آسیاتل

بازدید: 50

دیر بجنبیم رویارویی با تغییر اقلیم ناممکن می شود

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285978
سلامت نیوز: رئیس مرکز ارتباطات هیات بین الدولی تغییر اقلیم IPCC گفت: تغییر اقلیم در مرزها متوقف نمی ماند و همه کشورها نسبت به آن آسیب پذیرند. اگر زود اقدام نکنیم کار دشوارتر و به تدریج ناممکن خواهد شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، تغییر اقلیم

سلامت نیوز: رئیس مرکز ارتباطات هیات بین الدولی تغییر اقلیم IPCC گفت: تغییر اقلیم در مرزها متوقف نمی ماند و همه کشورها نسبت به آن آسیب پذیرند. اگر زود اقدام نکنیم کار دشوارتر و به تدریج ناممکن خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، تغییر اقلیم به مثابه چالشی جهانی نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان را در سال ۲۰۱۵ گرد هم آورد تا به آنچه ذیل چارچوب پیمان نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) پیمان پاریس نام گرفت برای رویارویی با این چالش هم پیمان شوند. با این همه چه این تعهد جهانی و چه اصل موضوع تغییر اقلیم، همچنان موضوع بحث و درگیری است. در این باره با جاناتان لین رئیس مرکز ارتباطات هیات بین الدولی تغییر اقلیم IPCC که برای حضور در نشست اطلاع رسانی و آموزشی این هیات به تهران آمده بود گفتگو کردیم.

گزارش های هیئت بین الدولی تغییر اقلیم IPCC چگونه به مردم و دولت ها کمک می کند با تغییر اقلیم مبارزه کنند؟

گزارش های هیئت بین الدولی تغییر اقلیم IPCC عمدتا سیاست گذاران را هدف گرفته است. ما هنگام نوشتن ، مردم، کارشناسان عادی و شهروندان را به عنوان مخاطب در نظر نمی گیریم. با در نظر داشتن این موضوع، می دانیم که همه به موضوع تغییر اقلیم علاقه دارند و می خواهند بدانند ما چه می گوییم و حتی دولت ها به ما می گویند باید کاری کنیم که غیرمتخصصان هم کارمان را ساده تر بفهمند و به این ترتیب بتوانند با مردم ارتباط بگیرند.

این برای ما چالش بزرگی است زیرا نمی خواهیم مفاد علمی پیچیده را ساده سازی و آغشته کنیم. به همین دلیل با متخصصان ارتباطات همکاری می کنیم که به مردم کمک کنند این یافته ها را بهتر درک کنند.

هیئت بین الدولی تغییر اقلیم IPCC به مردم نمی گوید چه باید بکنند. تحقیقات ما با سیاست گذاری بیشتر مرتبط است تا تجویزی، بنابراین ما قرار نیست به مردم بگوییم با هواپیما پرواز نکنید یا گوشت نخورید و مواردی از این دست. مردم می توانند شواهد را در گزارش های ما ببیند و نتیجه گیری خودشان را بر اساس آن شواهد علمی داشته باشند. درواقع یکی از مسائلی که در گزارش ها به دنبال آن هستیم همین است که چه چیزهایی به مردم برای تغییر رفتار انگیزه می دهد. تلاش می کنیم بفهمیم چه چیزی به مردم برای تصمیم گیری و تغییر رفتار انگیزه می دهد.

هیئت بین الدولی تغییر اقلیم IPCC مشخصاً به دولت ایران چگونه کمک می کند تا تغییر اقلیم را به مردم نشان بدهد؟

ما به هیچ دولتی بیش از دیگران کمک نمی کنیم. اما باید بگویم نکته ویژه در گزارش هیئت بین الدولی تغییر اقلیم IPCC آن است که سیاست گذاران و دانشمندان را کنار هم می آورد. به این ترتیب سیاست گذاران که عضوی از دولت هستند خودشان به دنبال گزارش ها هستند و همان ها هستند که دامنه وسیع گزارش ها را تعیین می کنند و می گویند اگر دانشمندان گزارشی را برای ما می نویسند آن را محترم خواهیم شمرد، سپس دانشمندان گزارشی را تهیه می کنند و سرانجام دو گروه کنار هم می آیند تا خلاصه ای را برای تصمیم سازان فراهم کنند و مطمئن شوند که این خلاصه که دستور کار بالادستی به شمار می رود بازتاب خوب، روشن و مفهومی از گزارش است، چیزی که دولت ها می توانند با آن کار کنند و در نتیجه گزارش ها بسیار قدرتمند خواهند بود چرا که مورد تأیید سیاست گذاران و جامعه علمی هستند.

ایران به عنوان بخشی از این فرایند یکی از دولت هایی است که گزارش را می خواهد و آن را تأیید می کند بنابراین فرض ما این است که گزارش برای ایران کاربردی و مفید است. افزون بر این ما دانشمندان ایرانی زادی داشته ایم که روی گزارش کار کرده اند و در گروه پیشین ما که گزارش پنجم را تولید کردند چند عضو ما از ایران بودند.

دولت ایران هم تردیدهای خود را برای ماندن در توافق نامه پاریس یا خروج از آن دارد. چنین تصمیمی چگونه بر وضعیت محیط زیست کشور تأثیر خواهد گذاشت؟

اقلیم پدیده ای جهانی است و در مرزها متوقف نمی ماند. همه کشورها نسبت به تغییر اقلیم آسیب پذیرند و تا همین جا هم آثار تغییر اقلیم را در همه کشورها دیده ایم. بنابراین ایران اشتیاق جدی به حل این مساله دارد و این مساله ای است که تنها با همکاری جامعه جهانی حل شدنی است و هر کشوری به همکاری در این زمینه علاقه دارد.

این را هم باید اضافه کنم که رویارویی با تغییر اقلیم تنها یک چالش نیست و فرصت هم هست. برای مثال بخش ترابری یا تولید انرژی و مصرف سوخت که مشکلاتی برای اقلیم ایجاد می کنند برای سلامتی عموم نیز مشکل آفرین هستند. بنابراین این جزو علایق دولت هاست که صرفنظر از تأثیر این بخش ها بر اقلیم، با این مساله مقابله کنند. سیاستی که نه فقط منافع اقتصادی را به دنبال خواهد داشت بلکه تأثیرات مثبتی را برای رفاه اجتماعی نیز در پی دارد.

مثال های دیگری هم هست. در تلاش برای سازگاری با تغییر اقلیم فرصت های کارآفرینی جدیدی فراهم می شود و مشاغل تازه ای در اقتصاد سبز ایجاد می شود. بنابراین موضوع فقط هزینه کردن پول برای رویارویی با تغییر اقلیم نیست و منافعی را هم همراه دارد. ضمن اینکه اگر کاری نکنید با هزینه های بیشتری مواجه خواهید شد. بنابراین دست روی دست گذاشتن نمی تواند جزو گزینه ها باشد.

نقش رسانه ها در رویارویی با تغییر اقلیم چیست؟

فکر می کنم تغییر اقلیم چیز بسیار مهمی است که روی همه اثر می گذارد و توان آسیب های بزرگی را دارد. سران پیشین سازمان ملل متحد گفته اند که تغییر اقلیم بزرگترین چالش پیش روی بشریت است. بنابراین چنین موضوعی برای نوشتن جالب است و رسانه هم می تواند نقش مهمی در آگاه کردن مردم از مساله و حتی ارائه پیشنهاد داشته باشند. گمان می کنم که رسانه باید بسیار هوشمند باشد، شما نمی تواند فقط داده های علمی ارائه کنید، مردم علاقه ای به خواندن این چیزها یا اخبار همایش های دولتی نخواهند داشت. شما باید راهی پیدا کنید که این مساله را با زندگی روزمره مرتبط کنید و در این باره صحبت کنید که تغییر اقلیم چگونه تا همین جا هم بر زندگی افراد خاص مثل کشاورزان و ماهیگیران و حتی مغازه داران تأثیر گذاشته است؛ اینکه چگونه سالمندان از افزایش دمای عمومی رنج می برند و اینکه چگونه بیمارستان ها با بیماری های جدیدی رو به رو شده اند، و مثال های مشخصی از آنچه که رخ می دهد و اینکه مردم چگونه خود را با شرایط تازه سازگار می کنند.

رسانه می تواند همان طور که درباره مسائلی که مردم به دلیل تغییر اقلیم با آن درگیر شده اند می نویسد، گزارش های مثبتی هم کار کند از اینکه چگونه جوامع مختلف کنار هم آمدند و مردم را نجات دادند.

به نظر شما آیا موفق می شویم تأثیرات منفی تغییر اقلیم را طی پنجاه تا صد سال آینده خنثی کنیم؟

این چیزی است که گزارش آخر ما گفت و فکر می کنم می توانیم این کار را بکنیم و گزینه انجام این کار را داریم و این بسته به انتخاب خود ماست. وقتی می گویم «ما» منظورم جامعه جهانی است. زمان زیادی نداریم و اگر زود اقدام نکنیم کار دشوارتر و دشوارتر و به تدریج ناممکن خواهد شد.

تغییر اقلیم یک نقطه عطف دارد. اگر همین امروز مصرف سوخت های فسیلی را متوقف کنیم هم تغییر اقلیم ادامه خواهد یافت به خاطر آنچه که در گذشته کرده ایم. اکنون این امکان را داریم که خودمان را با آن سازگار کنیم اما اگر کار نکنیم و اجازه بدهیم ادامه پیدا کند به جایی خواهیم رسید که دیگر نمی توانیم سازگار شویم و وقتی که دیگر نتوانی خودت را سازگار کنی تنها گزینه رنج است.


loading...
 • دیر بجنبیم رویارویی با تغییر اقلیم ناممکن می شود


  سلامت نیوز: رئیس مرکز ارتباطات هیات بین الدولی تغییر اقلیم IPCC گفت: تغییر اقلیم در مرزها متوقف نمی ماند و همه کشورها نسبت به آن آسیب پذیرند. اگر زود اقدام نکنیم کار دشوارتر و به تدریج ناممکن خواهد شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، تغییر اقلیم
 • تردید شفر برای تغییر ترکیب اصلی استقلال/ رویارویی با پرسپولیس با کمترین تغییر


  سرمربی استقلال با وجود اعلام تغییرات زیاد در ترکیب استقلال برای دربی قصد ندارد تغییرات زیادی اعمال کند.
 • جونز: دیر بجنبیم سهمیه لیگ قهرمانان را هم از دست می‌دهیم


 • اگر دیر بجنبیم «گور جمعی» یک میلیون انسان برپا می‌شود


  خدایا اینجا چه خبر است؟یک لحظه احساس می‌کنی که تاریخ تکرار شده و اینان لشگریان چنگیزند که به قرن 21 آمده‌اند اما کمتر مورخی این سبوعیت را حتی از مغولان به ثبت رسانده.
 • رویارویی سخت معامله‌گران نفتی/تغییر ساختار بازار نفت؟


  در حال حاضر سیگنال‌های متناقضی از اوپک منتشر می‌شود. اعضای این سازمان با ۱۱کشور غیرعضو اوپک دسامبر ۲۰۱۶ توافق کردند که عرضه جهانی نفت را از ابتدای سال جاری میلادی ۸/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند، با وجود اینکه متوسط پایبندی اعضای اوپک به این توافق
 • تلاش برای تغییر نظام، رویارویی نظامی و جنگ سرد گزینه‌های پیش‌رو در بحران قطر


  اندیشکده آلمانی درباره بحران قطر نوشت: محتمل‌ترین گزینه برای قطر آماده شدن برای احتمال افزایش تهدید نظامی است و در صورت رفع آن در کوتاه مدت نیز باید انتظار ارتباط بیشتر قطر با آنکارا و تهران را داشت.
 • تغییر 180 کیلومتری خط امدادرسانی ایران در سوریه برای منع رویارویی با آمریکایی‌ها


  گاردین مدعی شده است که سردار سلیمانی و فرمانده نیروهای بسیج مردمی (حشد شعبی) دستور تغییر خط امدادرسانی را به نیروها داده‌اند.
 • تغییر اقلیم، شمال را خشک می کند


  سلامت نیوز:مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی IPCC تنها مرجع رسمی که سازمان ملل گزارش های تغییر اقلیم آن را مورد توجه قرار می دهد، در آخرین گزارش خود بر گرمایش زمین و سرعت شتابان آن در 3دهه اخیر تأکید کرده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهر
 • با تغییر اقلیم چه کنیم؟


  سلامت نیوز:کارشناس ارشد محیط زیست گفت: استفاده از انرژی های پاک و کارآمد، غذاهای سالم و حمل و نقل پایدار از اقدامات مثمر ثمر در مقابله با تغییر اقلیم است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛مونا احمدی کارشناس ارشد محیط زیست دربار
 • با تغییر اقلیم چه کنیم؟


  کارشناس ارشد محیط زیست گفت: استفاده از انرژی‌های پاک و کارآمد، غذاهای سالم و حمل و نقل پایدار از اقدامات مثمر ثمر در مقابله با تغییر اقلیم است.
 • تغییر اقلیم باعث زلزله نمی شود


  سلامت نیوز: استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله گفت: خشکسالی، گرم شدن زمین و تغییر اقلیم منجر به لرزه خیز شدن مکانی نمی شود، اما این عوامل می تواند مکان لرزه خیز را مستعد رخداد زلزله کند.
 • تغییر اقلیم باعث زلزله نمی شود


  استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله گفت: خشکسالی، گرم شدن زمین و تغییر اقلیم منجر به لرزه خیز شدن مکانی نمی شود، اما این عوامل می تواند مکان لرزه خیز را مستعد رخداد زلزله کند.
 • زنگ خطر تاثیرات منفی تغییر اقلیم درایران


  رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به ارائه گزارش تغییر اقلیم به مقام معظم رهبری، سران سه قوه، وزیران و ... اظهار کرد: در این گزارش زنگ خطر را درباره افزایش دمای کشور و آسیب‌های ناشی از تغییر اقلیم به صدا درآورده‌ایم.
 • تغییر اقلیم تهدیدی برای زیستمندان است


  رئیس طرح ملی تغییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست گفت:تغییر اقلیم باعث آسیب رساندن  به زیستمندان و نابودی بسیاری از گونه های جانوری و گیاهی شده است.
 • تبعات تغییر اقلیم در کشور/ 289 شهر در تنش آبی به سر می‌برند


  معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه سرانه آب تجدیدپذیر کشور به ۱۳۰۰ متر مکعب در سال رسیده که با ادامه این روند می‌توان گفت خشکسالی دیگر یک واقعیت شده است، گفت: در ۲۸۹ شهر کشور تولید و مصرف آب سر به سر شده و با تنش آبی مواجه
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

تبلیغات

آسیاتک حمایت