آسیاتل

بازدید: 22

احتمال از هم پاشیدن برجام چقدر است؟

منبع : صراط نیوز کد خبر: 1210270
رئیس موسسه مشورتی اف جی ای با اشاره به اثرات برکناری تیلرسون از سمت وزارت خارجه آمریکا بر قیمت نفت گفت: احتمال از هم پاشیدن برجام حدود ۲۰ درصد است.

صراط: فعالان بازار نفت، روز هایی پر از تحولات مختلف تاثیر گذار بر بازار جهانی انرژی را پشت سر می گذارند. برکناری ناگهانی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا توسط دونالد ترامپ نیز یکی از خبر های مهمی است که قطعا بر تحولات بازار نفت بی تاثیر نیست.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، فریدون فشارکی، رئیس موسسه مشورتی اف جی ای گفت، تصمیم ترامپ مبنی بر معرفی مایک پمپئو به عنوان کاندیدای تصدی پشت وزارت امور خارجه و جایگزینی با تیلرسون، احتمالا تاثیرات قابل توجه و عمده ای بر بازار نفت خواهد گذاشت. این بدان دلیل است که گزینه ترامپ برای سکان داری دستگاه دیپلماسی آمریکا یکی از مخالفان سرسخت ایران است و انتخاب وی احتمال وضع تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران که فروش نفت این کشور را هدف قرار می دهد، بالا خواهد برد.

حرف و حدیث های فراوانی در میان سرمایه گذاران بازار نفت در خصوص تحولات آمریکا جریان دارد. چه رشد تولید نفت آمریکا و چه دستور ترامپ برای وضع تعرفه بر واردات فولاد که این احتمال را افزایش داده که هزینه تمام شده احداث خطوط لوله انتقال نفت بالاتر برود هیچ کدام بر بازار نفت بی تاثیر نیستند. به رغم اقدامات اوپک برای مهار مازاد عرضه و افزایش قیمت ها، سرازیر شدن مقادیر فراوانی نفت شیل به بازار می تواند تمام تلاش های اوپک و متحدانش را بی نتیجه بگذارد.

اکنون جدیدترین اقدام ترامپ (برکناری تیلرسون) نیز این احتمال را ایجاد کرده که آمریکا از برجام خارج خواهد شد و مجددا تحریم هایی را علیه صادرات نفت ایران به اجرا خواهد گذاشت. همین مسئله نگرانی بازار ها را بر انگیخته است.

فشارکی افزود: «انتخاب پمپئو به عنوان وزیر خارجه جدید آمریکا احتمالا تاثیرات قابل توجهی بر بازار نفت دارد... هرچند تیلرسون یکی از چهره های طرفدار اعمال محدودیت در روابط با ایران بود، اما پمپئو یکی از منتقدان پر سر و صدای توافق هسته ای بوده است.»

بعد از انتشار خبر ها در مورد برکناری تیلرسون، قیمت نفت ابتدا افزایش یافت، اما بعدا روند کاهشی خود را تداوم بخشید. فشارکی گفت، هرچند احتمالا بعد از این تغییرات مشکلاتی بر سر راه ایران ایجاد خواهد شد، اما احتمال از هم پاشیدن برجام حدود ۲۰ درصد است. به گفته این کارشناس نفتی، در صورتی که برجام از بین برود، صادرات نفت ایران ممکن است به ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد و قیمت نفت افزایش قابل توجهی را شاهد باشد. در این شرایط تنها عربستان می تواند تاثیر ناشی از کاهش صادرات نفت ایران را تقلیل دهد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

عربستان سعودی چگونه روایت خود درباره خاشقجی را تغییر داد؛ از اظهار بی‌اطلاعی درباره سرنوشت خاشقجی تا بی‌اساس توصیف کردن گزارش‌های قتل و تأیید مرگ خاشقجی در کنسولگری

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش لحظه به لحطه از عملکرد آزادکاران ایران/ قرعه‌ سخت برای شاگردان خادم

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

تبلیغات

آسیاتک حمایت