آسیاتل

بازدید: 17

ملاج قدامی کودک، اطلاعات پزشکیتان را بالا ببرید

منبع : نی نی بان کد خبر: 1313966
تعداد ملاج‌ های کودک در دروه نوزادی زیاد است در طرفین جمجمه کنار گوش در ناحیه پشت سر و در ناحیه قدام جمجمه، ملاج وجود دارد.
رشد جمجمه و استخوانهای سر کودک از کناره‌های صفحات استخوانهای جمجمه انجام می شود این استخوانها در قسمتهای مختلف کنار هم قرار می‌گیرد و تشکیل ملاج را می‌دهد.
تعداد ملاج‌ های کودک در دروه نوزادی زیاد است در طرفین جمجمه کنار گوش در ناحیه پشت سر و در ناحیه قدام جمجمه، ملاج وجود دارد. حتی فاصله بین استخوانهای جمجمه در نوزاد باز و به راحتی با دست قابل لمس است.
مهمترین ملاج کودک ملاج قدامی است که بین استخوانهای جلوی جمجمه و استخوانهای طرفی است. چنانچه این ملاج بیش از اندازه بزرگ باشد و یا خیلی کوچک باشد غیر طبیعی است و باید بررسی از نظر علت آن انجام شود.
ملاج قدامی بزرگ ممکن است در تعدادی از بیماریها از جمجمه کم کاری تیروئید، اختلالات کروموزمی، نرم بودن استخوانهای کودک و چندین علت دیگر باشد.
اما مهمترین مسئله در ملاج قدامی در اندازه و فرم آن است در کم کاری تیروئید و یا نرم بودن استخوانها در کودکان ممکن است ملاج بزرگ شود و درمان به موقع از ایجاد اختلالات یادگیری و یا شکستگی هر استخوانها جلوگیری می‌کند.
فرم ملاج قدامی نیز مهم است در کودکانی که اسهال یا استفراغ دارند یا دچار کم آبی می‌شوند ملاج قدامی بسیار فرو رفته می‌شود.
در مواقعی که فشار داخل جمجمه بالا می‌رود این ملاج بزرگتر می‌شود و کاملاً برجسته می‌شود. در این موارد هم باید اقدام اورژانس سریع انجام داده، تأخیر در این مرحله ممکن است باعث ایجاد تشنج یا عقب افتادگی و حتی مرگ کودک شود.
در قسمت ملاج قدامی مغز مستقیماً زیر پوست قرار دارد هر گونه فشار و یا آسیب در این قسمت ممکن است باعث ایجاد ضربه به مغز و اختلالات هوشیاری یا یادگیری و یا عفونت شود.
کوچک بودن ملاج قدامی هم غیر طبیعی است چنانچه کوچکتر از حد معمول باشد ممکن است با کاهش رشد مغز یا اختلالات ساختمانی استخوانهای جمجمه همراه باشد؛ حتماً باید به موقع تشخیص داده شود و درمان شود چرا که هر چه تأخیر در این زمان بیشتر باشد میزان آسیب مغزی بیشتر و منجر به عقب افتادگی کودک می‌شود.
رشد مغز در ۳ ماه اول بعد از تولد بیشترین سرعت را در طول دوران کودکی دارد بعد از آن در ۳ ماه دوم نیز این رشد نسبتاً کمتر است ولی بعد از ۶ ماه اول تولد سرعت رشد مغز و افزایش در رشد کودک کم می‌شود. هر گونه اشکالی در رشد مغز کودک در ۶ ماه اول تولد آسیب‌های جبران ناپذیر مادام العمر ایجاد می‌کند.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارشی ناامیدکننده از

گزارشی ناامیدکننده از "شغدیر" / پتروشیمی غدیر در شش‌ماهه، ۱۹۲ریال سود ساخت

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

ظریف از روند مذاکره با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش ارائه کرد

ظریف از روند مذاکره با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش ارائه کرد

گزارش ۶ ماهه این شرکت شوینده انتظارات را برآورده نکرد

گزارش ۶ ماهه این شرکت شوینده انتظارات را برآورده نکرد

تبلیغات

آسیاتک حمایت