آسیاتل

بازدید: 25

حمله به روحانی نظریه‌پرداز

منبع : فرارو کد خبر: 1153830
جوان نوشته است: «رئیس‌جمهور دیروز در جشنواره خوارزمی وارد بحث فلسفی «علم دینی و غیر دینی» شد، بحثی که نه تخصصی در آن دارد و نه وظیفه اوست و نه از آن برای عموم مردم می‌توان امید فایده‌ای داشت.»
فرارو- سخنان حسن روحانی در اختتامیه جشنواره خوارزمی با واکنش تند رسانه های اصولگرا روبه شد. منتقدان روحانی این سخنان را "نظریه پردازی" خوانده اند خواستار آن شده اند که رییس جمهور به مسائل اصلی و مشکلات مردم بپردازد.
حمله به روحانی
اختتامیه جشنواره خوارزمی دیروز برگزار شد

به گزارش فرارو، حسن روحانی دیروز در سی و یکمین جشنواره بین المللی خوارزمی با انتقاد از تقسیم بندی علوم دینی و غیردینی گفت: «نسبت علم با دین، برمبنای اهداف هر علم تعیین می شود، هرگونه تقسیم بندی درباره علم، غیر از این صحیح نیست، چنانکه تقسیم بندی علم به علوم سوسیالیستی و علوم بورژوازی نیز شکست خورد. تفاوت علوم اسلامی و غیراسلامی صرفاً در اهداف و نتایج این علوم است، نه خود علم.»

او افزود: «برخی در دوره ای می خواستند علوم بورژایی و سوسیالیستی ایجاد کنند، اما موفق نشدند، چراکه علم به نوع تفکر و ایدئولوژی وصل نمی شود. امروز ما در کشور خود جناح بندی داریم، اما نمی توان گفت که علم ریاضی اصولگرایان یا علم ریاضی اصلاح طلبان، چراکه علم حد و مرزی را نمی شناسد و جبر، ریاضی و الگوریتم در همه جا یکی است. عده ای در کشور ما سال ها تلاش کردند تا فیزیک، شیمی و ریاضی را اسلامی کنند، اما مقصود این افراد چیست. در این زمینه تاکنون پول ها و زمان های زیادی صرف شده است.»

رییس جمهور با بیان این که متاسفانه تقسیم بندی ها و تلاش هایی داشته ایم که موثر و مفید نبوده است، تاکید کرد "به نظر من تفاوت علم اسلامی و علم غیراسلامی به ویژه در علوم انسانی تنها در اهداف آن ها است وگرنه علوم هر دو یکی است."

سخنان روحانی در حالی مطرح شده است که چندی است بحثی میان اندیشمندان کشور درباره "امکان یا امتناع علم دینی" رخ داده است. اخیرا رضا داوری اردکانی استاد برجسته فلسفه و رییس فرهنگستان علوم درنامه ای در این باره تاکید کرده است که بحث علم دینی ۳۰ سال است به نتیجه نرسیده و بجایی نخواهد رسید.

او معتقد است "علم ماهیتی متفاوت با دین دارد و به این جهت آن را به صفت دینی نمی توان متصف کرد. به عبارت دیگر وصف دینی نمی تواند صفت ذاتی علم باشد. البته وجود علوم دینی محرز است و این علوم در همه جا و به خصوص در کشور ما جایگاه ممتاز دارند، اما آن ها علومی هستند که مسائلشان مسائل دینی است. علوم فقه و اصول فقه و حدیث و تفسیر و کلام و حتی فلسفه اسلامی در زمره علوم اسلامیند."

این نامه باعث بحث هایی در میان اساتید فلسفه در دانشگاه ها شده است. به نظر می رسد سخنان روحانی هم در راستای همین بحث ها بوده است.

