آسیاتل

بازدید: 48

اکثرا کودک آزاران اختلالات شخصیتی و روانی دارند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1285504
سلامت نیوز:رئیس مرکز امور وکلای قوه قضائیه استان همدان با بیان اینکه کودک آزاری مقوله ای نیست که یک نهاد متولی آن باشد، گفت: نخستین تکلیف در آگاهی بخشی درباره کودک آزاری بر دوش رسانه هاست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا ترکستانی در ا

سلامت نیوز:رئیس مرکز امور وکلای قوه قضائیه استان همدان با بیان اینکه کودک آزاری مقوله ای نیست که یک نهاد متولی آن باشد، گفت: نخستین تکلیف در آگاهی بخشی درباره کودک آزاری بر دوش رسانه هاست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا ترکستانی در این نشست با تأکید بر اینکه قدرت رسانه ها بر کسی پوشیده نیست، افزود: رسانه ها در زمینه آگاهی بخشی به والدین درباره آثار مخرب کودک آزاری بر روان کودکان اقدام کنند.

وی با بیان اینکه آثار مخرب کودک آزاری شاید تا پایان عمر قابل درمان و اصلاح نباشد، تصریح کرد: باید صداوسیما با ساخت تیزر و انیمشن کودکان و والدین را نسبت به این موضوع آگاه کنند.

ترکستانی در ادامه با اشاره به اینکه کودک آزاری علل مختلفی دارد، یادآور شد: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی هر گونه آسیب جسمی و روانی کودک به دست والدین و یا افراد ثالث کودک آزاری نامیده می شود.

وی اظهار کرد: در ماده ۲ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان آمده است هر نوع آزار و اذیت کودکان و نوجوانان که باعث شود سلامت جسم و روان آنها را به مخاطره بیندازد، کودک آزاری تلقی می شود.

وی با بیان اینکه کودک آزاری باید در دو مقوله کودک آزاری توسط والدین و توسط دیگران و درخارج از محیط خانواده مورد بحث و بررسی قرار گیرد، گفت: مفهوم کودک آزاری رابطه تنگاتنگی با عادات و فرهنگ جوامع دارد، به طوری که در برخی از استان ها می بینیم تنبیه کودکان در خانواده ها به عنوان یک راهکار تربیتی تلقی می شود و براساس این فرهنگ والدین می توانند در حد متعارف تنبیه داشته باشند.

رئیس مرکز امور وکلای قوه قضائیه استان همدان افزود: تا زمانی که این فرهنگ و دیدگاه در جامعه وجود داشته باشد که باید کودک را تنبیه کرد، با تصویب قوانین نمی توانیم از کودک آزاری جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به ویژگی های افراد آزارگر، خاطرنشان کرد: معمولاً مشاهده شده آزارگران از نظر اقتصادی در سطح پایینی قرار دارند و مضطرب و نگران بوده و دارای عقاید سنتی هستند.

ترکستانی گفت: براساس پژوهشی که تحت عنوان اثرات کودک آزاری و ویژگی های شخصیتی کودکان انجام شده است، عوارض کودک آزاری برفرزندان مشخص شده و با بالا بردن آگاهی می توان پیشگیری را بالا برد.

وی با بیان اینکه وادار کردن کودک به انجام کارهای سخت و طاقت فرسا هم شاید جزئی از کودک آزاری تلقی شود، ادامه داد: اکثریت قریب به اتفاق افراد مرتکب به کودک آزاری، دارای اختلالات شخصیتی، روحی و روانی هستند.

ترکستانی درباره اقدامات پیشگیرانه درباره کودک آزاری، تأکید کرد: کودک آزاری مقوله ای نیست که یک نهاد متولی آن باشد بلکه این موضوع مانند زنجیره ای است که حلقه هایی به آن متصل بوده و اگر حلقه ای مفقوده در این باره وجود داشته باشد، به هدف نمی رسیم.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضا با مردم است، تصریح کرد: در بسیاری از موارد جرم انگاری می شود و اگر قواعد حقوقی نباشد جامعه به هرج و مرج کشیده می شود.

وی با تأکید بر انجام اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخش درباره کودک آزاری، گفت: رسانه ها وظیفه آگاه سازی دارند، به طوری که پخش تیزرهایی درباره حقوق کودکان می تواند باعث پیشگیری در زمینه کودک آزاری به ویژه کودک آزاری جنسی شود.

رئیس مرکز امور وکلای قوه قضائیه استان همدان با بیان اینکه در رابطه با کودکان مقررات و قوانین خاصی وجود دارد، خاطرنشان کرد: دستگاه قضا وظیفه اجرای قانون را دارد و مجرم باید معرفی شود و دستگاه قضا عدله کافی را جمع می کند.

وی با اشاره به اینکه کانون وکلا در استان همدان برای کودکی که بزه دیده باشد، وکیل رایگان می گیرد، تأکید کرد: نکته اول در کودک آزاری آگاهی دادن به خانواده و کودکان است، سپس ورود مرکز بهداشت و بهزیستی و اگر جرمی اتفاق افتاد، دستگاه قضا در برابر کسانی که جرمی علیه کودک انجام داد، قاطع عمل کند.

ترکستانی با بیان اینکه متأسفانه شاهد حوادث تلخی در جامعه هستیم، بر اتفاق اخیر در یکی از مدارس غرب تهران اشاره کرد و افزود: این ناظم و مربی از نظر تربیتی دارای اشکال بوده که تصاویر مستهجن را در گوشی خود داشته اند، بنابراین اگر معلمی که مشغول به کار می شود، درست گزینش شده بود از اینگونه اتفاقات جلوگیری به عمل می آمد.

وی با اشاره به اینکه افشای بعضی از جرائم باعث تکرار جرم می شود، تأکید کرد: دامن زدن به مسائل خدمت کردن به فرد بزه دیده نیست بلکه باعث تکرار جرم می شود؛ به عنوان مثال در بحث «آتنا» رسانه ها فکر می کنند با عنوان کردن موضوع به او کمک می کنند در حالیکه باعث تکرار جرم می شوند.

همدان در زمینه کودک آزاری آمار بدی ندارد

متخصص پزشکی قانونی استان همدان با بیان اینکه کودک آزاری از بین نخواهد رفت، گفت: استان همدان در زمینه کودک آزاری آمار بدی نداشته و هم سطح دیگر استان هاست.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا بهروزی در این نشست با بیان اینکه با توجه به شرایط فرهنگی هر جامعه ای تعریف کودک آزاری متفاوت است، اظهار کرد: کودکان به لحاظ عدم آگاهی کافی از جامعه و اطرافیان و نداشتن قدرت کافی برای دفاع از خود یک طیف بسیار آسیب پذیر هستند، بنابراین مراقبت از آنان برای رسیدن به رشد کافی وظیفه والدین است. حال تصور کنید والدینی از لحاظ روحی، جسمی و مالی دچار اختلال هایی باشند، بر همین اساس کودک آن خانواده در معرض خطر است.

وی با تأکید بر اینکه متأسفانه توجه جدی به کودکان نشده است به طوریکه در کشور ما هنوز تعریف مشخصی از کودک وجود ندارد، افزود: کودک آزاری از بین نخواهد رفت، به طوری که استان همدان در زمینه کودک آزاری آمار بدی نداشته و هم سطح دیگر استان هاست.

بهروزی با تأکید بر اینکه بالا رفتن آمار به معنای افزایش کودک آزاری نیست، ادامه داد: اگر می بینم نسبت به سال های گذشته آمار کودک آزاری بالا رفته بدان معناست که آگاهی جامعه در این زمینه ارتقاء یافته و با توجه به افزایش سطح سواد افراد و بهبود شرایط فرهنگی شاهد اعلام گزارشات کودک آزاری بیش از قبل هستیم.

وی با اشاره به اینکه پیاده کردن همه آرزوهای برآورده نشده کودکی والدین بر روی کودکان خود یک نوع کودک آزاری است، به والدین توصیه کرد: بپذیریم کودک آزاری ممکن است نسبت به کودک همه ما رخ دهد هر چند کلاس و یا خانه ای که کودک در آن هست از نظر ما بسیار امن باشد، بنابراین اگر این موضوع را جدی بگیریم، می توانیم از بروز مشکل جلوگیری کنیم.

این پزشک با اشاره به اینکه ممکن است از سوی افرادی که مورد اعتماد ما هستند حتی یک وکیل، یک پزشک، یک معلم و … بر کودک ما آسیب وارد شود، خاطرنشان کرد: اکنون جامعه موضوع کودک آزاری را پذیرفته و جدی گرفته است این یعنی قدم اول را برای پیشگیری از این معضل برداشته ایم.

وی از دست رفتن عزت نفس را از آسیب های کودک آزاری بیان کرد و افزود: آموزش به کودکانی که مورد آزار قرار گرفته اند باید ساده، صریح، روشن و مکرر باشد تا کودک دچار مشکل نشده و در آینده خود مشکل ساز نشود.

بهروزی با اشاره به اینکه رسانه ها نقش مهمی در این زمینه دارند، تصریح کرد: اطلاع رسانی باید منطقی باشد و این موضوع نیاز دارد که همه ما در هر جایگاهی که هستیم برای وضعیت بهتر قدم برداریم، چرا که این اتفاق ممکن است برای هر یک از فرزندان ما رخ دهد، بنابراین همه باید برای داشتن جامعه ای بهتر تلاش کنیم.متخصص بیماری های کودکان و فعال حقوق کودکان نیز در دفتر ایسنا، با اشاره به اینکه نمی توان علت کودک آزاری را مواردی چون طلاق، فحشا و فقر دانست، گفت: کودک آزاری بازتابی از علل آسیب های اجتماعی است.

نصرالله پزشکی با اشاره به اینکه کودک آزاری فقط جسمی نیست، اظهار کرد: کودک آزاری روحی نوع مخفی از این آزار است که گاها توجه ای به آن نمی شود؛ به عنوان مثال تست زنی های بیش از حد و کلاس های فشرده نوعی از این کودک آزاری است.

وی به کنوانسیون حقوق کودکان اشاره کرد و ادامه داد: این کنوانسیون را پذیرفته ایم اما عملا آن را اجرا نمی کنیم، از طرفی بسیاری از افراد از این کنوانسیون آگاهی ندارند، بر همین اساس عدم آشنایی افراد به ویژه والدین، مربیان مهدها، پزشکان و پرستاران بر امر کودک آزاری دامن زده است، چرا که بسیاری از افراد به حقوق کودکان اشراف ندارند.

پزشکی در پاسخ به این پرسش که آیا در این کنوانسیون به منع ازدواج کودکان اشاره شده یا خیر؟ پاسخ داد: زمانی که کنوانسیون نگارش شد دغدغه این را داشتند که اکثریت کشورها آن را امضا کنند بنابراین از آنجایی که بعضی کشورها با این موضوع مخالف بودند ازدواج کودکان حذف شد اما نکاتی که در آن نوشته شده منع ازدواج کودکان هم شاملش می شود اما رسما از آن اسم برده نشده است.

وی به نقش مهم تشکل های غیردولتی در آگاه بخشی جامعه نسبت به مسأله کودک آزاری اشاره کرد و افزود: مشکلی که ما در استان داریم این است که تشکل ها باید سراغ سازمان ها بروند و به جز بهزیستی و گردشگری که خود از تشکل های مردمی درخواست کمک و همکاری می کنند، دیگر هیچ سازمانی چنین دیدگاهی ندارد.

متخصص بیماری های کودکان و فعال حقوق کودکان با تأکید بر اینکه مسأله کودک آزاری بدون همکاری تشکل های مردمی ریشه کن نخواهد شد، یادآور شد: باید نقش نهادهای غیردولتی را در این بحث جدی بگیریم.

فرزندان طلاق انواعی از کودک آزاری را تجربه می کنند

یک جامعه شناس گفت: وقتی طلاق در جامعه افزایش پیدا کند به طور طبیعی باید انتظار داشته باشیم فرزندان در این خانواده ها انواعی از آزار را تجربه کنند.

به گزارش ایسنا، دکتر اسدالله نقدی نیز در این نشست با بیان اینکه کودک آزاری حاصل میزان توسعه یافتگی جوامع است، افزود: بخشی از موضوع کودک آزاری مربوط به تعریف جوامع از حقوق کودک است.

وی با اشاره به اینکه کودکان گروه خاصی هستند، افزود: کودکان، سالمندان و معلولان و زنان به عنوان گروه های خاص تعریف می شوند و نیاز به حمایت بیشتر دارند.

نقدی با بیان اینکه در جامعه ما قبح اجتماعی انعکاس کودک آزاری وجود دارد، تصریح کرد: مادری می بیند پدر خانواده فرزندش را مورد تنبیه بدنی قرار می دهد اما این موضوع را بیان نمی کند در حالیکه اورژانس اجتماعی اعلام کرده ۲۷۶۵ مورد کودک آزاری در کشور انجام شده است و بسیاری از اتفاقات گزارش نشده است.

عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه بوعلی سینا با تأکید براینکه آگاهی اجتماعی باعث شده بسیاری از کودک آزاری ها گفته شود، یادآور شد: تأسیس اورژانس اجتماعی باعث شده آمار ثبت شود.

وی با بیان اینکه وقتی طلاق در جامعه افزایش پیدا کند به طور طبیعی باید انتظار داشته باشیم فرزندان در این خانواده ها انواعی از آزار را تجربه کنند، گفت: آمار طلاق عاطفی بسیار بالاست و بچه هایی که در این خانواده ها هستند، با مشکلات این چنینی برخورد می کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا با اشاره به اینکه نوع آزارهای کودکان در طبقات اجتماعی متفاوت است اما به طور کلی کودک آزاری بیشتر در خانواده و توسط بستگان نزدیک انجام می شود، بیان کرد: یونیسف گزارش کرده ۳ چهارم کودکان تجربه انواع مصادیق آزار و خشونت علیه کودکان را تجربه کردند.

وی با بیان اینکه ابزارهای جدید خشونت نیز تولید می شود، یادآور شد: کودک آزاری صرفا آزارهای سنتی نیست بلکه محیط پیچیده وغریب شهر ممکن است باعث تزاحم برای کودک شود.

نقدی بزرگترین پیامد کودک آزاری را بازتولید کودک آزاردیده در آینده دانست و گفت: ممکن است همه کودکان آزار دیده تبدیل به افراد خطرناک اجتماعی نشوند اما کودکی که تجربه آزار را دارد، معلم، پدر و مادر و مدیر سالمی نخواهد بود.

وی ادامه داد: در برخورد با مسائل اجتماعی در دنیا ۳ رویکرد وجود دارد به طوریکه غفلت و چشم پوشی، کنترل فیزیکی وقهری مبتنی بر مجازات و به رسمیت شناختن و مدیریت کردن ۳ رویکرد در برابر مسائل اجتماعی است.

این جامعه شناس با تأکید بر اینکه باید زمینه های بروز کودک آزاری را کم کنیم، خاطرنشان کرد: اگر حساسیت و هزینه اجتماعی بالا برود، کودک آزاری کم می شود.

وی خانواده، جامعه مدنی و سازمان های متولی را مثلث مؤثر بر پیشگیری و واکسیناسیون اجتماعی در زمینه کودک آزاری دانست و گفت: به طور خاص و جزیره ای در همدان نمی توانیم این موضوع را کنترل کنیم چرا که برخی از مباحث کلان است اما خانواده، جامعه مدنی و سازمان های متولی مثلث مؤثر بر پیشگیری و واکسیناسیون اجتماعی در این زمینه هستند.

کودکان مادران شاغل بیشتر در معرض کودک آزاری قرار می گیرند

مسئول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان با تأکید بر اینکه نگرش اجتماعی در کودک آزاری تأثیرگذار است، گفت: نگرش منفی درباره آموزش جنسی به کودکان در کودک آزاری تأثیرگذار است و اگر نتوانیم این نگرش را تغییر دهیم نمی توانیم اقدامی دراین باره داشته باشیم.

به گزارش مجمع رهروان امر به معروف ونهی از منکر استان اصفهان به نقل از ایسنا، ناصر شایگان هم در این نشست اظهار کرد: کودک آزاری یک بُعد فردی دارد به طوریکه کودکانی که با تیپ ویژه ای متولد می شوند وکودکانی با اختلالات روانی و هایپراکتیو بیشتر در معرض کودک آزاری قرار می گیرند.

وی با اشاره به شرایط خانواده در بروز کودک آزاری، اضافه کرد: در خانواده هایی که والدین معتاد وجود دارد و کودکانی که مادران شاغل دارند، بیشتر در معرض کودک آزاری قرار می گیرند.

وی بیکاری اعضای خانواده را یکی دیگر از شرایط کودک آزاری دانست و افزود: شرایط اجتماعی و فرهنگی خانواده ها در بروز کودک آزاری موثر است به طوریکه سبک تربیتی مبتنی بر خشونت در برخی از خانواده ها نهادینه شده است.

مسئول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان با تأکید بر اینکه اعمال خشونت برای تغییر رفتار کودکان، آسیب رسان است، اظهار کرد: هر کودکی حق دارد از حقوق خود مطلع شود.

وی فقر، بیکاری و خشونت را از عوامل اجتماعی در بروز کودک آزاری اعلام کرد و گفت: البته نمی توانیم بگوییم کودک آزاری در طبقات پایین جامعه رخ می دهد و در طبقات بالا وجود ندارد.

مسئول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی استان همدان خاطرنشان کرد: کسانی که کودک آزاری می کنند در دوران کودکی مشکل داشته و نسلی که خشونت ببیند، قطعاً آن را اعمال می کند.

وی اختلالات روانی و افسردگی را از پیامدهای کودک آزاری دانست و یادآور شد: مشکلات روحی و جسمی در کودک از جمله پیامدهای کودک آزاری است.

شایگان با بیان اینکه مراجعه به ۱۲۳ در بهزیستی در حال نهادینه شدن است، تأکید کرد: خوشبختانه این موضوع که کودکان بدانند با چه سامانه ای تماس بگیرند در حال نهادینه سازی است.

رئیس گروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در ادامه گفت: آنچه در مقوله کودک آزاری مغفول مانده نگاه به پرورش جسمی کودک است به طوریکه امروز جامعه گریبان گیر این مسأله است.

راضیه السادات میرمعینی افزود: عدم توجه به پرورش جسمی کودکان باعث شده این افراد در بزرگسالی با لیست بلندبالایی از بیماری های غیرواگیر مواجه شوند.

وی با تأکید براینکه والدین باید بدانند در قبال اسم پدر و مادر چه مسئولیت سنگینی برعهده دارند، تصریح کرد: متأسفانه استان همدان امروز پرچمدار مصرف دخانیات به ویژه قلیان است.

میرمعینی با اشاره به آثار مخرب مصرف دخانیات در حضور کودکان، بیان کرد: متأسفانه همدان جزء استان هایی است که درصد بالایی از کودکان با دود سیگار در ارتباط مستقیم هستند.loading...
 • اکثرا کودک آزاران اختلالات شخصیتی و روانی دارند


  سلامت نیوز:رئیس مرکز امور وکلای قوه قضائیه استان همدان با بیان اینکه کودک آزاری مقوله ای نیست که یک نهاد متولی آن باشد، گفت: نخستین تکلیف در آگاهی بخشی درباره کودک آزاری بر دوش رسانه هاست. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، علیرضا ترکستانی در ا
 • گنجاندن «حمایت های روانی» از کودکان در قانون / امکان تشخیص برخی اختلالات کودک آزاران


  سلامت نیوز:یک روان شناس با اشاره به گنجانده شدن حمایت های روانی در قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان گفت: گاهی فراموش می شود که انجام حمایت های روانی و روان شناسی از کودکان هزینه دارد و هربار مشاوره با یک روانشناس هزینه های زیادی به یک خانواده ت
 • ۲۷ درصد از مردم اختلالات روانی دارند


  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: ۲۷ درصد از مردم دچار اختلالات روان هستند اما این به معنای آن نیست که این افراد دچار اختلالات روانی و اگزوفرمی هستند چرا که در کشور بین یک تا یک و نیم درصد از جامعه مبتلا به اگزیوفرمی هستند.
 • اختلالات روانی در کودکان، چه نشانه های دارند؟


  جهت پیشگیری یا درمان مشکلات روان‌تنی باید آموزش‌های لازم در زمینه مدیریت استرس و اضطراب به کودکان داده شود.
 • 23.4 درصد جمعیت کشور اختلالات روانی دارند


  سلامت نیوز : رئیس سازمان بهزیستی گفت: براساس آخرین پیمایش، 23.4 درصد جمعیت کشور در مقطع سنی 15 تا 64 سال دچار اختلالات روانی هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، انوشیروان محسنی بندپی روز یکشنبه در همایش سلامت اجتماعی با محوریت بهداشت روان
 • بیش از 23 درصد ایرانی‌ها اختلالات روحی و روانی دارند


 • بهزیستی: ۲۳ درصد ایرانی‌ها اختلالات روحی و روانی دارند


  رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در مورد اختلالات روحی و روانی ۲۳.۴ درصد از آحاد جامعه دچار اختلال هستند و در این بررسی، کسانی که تجرد را انتخاب کردند این مسأله در آن‌ها بیشتر مشاهده می شود.
 • سازمان بهزیستی: بیش از ۲۳ درصد ایرانی‌ها اختلالات روحی و روانی دارند


 • افراد دارای اختلالات روانی نقش پررنگ‌تری در بروز رفتارهای خلاف قانون دارند


  ‌یک دکترای روانشناسی گفت: افراد دارای اختلالات روانی نقش پررنگ‌تری نسبت به افراد عادی در بروز رفتارهای خلاف قانون دارند.
 • مسائل کودک آزاران بر طرف شود


  سلامت نیوز:وقتی که کودکان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند، بسیار مهم است که علاوه بر حمایت های قضائی که اتفاق می افتد، مشمول حمایت های روانی و اجتماعی هم شوند. <p dir="RTL">به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ،در واقع یکی از مهم ترین مراح
 • لزوم ثبت اطلاعات کودک آزاران


  سلامت نیوز: درد کهنه و زخم پنهان کودک آزاری التیام نمی یابد، مگر اینکه آموزش خودمراقبتی، قوانین حمایتی، شناسنامه دار کردن کودک آزاران و شکل گیری پلیس کودک در حد حرف باقی نماند و به مرحله عمل برسد. اینچنین است که می توان آینده بهتری را تصور کرد.
 • کودک آزاران چه کسانی هستند؟


  تصور غالب در جامعه این است که اغلب کودک آزاری ها از سوی افراد سابقه دار تبهکار با ظاهر مجرمانه انجام می شود اما باید دانست که اغلب کودک آزاران بین فامیل و آشنا و همسایه ها هستند که اتفاقا شاید ظاهری معصومانه هم داشته باشند.
 • کودک آزاران چه کسانی هستند؟


 • خشم قانون علیه کودک آزاران


  سلامت نیوز:در حالی که این روزها حادثه دلخراش قتل آتنا اصلانی، کودک هفت ساله پارس آبادی دل مردم ایران را به درد آورده و بسیاری در فضای مجازی خواستار اعدام هرچه زودتر قاتل آتنا هستند و برخی از ضرورت آموزش کودکان برای پیشگیری از تکرار چنین حوادثی می گو
 • اختلالات شخصیتی در کودکان، ناشی از چیست؟


  صفت خودشیفتگی در کودکان، زمانی بروز می‌کند که والدین بیش از حد، فرزند خود را مورد تحسین قرار دهند.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

تبلیغات

آسیاتک حمایت