آسیاتل

بازدید: 67

با حسادت فرزند بزرگتر چه کنیم؟

منبع : برترین ها کد خبر: 1277269
حسادت در خصوص بچه اولی‌هایی که برادر یا خواهر جدید دارند اتفاقی طبیعی است. بااین‌حال این شما هستید که شرایط را طوری درست می‌کنید که خواهر یا برادر جدید تبدیل به دوست شود یا دشمن.

نی نی سایت: به یاد دارم روزی یکی از دوستانم ماجرای نه چندان جالبی از یکی از همکارانش که صاحب فرزند دوم شده بود، برایم تعریف می کرد. می گفت زمانی که نوزاد نورسیده در اتاق خواب بود کودک بزرگ تر به دوستش می گفت: «وقتی مامان در آشپزخانه است برویم اذیتش کنیم!» وقتی این ماجرا را شنیدم ترسیدم که مبادا روزی این حجم از حسادت برای فرزندان من هم اتفاق بیفتد. در مورد فرزندانم اتفاق مشابه این ماجرا نیفتاد؛ ولی قطعاً نوعی از حسادت همچنان وجود داشت.

حسادت در خصوص بچه اولی هایی که برادر یا خواهر جدید دارند اتفاقی طبیعی است. بااین حال این شما هستید که شرایط را طوری درست می کنید که خواهر یا برادر جدید تبدیل به دوست شود یا دشمن. راهنمایی هایی که اینجا برای شما در نظر گرفته ایم کمکتان می کند تا در هر فاصله سنی که بین بچه ها هست، بتوانید بهترین راهکار را انتخاب کنید.

با حسادت فرزند بزرگتر چه کنیم؟

وقتی سن فرزند بزرگ تر زیر ۲۴ ماه است

باید منتظر چه اتفاقاتی باشید

در این سن کودکتان درک درستی از شرایط ندارد و نسبت به کودک تازه به دنیا آمده کمی گیج است. زمانی که کودک بزرگ تر زیر دو سال، به برادر یا خواهر بزرگ تر تبدیل می شود، شرایط سختی را خواهد داشت و پذیرش یک بچه جدید برایش دشوار است.

هر کودکی نیاز به توجه تمام و کمال مادر دارد. در نظر داشته باشید اگر فرزند شما با آمدن نوزاد جدید به طور آشکار ناراحتی خودش را بروز نداده، ممکن است به این معنا باشد که هنوز در غم از دست دادن زندگی قبلی خود است. اغلب این ناراحتی بعد از مدت زمانی (معمولاً وقتی که فرزند کوچک تر شروع به حرکت می کند و سراغ اسباب بازی هایش می رود) خودش را به صورت حسادت و کج خلقی نشان می دهد.

چطور شرایط را کنترل کنیم

الآن فقط از آرامش لذت ببرید و حتماً دقایقی از روز را برای خلوت کردن با فرزند اولتان کنار بگذارید. حواستان باشد که هر وقت به اتاق شما می آید به او لبخند بزنید. مطمئن باشید لبخند زدن و بوسیدن و در آغوش کشیدن کودکتان که به شما نیازمند است، آن قدرها هم از شما انرژی نخواهد گرفت. او مرتب پیش شما می آید و وقتی می بیند که در حال پرستاری از نوزاد هستید شروع می کند به بهانه گرفتن و نق زدن، در این زمان حواستان باشد که شروع به سخنرانی و توجیه او نکنید. او فقط می خواهد که بغلش کنید و به او توجه کنید، پس به او بگویید که «منم خیلی ناراحتم که نمی توانم الآن بغلت کنم و با تو بازی کنم. بیا فعلاً اینجا کنار من و نی نی دراز بکش. وقتی کارم تمام شد حسابی بغلت می کنم.»

 سن فرزند بزرگ تر دو تا سه سال

باید منتظر چه اتفاقاتی باشید

بیشتر بچه ها در این سن نق نقو و گریان هستند، به خصوص زمانی که یک نوزاد جدید هم در کار باشد. ازآنجایی که بچه ها می بینند که شما چطور از نوزاد پرستاری می کنید، دوست دارند که همان کارها را با آن ها نیز انجام دهید. آن ها در این سن آن قدر دادوفریاد می کنند تا به آن چیزی که می خواهند برسند. همچنین گریه های نوزاد در طول شب می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد؛ برای مثال کودک بزرگ تر که در تخت خودش خوابیده ناگهان تصمیم می گیرد که بیاید و پیش شما بخوابد. به خصوص زمانی که نوزاد در اتاق شما باشد. اغلب بچه ها در این سن درباره برادر یا خواهر جدیدشان کمی گیج هستند، بخشی از آن ها می خواهد همچنان یک نوزاد باقی بماند و بخش دیگری از آنان می گوید که من خودم می توانم کارهایم را انجام دهم و می خواهد مستقل باشد.

چطور شرایط را کنترل کنیم

با فرزندتان که دچار چنین احساسات دوگانه ای شده، صحبت کنید. این طور بگویید که به نظر می رسد دوست داری نی نی باشی و بعد بگذارید که نقش بچه های خیلی کوچک را بازی کند؛ مثلاً مثل نوزادان او را در گهواره بگذارید. بغلش کنید و تکانش دهید. کلی از این شرایط باهم لذت ببرید و بخندید. برای اینکه کودکتان با شرایط جدید بهتر کنار بیاید، بهتر است مجموعه ای از اقدامات را قبل از زایمان و در زمان بارداری فرزند دوم انجام دهید. اگر عادت کرده که شما صبح ها بیدارش کنید و به او صبحانه بدهید، قبل از زایمان این عادت را به پدرش محول کنید تا زودتر به او عادت کند. پدر باید خودش را خیلی مشتاق و هیجان زده نشان دهد.

با حسادت فرزند بزرگتر چه کنیم؟
 سن فرزند بزرگ تر چهار تا شش سال

باید منتظر چه اتفاقاتی باشید

کودکان در این سن اغلب خیلی بهتر شرایط را درک می کنند و بهتر پذیرای ورود یک خواهر یا برادر جدید هستند. پس اگر نوزاد روی او شیر بالا بیاورد، شما خیلی راحت تر می توانید به او توضیح دهید که این کار را از قصد انجام نداده است. اگر اسباب بازی هایش را از او گرفت به او کمک کنید تا اسباب بازی های موردعلاقه اش را درجایی دور از دسترس نوزاد قرار دهد. در این سن دنیای فرزند شما بزرگ تر شده و دیگر مثل قبل تماماً به شما وابسته نیست. بااین حال هنوز بیشترین ارتباطش با شماست؛ اگر او توجهی را که لازم دارد از شما دریافت نکند ممکن است مضطرب و سرخورده شود.

چطور شرایط را کنترل کنیم

بهترین روش این است که زمانتان را با دقت بین او و فرزند جدید تقسیم کنید تا او سرخورده یا مضطرب نشود. حتی زمانی که به خرید می روید یک بار فقط با او بروید و اگر امکانش هست فرزند کوچک تر را پیش همسرتان در خانه بگذارید. اگر فرزند کوچک تر کاری کرد که او ناراحت و عصبانی شد طرف او را بگیرید و عصبانیتش را با چیزی که دوست دارد جایگزین کنید و بعد به او بگویید می دانم شرایط سخت است؛ بیا باهم نفس عمیق بکشیم و آرام باشیم.

 سن فرزند بزرگ تر هفت تا هشت سال

باید منتظر چه اتفاقاتی باشید

اگر از او بپرسید که روزش چطور بود، ممکن است در جواب بگوید: «خوب بود.» معمولاً خیلی باید تلاش کنید تا بچه را در این سن به حرف زدن بیشتر وادار کنید و بتوانید از احساسات او آگاه شوید. چالش اصلی این است که از او بخواهید که احساساتش را در خصوص حس حسادتی را که منجر به یک رفتار ناخوشایند مانند حاضرجوابی، دعوا و بی توجهی آشکار نسبت به کودک کوچک تر شده، بیان کند.

چطور شرایط را کنترل کنیم

یکی از راه هایی که می تواند سودمند باشد خلوت های قبل از خواب است تاکمی باهم درد دل کنید. از او بخواهید هنگامی را تنها فرزند خانواده بود، به یاد آورد و آن شرایط را مرور کند. بپرسید که حس حال حاضرش چطور است.

از او بپرسید آمدن فرزند جدید چه سختی ها و شادی هایی با خودش به همراه داشته است. اگر با شما از حس حسادتش چیزی گفت به او اطمینان بدهید که عاشقش هستید و از او بپرسید که در چه خصوصی می توانید کمکش کنید یا از دورانی که شما هم نسبت به خواهر یا برادر کوچک ترتان حسادت می کردید، به او بگویید. تمام تلاشتان را به کار ببرید تا رابطه آن ها را باهم تقویت کنید و آن ها باهم متحد شوند. از او بخواهید تا در قسمتی از کارهایی که مربوط به کودک کوچک تر است، سهیم باشد؛ مثلاً زمانی که شما کنارشان هستید از او بخواهید برای برادر یا خواهر کوچک ترش داستان بخواند یا زمانی که شما مشغول عوض کردن پوشک برادر یا خواهرش هستید، برایش آهنگی بگذارد تا حواس نوزاد را پرت کند و او را بخنداند.


loading...
 • با حسادت فرزند بزرگتر چه کنیم؟


  حسادت در خصوص بچه اولی‌هایی که برادر یا خواهر جدید دارند اتفاقی طبیعی است. بااین‌حال این شما هستید که شرایط را طوری درست می‌کنید که خواهر یا برادر جدید تبدیل به دوست شود یا دشمن.
 • حسادت فرزند بزرگتر به کوچکتر، راه‌حل


  فرزند اولتان نیازمند دنیایی از توجه و علاقه است تا اطمینان پیدا کند که بچه دوم و جدید جایگزین او نخواهد شد.
 • حسادت کودکان به فرزند دوم، آخه چرا؟


  پس از تولد فرزند دوم‌، تغییرات قابل توجهی در رابطه والدین با فرزند اول رخ می‌دهد. تعجب ندارد که مادربه دنبال تولد فرزند دوم‌، وقت کمتری برای فرزند اول صرف می کند و تعجبی نخواهد داشت که تقریبا ً تمام کودکان خردسال به تولد فرزند جدید در خانواده واکنش م
 • حسادت فرزند اول به نوزاد، چه باید کرد؟


  در این سن کودکتان درک درستی از شرایط ندارد و نسبت به کودک تازه به دنیا آمده کمی گیج است.
 • جلوگیری از حسادت فرزند اول، چه باید کرد؟


  وقتی شما بزرگترها خیلی رفتار مناسبی ندارید،‌ مشخص است عصبانیت او را بیشتر می‌کنید و حسادتش را دامن می‌زنید.
 • حسادت کودک به فرزند دوم، راه حل مناسب


  او در حال حاضر به لحاظ سنی در اوج حسادت نسبت به دیگران است
 • حسادت کودک به فرزند دوم، راه کنترل


  باید طوری برنامه ریزی کنید که گاهی اوقات فقط به فرزند بزرگ خود توجه کنید و بس، حتی اگر این توجه محض به فرزند بزرگ‌تر 10 تا 15 دقیقه در روز باشد هم می‌تواند راه سازگارشدن کودک را هموار کند.
 • درمان حسادت فرزند اول به دوم، چند راهکار


  برای مقابله با پرخاشگری فرزند اولم باید چطور برخورد کنم؟
 • حسادت کودک به فرزند دوم، راه مدارا


  فرزند دومم به دنیا آمده و پسر است پسر اولم که دو سال و سه ماه دارد بسیار ساکت و منزوی شده است.
 • حسادت کودکان به فرزند دوم، قابل درک است؟


  پا گذاشتن نوزاد جدید به محیط خانواده، مشکلات ناسازگاری فراوانی را برای کودک اول تان و نیز شما به همراه دارد. اما مطمئن باشید که با آماده کردن او و خودتان از استرس در خانواده جلوگیری خواهید کرد.
 • حسادت فرزند اول، دلیلش چیست؟


  روان شناسان معتقدند، عدم توجه به تغییرات رفتاری کودکان پس از تولد فرزند دوم، می تواند به صدمه دیدن سلامت روان کودک منجر شود.
 • حسادت فرزند اول به دوم، مشکلی قابل حل؟


  حسادت امری است طبیعی که حتی در بین کودکان نیز بسیار نمود پیدا می کند. به خصوص هنگامی که والدین صاحب فرزند دوم می شوند.
 • حسادت کودک به فرزند دوم، راه حل چیست؟


  کودک شما به فرزند جدید حسادت میکند و این امر تا حدی طبیعی است.
 • حسادت فرزند اول به دوم، ده راه برای پیشگیری


  همیشه معرفی کردن یک نوزاد تازه وارد به فرزند اول سخت است، به همین دلیل ضروری است از قبل درباره چگونگی بیان آن فکر کنید. ما در اینجا چند نکته را که به شما در این راه کمک می‌کند، برایتان آورده‌ایم.
 • چرا فرزند بزرگتر از بقیه باهوش‌تر است؟


  زمانی که فرزندان یک خانواده با هم نمی‌سازند زندگی برای همه سخت میشود و زمانی که با هم دست برادری می‌دهند انگار بار سنگینی از روی دوش مادر و پدر برداشته شده است.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت