آسیاتل

بازدید: 25

چاقی مفرط در کودکان، باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

منبع : نی نی بان کد خبر: 1276609
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روزه بیش از گذشته لزوم توجه به وزن کودکان حس می شود.
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است و هر روزه بیش از گذشته لزوم توجه به وزن کودکان حس می شود.
 
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟
چاقی خطر ابتلای کودک به بعضی بیماری ها را هم در کودکی و هم در بزرگسالی چندین برابر می کند. بیماری هایی مثل دیابت نوع دو فشار خون و کلسترول بالا در بزرگسالی و مشکلات زیر در سنین پایین:
    -مشکلات استخوانی و مفصلی
    -کم آوردن نفس هنگام ورزش
    -خواب نا آرام به دلیل مشکلات تنفسی
    -بلوغ زودرس
    -بیماری های کبدی و کیسه صفرا
زمینه بیماری های قلبی و عروقی همچون فشار خون و کلسترول که در سنین پایین در فرد ایجاد می شود می تواند منجر به بیماری های قلبی و حتی سکته شود. که با جلوگیری از اضافه وزن و کاهش وزن می توان خطر ابتلا به این بیماری ها را در فرد به حداقل رساند.
 
اضافه وزن یا چاقی مفرط در کودکان چگونه تعریف می شود؟
شاخص توده بدن یا همان BMI با استفاده از قد و وزن و انجام محاسباتی خاص توده های چربی در بدن فرد را تخمین می زند. با بدست آوردنBMI کودک شما و قرار دادن آن در جدول BMI می توانید چاقی مفرط در کودک خود را تشخیص دهید. کودکان ۲_۱۹ساله در یکی از این چهار گروه قرار می گیرند:
۱_وزن پایین: شاخصBMI  زیر ۱۸/۵
۲_وزن معمولی: شاخصBMI  بین ۲۴/۹ تا ۱۸/۵
چاق: شاخص BMI  بین ۲۵ تا ۲۹/۹
اضافه وزن: ۳۰ و بالاتر از آن
در اکثر موارد شاخصBMI  بهترین روش برای محاسبه توده چربی در افراد بوده، اما گاهی می تواند گمراه کننده نیز باشد. مثلا ممکن است فردی با بدنی ماهیچه ای و وزن بالاBMI  بالایی داشته باشد اما مقدار چربی در بدن او بسیار کم باشد. بنابراین بهتر است اگر درمورد اضافه وزن کودک خود نگران هستید به دکتر متخصص مراجعه کنید، وی با پرسیدن سوالاتی درمورد عادات غذایی و مقدار فعالیت فیزیکی کودک برنامه ای برای تغییر سبک زندگی خانوادگی تان طراحی می کند و در صورت نیاز با تجویز آزمایش خون امکان ابتلای کودکان به بیماری های قلبی در آینده را بررسی می کند.
 
علت اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان چیست ؟
عواملی همچون رژیم غذایی و سبک زندگی، عدم ورزش، ژنتیک و یا ترکیب این عوامل با یکدیگر به چاق شدن کودکان شما کمک می کند. در بعضی موارد نیز اختلال در عملکرد غدد درون ریز، سندروم های ژنتیکی و مصرف داروهایی خاص باعث اضافه وزن در افراد می شود.
رژیم غذایی و سبک زندگی: بیشتر غذا های امروز را غذا های چرب و فست فود تشکیل داده و برنامه روزانه افراد تا حدی فشرده است که وقتی برای ورزش کردن باقی نمی ماند. کودکان نیز بیشتر وقت خود را جلوی صفحه تلویزیون یا گوشی می گذرانند. بنابراین والدین باید به تدریج سبک زندگی کودک خود را تغییر دهند و فعالیت ها و غذا های سالم را وارد زندگی خود نمایند.
عدم فعالیت ورزشی: اکثر کودکان به اندازه کافی ورزش و فعالیت ندارند. تحصیل در مدرسه به روش انجام فعالیت های فیزیکی یکی از روش های مفید برای وادار کردن کودکان به فعالیت است. کودکان و نوجوانان باید روزانه حداقل یک ساعت فعالیت ورزشی داشته باشند.
ژنتیک: یکی از عوامل تاثیرگذار بر چاقی ژنتیک است. ژن ها در بدن انسان به تعیین شکل بدن و میزان سوخت و ساز انرژی  کمک می کنند. اما تنها ژنتیک نمی تواند عامل بحران چاقی مفرط در افراد باشد، زیرا هم عادات زندگی و هم ژنتیک می توانند نسل به نسل در افراد منتقل شوند و همانطور که دیده می شود افراد مختلف در یک خانواده وزن های مختلفی دارند. بنابراین ژنتیک به تنهایی بر چاقی افراد  تاثیرگذار نیست.
اضافه وزن و چاقی مفرط در کودکان قابل پیشگیری است یکی از راه حل های اساسی برای حفظ متعادل نگه داشتن وزن کودکان این است که تمام خانواده اصول سبک زندگی خود را اصلاح کنند و عاداتی درست همچون خوردن غذا های سالم و ورزش را رعایت کنند.
 
برای اصلاح  رفتارهای اشتباه غذایی به توصیه های زیر عمل کنید
    -برای تشویق رفتار درست یا ترک رفتار اشتباه کودک خود خوراکی های شیرین به او جایزه ندهید.
    -عادت خالی کردن بشقاب سرسفره را کنار بگذارید.
    -با فرزند خود درمورد « غذاهای بد» صحبت نکنید یا اینکه غذا های شیرین را کامل از رژیم غذایی اش حذف نکنید، زیرا با با این کار کودک سعی می کند این خوراکی ها را بیرون از خانه بخورد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت