آسیاتل

بازدید: 100

به سفر بروید ولی کودکتان را تنها نگذارید!

منبع : برترین ها کد خبر: 1216192
با توجه به فرارسیدن نوروز قطعا بازار سفر رفتن و گشت‌وگذار داغ‌داغ است و خیلی از افراد پس از یک سال کاری ترجیح می‌دهند مدتی را در سفر بگذرانند. این در حالی است که برخی زن‌و‌شوهرها از این فرصت استفاده می‌کنند تا به یاد ایام نامزدی خود تنها و بدون فرزندانشان به سفر بروند.

هفته نامه سلامت - محبوبه ریاستی: با توجه به فرارسیدن نوروز قطعا بازار سفر رفتن و گشت وگذار داغ داغ است و خیلی از افراد پس از یک سال کاری ترجیح می دهند مدتی را در سفر بگذرانند. این در حالی است که برخی زن و شوهرها از این فرصت استفاده می کنند تا به یاد ایام نامزدی خود تنها و بدون فرزندانشان به سفر بروند. آنها به این منظور کودک خود را به فرد دیگری می سپارند. همسران باید قبل از اینکه چنین برنامه ای بریزند به همه جوانب آن فکر کنند. در این گفت وگو دکتر گلفر حسینی، روان شناس در مورد معایب سفر رفتن بدون کودکان توضیح می دهد. خواندن این گفت وگو را از دست ندهید.

به سفر بروید ، ولی کودکتان را تنها نگذارید!

 در چه سنی نباید کودک را تنها گذاشت و به سفر رفت؟

والدین کودکان زیر 2 سال باید از هرگونه سفر غیرضروری؛ چه همراه فرزند، چه بدون او اجتناب کنند زیرا در این دوره نظم زندگی کودک بسیار اهمیت دارد. نظم زندگی کودک شامل نظم در خواب وخوراک و محل خواب و افرادی است که از او مراقبت می کنند بنابراین اگر کودک به اجبار نزد مراقب جایگزین گذاشته می شود باید به مراقب آموزش داد دقیقا نظم رفتاری مادر را تکرار کند. اگر هم کودک، به اجبار به سفر برده می شود، همان نظم خواب وخوراک و نوع برخورد عاطفی به همان یکنواختی منزل تا جای امکان رعایت شود، به این دلیل که یکی از اساسی ترین نیاز های کودک در سن زیر 2 سال یکنواختی و نظم زندگی اش است و برخلاف بزرگ تر ها نیاز به هیجان و نوآوری در نوزادان وجود ندارد.

 در مورد کودکان بزرگ تر چگونه است؟ مثلا 3 تا 6 سال؟

کودکان 3 تا 6 سال هنوز مفهوم زمان را به درستی درک نکرده اند و هرگونه جدایی از والدین را ابدی فرض می کنند، خصوصا در سن 2 تا 4 سالگی این مفهوم زمان کاملا ابدی درک می شود، بدین معنا که وقتی والدین از کودک جدا می شوند، تصور می کند دیگر هرگز والدینش را نخواهد دید و مضطرب می شود بنابراین تنها گذاشتن کودکان نزد مراقب جایگزین می تواند صدمات جبران ناپذیری به احساس اعتماد کودکان به امنیت در جهان بزند که حتی اثر آن در بزرگسالی هم ماندگار خواهد بود.

 فکر می کنم در مورد کودکان دبستانی دیگر این حساسیت کمتر خواهد بود. درست است؟

بله، در کودکان دبستانی که مفهوم زمان را درک کرده اند، از این لحاظ مساله ای نیست، اما مشکل این است که کودکان در دوره علیت هستند که به معنای درک روابط بین پدیده هاست. محققان کودکان، عدم حضور کودک در این سن را در برنامه سفر والدین تنبیهی برای خود فرض می کنند و از این نظر ناراحت می شوند. بنابراین در صورت لزوم سفر بدون فرزند، والدین باید تا جایی که ممکن است به صورت قابل درک علت سفر و همچنین علت عدم حضور فرزند را برایش توضیح دهند.

 در مورد نوجوانان چگونه باید عمل کرد؟ چون خیلی از نوجوانان اصلا مایل اند با خانواده سفر نروند؟

بله، همین طور است که البته این مساله اقتضای سنی آنهاست. به هرحال در سن نوجوانی فرزندان به درک درستی از وقایع رسیده اند و در صورت اطمینان از حضور مراقبی قابل اطمینان و مجاب کردن نوجوان برای حضور مراقب مطمئن مسافرت بدون فرزند مانعی ندارد.

اگر به هردلیل از فرزندان دور می شوید نیاز است آموزش های لازم برای مواجهه با مسائل گوناگون و شماره های ضروری را به آنها آموزش دهید.

 معمولا در کشور ما پدربزرگ ها و مادربزرگ ها جایگزین والدین می شوند. آنها باید دارای چه شرایطی باشند؟

بله، دقیقا همین طور است. به همین دلیل نیاز است به شرایط جسمانی و میزان آمادگی آنها نیز توجه کنید تا برایشان زحمتی ایجاد نشود. نکات اشاره شده به این معنا نیست که والدین هرگز زمانی را برای تفریح دونفره اختصاص ندهند، بلکه حتما برای افزایش رضایت زناشویی توصیه هم می شود ولی با توجه به سن کودک محدودیت زمانی را باید رعایت کنند.

 برای ایجاد روابط بهتر بین اعضای خانواده زمانی که کنار یکدیگر هستند، چه توصیه ای دارید؟

توصیه می شود به تعداد اعضای خانواده برنامه های دوبه دوی تفریحی مانند پارک و سینما یا رستوران و... (برنامه های چندساعته) وجود داشته باشد. به این معنا که بر فرض مثال در خانواده 3 نفره، پدر و مادر، پدر و فرزند، مادر و فرزند، علاوه بر تفریحات دسته جمعی گاهی دوبه دو برنامه تفریحی داشته باشند.

 در زمان غیبت والدین بهتر است کودک کجا نگهداری شود؟

سوال خوبی پرسیدید. حتی الامکان بهتر است در خانه خودشان از کودک نگهداری شود تا تغییر محیط کمتر او را اذیت کند، به خصوص اگر سن کودک کم باشد این تغییر برایش خیلی سخت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است پرستار یا مادربزرگ به خانه کودک بروند.

 آیا لزومی دارد والدین درباره سفرشان به کودک خود توضیح دهند؟ منظورم کودکانی است که سن بیشتری دارند مثل 6 سال و بیشتر؟

بهتر است این کار انجام شود تا آنها نیز از برنامه شما خبر داشته باشند. در این صورت کمتر خودشان را مقصر می دانند یا فکر و خیال کمتری می کنند. به هر حال لازم است به آنها اطمینان بدهید دلتان برایشان بسیار تنگ می شود. کودکانتان را متقاعد کنید که فردی که قرار است از آنها نگهداری کند به خوبی این کار را خواهد کرد. حتی می توانید تاریخ سفرتان را روی تقویم یادداشت کنید تا کودک بداند چه مدت پیش او نبوده اید یا اینکه چند روز دیگر نزدش برمی گردید.

 بهتر است با کودک چند بار طی روز صحبت کنیم؟

صدای شما به کودک آرامش می بخشد و متوجه می شود او را فراموش نکرده اید. قطعا چند بار تماس با کودک، باعث آرامش خیال وی می شود. بعضی کودکان نیاز دارند هر روز تلفنی با والدین خود صحبت کنند، در حالی که بعضی دیگر ممکن است به محض شنیدن صدای والدین، متاثر شوند. باید ببینید کودک چه واکنشی نشان می دهد. البته امروزه با توجه به تعدد شبکه های اجتماعی امکان صحبت کردن از راه دور دشوار نیست.

 چه مواردی را باید قبل از سفر به کودک آموزش دهیم؟

اگر کودک در سنی است که می تواند بخواند، بهتر است تلفن های ضروری را برای او روی یک کاغذ بنویسید و در جایی مناسب قرار دهید؛ از شماره تلفن آتشنشانی گرفته تا پلیس و اورژانس. از طرف دیگر سعی کنید تمام وسایلی که ممکن است به او آسیب برساند از او دور کنید؛ وسایلی مثل سوزن، قیچی، فندک، اسپرهای حشره کش و... اما نکته مهم این است که به او اطمینان دهید فرد مراقب مثل خود شما نیز از او محافظت خواهد کرد. اگر برای کودکتان پرستار می گیرید حتما او را بشناسید تا با خیال راحت کودکتان را ترک کنید. حتما نشانی و تلفن خود را به افرادی که به آنها اطمینان دارید، بدهید تا به کودک سر بزنند چون ممکن است اتفاقی ناگهانی در خانه بیفتد. به هر حال باید همه جوانب را بسنجید و بعد این کار را انجام دهید.

 اگر کودک بعد از سفر با والدین خود رفتار خوبی نداشت و ارتباط سابق را برقرار نکرد چکار باید کرد؟

در خیلی از مواقع این اتفاق خواهد افتاد بنابراین باید پس از بازگشت از سفر انتظار هرگونه رفتاری را از کودک داشته باشید. کودکان کم سن تر گاهی اوقات به دلیل سفر والدینشان عصبانی هستند و هنگام برگشتنشان به آنها اعتنا نمی کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با کودک رفتار عادی داشته باشید. حتما او را بغل کنید و ببوسید و حتی اگر عصبانی است، او را از خود نرانید.

 افرادی که قرار است از کودک نگهداری کنند برای سرگرمی او چکار باید بکنند؟

باید از قبل با روحیات کودک آشنا باشند و بدانند از چه مواردی بیشتر لذت می برد چون خیلی به آنها کمک می کند. در ضمن از اسباب بازی هایی که کودک به آنها وابستگی خاصی دارد استفاده کنند یا او را به مکان هایی که دوست دارد ببرند. نکته مهم این است که به هیچ وجه نباید تغییری در عادات کودک ایجاد شود، به خصوص در مورد برنامه غذایی و خواب او چون این تغییرات قطعا خلق وخوی کودک را نیز به هم می زند. در واقع نباید نسبت به او نه سخت گرفت و نه خیلی آسان، بلکه باید همان برنامه سابق برای او اجرا شود. کنار این کارها می توان بچه های دوستان و اقوام را که همسن و سال کودک هستند، دعوت کرد تا آنها بتوانند ساعاتی را با هم بازی کنند.


loading...
 • به سفر بروید ولی کودکتان را تنها نگذارید!


  با توجه به فرارسیدن نوروز قطعا بازار سفر رفتن و گشت‌وگذار داغ‌داغ است و خیلی از افراد پس از یک سال کاری ترجیح می‌دهند مدتی را در سفر بگذرانند. این در حالی است که برخی زن‌و‌شوهرها از این فرصت استفاده می‌کنند تا به یاد ایام نامزدی خود تنها و بدون فرزند
 • به هیچ وجه کودکتان را در خانه تنها نگذارید


  تحت هیچ شرایطی کودکان زیر ۷ سال را در منزل تنها نگذارند، گفت: والدین در چنین شرایطی باید به بیماری‌های زمینه‌ای فرزندشان توجه کنند، زیرا تاکید می‌شود کودکانی که دارای زمینه بیش فعالی، آسم، صرع و ... هستند نباید در منزل تن‌ها بمانند.
 • نگذارید کودکتان در فضای اینترنت تنها بماند


  سلامت نیوز-* امين عرب سعيدى: وسایل ارتباط جمعی نوین، فضایی را رقم زده است که اطلاعات و اخبار و... به سرعت و در طیف گسترده مبادله می شود. این فضا در عین سهولتی که برای تبادل افکار و اطلاعات پدید آورده است، می تواند خطراتى را نيز به همراه داشته باشد،
 • خطر؛ کودکان تان را در خانه تنها نگذارید


  سلامت نیوز:تنها گذاشتن فرزند در منزل موقعیتی است که حتما والدین مجبور به تجربه اش می شوند.هرچند با گسترش تعداد مراکز نگه داری کودکان، کلاس های آموزشی و تفریحی، پرستاران، مراقبان و ... این موقعیت به ندرت برای خانواده ها رخ می دهد، اما گاهی به دلایل غ
 • اینستاگرام یغما گلرویی، مانی را تنها نگذارید


  یغما گلرویی شاعر و ترانه سرا صفحه اینستاگرامش را با عکسی از مانی کودک 5 ساله که درگیر یک بیماری نادر است به روز کرده.
 • آقای رییس جمهور دانشگاه را تنها نگذارید!


  اگرچه برخی مینی مالیستهای به ظاهر معتدل و اصلاح طلب می کوشند اهمیت فرد نسبت به اهداف رییس جمهور برای رویکرد وزارتخانه ها را کم اهمیت جلوه دهند لیکن توقع تحول و دگرگونی برای جامعه دانشگاهی که خود مخالف گزینه احتمالی علوم شده است نشان از این دارد که
 • هشداری دیگر برای والدین؛ کودکان را هرگز تنها نگذارید + تصاویر


  تنها گذاشتن سه کودک در آپارتمانی در چین چیزی نمانده بود که زندگی یک زوج چینی را نابود کند.
 • طبق فرامین و دستورات قرآن عمل کنید و امام عزیز را یاری نمایید و جمهوری اسلامی ایران را تنها نگذارید


  تنها وصیتی که این بنده آلوده به گناه دارم این است که طبق فرامین و دستورات قرآن عمل کنید و امام عزیز را یاری نمایید و جمهوری اسلامی ایران را تنها نگذارید که عذاب خدا سخت است و مظلومیت اسلام را در صدر اسلام فراموش نکنید.
 • نامه شهید به خانواده برای ادای بدهی عجیبش/ از شهادتم خوشحال باشید و امام را تنها نگذارید


  قاری قرآن بود، از کودکی و نوجوانی در مسجد، هیأت و پایگاه بسیج فعالیت می‌کرد، در کنار این‌ها به کار هم مشغول بود، با‌آغاز جنگ راهی جبهه شد و در کنار نبرد در سوریه هم فعالیت‌هایی داشت و سرانجام در عملیات خیبر در فاو به شهادت رسید.
 • جمهوری اسلامی ایران را تنها نگذارید/مظلومیت اسلام را درصدر اسلام فراموش نکنید


  سردار شهید ابوالقاسم حاجی‌بابایی در وصیت‌نامه خود نوشت: جمهوری اسلامی ایران را تنها نگذارید؛ که عذاب خدا سخت است و مظلومیت اسلام را در صدر اسلام فراموش نکنید.
 • امام(ره) به ما گفتند شما بروید مجلس را نگه دارید؛ بروید دنبال مجلس/ مجلس مهم است


  ... یک قدری گفتیم و شنفتیم و ایشان یک چیزهایی گفت، ما یک چیزهایی گفتیم؛ بعد ایشان به ما گفتند شما بروید مجلس را نگه دارید؛ بروید دنبال مجلس؛ آن‌وقت هنوز انتخابات مجلس [برگزار] نشده بود؛ گفتند بروید سراغ مجلس، مجلس مهم است.
 • نگذارید شکایت به AFC باب شود


  شکایت دو بازیکن سابق استقلال به کنفدراسیون آسیا باعث شد باشگاه تهرانی بلافاصله استعلامی از فدراسیون فوتبال داشته باشد.
 • بین بچه هایتان فرق نگذارید


  سلامت نیوز: معمولا والدین ادعا می کنند بین فرزندانشان فرق نمی گذارند. در حالی که نظر فرزندان اغلب به گونه ای دیگر است و فکر می کنند پدر و مادرشان همیشه به یکی از خواهرها یا برادرهای شان بیشتر توجه دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از چاردیواری ضمیم
 • لپ‌تاپ را روی پایتان نگذارید!


  گزارش‌های پزشکی حاکی از آن است قراردادن ابزارهایی مثل لپ‌تاپ در مجاورت پوست برای مدت‌های طولانی می‌تواند به دلیل قراردادن پوست در معرض گرمای طولانی‌مدت، به ایجاد لک‌های پوستی غیرمعمول یا کهیر منجر شود.
 • لپ تاپ را روی پایتان نگذارید!


  سلامت نیوز:به نظر می رسد این روزها، لپ تاپ ها به دلیل امکان استفاده در مکان های مختلف از روی کاناپه گرفته تا روی نیمکت پارک، درحال پیشی گرفتن از دسکتاپ ها هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین ، با این حال اگر شما از افرادی هستید که
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت