزنند، فردایی که بعد از به دنیا آمدن دومین فرزند معلولشان در همان دیروز به بن بست رسیده و امیدی به روز های روشن فردا ندارد.

آراز و آرتین بی خبر از دنیای اطرافشان در گوشه اتاق در کنار هم در سکوتی تلخ به زمین چسپیده اند.

زندگی با طعم معلولیت +عکس

۷ بهار از زندگی در خزان گرفته آراز و ۵ سال از زندگی آرتین می گذرد، روز هایی که هر کدام به اندازه یک سال برای پدر و مادرشان گذشته است.

جسم به تخت چسبیده دو کودک معصوم روی هم رفته کمتر از کودکی ۴ ساله به نظر می رسد، سرفه های گاه و بی گاه این دو فرشته کوچک و خلط سینه ای که هر لحظه از دهانشان به بیرون می ریزید زندگی خانواده آرام را ناآرام و تلخ کرده است.

شرمین مادر آراز و آرتین که به قول آرام همسرش، در این کشاکش سخت زندگی توان ادامه راه نداشته است و حدود یک سالی است به خانه پدر بازگشته و دیگر قصد ادامه این روز های تلخ را در کنار او و فرزندانش ندارد.

هزینه های درمانی دو کودک هر ماه برای پدر بیش از یک میلیون تومان آب می خورد، تنها سرمایه آرام هم که یک خودروی سواری است به خاطر مهریه همسر توقیف شده است.

هر دو کودک زیرپوشش خدمات بهزیستی هستند و ماهیانه ۳۰۰ هزار تومان مستمری می گیرند که البته قول هایی هم از سوی این سازمان بابت هزینه های پرستاری به آرام داده شده است، اما همه این ها روی هم رفته در این شرایط اقتصادی سخت امروز تنها پاسخگوی هزینه های وسایل بهداشتی این دو کودک است.

پرستاری از دو کودک معلول آن هم بدون حضور و مشارکت مادر واقعا کار آسانی نیست، اما آرام پی تمام این مشکلات را به تن مالیده و می گوید هیچ کدام از این فرشته های معصوم در به وجود آمدن این شرایط مقصر نیستم به عنوان پدر آن ها نمی توانم حتی لحظه ای فکر واگذاری پرستاری آن ها به کسی دیگر در ذهنم خطور نمی کند.

می پرسم با وجود معلولیت آراز چگونه ریسک بدنیا آمدن فرزند دوم را به خود قبول کردید؟، می گوید: آراز که به دنیا آمد هیچ مشکلی نداشت حتی تا سه ماهگی کاملا سالم بود، اما متاسفانه به دلیل مریضی تب زیاد و تشنج به این وضعیت درآمد، قطعا اگر فرزند اولم معلولیت مادرزادی داشت این ریسک را که اجازه به دنیا آمدن فرزند دوم را بدهم نمی کردم و قبل از هر کاری اقدامات پیشگیرانه را انجام می دادم.

مشکل اراز مادرزادی نبود و بعد از ۲ سال از تولدش برای اینکه زندگیمان پایدار بماند و در زیر سایه خانواده برای آراز هم زندگی آرامی را درست کنم فرزند دوممان به دنیا آمد.

زندگی با طعم معلولیت +عکس

آزمایشات مختلف در طول دوران بارداری همسرم هیچ نشان ناگواری مبنی بر اینکه فرزند بعدیمان هم گرفتار معلولیت است نداشت.

وقتی آرتین به دنیا آمد دنیا روی سرم فرو ریخت! اتفاقی که نباید می افتاد، افتاده بود و پای فرزند معلول دیگری به زندگیمان باز شده بود.

به دنیا آمدن آرتین زندگی را به کام همسرم کاملا تلخ کرده بود دعوا های گاه و بی گاه من و همسرم بعد از به دنیا آمدن آرتین بیشتر و بیشتر شده بود ساز زندگیمان روی دعوا کوک شده بود.

از یک سو فشار تامین مخارج زندگی و از سوی دیگر پاسخگویی به همسرم که هر روز مجبور بودم از کله سحر تا پاسی از شب برای بدست آوردن لقمه ای نان بخور و نمیر و تامین هزینه اجاره بهای مسکن در شهر از خانه بیرون بزنم عرصه را بر من تنگ و تنگ تر کرد.

همسرم طی سه سال اخیر بار ها و بار ها خانه را ترک و به منزل پدرش رفت الان هم نزدیک به یک سال است به منزل پدرش بازگشته و تقاضای طلاق داده است و با وجود اینکه بار ها برای بازگشتش اقدام کردم، ولی حاضر به برگشت نیست.

شرایط سخت زندگی با این دو طفل معصوم تنها دلیل رفتن همسرم و تصمیش برای جدایی است طی این سال ها به همراه همسرم هر دو از آراز و آرتین مراقبت می کردیم، ولی آلان یک سال است تقریبا از خانه خارج نمی شوم و مجبورم تمام وقت کار پرستاری از دو فرزندم را انجام دهم.

نگهداری از آن ها با توجه به شرایط سختی که دارند برای پدر و مادر پیر خودم امکان پذیر نیست و نمی توانم آن ها را به مرکز نگهداری از معلولین بسپارم.

البته یک بارهم در زمانی که همسرم هنوز درخواست طلاق نداده بود برای وصل کردن دوباره زندگیمان به هم پا روی تمام احساسات پدرانه ام گذاشتم و فرزندانم را به یک مرکز نگهداری از معلولین در بیجار سپردم، اما فقط یک شب طاقت آوردم و صبح روز بعد به مرکز مراجعه و فرزندانم را تحویل گرفتم.

از جان خودم می توانم بگذرم، ولی از کودکانم که واقعا شرایط سختی دارند نه!، سرنوشت من به زندگی کودکانم گره خورده و انتظار داشتم همسرم هم به عنوان مادر این دو کودک این احساس مسوولیت را نسبت به این فرشته های بی گناه و کوچکی که توسط ما پایشان به این دنیای خاکی باز شده است، داشت و در کنار هم از آن ها مراقبت می کردیم.

اینکه این دو طفل معصوم تا چه زمانی آن هم با این شرایط سخت قرار است در این دنیای خاکی نفس بکشند فقط خدا می داند، ولی من به عنوان پدر آن ها حاضر نیستم در هیچ شرایطی از آن ها دل بکنم حتی اگر همسرم حاضر به بازگشت به زندگی من نباشد.

منکر این نیستم که زندگی در چنین شرایطی برای هر انسانی سخت و طاقت فرسا است و در طول سال های زندگی با من همسرم روز های سخت مالی را تجربه کرده است، اما در حد توان همیشه سعی کرده ام امکانات لازم را برای او و فرزندانم مهیا کنم و احساس می کنم در سطح توان موفق بوده ام..

خانه و یا زمین و املاک زیادی ندارم تنها دارای من در زندگی حرفه گچ کاری و یک دستگاه خودروی سواری است که البته در حال حاضر به واسطه شکایت همسرم به خاطر مهریه خودرو هم توقیف شده است.

در حالی که همسرم خوب می داند در این شرایط واقعا آهی ندارم با ناله سودا کنم و مراقبت شبانه روزی از اراس و آرتین تقریبا فرصت هر نوع فعالیت دیگری را از من گرفته بی توجه به تمام این مسائل مهریه اش را به اجرا گذاشته است.

مهریه ای که بر طبق محاسبه امروز حدود ۲۰ میلیون تومان است و من در حال حاضر حتی یک ریال برای پرداخت این مبلغ سنگین ندارم.

آرتین و آراز هر دو در کنار این همه مشکلات و معلولیت سنگ کلیه هم دارند و بنا به تشخیص پزشک باید حتما عمل جرحی شوند و مشکلات ریه هم بر جسم کوچک و نحیفشان فشاری مضاعف وارد کرده است.

آراز و آرتین برای درمان عفونت ریه هایشان باید بستری شوند، ولی وقتی آهی ندارم با ناله سودا کنم بستری کردن این دو طفل معصوم واقعا برایم غیرممکن می شود.

تا قبل از رفتن همسرم در شهر سنندج زندگی می کردیم همسرم که رفت دیگر عملا نمی توانستم برای کار از خانه خارج شوم و باید ۲۴ ساعته خودم مراقب آراز و آرتین بودم در خانه اجاره ای زندگی می کردیم و صاحب خانه پول اجاره اش را می خواست این شد که مجبور شدم با وجود نیاز دو فرزندم به نزدیک بودن به مرکز درمانی آن ها را با خودم به روستای پدری بیاورم تا حداقل با زندگی در خانه پدری فشار اجاره خانه و برخی مخارج های ضروری زندگی را نداشته باشم.

پدرم هم چندان درآمدی ندارد، ولی همینکه سقفی روی سرمان هست کافی است و باید شاکر خداوند و ممنون محبت های پدرم باشیم.

دوست دارم تا روزی که آراز و آرتین نفس می کشند و من زنده هستم خودم از آن ها مراقبت کنم و تنها خواسته ام از مسوولان این است که با توجه به شرایط سخت زندگی من و فرزندانم مرا در طی این مسیر یاری

شنیده ام براساس قانون حمایت از معلولین خانواده های دارای ۲ تا چند معلول با حمایت بهزیستی صاحب خانه می شوند که تا کنون این موضوع شامل حال ما نشده است.

زندگی با داشتن معلولیت سخت است، اما اگر مجبور باشی به صورت همزمان جور دو معلول را که حتی قادر به انجام کوچکترین کار های شخصی خود نیستند بکشی سختی معلولیت سنگین و سنگین تر می شود.

این مسوولیت وقتی با نداری و نیازمندی و احتیاج به هم گره بخورد فشار را بیشتر و بیشتر کرده و نفس انسان را می گیرند.

زندگی من و فرزندانم در خزانی سخت گیر کرده است، شرایط سخت زندگیمان هر روز نسبت به روز قبل سخت تر و سخت تر می شود و امید به فردای روشن هر روز در قلبم خاموش و خاموش تر می شود.

تا در چنین موقعیتی نباشی نمی توانی شرایط امروز من را درک کنید احساس کردم اگر به نوعی مشکلاتم را به گوش دیگران برسانم شاید بتوانم بخشی از مشکلات اراز و ارتین را حل کرده باشم این بود که بخشی از مشکلاتم را در قالب قطعه شعری بیان و تصویر کوتاهی خود و فرزندانم را در فضای مجازی پخش کردم تصویری که در فضای مجازی خیلی دست به دست شد و حتی لایک های زیادی هم خورد، ولی بهترین خروجی آن کمک یک میلیون تومانی چند خیر بود که شاید به لحاظ مبلغی کم باشد، اما همین که فهمیدم در این دنیا هستند افرادی که باران مهربانیشان بی هیچ توقعی در کویر سخت نیازمندان باریدن می گیرد به گذر از این سختی ها امیدوارتر شدم.

تنها خواسته ام این است که مسوولان و هر کسی که می تواند بستری فراهم کند که بتوانم از این دو کودک معصوم تا روزی که در این دنیای خاکی زندگی می کنند مراقبت کنم؛ و سخن آخر..

آراز و آرتین های زیادی در این شهر، استان، کشور و حتی جهان وجود دارند شاید این خواست خداست که امروز بنا به هر دلیلی بستری فراهم شده که این دو کودک معلول و نیازمند به مردم معرفی شوند تا همچون، خانواده روستای شالی شل، آرمین، کا فته، زهرا، رویا، روستای ناشنوایان و ... که روزی سرگذشتشان رسانه ای و مشکلاتشان حل شد بخشی از مشکلاتشان حل و زندگی پر از مشقت شان رنگ آرامش به خود بگیرد.

آرام و دو کودک معلولش در این روز های سخت چشم امید به مردمانی بسته اند که همواره در طول تاریخی مهربانی را به بهترین شیوه معنا کرده اند کویر نیاز این خانواده در تمنای باران مهربانی است این خانواده ترحم نمی خواهند یک مشت مهربانی برای ادامه حیات آن ها کافی است مهربانی که از دل تو هموطن ایرانی جوشیدن بگیرد و مرهمی بر دردهایشان باشد..

مهربانی ساده است، ساده تر از هر آنچه فکرش را بکنی، فقط کافی است به خودت ایمان داشته باشی و به معجزه مهر.

کافی است یاد بگیری انسان بودن فقط زنده بودن نیست و باید زندگی کرد و زندگی چیزی جز مهربانی و عشق ورزیدن به آفریده های خداوند نیست.


loading...
 • زندگی با طعم معلولیت +عکس


  جسم به تخت چسبیده دو کودک معصوم روی هم رفته کمتر از کودکی ۴ ساله به نظر می‌رسد، سرفه‌های گاه و بی‌گاه این دو فرشته کوچک و خلط سینه‌ای که هر لحظه از دهانشان به بیرون می‌ریزید زندگی را برای «آرام»، ناآرام و تلخ کرده است.
 • معجزه معلولیت برای جوان ۲۹ ساله/ وقتی ورزش پله‌ رهایی از سایه سنگین معلولیت شد


  در اثر تصادف دچار ضایعه نخاعی شد ولی با وجود معلولیت عضو تیم ملی در رشته ریکرو است و اکنون او جوانی موفق بوده که با وجود معلولیت، موفقیت‌های زیادی همراه او شده است. موفقیتی که شاید بسیاری از جوانان علیرغم نداشتن این مشکلات هیچ‌گاه به آن دست نیابند.
 • شهرسازی قلدر مابانه معلولان را از زندگی شهری دور کرده است/ در تهران شعار "معلولیت، محدودیت نمی آورد" عملی نیست


  عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: شهرسازی قلدر مابانه سبب شده قشر معلولی که در پایتخت زندگی می کنند از بسیاری از حقوق خود محروم شوند.
 • پیشگیری از ۸۰ درصد بیماری‌های غیرواگیر با داشتن سبک زندگی مناسب/ می‌توان با آموزش مناسب از بروز دوسوم معلولیت‌ها پیشگیری کرد


  رئیس پنجمین کنگره ملی خودمراقبتی آموزش بیمار گفت: خودمراقبتی یکی از موضوعات مهم نظام سلامت است که بدون توجه به آن نمی‌توان از عمل کردن به اقتصاد مقاومتی سخن گفت.
 • یک عمر معلولیت در پس یک فکر نابخردانه


  نیکومرام گفت: عوارض ناشی از سوختگی با انفجار مواد محترقه مقطعی نیست و یک عمر معلولیت به دلیل یک فکر نابخردانه ایجاد می‌شود.
 • آنا گل زن رازوجرگلانی پس از 26 سال معلولیت راه رفت


  آنا گل زن راز و جرگلانی که با تلاش دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی پس از 26 سال معلولیت راه رفت و به همین منظور معاون حقوقی و امور مجلس وزیر بهداشت راه رفتن این بانوی ترکمن را نماد تحول حوزه سلامت در کشور دانست.
 • معلولیت ۱۱۸ تن در زلزله


  رییس سازمان بهزیستی کشور از افزایش ۲ برابری مستمری مددجویان زلزله‌زده تا پایان سال خبر داد و گفت: ٨٠٠ نفر از زلزله زدگان پشت نوبتی نیزتحت پوشش بهزیستی قرار خواهند گرفت.
 • علت سقط جنین، معلولیت شدید است؟


  معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از انجام ۱۲۴۸ سقط جنین ناشی از معلولیت شدید در سال ۹۶ خبر داد.
 • علت معلولیت نوزادان، چیست؟


  با آزمایشات ژنتیک می‌توان نرخ تولد کودکان معلول را کاهش داد.
 • راه های پیشگیری از معلولیت ها، قبل از بارداری


  در ازدواج های غیرفامیلی خطر ابتلا فرزندان به معلولیت های مادرزادی زیر سه درصد است.
 • علت معلولیت کودکان، چیست؟


  مشاوره ژنتیک گامی موثری در کم کردن معلولیت است و پیشگیری از اختلافات ژنتیک و مادرزادی جنبه های مختلفی در بر می گیرد که مشاوره ی ژنتیک هسته ی اصلی و بخش مهم این خدمات را تشکیل می دهد.
 • معلولیت ۸۰ هزار نفر در سال گذشته


  سلامت نیوز:رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر در سال گذشته جان خود را از دست دادند، گفت: پنج برابر این تعداد نیز معلول شدند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، انوشیروان محسنی بندپی در همایش نیکوکاری و خیر جمعی افزود: در جامعه
 • علل معلولیت کودکان، چیست؟


  نتایج یک پژوهش نشان داد: امروزه کودکان نسبت به یک دهه پیش، از معلولیت بیشتری رنج می‌برند و این افزایش ناتوانی در میان خانواده‌های با درآمد بالا بیشتر دیده می‌شود.
 • علت معلولیت کودکان، مراقبت خاص


  با ظهور ادیان و تکامل انسانی جوامع از شدت برخوردهای ناگوار با معلولین کاسته شده است به طوری که در جوامع پیشرفته امروزی سخن از برابری حقوق انسانی، اجتماعی افراد دارای معلولیت با دیگر افراد جامعه است.
 • معلولیت ۲۳۵هزار نفر بر اثر تصادف در یک سال


  سلامت نیوز: ایران یکی از کشورهای رکورد دار در تصادفات رانندگی و تعداد کشته ها در این حوادث است، فارغ از اینکه این تصادفات چه تعداد کشته برجای می گذارد آمارهای مجروحان و زخمی ها از فراوانی قابل توجهی برخوردار است. این امر تهدیدی بزرگ برای مردم و جامع
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

تبلیغات

آسیاتک حمایت