آسیاتل

بازدید: 106

اسرار کروموزوم Y

تنها کروموزومی که تعیین کننده جنسیت مذکر است. برخی از کارشناسان بر این باورند که کروموزم تعیین کننده جنسیت نیز بر سلامتی به شیوه‌های پنهان تاثیر می‌گذارد و حتی می‌توان گفت: علت کوتاهی عمر مردان نیز تا حدودی به این کروموزوم وابسته است.
اسرار کروموزوم Y
 
فرادید| بیاید تفاوت ها و شباهت های ببین "جین " و "ژن" پدر را حل کنیم.

شلوار جین هایی که برای مدت طولانی از نظر راحتی و انعطاف زبان زد بودند امروزه به عنوان مد روز، و مناسب برای تمامی بدن ها با اشکال و سنین مختلف در بازار ها موجود می باشند.

ژن های پدران دارای کروموزوم تعیین کننده جنسیت Y هستند، برای مدت طولانی به عنوان عمدتا زباله های بی فایده شناخته می شدند، اما به تازگی به عنوان ایمن ترین دوست انسان شناخته می شوند، بدون در نظر گرفتن سن بر سلامت و مغر جنس مذکر تاثیری مثبت می گذارد.

محققان کشف کرده اند که بر خلاف فرضیه های طولانی مدت، مجموعه ای از وظایف ضروری و عمومی در بدن مردان مانند جلوگیری از رشد سلول های سرطانی، حفظ شریان ها و عدم مسدودیت پلاک آمیلوئید ها در مغز با توجه به حضور کروموزم ها محقق می شود.
 
بخوانید: اگر فرزند دوقلو می خواهید...

به عنوان یک درصد قابل توجهی از سن مردان، خون و سلول های بدن به صورت آزادانه گاهی اوقات به سرعت و برخی مواقع به آرامی خود را مشابه کروموزوم Y می سازند. به نظر می رسد این اقدام ناخوشایند سبب از بین رفتن کروموزوم می شود و آن ها را در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، لوسمی و سایر اختلالات قرار می دهند.

Lars Forsberg، استادیار ژنتیک پزشکی دانشگاه اوپسالا در سوئد گفت:، "من کاملا مطمئن هستم که از دست دادن کروموزوم Y در کنار افزایش سن می تواند میزان مرگ ومیر آقایان را نسبت به زنان بالاتر ببرد".

محققان دیگر تکامل کروموزوم Y را ردیابی کردند و نسخه هایی یافت شده در مردان امروزی را و با آن دسته از بستگان نزدیک و منقرض شده مقایسه کردند.

فرضیه A: می توانیم کاریکاتور مردان اولیه و امروزی را مقایسه کنیم. با وجودی که DNA انسان از حدود ۵۰ هزار سال قبل حاوی مقداری ناسازگاری با نئاندرتال ها بوده، اما هیچ یک از این نشانه های ژنوم در کروموزوم Y انسان ها دیده نشده است.

با نگاهی ساده به آن در می یابید چیز قابل توجه درباره کروموزوم های Y نئاندرتال در نهایت به سلامتی و بقای انسان ختم می شده و به همین ترتیب اثر کروموزوم های Y نئاندرتال ها از ستون ژن های انسانی به ندرت خارج شده.

تقریبا چیزی مشابه سیستم ایمنی بدن است. Fernando Mendez، یک ژنتیک شناس و همکارش Carlos Bustamante از دانشگاه استنفورد گزارش داده اند که یکی از تفاوت های قابل توجه بین کروموزوم های Y انسان امروز و نئاندرتال در یک ژن مرتبط با رد پیوند است.

هر کدام از دلایل تخلیص کروموزم Y در طول زمان مشابه کروموزوم تصفیه یافته X زنان نبوده، در نتیجه زنان به طور متوسط ممکن است بیشتر از نئاندرتال ها و مردان عمر کنند.

فرضیه B: از دیدگاه ژنتیک جهانی، نزدیک ترین نسل به زندگی انسان ها شامپازه ها هستند و به پیرو آن گوریل ها. اگرچه هنگامی که صحبت از کروموزوم Y می شود، انسان ها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر به یاد گوریل ماگیلا و بونزو می افتند.

Kateryna Makova مدیر مرکز ژنومیک پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا و همکارانش به تازگی تصریح کرده اند که اگر شما یک کروموزوم Y از یک شامپانزه را در بدن خود داشته باشید، تنها حدود ۷۰ درصد از دو ظرفیت را به یکدیگر مرتبط می کنید. یک انسان را به طور انحصاری با یک گوریل هماهنگ بپندارید و ۸۳ درصد کروموزوم های جفت را به آسانی به هم وصل کنید.

دکتر Makova نُه مجموعه متمایز ژن ها را بر روی کروموزوم Y انسان شناسایی کرد و گفت: "هشت مورد آن ها با گوریل ها به اشتراک گذاشته شدند، در حالی فقط شش مجموعه ژنی با شامپانزه ها مشترک بودند. این بسیار شگفت انگیز است".

David Page از موسسه Whitehead کمبریج ماسا و یکی از افراد سر شناس جهانی در مورد کروموزوم جنسی Y مردان می گوید، X و Y "هر یک سزاوار داستان جداگانه خودشان هستند".

کروموزوم های جنسی در فرمت دوتایی از نمونه X در جنین دختران و یا یک جفت X و Y در جنین پسران یافت می شود، به صورت جداگانه از سایر کروموزوم ها تعیین کننده جنسیت هستند که ژنوم کامل انسان ها را تشکیل می دهند و تقریبا به هرهسته سلولی بدن تزریق می شوند.
 
بخوانید: مردها چگونه مرد می شوند؟

در میان دیگر پستانداران: جنسیت فرزندان در تمساح ها و لاک پشت ها به وسیله ژنتیک می تواند اتفاق نیافتد، بلکه با درجه حرارت ارتباطی مستقیم بر قرار کند.

در میان لاک پشت ها، اگر یک تخم در شرایط گرم پرورش بیابد، جنین ماده می شود. اگر در فضایی خنک باشد، جنین نر می شود.

منبع: nytimes
ترجمه: وب سایت فرادید

loading...
 • اسرار کروموزوم Y


  تنها کروموزومی که تعیین کننده جنسیت مذکر است. برخی از کارشناسان بر این باورند که کروموزم تعیین کننده جنسیت نیز بر سلامتی به شیوه‌های پنهان تاثیر می‌گذارد و حتی می‌توان گفت: علت کوتاهی عمر مردان نیز تا حدودی به این کروموزوم وابسته است.
 • راز علمی کروموزوم‌های XY و XX


  دانشمندان در سال 2002 دریافتند که کروموزوم X غیرعادی است زیرا حاوی تعداد بسیار کمی از مهمترین ژن‌های مورد نیاز برای عملکرد پایه سلولی موسوم به "ژنهای خانه‌دار" ‌است.
 • ثبت اولین "رقص کروموزوم" در تاریخ علم


  دانشمندان دانشگاه تگزاس برای اولین بار با استفاده از مدل‌های شبیه‌سازی رایانه‌ای، نقشه جنبش کروموزوم را ثبت کردند که احتمالا می‌تواند اطلاعات مربوط به نقش حرکت‌های کروموزومی در عوامل ژنتیکی مرتبط با بیماری‌ها را کشف کند.
 • آزمایش کشت کروموزوم، چه زمان ضروریه؟


  کاریوتایپ به زبان ساده تصویری است که از کروموزوم‌های یک فرد تهیه می‌شود.
 • کروموزوم Y مانع ابتلا به سرطان می‌شود


 • کروموزوم Y در حال ناپدید شدن است؛ پایانی برای مردها؟


  کروموزوم Y به نوعی نماد مردانگی است اما این روزها در حال نقش باختن و ضعیف شدن است. اگرچه این کروموزوم ژن SRY، تعیین کننده جنسیت پسر (XY) یا دختر (XX) را درون خود دارد اما ژن های خاص دیگری روی آن نیست و تنها کروموزومی است که برای زندگی الزامی نیست. از
 • دلیل بارداری پوچ، اختلال در کروموزوم‌هاست؟


  علائم اولیه حاملگی رخ میدهد، قاعدگی به تاخیر میافتد و تست حاملگی مثبت می شود.
 • کروموزوم X دلیل ابتلا مردان به سرطان


  سلامت نیوز:داده های موسسه ملی سرطان آمریکا نشان می دهد مردان ۲۰ درصد بیش از زنان در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محققان دریافته اند کروموزوم X، یکی از کروموزوم های جنسی که تعیین کننده جنسیت یک فرد به عنوان مرد یا
 • پژوهشگران ژاپنی: بدون کروموزوم Y هم می‌توان مذکر شد


 • غربالگری زنان باردار، کروموزوم جنین/صدای دکتر


  پزشکان می توانند با تست های گوناگون تشخیص دهند که جنین نقص کروموزومی نداشته باشد.
 • ازمایش ناهنجاری جنین، کروموزوم‌ها قابل تشخیص هستند؟


  انجام سونوگرافی در طول دوران بارداری برای زنان دارای شرایط عادی سه بار کفایت می‌کند.
 • «اسرار درون آتش» فاش شد


  «اسرار درون آتش» نوشته‌ی هنینگ مانکل با ترجمه‌ نسرین وکیلی از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وارد بازار کتاب شد.
 • اسرار مرگ پاپ ۳۳ روزه


  آلبینو لوچیانی همان مرد اصلاح‌طلبی بود که در سال ۱۹۷۸ با عنوان ژان پل اول به رهبری کاتولیک‌های جهان برگزیده شد؛ اما این پاپ ۶۵ ساله در حالی که کمی بیش از یک ماه بر مسند پاپی نشسته بود جهان را بدرود گفت. همین مرگ نابهنگام کافی بود که طبق معمول تئوری‌ه
 • اسرار جنایت «گورناک»


 • کشف اسرار مغز انسان با کمک زنبور عسل


  بر اساس قاعده هایک با افزایش تعداد گزینه‌ها سرعت مغز در انتخاب گزینه مناسب کاهش می‌یابد. در تحقیقات انجام شده نیز معلوم شد زنبورها در زمان انتخاب مکان مناسب از بین تعداد زیادی از محل‌ها، سرعت عمل کمتری دارند.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

گزارش تکان‌دهنده‌ای از کارگران نیشکر هفت تپه

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

طی دو روز آینده گزارش درباره پرونده خاشقجی منتشر می‌شود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

گزارشی از کوتاه‌ترین برنامه نود

تبلیغات

آسیاتک حمایت