آسیاتل

بازدید: 40

پرواز عجیب عنکبوت‌ها به کمک الکتریسیته!

منبع : برترین ها کد خبر: 1313736
عنکبوت‌ها می‌توانند از طریق ترشح ابریشم و شناور بودن، مسیرهای طولانی هوایی را طی کنند. پیش از این تصور می‌شد که «پرواز بالون مانند» آن‌ها نیازمند چیزهایی مانند باد است، اما پژوهشگران انگلیسی میدان‌های الکتریکی طبیعی را کشف کرده‌اند که نه تنها باعث پرواز بالون مانند عنکبوت‌ها، بلکه باعث بالا رفتن آن‌ها نیز می‌شود، حتی در غیاب حرکت هوا.

خبرگزاری ایسنا: عنکبوت ها می توانند از طریق ترشح ابریشم و شناور بودن، مسیرهای طولانی هوایی را طی کنند. پیش از این تصور می شد که «پرواز بالون مانند» آن ها نیازمند چیزهایی مانند باد است، اما پژوهشگران انگلیسی میدان های الکتریکی طبیعی را کشف کرده اند که نه تنها باعث پرواز بالون مانند عنکبوت ها، بلکه باعث بالا رفتن آن ها نیز می شود، حتی در غیاب حرکت هوا.

این پدیده، که به عنوان "گرادیان پتانسیل جو"(APG) شناخته می شود، یک مدار الکتریکی بین زمین و یونوسفر است که توسط رعد و برق حفظ می شود و همیشه در جهان وجود دارد.

پرواز عجیب عنکبوت ها به کمک الکتریسیته!

عنکبوت ها می توانند از طریق ترشح ابریشم و شناور بودن چند صد مایل در هوا حرکت کنند. پژوهشگران تصور می کردند که این حرکت بالون مانند نیازمند نیروهای کششی باد یا حرارت است. اما اکنون پژوهشگران گزارش کرده اند: «ما میدان های قوی الکتریکی را در طبیعت یافته ایم که در غیاب حرکت هوا، نه تنها باعث پرواز بالون مانند عنکبوت می شود، بلکه باعث حرکت عمودی آن ها نیز می گردد».

اریکا مورلی از دانشگاه Bristol گفت: «ما هنوز نمی دانیم که آیا میدان های الکتریکی برای ایجاد حرکت بالونی عنکبوت ها لازم هستند یا خیر. با این حال میدانیم که این میدان ها شرط کافی اند.»

مورلی و همکارش دنیل رابرت، شیفته نظریه حرکت بالونی الکترواستاتیک شده بودند که توسط یک پژوهشگر دیگر در سال 2013 ارائه شده بود. در واقع، این ایده که میدان های الکتریکی اتمسفر در این موضوع نقش دارند نخستین بار در اوایل دهه 1800 منتشر شد، اما خیلی وقت پیش، علی رغم اینکه هرگز مورد آزمایش قرار نگرفت، رد شد.

مورلی توضیح داد: «گرادیان پتانسیل جو(APG) - یک مدار الکتریکی بین زمین و یونوسفر است که توسط رعد و برق حفظ می شود و همیشه در جهان حضور داشته است. اما قدرت APG متغیر است، در یک روز آرام با آسمان صاف، ممکن است APG به 100 V/m برسد و در یک روز طوفانی یا در حضور ابرهای باردار، APG می تواند تا 10 kV/m افزایش یابد. برای اینکه ببینیم آیا عنکبوت ها در واقع به میدان های الکتریکی و تنوع این میدانها پاسخ می دهند یا خیر، به اندازه گیری های تجربی نیاز داشتیم.»

مورلی و رابرت برای کشف این موضوع، آزمایش هایی را در آزمایشگاه با عنکبوت های لحاف دوز انجام دادند. محیط آزمایشگاهی به آن ها اجازه داد که دیگر محرک ها مانند حرکت هوا را حذف کرده و یک میدان الکتریکی یکنواخت را برای این عنکبوت ها فراهم کنند.

آزمایش آن ها یک افزایش معنی دار را در حرکت بالونی، هنگام روشن شدن میدان های الکتریکی نشان داد و تغییر در رفتار عنکبوت ها تایید کرد که آن ها می توانند میدان های الکتریکی APG مانند را شناسایی کنند و با حرکت بالونی به این میدان های الکتریکی پاسخ دهند. زمانی که عنکبوت ها در حال حرکت در هوا بودند، روشن و خاموش کردن میدان الکتریکی باعث می شد به ترتیب، به بالا یا پایین حرکت کنند.

پژوهش های این محققان همچنین موهای حساسی را به نام تریکوبوتیریا در سطح اسکلت خارجی عنکبوت ها نشان می دهد که در پاسخ به میدان های الکتریکی حرکت می کنند. پژوهشگران باور دارند که این موهای ریز امکان شناسایی تحریک میدان الکتریکی توسط عنکبوت ها را فراهم می کنند.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت