آسیاتل

بازدید: 261

بورس دست به گریبان نقدینگی

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 1255768
بازار سهام در این روزها به کمبود نقدینگی دچار است، این موضوع ارتباط مستقیم به انتظارات بازیگران بازار سهام از آینده اقتصاد و تصمیمات سیاسی در سطح بین الملل دارد.
به گزارش بورس نیوز، بورس تهران در این روزها بیش از هر روز دیگری نیاز به نقدینگی دارد. دلار ۴۲۰۰ تومانی و به طور کلی غیر شفاف بودن آینده بازار ارز یکی از مهمترین موضوعاتی است که باعث شده شرکت های بورسی با ابهاماتی روبه رو باشند و تحلیل گران نتوانند موضع دقیقی درباره وضعیت سوددهی شرکت‌ها داشته باشند.

این موضوعات سبب شده شاخص کل بازار سهام که در طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته بارها حول کانال  ۹۶ هزار نوسان می‌کرد با ترک کانال ۹۶ و ۹۵ هزار واحدی به تراز ۹۴ واحدی وارد شود.

امروز شاخص بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۹۴ واحد افت کرد و به رقم ۹۴  هزار و ۷۵ واحدی رسید. همچنین شاخص کل هم وزن با ۲۶ واحد مواجه شد و تا رقم ۱۶ هزار و ۷۳۰ پایین آمد.

شاخص آزاد شناور نیز ۱۸۰ واحد افت کرد و به عدد ۱۰۰ هزار و ۳۵۴ را تجربه کرد. شاخص بازار اول و بازار دوم نیز هر یک ۸۰ و ۷۱۷ افت کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، خدمات انفورماتیک و پالایش نفت اصفهان سه نمادی بودند علی‌رغم جو ریزشی قیمت‌ها در بازار سهام سعی کردند شاخص کل را به سمت بالا هدایت کنند. این سه نماد به ترتیب ۴۹، ۳۱ و ۲۹ واحد تاثیر افزاینده روی دماسنج بازار سرمایه داشتند، اما در طرف مقابل گسترش نفت و گاز پارسیان، شرکت ارتباطات سیار ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۷، ۳۳ و ۳۲ واحد تاثیر کاهنده بیشترین نقش را در کاهش شاخص بازار سرمایه داشتند.

در گروه محصولات شیمیایی امروز نیز مانند روز گذشته شاهد افت سهم‌ها بودیم به طوری که نمادهای این گروه تاثیر بسزایی در کاهش شاخص کل داشتند. در کنار این گروه، گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن عمدتا با کاهش قیمت مواجه شدند.

در گروه خودرویی‌ها سایپا بیشترین تاثیر کاهنده را روی دماسنج بازار سرمایه داشت. در این گروه نیز تعداد زیادی از سهم‌ها شاهد افت قیمت پایانی بودند هرچند که پارس خودرو در این گروه روی دماسنج بازار سرمایه ۴.۵۷ واحد تاثیر مثبت داشت.

قیمت حدود نیمی از سهام شرکت‌ها در گروه فرآورده‌های نفتی، کوک و سوخت هسته‌ای نیز امروز با کاهش همراه بود. در این گروه حدود ۱۵ میلیون سهم به ارزش بیش از هشت میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم حدود ۱۴۵ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۴۸۶ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۶ هزار و ۹۵۷ نوبت دادوستد بود.

به گزارش ایسنا، آیفکس نیز با افت ۴.۱ واحدی همراه شد و به رقم ۱۰۵۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۱۷۶ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به عدد ۱۷۴ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.

loading...
 • بورس دست به گریبان نقدینگی


  بازار سهام در این روزها به کمبود نقدینگی دچار است، این موضوع ارتباط مستقیم به انتظارات بازیگران بازار سهام از آینده اقتصاد و تصمیمات سیاسی در سطح بین الملل دارد.
 • بازارهای اشباع تقاضا دارند اما بورس نه!/ بورس نیازمند ابزار جذب نقدینگی


  کارشناس بازارسرمایه گفت: درحالیکه بازارسکه به مرز اشباع‌شدن رسیده اما کماکان تقاضای خرید با آگاهی از وجود حباب در این بازار کاهش نیافته است.
 • هفته قرمزپوش برای بورس تهران در قحطی سود و نقدینگی/ بیشترین افت هفتگی نماگر بورس از ابتدای بهمن


  بازار سهام در هفته ای که گذشت شاهد تشدید روند ضعیف خود در روزهای پایانی سال بود و با افزایش عرضه سهام و کاهش انگیزه متقاضیان، شاخص کل ۱/ ۱ درصد عقب نشست. آخرین باری که شاخص کل بورس تهران رشد قابل توجهی را نشان داد مربوط به چهارشنبه 25 بهمن ماه 96 می
 • عاج تایرسازان در سراشیبی بورس، تیز نبود/موج نوسان منفی گریبان‌گیر تمام شرکت‌های تولیدی


  متأسفانه بازر در ایران قابل پیش‌بینی نیست یعنی امروز شاخص منفی و فردا مثبت می‌شود بنابراین تنها می‌توانیم به آینده امیدوار بود.
 • نقدینگی در تور بورس؟


  شاخص کل با جهش بیش از ۶ هزار واحدی در جریان معاملات دیروز، رکورد بیشترین رشد روزانه بورس تهران را شکست. به این ترتیب، دماسنج بازار با ۷ کانال‌شکنی در یک روز، توانست به رکورد تازه ۱۵۵ هزار واحدی دست یابد. مهم‌ترین‌ محرک بازار در معاملات دیروز برداشتن
 • سرریز نقدینگی در تالار بورس


  شاخص کل بورس تهران در روز گذشته با رشد 420 واحدی (معادل 6/ 0 درصد) مواجه شد. به این ترتیب، در ادامه کانال‌شکنی ادامه دار دماسنج بازار دیروز شاخص به کانال 74 هزار واحدی وارد شد (سیزدهمین کانال‌شکنی از ابتدای دی).
 • ۲ عامل قفل نقدینگی در بورس تهران


  نوسان‌های مثبت اندک شاخص کل بورس تهران که طی معاملات سه هفته اخیر در بیشتر روزها تکرار شده بود، در اولین روز از هفته جاری نیز ادامه یافت. بر همین اساس نماگر بازار سهام کشور با ثبت رشد اندک ۱۶ واحدی شروع ضعیفی را از خود به نمایش گذاشت.
 • ۲ عامل قفل نقدینگی در بورس تهران


  نوسان‌های مثبت اندک شاخص کل بورس تهران که طی معاملات سه هفته اخیر در بیشتر روزها تکرار شده بود، در اولین روز از هفته جاری نیز ادامه یافت. بر همین اساس نماگر بازار سهام کشور با ثبت رشد اندک ۱۶ واحدی شروع ضعیفی را از خود به نمایش گذاشت.
 • بازار بورس با کمبود نقدینگی روبرو است


  بازار بورس این روزها با کمبود نقدینگی روبروست و به نظر می رسد که مشکلات بانک ها و ادغام آنها و همچنین نرخ سود بانکی سبب ایجاد برخی از مشکلات بازار سرمایه شده است.
 • آلزایمر تامین‌مالی در بورس/ فرصت‌های جذب نقدینگی به‌کرات رخ نمی‌دهد


  جذب نقدینگی سرسام‌آوری که امروز به‌عنوان یک معضل اقتصاد نامیده می‌شود تنها از طریق بهبود زیرساخت‌های تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی امکان‌پذیر است یعنی شرکت‌ها باید آماده جذب نقدینگی باشد تا در چنین فرصتی با افزایش سرمایه خود در قالب تأمین مالی در بورس
 • راهکار‌های وزیر اقتصاد برای حرکت نقدینگی به سمت بورس


  وزیر اقتصاد در صفحه اینستاگرام خود، از زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌های طبقه متوسط در بورس اوراق بهادار خبر و راهکار‌هایی را در این زمینه ارائه داد.
 • جهش دوباره نرخ سود؛ موقعیت بورس و بی توجهی به فرصت جذب نقدینگی صندوق ها


  افزایش نرخ سود در بازار پول از طریق افزایش نرخ بازده مورد انتظار فعالان بازار سهام و افزایش هزینه مالی شرکت های تسهیلات گیرنده از بانک ها، بر روی بازار سرمایه تاثیر منفی می گذارد که این تاثیر دیر یا زود قابل مشاهده خواهد بود.
 • از «خودرویی‌ها سوار بر موج نقدینگی بورس» تا «نمره ایران در سهولت کسب و کار چند است؟»


  این پیمانه تیترهایی همچون سهام آسیا بالا و پایین رفت، کاهش قیمت نفت با افزایش صادرات عراق و آمریکا، افزایش صادرات نفت ایران به آسیا، گران‌ترین قهوه وارداتی به ایران از کجاست، انگلستان پس از ۱۰سال نرخ بهره را افزایش می‌دهد، گرانی دلار آمریکا در مرز 4
 • زورآزمایی بورس ناکام ماند /واکاوی دو سناریوی نقدینگی


  شاخص کل بورس تهران هر چند دیروز از سطح ۸۱ هزار و ۵۳۶ واحد (قله ۱۶ ماهه شاخص) عبور کرده بود اما برای سومین بار متوالی در عبور از این سقف ناکام ماند. شاخص بورس تهران طی ۱۶ ماه گذشته، سه نوبت به نیمه کانال ۸۱ هزار واحدی نزدیک شد و در ادامه از پس عبور از
 • بازار سرمایه در انتظار نقدینگی / شاخص کل بورس مثبت


  در بازار فرابورس شاخص کل ( آیفکس ) 2 واحد افزایش یافت و به رقم 911 واحد رسید. ارزش معاملات در این بازار به رقمی بالغ بر 112 میلیارد تومان رسید.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

تبلیغات

آسیاتک حمایت