آسیاتل

بازدید: 53

تنها حدود ۶ درصد از قارچ ها خوراکی هستند/قارچ های سمی هیچ پادزهری ندارند

منبع : سلامت نیوز کد خبر: 1275272
سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تنها ۶ درصد از قارچ ها خوراکی بوده و سم ناشی از قارچ های غیرخوراکی هیچ نوع پادزهری ندارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخانه ملت، اکبر ترکی، در مورد دلیل افزایش ناگهانی مسمومیت ناشی از مصرف قارچ گفت: وقتی قرا

سلامت نیوز:عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تنها ۶ درصد از قارچ ها خوراکی بوده و سم ناشی از قارچ های غیرخوراکی هیچ نوع پادزهری ندارد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخانه ملت، اکبر ترکی، در مورد دلیل افزایش ناگهانی مسمومیت ناشی از مصرف قارچ گفت: وقتی قرار است از پدیده ناگهانی سخن بگوییم به این نکته اشاره می کنیم که همچون قارچ به صورت گسترده رشد کرده است، امسال به دلیل افزایش بارندگی در فصل بهار میزان رشد قارچ در سطح کوهستان و جنگل ها به صورت پراکنده مصداق همین امر بود، ضمن اینکه رشد بی رویه قارچ ها باعث سوءاستفاده برخی برای جمع آوری تمام آنها به منظور فروش و کسب درآمد بیشتر شد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته رشد ناگهانی قارچ ها باعث شده تا بسیاری از افرادی که برای سیاحت به طبیعت پناه برده اند نیز به طور ناگهانی با تعداد زیادی از آنها مواجه شده و به منظور مصرف خوراکی خود بدون هیچ آگاهی نسبت به این نوع گیاه اقدام به جمع آوری و مصرف انواع قارچ ها کنند.

وی یادآورشد: یکی از موضوعاتی که در مورد قارچ ها باید مدنظر قرار بگیرد این است که اکثر آنها سمی هستند و شاید تنها حدود 6 درصد قارچ ها خوراکی باشند و این در حالی است که مردم نسبت به انواع قارچ ها بی اطلاع هستند و قادر به تفکیک قارچ سمی از غیر سمی نیستند، ضمن اینکه در شناسایی دقیق نوع سمی از غیر سمی قارچ ها قطعا کارشناسان باید اظهارنظر کنند.

ترکی خاطرنشان کرد: به تازگی همین عدم شناخت نسبت به انواع قارچ ها باعث شده تعداد زیادی از افراد در پی مصرف آنها مسموم شده که تعدادی از آنها روانه بیمارستان ها شدند و متاسفانه برخی از آنها هم جان خود را از دست دادند.

رسانه ها باید در مورد عوارض ناشی از مصرف قارچ های سمی اطلاع رسانی کنند

وی در ارائه راهکار برای ورود مسئولان مربوطه در جهت کاهش آسیب های ناشی از مصرف قارچ های سمی در کشور تصریح کرد: البته در رابطه با بخشی از افراد که از طریق توزیع قارچ های سمی در مراکز خرید دچار مسمومیت شده اند می طلبد که سازمان غذا و دارو با جدیت بیشتری وارد عمل شود، از سوی دیگر رسانه ها می توانند از طریق اطلاع رسانی در زمینه کاهش این نوع آسیب ها نقش اساسی داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: نکته بسیار مهمی که مردم در مورد قارچ ها باید از آن اطلاع یابند این است که نوع سمی آنها با پختن قابل خوردن نیست، ضمن اینکه سم قارچ به هیچ عنوان پادزهری ندارد، بنابراین باید در همان مراحل اولیه تظاهر علائم مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کنند تا معده آنها به سرعت شستشو داده شود، چرا که تاخیر در مراجعه به پزشک می تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: افراد سعی کنند تنها از قارچ هایی که پرورش داده شده و در قالب بسته بندی های بهداشتی ارائه می شود، استفاده کنند و از مصرف هر گونه قارچ خودرو که نسبت به نوع آن بی اطلاع هستند به طور جدی خودداری کنند.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می

تبلیغات

آسیاتک حمایت