آسیاتل

بازدید: 32

چرا صادرات نفت ایران کاهش می‌یابد

منبع : تابناک کد خبر: 1208913
یک منبع آگاه اعلام کرد:به دلیل نامشخص بودن وضعیت تحریم‌های آمریکا و بیمه تانکرها میزان فروش نفت ایران این ماه به کمترین میزان 2 سال گذشته میرسد.

یک منبع آگاه اعلام کرد:به دلیل نامشخص بودن وضعیت تحریم های آمریکا و بیمه تانکرها میزان فروش نفت ایران این ماه به کمترین میزان 2 سال گذشته میرسد.

به گزارش فارس، به نقل از IUN(شبکه بین المللی دانشگاه ها)، بر اساس اعلام یک منبع آگاه به بارگیری و زمانبندی تانکرهای نفت ایران، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه جاری به کمترین میزان دو سال گذشته خواهد رسید. دلیل آن این است که خرید نفت ایران از سوی مشتریان اصلی آسیایی در سطح وسیعی نسبت به ماه گذشته یک پنجم کاهش خواهد یافت.

این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود؛، اعلام کرد خریداران اصلی در ماه مارس (اسفند) تنها 1.94 میلیون  بشکه در روز نفت ایران را خریداری خواهند کرد که این رقم نسبت به ماه فوریه کاهش 21 درصدی خواهد داشت.

این گزارش می نویسد خرید پایین از سوی مشتریان اصلی باعث خواهد شد میزان خرید نفت از ایران به کمترین میزان از مارس 2016 تاکنون برسد. اگر خرید این ماه را با مارس 2017 مقایسه کنیم ایران به عنوان سومین کشور تولید کننده نفت در بین اعضای اوپک با کاهش 26 درصدی فروش نفت مواجه خواهد شد. این کاهش در حالی صورت می گیرد که ایران با تمرکز روی مشتریان محلی و با استفاده از انواع روش ها نظیر کاهش قیمت نفت و ارائه تخفیف به حمل محموله های نفتی در پی افزایش فروش نفت است.

حتی در آسیا بازاری که ایران به عنوان هدف اصلی صادرات نفتی خود در نظر گرفته است میزان فروش نفت ایران این ماه به 1.12 میلیون بشکه در روز خواهد رسید که این رقم از ماه فوریه یک سوم کاهش یافته است. ضمن اینکه ژاپن به عنوان چهارمین کشور خریدار نفت ایران دیگر این ماه از ایران نفت خریداری نمی کند و این نخستین بار است از مارس 2016 تاکنون اتفاق می افتد.

بر اساس اعلام این منبع قابل اعتماد دلیل عدم خرید نفت ایران از سوی ژاپن شرایط مبهم تحریم ها علیه ایران است چرا که این کشور مطمئن نیست آیا بیمه ها برای تانکرهای حامل نفت ایران، بعد از ماه مارس برقرار خواهد بود یا نه؟

* چرا صادرات نفت ایران کاهش می یابد

بخش زیادی از این کاهش مربوط به تحریم های آمریکا بر ایران است که به بهانه برنامه های موشکی ایران و حقوق بشر صورت بگیرد در کنار آن به دلیل این نگرانی که به زودی آمریکا از توافق برجام عقب نشینی کرده و تحریم های خود را کلی تر خواهد کرد، صورت می گیرد.

این مسئله باعث می شود هر سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران با تردید به موضوع نگاه کند چرا که سرمایه گذاران احتمال دارد به زودی بین دسترسی به نفت ایران و یا بازارهای مالی آمریکا یکی را انتخاب کنند. این منجر خواهد شد که اکثر کشورها بازار آمریکا را انتخاب کنند.

همچین این مسئله بر روی شرکت های بیمه گر هم تاثیر می گذارد. این شرکت های بیمه گر نمی خواهند دسترسی خود به بازار مالی آمریکا را از دست بدهند و در این میان مثال واضحش ژاپن است که احتمالا بازار آمریکا را به نفت ایران ترجیح دهد و بیمه تانکرهای نفت ایران را متوقف کند. همین مسئله باعث می شود که خریداران نفتی به دلیل خطرات موجود از خرید نفت ایران فاصله بگیرند.


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت