آسیاتک

بازدید: 41

دفاع جانانه زن ایرانی از خلیج همیشه فارس/ «آریانا» و «زرکوه»؛ جزیره‌های ایرانی که در اشغال امارت است

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1254324
طنز تلخ آنجایی است که سران مرتجع عرب نه تنها در قبال خلیج فارس، به جعل تاریخ روی آورده‌اند بلکه ادعا‌های مضحکی را نیز پیرامون سه جزیره ایرانی «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» نیز مطرح می‌کنند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، این روز ها در شبکه های اجتماعی دفاع جانانه و تحسین برانگیز پروفسور زن ایرانی در برخورد با پلیس اماراتی، دست به دست می شود.

اقدام تحسین برانگیز پروفسور زن ایرانی در دُبی
پروفسور مریم رزاقی آذر، فوق تخصص غدد و متابولیسم، طی روز های ۲۴ و ۲۵ فروردین در سمیناری در دُبی با موضوع بلوغ شرکت کرد و در پایان ارائه تز خود در جواب یک محقق عرب که برای نامیدن خلیج فارس از یک واژه مجعول استفاده کرده بود، چنین گفت که «خلیج فارس از زمان کهن خلیج فارس بوده است و برای همیشه خلیج فارس خواهد ماند».

نکته قابل تامل آنکه پس از این اعلام موضع قاطعانه پروفسور ایرانی در دُبی، پلیس این شهر از وی خواست تا با امضا کردن متنی از دولت امارات عذرخواهی کند در غیراینصورت تا فردا این شهر را ترک کند که پروفسور ایرانی مریم رزاقی آذر خطاب به پلیس اماراتی چنین پاسخ داد که «خیلی خوشحال می شوم که همین امشب بروم. فردا خیلی کار دارم و دیگر از دوبی هم عبور نمی کنم و از کشور های دیگر عبور می کنم. این ورقه را هم با این جمله ای که شما می گویید امضا نمی کنم».

این اقدام پروفسور زن ایرانی، با تحسین سیاستمدارن نیز مواجه شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پیامی ازپروفسور مریم رزاقی آذر، به خاطر اقدام شایسته اش در دفاع از هویت ملی و تاریخی خلیج فارس در دُبی قدردانی کرد.

توهمات شیخ نشینان کوچک
اما توهمات مسئولان و کارگزاران کشور های کوچک و شیخ نشین حاشیه خلیج فارس چند سالی است که پیرامون پهنه آبی خلیج همیشه فارس مطرح می شود و مورد فوق الذکر تنها یک نمونه از تلاش مذبوحانه آن ها برای جعل تاریخ است.

طنز تلخ آنجایی است که آن ها نه تنها در قبال خلیج فارس، به جعل تاریخ روی آورده اند بلکه ادعا های مضحکی را نیز پیرامون سه جزیره ایرانی «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» نیز مطرح می کنند. بگونه ای که در بیانیه پایانی هر نشست سران کشور های حاشیه ای خلیج فارس، ضمن جعل واژه خلیج فارس ادعا های کذبی نیز در خصوص سه جزیره ایرانی فوق الذکر مطرح می شود.

////////

آخرین مورد این دروغ پردازی مضحک سران کشور های حاشیه خلیج فارس به نشست هفته گذشته آن ها در ظهران عربستان مربوط می شود؛ جایی که با کسب اجازه از آمریکا مجددا گرد هم آمده بودند تا برای ناامن سازی بیشتر منطقه در راستای منویات صهیونیست ها رایزنی و تصمیم گیری کنند. در بیانیه پایانی نشست ظهران، سران عرب بار دیگر مدعی تعلق سه جزیره ایرانی «ابوموسی»، «تنب بزرگ» و «تنب کوچک» به امارات متحده عربی شدند. کشوری که نهایاتا ۶ دهه از تاسیسش می گذرد!

آب در هاون کوبیدن
وزارت امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعای تکراری و مضحک سران عرب حاشیه حلیج فارس پیرامون جزایر سه گانه ایرانی، با ایرانی خواندن جزایر سه گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی، تلاش برخی همسایگان جنوبی برای جعل نام این جزایر و تکرار ادعا های نادرست، غلط و اساسا بی جای آنان را «آب در هاون کوبیدن» توصیف کرد و آن را منسوخ، بی اثر و دخالت در امور داخلی ایران دانست و شدیدا محکوم کرد.

تعلق «آریانا» و «زرکوه» به ایران
اما فارغ از ادعای مخدوش و مجعول سران شیخ نشین های کوچک حاشیه خلیج فارس پیرامون جزایر سه گانه ایرانی، شاید برای مخاطبان جالب باشد که بدانند نه تنها جزایر فوق الذکر مورد ادعا برای کشور کوچک و بدون پیشینه امارات نیست بلکه در نتیجه ضعف و فترت رژیم های قاجار و پهلوی دو جزیره ایرانی نیز به نام های «آریانا» و «زرکوه» تحت اشغال کشور بسیار کوچک امارات هستند.

////////

جزیره «زرکوه» با ۸ کیلومتر مربع مساحت، در جنوب خلیج فارس واقع شده است. جزیره «آریانا» نیز با ۱۲ کیلومتر مربع مساحت، دارای موقعیت مشابه زرکوه است. در نخستین سال دهه ۵۰ شمسی، ضعف و وادادگی پهلوی دوم سبب شد تا بواسطه چراغ سبز انگلیسی ها این دو جزیره ارزشمند به لحاظ منابع نفتی و موقعیت استراتژیک توسط اماراتی ها اشغال شوند.

////////

مطابق با نقشه ها و اسناد موثق تاریخی و بین المللی این دو جزیره کوچک، اما حیاتی یعنی «آریانا» و «زرکوه» که ابتدا توسط انگلیس و سپس توسط امارات به اشغال درآمدند، متعلق به ایران هستند. از جمله این اسناد می توان به نقشه دریانوردی ترسیم شده توسط انگلیسی ها در اوایل قرن بیستم اشاره کرد که محدوده جزایر مورد ادعای امارات و به طور کلی همه کرانه های خلیج فارس همرنگ با رنگ شناسه ایران در نقشه ترسیم شده است.

////////

به طور کلی مطابق با اصول تقسیمات دریایی بین المللی هر کشور تا فاصله ۲۴ مایل (حدود ۴۴ کیلومتر) از ساحل خود به طرف دریا حق مالکیت دارد که اصطلاحأ به آن آب های داخلی و دریای سرزمینی می گویند؛ حال آنکه فاصله دو جزیره «زرکوه» و «آریانا» با ساحل اماراتی ها بیش از ۶۰ کیلومتر است؛ بنابراین ادعای مالکیت اماراتی ها بر این دو جزیره ایرانی وفق اصول بین المللی باطل است و این دو جزیره در واقع در اشغال اماراتی هاست.

البته این واقعیت نیز در متون جغرافیایی و تاریخی بین المللی پنهان و مکتوم نیست که نه تنها کرانه های مورد ادعای امارات در پهنه خلیج فارس به ایران اسلامی تعلق دارد بلکه کل سرزمین این شیخ نشین در چند دهه گذشته متعلق به ایران بود و از آن با عنوان استان «جلفاوه» ایران یاد می شد.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک