آسیاتک

بازدید: 111

کمک ۳۳۰ هزاردلاری فائو به قزل‌آلای ایران

منبع : تابناک کد خبر: 12

 تلگرام خبرلند

معاون وزیرجهاد کشاورزی از کمک ۳۳۰ هزار دلاری فائو در طرح پرورش قزل آلای ایران خبر داد و گفت: امسال حدود ۲ تن خاویار تولید و بیش از یک تن صادر می‌شود.


معاون وزیرجهاد کشاورزی از کمک ۳۳۰ هزار دلاری فائو در طرح پرورش قزل آلای ایران خبر داد و گفت: امسال حدود ۲ تن خاویار تولید و بیش از یک تن صادر می‌شود.
به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما حسن صالحی اظهارداشت: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد «فائو» ۳۳۰ هزار دلار برای اجرای طرح اصلاح نژاد قرل آلای پرورشی ایران اختصاص داده است.
این مقام مسئول دولتی با اشاره به اینکه مراکز تحقیقاتی تکثیر و پرورش نسل اصلاح شده قزل آلا در کلاردشت و یاسوج ایجاد شده است، افزود: هم اکنون ۱۰ مرکز خصوصی تحقیقاتی برای اجرای طرح اصلاح نسل قزل آلای پرورشی با سازمان شیلات ایران و فائو همکاری می‌کنند.
وی گفت:‌ قدمت نسل کنونی قزل آلای پرورشی در حوضچه‌ها و مراکز تولید آبزیان به بیش از ۴۰ سال می‌رسد و به همین علت میزان تولید کاهش و میزان تلفات این گونه آبزی افزایش یافته، بنابراین اجرای طرح اصلاح نژاد برای تولید اقتصادی اقدامی ضروری است.
رئیس سازمان شیلات ایران افزود:‌ هم اکنون بیش از ۱۴۰ هزار تن قزل آلا در مراکز پرورشی تولید می‌شود که با جایگزینی گونه اصلاح شده حداقل ۳۰ درصد افزایش تولید خواهیم داشت.
صالحی اضافه کرد: در آینده نزدیک قزل آلا به‌عنوان مهم‌ترین گونه صادراتی ایران درکنار میگو به بازارهای جهانی معرفی خواهد شد. وی از ریاست ایران در کمیته آبزی پروری جهان نیز خبر داد و افزود: ‌براساس مصوبه اجلاس رم قرار است اجلاس جهانی شیلات مهر سال آینده در تهران برگزار شود.
تولید و صادرات بیش از یک تن خاویار
صالحی همچنین با اشاره به اینکه در بزرگترین مرکز تولید و پرورش ماهیان خاویاری در استان مازندران در آینده نزدیک بیش از ۲ هزار تن گوشت و ۳۰ تن خاویار تولید خواهد شد، افزود: امسال بخش خصوصی نیز وارد چرخه تولید و عرضه خاویار شد که در مجموع حدود ۲ تن گوشت و بیش از یک تن خاویار تولید و صادر می‌شود.
وی گفت: به منظور افزایش تولید این گونه اقتصادی با توافق و همکاری استانداران و بخش خصوصی سه استان شمالی کشور و بنیاد مستضعفان بیش از ۳۰۰ مزرعه تولید و پرورش ماهیان خاویاری احداث خواهد شد.
رئیس سازمان شیلات ایران افزود: امسال به منظور تامین نیاز مراکز پرورش ماهیان خاویاری ۴ میلیون قطعه بچه ماهی از گونه فیل ماهیان، قره برون، استرلیات و شیپ تولید شده است. صالحی گفت: در تولید بچه ماهیان خاویاری از روش به گزینی نژاد استفاده می‌شود و تاکنون هیچ دستکاری ژنتیکی در آبزیان انجام نشده است.
وی درباره روند اجرای طرح پرورش ماهی در قفس نیز افزود: تاکنون ۴۰ هزار تن پروانه تاسیس با هدف تولید ۲۰ هزار تن انواع ماهی در سواحل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان صادر شده است. رئیس سازمان شیلات ایران گفت: زیرساخت‌های لازم برای تولید و پرورش آبزیان با روش پرورش ماهی در قفس در سواحل دریا ایجاد شده است.
صالحی همچنین از اختصاص اعتبار ویژه برای اجرای طرح پرورش ماهی در قفس خبر داد و افزود: اعتبارات این طرح و طرح احداث و توسعه گلخانه ها در برنامه اقتصاد مقاومتی با همکاری صندوق توسعه ملی و بانک کشاورزی تامین می شود و کمکهای خوبی پیش بینی شده است.
رئیس سازمان شیلات ایران افزود: در طرح پرورش ماهی در قفس انواع گونه های بومی ویژه حوزه آبریز خزر، آزاد ماهیان، کپور دریایی، ماهی سفید و ماهیان خاویاری تولید می‌شود. صالحی گفت: در خلیج فارس و دریای عمان نیز ماهی کوبیا، سوبیتی، هامور، حلوا سفید، شانک و سوف دریایی برای پرورش در قفس در دستور کار قرار دارد.
امسال بیش از ۲۰ هزار تن میگو تولید می‌شود
صالحی همچنین  با اشاره به اینکه میزان تولید میگو در کشور از سال ۹۳ روند افزایشی داشته است، افزود: سال ۹۳ بیش از ۲۳ هزار تن میگو در کشور تولید شد و امسال با اقدامات انجام شده بیش از ۲۰ هزار تن میگو تولید و برداشت خواهد شد. وی از راه اندازی شبکه تولید میگو در سیستان و بلوچستان نیز خبر داد و گفت: این شبکه در منطقه گواتر سیستان فعال شده و ۵۰۰ تن میگو در آن تولید شده است ضمن اینکه پیش بینی می‌شود میزان تولید میگو در این منطقه سال آینده بیش از ۱۰۰ درصد افزایش کند.
رییس سازمان شیلات ایران افزود: در استان گلستان نیز مراکز پرورش و تولید میگو احداث شده است که امسال ۱۱۰۰ تن میگو از این مراکز استحصال شد. صالحی گفت: سال گذشته رکورد صادرات میگو در کشور با بیش از ۱۳ هزار تن به اروپا، خاورمیانه، حوزه خلیج فارس، آسیای جنوب شرقی و روسیه ثبت شد.‌وی همچنین از احداث مرکز تحقیقاتی تولید مولدین میگو در کشور خبر داد و افزود: با فعالیت این مرکز دانش تولید مولدین میگو در کشور بومی می‌شود. رییس سازمان شیلات ایران از صندوق بیمه کشاورزی خواست: برای پرداخت خسارات پرورش دهندگان میگو در استان خوزستان اقدام کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

رایانه کمک ۲۴
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

خبرنامه

براي عضويت در خبرنامه ايميل خود را در فرم زير وارد كنيد.

تبلیغات

مشکلات رایانه ای

جدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش دردناک از خانواده‌ قاتل‌آتنا/او سنگسار می‌شود؟

گزارش دردناک از خانواده‌ قاتل‌آتنا/او سنگسار می‌شود؟

در همه مصاحبه‌ها با روزنامه‌ها و همچنین در مستندی که از تلویزیون پخش شد، فقط روی سنگسار تاکید کردم. این مطالبه من و مردم پارس‌آباد است.

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل ۹۰

گزارش «مؤسسه کاسپین» روی میز کمیسیون اصل ۹۰

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: قرار است اعضای این کمیسیون گزارش کاسپین را طی جلسات آینده مورد بحث و بررسی قرار دهند و تقاضای دریافت این گزارش به کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شده است

گزارشی تکان‌دهنده از قصور پزشکی که منجر به مرگ یک نوزاد شد

گزارشی تکان‌دهنده از قصور پزشکی که منجر به مرگ یک نوزاد شد

کودک 3 روز در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان خصوصی «د» شیراز بستری است؛ 5 بار هزینه معاینه پزشک متخصص می‌دهند، اما تشخیص بیماری که به کنار، متخصصین محترم حتی متوجه نمی شوند که قلب کودک در سمت راست بدنش قرار دارد.

اولین تمرین پرسپولیس در مسقط (گزارش تصویری)

اولین تمرین پرسپولیس در مسقط (گزارش تصویری)

بازیکنان پرسپولیس بعد از اسکان در هتل محل اقامت خود، اولین تمرین در عمان را برگزار کردند.

حضور قالیباف در شورای شهر به منظور ارائه گزارش شهرداری/ خداحافظی قالیباف با اعضای شورای چهارم

حضور قالیباف در شورای شهر به منظور ارائه گزارش شهرداری/ خداحافظی قالیباف با اعضای شورای چهارم

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: محمدباقر قالیباف شهردار تهران روز سه شنبه به منظور ارائه گزارش و پاسخ به سوال دوستان در شورای شهر حضور خواهد یافت.

وضعیت استخر‌های شنا تحت نظارت وزارت بهداشت/ تخلفات را به 190 گزارش کنید

وضعیت استخر‌های شنا تحت نظارت وزارت بهداشت/ تخلفات را به 190 گزارش کنید

رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار گفت: بازرسین بهداشت محیط وزارت بهداشت بر وضعیت بهداشتی استخر‌های شنا نظارت کامل دارند.

گزارش رعب آور از تجارت کودکان در چین +عکس

گزارش رعب آور از تجارت کودکان در چین +عکس

روزنامه واشنگتن پست آمریکا اخیرا گزارشی از تجارت کودکان در چین منتشر کرد.

گزارش AFC از تقابل مردان برانکو با الاهلی/ پرسپولیس به دنبال فتح اراضی بیشتر در آسیا

گزارش AFC از تقابل مردان برانکو با الاهلی/ پرسپولیس به دنبال فتح اراضی بیشتر در آسیا

سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا در آستانه تقابل شاگردان برانکو ایوانکوویچ با الاهلی عربستان این بازی را مورد تحلیل قرار داد.

شاعران در وصف

شاعران در وصف "شهید بی سر" سرودند +گزارش تصویری

شب شعر مدافعان حرم پاسداشت شهید "محسن حججی" با عنوان "سر به راه" عصر دیروز با حضور خانواده این شهید و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر ارزشی کشور در نخلستان سازمان فرهنگی هنری اوج برگزار شد.

آسیاتک طراحی سایت مشکل کامپیوتر