آسیاتل

بازدید: 37

خواص شگفت‌انگیز زغال اخته که نمی‌دانید

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1238258
میوه‌های خانواده گیلاس و زغال اخته حاوی مقادیر بالای آنتوسیانین هستند حدود هفده ترکیب ضد اکسیدان از خانواده گیلاس استخراج شده است که ویتامین E و C و ملاتونین نیز جزء آنها هستند.
خواص شگفت انگیز زغال اخته که نمی دانیدبه گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،  زغال اخته ها تیره ای از گیاهان دو لپه ای پیوسته گلبرگ که دارای ساقه های چوبی و برگ های منفرد و دایمی هستند.

گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب و یا در بیشه ها می روید و از گروه گیاهان گل دار گلبرگ جدا محسوب می شود و در زبان انگلیسی به آن Cornelian Cherry گویند.

گل های زغال اخته، زرد رنگ و خوشه ای می باشد و شهد فراوانی برای زنبور های عسل دارد.

برگ های سبز پررنگ و براق و نوک تیزی دارد. میوه آن به شکل بیضی و حدوداً به اندازه آلبالوی درشت است و طعم ترش و شیرینی دارد.

رنگ میوه آن قرمز بسیار خوش رنگ می باشد. درختچه زغال اخته حدود ۳۰۰ سال عمر می کند و در حدود ۲۵ سالگی تا ۸ متر می رسد.

این درخت به طور کلی ارتفاعی حدود ۸-۴ متر دارد. چوب آن بسیار محکم است و در صنعت نیز کاربرد دارد.

زغال اخته در منطقه وسیعی از اروپا، آسیا به خصوص ایران، ارمنستان و قفقاز می روید.

محل رویش این گیاه در ایران، در جنگل های ارسباران، کوه های البرز، منطقه الموت، کوهین قزوین و در جنگل های بین مازندران و گیلان می باشد.

منطقه قزوین و رودبار به ویِژه در حاشیه البرز، بیشترین تولید کننده و صادر کنندگان زغال اخته کشور محسوب می شوند. میوه زغال اخته در اواخر تابستان آماده چیدن است.

ترکیبات و ارزش غذایی زغال اخته

میوه نرسیده آن به علت داشتن اسید زیاد، بسیار ترش است، ولی میوه رسیده آن به رنگ قرمز روشن و خوش مزه و شیرین است.

این میوه در تابستان، عرضه و معمولاً به صورت تازه مصرف می شود، ولی به صورت خشک، مربا، کنسرو، ترشی، آب میوه، سس، نکتار، ژله، مارمالاد، سرکه، لواشک و قرص های آنتی اکسیدان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این میوه حاوی مقادیر زیادی آهن، کلسیم، اسید فولیک، ویتامین های E. ,B۱ ,B۲ ,C و فلاوونوئید ها است.

آنتوسیانین موجود در زغال اخته رنگدانه ای از گروه فلاونوئید ها می باشد که عامل رنگ قرمز در گوجه فرنگی و دیگر میوه ها است.

میوه های خانواده گیلاس (cherry) و زغال اخته (cornelian Cherry) حاوی مقادیر بالای آنتوسیانین هستند.

حدود هفده ترکیب ضد اکسیدان از خانواده گیلاس استخراج شده است که ویتامین E. و C. و ملاتونین نیز جزء آن ها هستند.

قرص های آنتی اکسیدان در برخی کشور های اروپایی به نام قرص های یکی در روز (one a. day) معروف هستند و بدون تجویز پزشک نیز خریدشان برای عموم آزاد است.

فواید درمانی زغال اخته

میوه، برگ، پوست و ریشه درخت از قسمت هایی از این گیاه هستندکه در تغذیه درمانی استفاده می شود. عبارتند از:

۱- مقدار فروکتوز و گلوگز زغال اخته کم است و مصرف آن برای افراد چاق و بیماران دیابتی مشکلی به وجود نمی آورد. جوشانده برگ آن با گل توت فرنگی برای درمان دیابت (مرض قند) مؤثر است.

۲- زغال اخته دارای تانن و اسید های آلی، آنتوسیانین ها (گروهی از فلاونوئیدها) به ویژه از خانواده فلاون و ایزوفلاون، کاروتنوئیدها، آنتی اکسیدان ملاتونین (که به صورت قرص آنتی اکسیدان حاصل از فرآورده های طبیعی به بازار عرضه می شود) می باشد.

آنتی اکسیدان ها مقاومت بدن در برابر بیماری های غیرواگیر که از رادیکال آزاد تولید می شود را بالا می برند و به پیش گیری از صدمه به سلول ها و بافت های بدن در مقابل این رادیکال های آزاد کمک می کنند.

رادیکال های آزاد، داخل بدن تولید می شوند و یا از طریق عوامل محیطی وارد بدن می گردند.

رادیکال آزاد اتمی با یک کمبود الکترون در آخرین مدار خود است و می تواند به بافت های بدن آسیب برساند و بیماری هایی، چون بیماری قلبی، سرطان، دیابت، تصلب شرایین، آب مروارید، آرتروز و آرتریت را به وجود آورد.

آنتی اکسیدان هایی، چون فلاونوئیدها، ویتامین E.، C، ملاتونین، آنتوسیانین ها با دادن یک الکترون، باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد بدن می شوند، در نتیجه از این بیماری ها جلوگیری می کند.

۳- هورمون ملاتونین موجود در آن خواب انسان را راحت و عمیق می کند. این عمل به طور طبیعی و روزمره انجام می شود.

این هورمون مسئولیت تنظیم ریتم ۲۴ ساعته ی، روز و شب بدن را به عهده دارد. زغال اخته حاوی مقادیر زیادی ملاتونین است.

۴- پوست زغال اخته تب بر است و در رفع اسهال مؤثر می باشد. حتی میوه آن نیز اثر قابض دارد، از این رو خوردن آن در رفع اسهال و ورم معده مؤثر است.

برای درمان اسهال بهتر است یک قاشق سوپخوری زغال اخته را با یک فنجان آب سرد مخلوط نموده و آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و پس از ۱۵ دقیقه دم کشیدن آن را صاف کرده و هر روز ۲ تا ۶ فنجان بنوشید.

۵- محققی به نام دکتر Leclerc,h. نشان داده است که جوشانده پوست زغال اخته در درمان بیماری مالاریا مؤثر است.

جوشانده ۶۰ گرم پوست درخت زغال اخته در یک لیتر آب اثر تب بر و ضد مالاریا دارد. جوشانده فوق را باید به تدریج صبح و ظهر و شب به میزان ۱ یا ۲ استکان با کمی قند میل نمود.

۶- زغال اخته به عنوان ضد اتصال چند نوع باکتری در ادرار و مدفوع شناخته شده است؛ به عبارت دیگر زغال اخته به خروج باکتری ها از بدن کمک می کند.

باکتری اشرشیاکلی عامل ۸۵ درصد عفونت های مجاری ادراری است.

یکی از متداول ترین عفونت ها، التهاب مثانه است که به ویژه در خانم ها شایع است که به نظر می رسد.

اسید بنزوئیک موجود در زغال اخته در ایجاد خواص درمانی و پیشگیری نقش داشته باشد؛ هر چند تحقیقات اخیر نشان می دهند که این اثر احتمالاً به دلیل وجود پلیمری در زغال اخته است که ماهیت آن هنوز شناخته نشده است.

این ملکول ناشناخته از اتصال اشرشیاکلی، به دیواره مثانه و مجاری ادراری جلوگیری می کند و به این ترتیب، از رشد و تکثیر باکتری و ایجاد عفونت، جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است که زغال اخته نمی تواند جایگزین آنتی بیوتیک شود، اما استفاده از این میوه و آب آن می تواند اثر دارو های مورد استفاده در این شرایط را تقویت کند.

۷- همچنین دریافت منظم آب زغال اخته برای اسیدی کردن ادرار در افراد مبتلا به ادرار بدبو و سنگ های ادراری مؤثر است.

اگر سنگ کلیه از جنس کلسیمی باشد، آب زغال اخته در رفع آن اثر چشمگیری دارد.

۸- زغال اخته در بند آمدن خون مؤثر است؛ لذا خوردن میوه خام و سایر فرآورده های آن برای بیماران توصیه می شود.

در این رابطه ابوعلی سینا دانشمند و پزشک مشهور اسلام، آب زغال اخته را برای شستشوی زخم های جلدی و گرد ریشه آن را برای التیام زخم ها بکار می برد.

۹- شربت زغال اخته ضد عطش است. خصوصاً در تابستان برای جلوگیری از گرمازدگی نوشیدن شربت آن بسیار مؤثر است.

۱۰- نظریه ای وجود دارد که زغال اخته برای درمان شب ادراری بچه ها هم مفید است.

بدین منظور ۳۰ گرم برگ آن را در یک لیتر آب بریزید و آن را بقدری بجوشانید تا یک سوم آن بخار شود و پس از صاف نمودن آن را با شکر شیرین کنید و قبل از خواب ۱ فنجان به کودک بدهید.

چرا زغال اخته در ایران ناشناخته است؟

این میوه و فواید زیاد آن در ایران ناشناخته مانده است، بدین دلیل که؛

۱- این میوه به صورت بسته بندی غیربهداشتی، فله ای و عمدتاً توسط دست فروشان دوره گرد عرضه می گردد.

۲- متخصصان صنایع غذایی در مورد صنایع تبدیلی این میوه مثل خشک کردن، مربا، شربت، ژله، مارمالاد و ... تحقیقات انجام نداده اند.

۳- متخصصان علم تغذیه در مورد تأثیر زغال اخته بر سلامتی بدن تحقیقات زیادی انجام نداده اند.

۴- متخصصان داروساز در مورد تولید دارو های ضد اکسیدان و ضدالتهابی و ... این میوه بررسی های لازم را به عمل نیاورده اند.

منبع: زندگی آنلاین

انتهای پیام/
 
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

loading...
 • خواص شگفت‌انگیز زغال اخته که نمی‌دانید


  میوه‌های خانواده گیلاس و زغال اخته حاوی مقادیر بالای آنتوسیانین هستند حدود هفده ترکیب ضد اکسیدان از خانواده گیلاس استخراج شده است که ویتامین E و C و ملاتونین نیز جزء آنها هستند.
 • ۱۵ خاصیت شگفت انگیز زغال اخته که نمی‌دانید


  ترکیبات پوست زغال اخته خواص ضد درد قوی دارد و بنابراین برای تسکین درد کمر و سردرد و همچنین گرفتگی‌های دردناک عضلانی ناشی از کشیدگی یا ناراحتی‌های التهابی توصیه می‌شوند.
 • 10 خاصیت شگفت انگیز زغال اخته


  سلامت نیوز: زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان و مهم تر از همه کم کالری است. این دلبرانه پاییزی منبع فیبر بوده و دوستدار قلب است.به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، در این مطلب می خواهیم شما را با گوشه ای از خواص این قرمزهای خوش رنگ آشنا کنیم. لطفاً با
 • خواص شگفت انگیز زرشک که نمی‌دانید


  یکی از بهترین ترکیبات موجود در زرشک ویتامین B. فراوان آن است که می‌تواند عوارض عصبی و حتی پرخاشگری را بهبود بخشد.
 • خواص باورنکردنی زغال اخته


  زغال اخته در پیشگیری از ابتلا به سرطان معده نیز نقش دارد. کاهنده چربی و فشارخون است و با خوردن آن چربی‌های ‏HDL‏ ‏افزایش و ‏LDL‏ کاهش پیدا می‌کند.
 • خواص زغال اخته، جلوگیری از سرطان می کند؟


  محققان دانشگاه علوم پزشکی میسوری، سلول‌های سرطانی انسان را در آزمایشگاه به کمک ترکیب عصاره زغال اخته و یا انگور قرمز با تابش اشعه درمان کردند.
 • خواص خارق العاده زغال اخته!


  طبق نتایج به دست آمده در مطالعه اخیر متخصصان علوم تغذیه، چنین استنباط می شود که مصرف میوهٔ زغال اخته دارای آثار هیپوگلیسمیک بوده است و می تواند سبب بهبود تغییرات بافتی پانکراس در جریان بیماری دیابت گردد که شاید این اثرات به خاطر وجود آنتوسیانین ها و
 • خواص شگفت انگیز کشمش را نمی دانید! یک میان وعده همه کاره


  میان وعده های غذایی به اندازه وعده های اصلی مهم هستند. شاید شما عادت داشته باشید که میان وعده خود را با بیسکوئیت ها و شکلات ها و تنقلات غیر طبیعی پر کنید و شاید هم راه سالم را انتخاب کرده اید و از میوه جات و سبزیجات طبیعی استفاده می کنید. اگر برای سل
 • خواصی از زغال اخته که شگفت زده خواهید شد


  این میوه در تابستان، عرضه و معمولاً به صورت تازه مصرف می‌شود، ولی به صورت خشک، مربا، کنسرو، ترشی، آب میوه، سس، نکتار، ژله، مارمالاد، سرکه، لواشک و قرص‌های آنتی اکسیدان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • هشدار‌های سلامت؛ چربی خون در کودکان هم بالا می‌رود/ چگونه خواص درمانی شیر را 10 برابر کنیم؟/ «زغال‌اخته» میوه‌ای مناسب سلامت قلب


  چربی خون در کودکان هم بالا می‌رود، چگونه خواص درمانی «شیر» را ۱، ۰ برابر کنیم، «زغال‌اخته» میوه‌ای مناسب سلامت قلب و ... از جمله اخباری است که بسته سلامت میزان امروز به آن‌ها پرداخته است.
 • خواص شگفت انگیز سیب


  سلامت نیوز: سیب ها، میوه هایی سرشار از ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، و فیبر هستند. در ادامه به تاثیرات مثبت این میوه بر سلامتی انسان می پردازیم. به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرادید، سیب، میوه ای که به وفور و با قیمتی مناسب در هر مکانی می توان یافت.
 • ۱۰ حقیقت شگفت‌انگیز از کره ماه که شاید نمی‌دانید


  در این مطلب به حقایقی شگفت انگیز و خارق‌العاده از کره ماه اشاره شده است که شاید از آن ها بی خبر باشید.
 • از فواید شگفت‌انگیز «گوجه سبز» چه می‌دانید؟


  فصل گوجه سبز فرا رسید، حال ببینیم با این همه طرفدار خواص گوجه سبز چیست و چه ویتامین هایی دارد؟ آیا تا به حال شده کسی از مضرات گوجه سبز برای شما بگوید.
 • از فواید شگفت انگیز انبه چه می دانید؟


  در این گزارش، با فواید بیشمار انبه را برای این میوه ی تابستانی و گرمسیری است، آشنا میشوید. بر شمرده که بدین شرح است.
 • خواص شگفت انگیز سوپ کلم بروکلی


  سوپ کلم بروکلی با سبزیجات حاوی انواع ویتامین‌ها است بنابراین مصرف این سوپ نقش موثری در تقویت استخوان‌های بدن دارد.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

گزارشی تکان دهنده از ازدواج کودکان در یک روستا

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

موج ورودی نقدینگی با انتشار گزارش‌های 6ماهه/ پیشنهاد ارزنده روی میز سهامداران جدید

تبلیغات

آسیاتک حمایت