آسیاتل

بازدید: 47

سه اولويت وزارت صنعت معدن و تجارت در سال 97

منبع : صدا و سیما کد خبر: 1250165
وزير صنعت معدن و تجارت گفت : نوسازي ناوگان حمل و نقل تجاري، اصلاح مقررات معدني و توجه به صادرات غير نفتي سه اولويت نخست اين وزارتخانه در سال آينده است .

شريعتمداري: سه اولويت وزارت صنعت معدن و تجارت در سال 97به گزارش خبرنگار خبرگزاري صداوسيما؛ محمد شريعتمداري در گفتگو با خبرنگاران در حاشيه نشست امروز هئيت دولت گفت :اجراي طرح نوسازي ناوگان تجاري کشور بزرگترين هدف دولت در سال اينده است ، براساس اين طرح 200 هزار دستگاه خودروي جديد به ناوگان حمل و نقل کشور تزريق مي شودکه 50 هزار دستگاه از اين تعداد بايد در سال 97 جايگزين ناوگان فرسوده شود .
وي افزود : با تغييراتي که در ماه هاي اغازين سال اينده در قوانين و مقررات حوزه معدني ايجاد خواهد شد ظرفيتهاي بيشتري از اين بخش مورد استفاده قرار مي گيرد .
شريعتمداري توجه بيشتر به امر صادرات غير نفتي را اولويت نخست سال اينده در حوزه تجارت خارجي عنوان کرد و گفت : با تلاش هاي انجام شده در سال 96 روند منفي صادرات غير نفتي به رشد 5 درصدي در ماه هاي پاياني سال تبديل شد .
وي اضافه کرد :در حوزه صادرات تلاش شد در چارچوب سياستهاي اقتصاد مقاومتي کالاهايي که زمينه استفاده در صنايع پايين دستي براي انها فراهم است به مصرف داخلي برسد و با اتخاذ اين سياست هرچند از ميزان صادرات کاسته شد اما زمينه براي افزايش توليد و اشتغال در کشور فراهم شد .
وزير صنعت معدن و تجارت از تدوين و ابلاغ راهبرد توسعه صنعتي کشور در ماه هاي ابتدايي سال اينده خبرداد و افزود : با تدوين اين راهبرد، فعالان اقتصادي با چشم اندازي روشن در قبال اينده توسعه صنعتي کشور براي سرمايه گذاري تصميم گيري خواهند کرد .
وي از تصويب جذب حدود 10 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در شوراي عالي سرمايه گذاري در دولت يازدهم خبرداد و افزود : بخشي از اين سرمايه گذاري ها در قالب 250 پروژه اخيرا به بهره برداري رسيد و در همين راستا در دولت دوازدهم نيز تاکنون حدود 2 ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي جذب شده است که اين سرمايه گذاري ها گام مهمي در مقاوم سازي اقتصاد ايران دربرابر تکانه هاي اقتصادي است .
وزيرصنعت معدن و تجارت حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي از طريق برقراري مجدد مشوق هاي صادراتي را اولويت سال اينده در اين حوزه اعلام کرد و گفت :با تمهيداتي که مجلس شوراي اسلامي در اختصاص منابع مورد نياز براي مشوق هاي صادراتي اتخاذ کرده است مي توان به تقويت صادرات به ويژه در حوزه صادرات خدمات فني مهندسي در سال اينده بسيار اميدوار بود .
شريعتمداري از تدوين نقشه راه چهارساله توسعه بخش معدن خبرداد و افزود :بخش معدن به عنوان يکي از بزرگترين ذخاير توسعه کشور تاکنون تاحدودي مغفول مانده است برهمين اساس طي شش ماه گذشته اقدامات متراکمي در حوزه کاهش خطر پذيري سرمايه گذاري در حوزه معدن انجام شده است .
وي افزود : در همين راستا نقشه يک دويست و پنجاه هزارم معادن با هدف شناسايي دقيقتر توانمندي هاي معدني در اختيار سرمايه گذاران قرار گرفته است تا از اين طريق خطر پذيري سرمايه گذاري براي متقاضيان سرمايه گذاري در اين بخش کاهش يابد.
شريعتمداري از تکميل 5500 طرح نيمه تمام با پيشرفت فيزيکي 50 درصد در سال 96 درحوزه صنعت خبرداد و گفت : اين واحدهاي صنعتي با دريافت پروانه بهره برداري عملا وارد چرخه توليد شده اند.
وي افزود : با همکاري خوب نمايندگان مجلس و اختصاص 50 هزار ميليارد ريال اعتبار بانکي ارزان قيمت زمينه براي نوسازي صنايع صادرات گرا در بخش صنعت فراهم شده است .
وزير صنعت معدن وتجارت از رشد 70 درصدي توليد در زنجيره فولاد کشور در دولت يازدهم ودوازدهم خبرداد و تصريح کرد : هم اکنون 110 ميليون تن ظرفيت جديد فولادي در کشور در حال اجراست که مجموعه اين اقدامات زمينه ساز مقاوم سازي اقتصاد در برابر تکانه ها احتمالي خارجي است .


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

تبلیغات

آسیاتک حمایت