آسیاتل

بازدید: 48

ماجرای قاتلی که قهرمان شد!

منبع : خبرگزاری بسیج کد خبر: 1285579
محمد ثلاث همان «جلاد» است که معتقد است زیر گرفتن جوانان «خواست خدا» بوده و ذره‌ای از رفتار خود پشیمان نیست.

به گزارش خبرگزاری بسیج، صادق نیکو در رسالت نوشت: «تازه پنجاه ساله شده است. قدبلند و سبیل های پرپشتی دارد که به مرد بروجردی هیبتی مردانه داده است. این روزها در لباس زندان است ولی قبلاً همیشه یک کلاه بافتنی بر سر داشت که موهای کم پشتش کمتر به چشم بیاید. دو فرزند دارد. علی و نرگس. علی سن زیادی ندارد ولی جوان تنومندی است که ظاهر ساده ای دارد ولی همین ظاهر هم شبیه پدر است. نرگس هم دختر جوانی است که به اندازه علی ساده و خاکی به نظر می رسد. علی و نرگس این روزها پیگیر کار پدرشان هستند. تک وتنها باید مشکل پدرشان را حل کنند. یک روز دفتر وکیل یک روز دادسرا یک روز زندان. این حکایت زندگی مرد پنجاه ساله و علی و نرگس است.»


این یک داستان دراماتیک یا قصه نیست. این بخشی از یک گزارش خبری هم نیست. این روایت رسانه های غیررسمی، شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی از محمد ثلاث است. هرکدام بخشی از این اطلاعات را به مخاطب داده اند که اگر کنار هم قرار دهیم می توانیم یک قصه کامل از همه ابعاد زندگی ثلاث بنویسیم. «محمد ثلاث» همان راننده اتوبوسی است که در جریان اغتشاشات دراویش گنابادی در بهمن ماه سال گذشته چند نفر از سربازان و درجه دارهای نیروی انتظامی را زیر گرفت. او همان «جلاد» است که معتقد است زیر گرفتن جوانان «خواست خدا» بوده و ذره ای از رفتار خود پشیمان نیست. حتی تصاویر و گزارش های تصویری که از دادگاه او منتشرشده هیچ کدام نشان نمی دهد که محمد ثلاث در پشت آن سبیل های پرپُشت پشیمان و شرمنده است!


اما از شهدای نیروی انتظامی در حادثه گلستان هفتم چه می دانید؟ شهید محمدحسین حدادیان شهید نیروی انتظامی نبود و خیلی ها او را می شناسند. برای محمدحسین مستند ساخته شد و رهبری نیز به خانه این شهید رفتند و خلاصه اینکه مخاطب نمی تواند شهید حدادیان را نشناسد و یا صورت پر از گلوله های ساچمه ای و تصویر شهید در هیئت را فراموش کند؛ اما در مورد شهدای نیروی انتظامی که توسط محمد ثلاث به شهادت رسیدند چه می دانیم؟ غیر از همان عکس های پرسنلی که بعد از شهادت از سوی نیروی انتظامی منتشر شد چه تصویری از این شهدا در ذهن ما باقی مانده است؟ چند سال شان بود؟ ازدواج کرده بودند یا قرار بود بعد از سربازی برایشان آستین بالا بزنند؟ فرزند داشتند؟ مادران این شهدا امروز چه حالی دارند؟


پدرها وقتی تابوت پسرها را روی دوش گرفتند رسانه ها کجا بودند و چرا تصویری از این لحظه در ذهن ما باقی نمانده است؟ حتی فراتر از موضوعات عاطفی و انسانی، ما از ارزش خون این شهدا و اثر آن بر ختم غائله دراویش گنابادی بی اطلاع هستیم! بعد از چند ماه یادمان رفته چقدر خسارت به مردم خیابان پاسداران وارد شد و امروز مردم آن خیابان در چه امنیتی زندگی می کنند.واقعیت این است که ما اطلاعات زیادی از «شهید» نداریم و به همان اندازه از او دور هستیم و نمی توانیم با او احساس مشترکی داشته باشیم و قدردان او باشیم. ما قدر خون شهید را نمی دانیم ولی تک تک ابعاد عاطفی و احساسی زندگی جلاد را می دانیم و حتی اگر نخواهیم در ناخودآگاه خود ممکن است نگاه مان به جلاد تعدیل شده باشد. مردم بی اطلاعی هم بودند که جلاد و شهید را نمی دانستند و در این موج رسانه ای با جلاد همدردی کردند یا تصاویرش را بازنشر کردند.

این خلاصه ای از یک پرونده بود که به کمک ابزار رسانه و شبکه های اجتماعی جریان ضدانقلاب توانست تا حدودی جای جلاد و شهید را عوض کند. آن قدر رسانه قدرتمند است که این تغییر تصویر نیازمند گذشت 3 دهه نیست بلکه در 3 ماه این تغییر تصویر رخ داده و جلاد گلستان هفتم به مظلوم گلستان هفتم تغییر کرده است. مدیران رسانه ای تا زمانی که به اهمیت تصویرسازی رسانه ای بی توجه باشند همین قصه ادامه دارد. مسئولین و نهادهای انتظامی، نظامی و حتی قضائی تا زمانی که نگران مسموم شدن ذهن مردم عادی نباشند و برای اقناع افکار عمومی از طریق رسانه و شبکه های اجتماعی برنامه ریزی نکنند این ماجرای مظلومیت نظام و شهدا ادامه دارد و ما باید با افسوس نگران تغییر تصویر جلاد و شهید باشیم!


loading...
 • ماجرای قاتلی که قهرمان شد!


  محمد ثلاث همان «جلاد» است که معتقد است زیر گرفتن جوانان «خواست خدا» بوده و ذره‌ای از رفتار خود پشیمان نیست.
 • ماجرای خط خوردن قهرمان المپيك از تيم‌ملی!


  رییس فدراسیون وزنه برداری گفت: سفارت آمریکا اعلام کرده باید کیانوش رستمی و برادرش مدارکی ارائه کنند که ثابت شود بعد از مسابقات به کشور برمی گردند.
 • ماجرای دختر عشایری که قهرمان جهان شد


  قهرمان کیگ بوکسینگ ایران گفت: دختران عشایر توانایی افتخارآفرینی جهانی و آسیایی را دارند.
 • ماجرای چاقوکشی علیه قهرمان دو و میدانی


  مجید کیهانی در پی اتفاقات اخیر دو و میدانی استان خوزستان، حمایت قاطعانه فدراسیون از حقوق دو و میدانی کاران را اعلام کرد.
 • افشاگری قهرمان وزنه برداری درباره ماجرای سفارت آمریکا


  من تنها نیستم و کل تیم ملی ایران هنوز ویزا نگرفتند. انشاالله تمام وزنه برداران ویزا بگیرند و بتوانیم با تیم کامل به آمریکا برویم و جایگاه خوبی کسب کنیم. بنده هم سعی می کنم پرچم ایران را در آمریکا به اهتزاز در بیاورم. امیدوارم همه چیز خوب پیش برود.
 • قاتلی به نام کلسترول!


  سلامت نیوز-*دکتر کاوه سالاروند: کلسترول یک ماده واکسی شکل است که در بـدن به طـور طبیعی وجود دارد. بیشترین مقدار کلسترول(75درصد) به وسـیله کبد و بقیه (25درصد) از طریق غذاهای مصـرف شـده سـاخته می شود. <p dir="RTL">به گزارش سلامت نیوز، جام جم نوشت: س
 • توبه قاتلی که ۸ زن را کشت!


 • قاتلی که در باغ وحش زندگی می‌کرد (+عکس)


 • قاتلی مرموز به نام شوک اقتصادی


  نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که یک ضرر اقتصادی بزرگ می‌تواند عمر شما را کوتاه کند.
 • قاتلی که خیلی خونسرد بود


  قاتل بسیار خونسرد بود، اصلا باور نمی کردم کسی بتواند اینقدر خونسرد باشد.
 • قاتلی که پس از ۱۲ ساعت دستگیر شد


  فرمانده انتظامی شرق استان تهران با اشاره به وقوع قتل در هومند وادان آبسرد اظهار داشت: مأموران نیروی انتظامی ضمن هماهنگی با مقام قضایی و تلاش های اطلاعاتی و عملیاتی، موفق به دستگیری قاتل ظرف کمتر از ۱۲ ساعت شدند.
 • قاتلی خطرناک‌تر از‌«نهنگ‌آبی»!


  وزیر گفت که نگران است؛ او هشدار می‌داد. او می‌گفت که بروز فرقه‌های ضاله، روح و روان دانش‌آموزان را نشانه گرفته و هجمه‌ها آنقدر زیاد شده که اولویت‌های آموزش و پرورش را تغییر داده و مدرسه شده کانون اصلی مبارزه با آسیب‌ها. سیدمحمدبطحایی همین چند روز قبل
 • قاتلی خطرناک‌تر از‌«نهنگ‌ آبی»!


 • قاتلی خطرناک‌تر از‌«نهنگ‌ آبی»


  وزیر گفت که نگران است؛ او هشدار می‌داد. او می‌گفت که بروز فرقه‌های ضاله، روح و روان دانش‌ آموزان را نشانه گرفته و هجمه‌ها آنقدر زیاد شده که اولویت‌های آموزش و پرورش را تغییر داده و مدرسه شده کانون اصلی مبارزه با آسیب‌ها.
 • از بیماری آرام تا قاتلی بی‌رحم


  یک کارشناس ارشد مشاوره خانواده گفت: طبق گزارش‌های پلیس ۳۱ درصد از قتل‌های خانوادگی به علت ابتلا به جنون آنی رخ داده‌اند.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک حمایت