آسیاتل

بازدید: 56

پر باری رینگ کشاورزی بورس در سال۹۷/ خرید تضمینی دیگر جوابگو نیست

منبع : سایت خبری بورس نیوز کد خبر: 1247500
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت: روش خرید تضمینی محصولات کشاورزی بسیار پر هزینه بوده و دغدغه‌های تمام نشدنی برای کشاورزان به همراه دارد و دیگر جوابگو نیست، باید اصلاح شود.
به گزارش بورس نیوز، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، با بیان اینکه پس از نامگذاری سال ۹۷ با عنوان حمایت از کالای ایرانی، دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص تحقق شعار سال مطرح شده که در حوزه بخش کشاورزی باید با بهره گیری از ظرفیت‌های بورس کالا با سرعت بیشتری در مسیر تحول و اصلاح خرید تضمینی محصولات پیش رویم، اظهار کرد: روش خرید تضمینی محصولات کشاورزی بسیار پر هزینه بوده و دغدغه‌های تمام نشدنی برای کشاورزان به همراه دارد، دیگر جوابگو نیست و باید اصلاح شود؛ در این بین یک ابزار مناسب و کارامد در مقابل ما قرار گرفته و آن است.

فارغی با بیان اینکه حمایت از بخش کشاورزی در همه جای دنیا انجام می‌شود، افزود: اگر می‌خواهیم حمایت از کالای ایرانی را در دستور کار قرار دهیم با محدودیت آبی و وضعیت خاک کشاورزی و دغدغه کشاورزان ناچار به اصلاح ساختار‌های حمایتی هستیم.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران، روش حمایت از بخش کشاورزی باید تغییر کرده و این حمایت مستقیم به تولیدکننده اصلی که همان کشاورز است، برسد و از روش‌هایی استفاده شود که در وهله اول بهره‌وری آب و خاک از بین نرفته و هزینه یارانه هدر نرود.

فارغی با آسیب شناسی از روش خرید تضمینی بیان کرد: امروز با این روش‌هایی که در تعیین و پرداخت خرید تضمینی وجود دارد، می‌بینیم که قیمت‌گذاری‌ها در جهت عکس حمایت از کالای ایرانی است.

وی با بیان این که درحمایت از کالای ایرانی باید حمایت از تولید کننده اصلی یعنی کشاورز را دستور کار قرار دهیم تصریح کرد: متاسفانه در حمایت از کشاورزان مشکلاتی وجود دارد؛ سوبسیدی که برای این قشر در نظر گرفته می‌شود به دست تولیدکننده اصلی نمی‌رسد و از طرف دیگر، تولیدکننده و مصرف‌کننده تحت فشار قرار می‌گیرند؛ این دو در تناقض و تعارض با یکدیگر هستند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به نام گذاری سال جاری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی بیان کرد: برای حمایت از تولید و کالای ایرانی، نیاز به برخی اصلاحات زیرساختی داریم؛ به عنوان مثال در بخش کشاورزی، سیاست‌های ما باید مدرن شده و سوبسید مستقیماً به دست تولیدکننده برسد که هم اکنون بورس به عنوان بستری دارای زیر ساخت و شفاف برای تحقق اصلاح خرید تضمینی فراهم است.

فارغش اظهار داشت: بسیاری از محصولات کشاورزی، کالا‌های استراتژیک محسوب می‌شوند و باید بتوانیم در مکانیسمی شفاف و رقابتی، انگیزه تولیدکنندگان را در راستای رشد تولید با کیفیت‌تر بیشتر کنیم، در این میان شاهد اجرای طرح قیمت تضمینی چند محصول کشاورزی طی سه سال اخیر بوده ایم که در این زمینه با توجه به میدان آمدن بورس کالا، موضوع کیفیت پایین برخی محصولات و دیرکرد در پرداخت پول کشاورزان تا حدود زیادی حل شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت: امید است که امسال شاهد رونق رینگ محصولات کشاورزی بورس در قالب سیاست قیمت تضمینی باشیم تا در وهله نخست با پرداخت به موقع پول کشاورزان، از تولید و کالای ایرانی حمایت شود.

وی در پایان به کاهش هزینه‌های دولت به کمک طرح قیمت تضمینی اشاره کرد و گفت: در کنار صرفه جویی‌هایی که از محل هزینه‌های ناشی از نگهداری کالا، فروش و عرضه‌های بعدی برای دولت ایجاد می‌شود، هزینه‌های مربوط به حمل و افت و کسری محصول نیز با کمک عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا کاهش می‌یابد.

به گزارش میزان، بر اساس این گزارش، در سیاست قیمت تضمینی، دولت قیمت تضمینی را اعلام می‌کند و کشاورز محصولش را در بورس کالا عرضه می‌کند؛ اگر قیمت کشف شده محصول در بورس، پایین‌تر از قیمت تضمینی اعلامی از سوی دولت بود، وجه حاصل از فروش محصولات در بورس ظرف چند روز به حساب کشاورز واریز می‌شود و مابه التفاوت قیمت نیز از سوی دولت پرداخت می‌شود.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت