آسیاتل

بازدید: 76

کدام استان های کشور بیشترین خشکسالی را دارند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285975
سلامت نیوز: بارش های فصل بهار در بیشتر نقاط کشور موجب شده تا برخی از کارشناسان اعلام کنند که دوره خشکسالی در کشور رو به پایان است و وضع آبی بسیاری از استان ها مطلوب است؛ باوری که رئیس سازمان هواشناسی آن را مردود می داند و معتقد است که فرایند خشکسالی

سلامت نیوز: بارش های فصل بهار در بیشتر نقاط کشور موجب شده تا برخی از کارشناسان اعلام کنند که دوره خشکسالی در کشور رو به پایان است و وضع آبی بسیاری از استان ها مطلوب است؛ باوری که رئیس سازمان هواشناسی آن را مردود می داند و معتقد است که فرایند خشکسالی در ایران ادامه دارد و کشور همچنان درگیر خشکسالی آب و هوایی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، داوود پرهیزکار، رئیس سازمان هواشناسی کشور، درباره وضع خشکسالی در ایران به پانا گفت: میزان بارش ها در سال جاری تاکنون حدود 26 درصد کاهش داشته است و در 12 سال گذشته بارش در ایران بالاتر از میزان نرمال نبوده است.

اما ویژگی های خشکسالی ایران نشان می دهد که به طور کلی هیچ منطقه ای از کشور از این پدیده در امان نیست و بخش های جنوبی، شرقی و مرکزی کشور به علت نوسانات بیشتر در مقادیر بارندگی، از آسیب پذیری زیادتری برخوردار هستند. این در حالی است که از سال 84 تاکنون نمایه خشکسالی دهه ای کشور منفی است و از آن زمان تاکنون کشورمان با خشکسالی انباشته مواجه بوده است.

در گزارشی که سازمان هواشناسی درباره آخرین وضع بار ندگی و خشکسالی در ایران طی 12 ماهه منتهی به اردیبهشت ماه سال 97 ارائه کرده، آمده است که بر اساس شاخص SPEI 12 ماهه اغلب مناطق و استان های کشور شاهد درجات مختلفی از خشکسالی بوده اند. استان خوزستان، بخش هایی از استان های گیلان، کرمان، هرمزگان، فارس و مرکزی با خشکسالی بسیار شدید و همچنین بخش هایی از استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قسمت هایی از زنجان و گیلان، بخش هایی از استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی و بخش هایی از اصفهان، قم، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی با خشکسالی شدید مواجه بوده اند.

پهنه بندی خشکسالی هواشناسی در استان های کشور در دوره یک ساله تا پایان اردیبهشت 97

همچنین بر اساس شاخص SPEI 12 ماهه در مجموع حدود 99.9 درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی کوتاه مدت مواجه بوده که از این میان 14.7 درصد با خشکسالی خفیف، 39.9 درصد با خشکسالی متوسط، 37.5 درصد خشکسالی شدید و 5.1 درصد از مساحت کشور با خشکسالی بسیار شدید همراه بوده است. 2.7 درصد از مساحت کشور وضع نرمال داشته است.

در بررسی خشکسالی هواشناسی با استفاده از شاخص SPEI، افزایش مدت دوره بررسی (36- 72 – 60 – 48 یا 84 ماهه) بیانگر خشکسالی های تجمیع یافته ای است که در بستر طبیعت باقی مانده است. به بیان دیگر شاخص های بلندمدت خشکسالی هواشناسی در بسیاری از مناطق کشور می توانند به منزله انعکاسی کلی از وضع ذخیره آبی مناطق در نظر گرفته شوند.همچنین بخش های گسترده ای از مساحت کشور نیز دچار خشکسالی خفیف تا بسیار شدید بلندمدت است. نکته قابل توجه در این نقشه، تداوم وجود خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید در برخی از استان ها نظیر بخش هایی از تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی، زنجان، فارس، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، بوشهر، کرمان، قسمت هایی از کرمانشاه، لرستان، یزد، سمنان، قم، سیستان و بلوچستان و قسمت هایی از اصفهان و چهارمحال و بختیاری است.

پهنه بندی خشکسالی هواشناسی در سطح استان های کشور در دوره 10 ساله تا پایان اردیبهشت 97

در مرکز ملی خشکسالی با استفاده از 4 شاخص خشکسالی SPEI، SPI، RDI و شاخص دهک های خشکسالی در کشور پایش می شود.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

عادل فردوسی‌پور گزارشگر بازی جذاب امشب اروپا

تبلیغات

آسیاتک حمایت