روحانی همچنین روز گذشته از سخت گیری های بی جا و مشکوک شدن به اساتید و دانشجویان انتقاد کرد و گفت: «باید در رشته های مختلف علم و دانش با دنیا تعامل کنیم و این حرف نادرست است که ما به اساتید، پژوهشگران و جوانان خود همیشه مشکوک باشیم. اساتید، پژوهشگران و دانشگاهیان همگی افرادی هستند که به کشور خود علاقه دارند.»
حمله به روحانی
 رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم نامه ای جنجالی درباره نسبت دین و علم منتشر کرده است
 
روحانی در راه احمدی نژاد!
این سخنان رییس جمهور مورد توجه روزنامه های اصولگرا قرار گرفته است. روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران ضمن در مطلبی نو شته علی علوی و با تیتر "نظریه پراکنی علمی در فضای مشکلات عینی! " از روحانی انتقاد کرد.

جوان نوشته است: «رئیس جمهور دیروز در جشنواره خوارزمی وارد بحث فلسفی «علم دینی و غیر دینی» شد، بحثی که نه تخصصی در آن دارد و نه وظیفه اوست و نه از آن برای عموم مردم می توان امید فایده ای داشت.»

نویسنده این روزنامه روحانی را ۴ سال دوم احمدی نژاد مقایسه کرد و افزود: «رئیس جمهور سابق نیز در دوره دوم ریاست جمهوری خود، رویه نظریه پردازی را پیش گرفت تا خود را از سطح یک رئیس قوه اجرایی به سطح یک فیلسوف صاحب نظر برای اداره جهان بالا بکشد، اما کار او به زنبیل کشی در خیابان های تهران کشید. آن نظریه پردازی ها هم در شرایطی شبیه به امروز بود که حجم مشکلات کشور و برخی مشکلات جدید، باید مورد اهتمام درست قرار می گرفت، اما برای فرار از پاسخگویی، رؤسای جمهور معمولاً وارد مباحث غیرضروری که حتی درباره آن یک مقاله هم نخوانده اند، می شوند.»

روزنامه سپاه پاسداران درادامه آورده است: «صرف نظر از اینکه روحانی با مثال هایش نشان داد که اصل بحث «امکان یا امتناع علم دینی» را نفهمیده است، ورود او به این بحث که یک دعوای دانشگاهی قدیمی است، نشان می دهد که روحانی همه راه های فرار از پاسخگویی به مشکلات اجرایی کشور را می آزماید تا بر بهترین آن ها سوار شود!»

جوان معتقد است: «شاید او نیز مثل رئیس جمهور سابق در دور دوم که نیازی به رأی آوری شخصی در انتخابات آینده ندارد، به جای نشستن در کشتی فقیران و بیکاران و ناخدایی کشتی مستضعفان، سوار شدن بر زورق شکسته بحث های نظری و فانتزی قشر مرفه بیکار را انتخاب کرده است تا در هیاهوی فضای مجازی که در دست همین قشر مرفه است، فضای حقیقی مشکلات کشور را مدفون کند.».

خوش خیالی روحانی!
اما روزنامه کیهان نیز در گزارشی با تیتر "اساتید مورد احترامند جلو جولان جاسوس ها را بگیرید" از سخنان رییس جمهور انتقاد کرده است.

کیهان نیز از همان زاویه جوان به ماجرا نگاه کرده و نوشته است: «این اولین بار نیست که روحانی با انحراف از وظیفه اصلی خود از مسائل اجرائی به مباحث نظری و اندیشه ای سعی در طرح مباحث فرعی برای از یاد رفتن مطالبات اصلی مردم می کند و هر بار با واکنش اساتید و کارشناسان رو به رو شده است، اما نکته قابل تامل ماجرا آنجاست که این حاشیه سازی های رئیس جمهور هر بار با استقبال رسانه های غربی و ضد انقلاب مواجه می شود.»

به نوشته کیهان "رئیس جمهور در حالی از نادرست بودن تشکیک به اساتید و پژوهشگران سخن گفت که باید گفت: همان گونه که سوء ظن بیجا غلط است خوش خیالی و حسن ظن بیجا -به ویژه به دشمن و عناصر نفوذی- هم غلط در غلط است. فراموش نکرده ایم که موساد رد برخی دانشمندان هسته ای ما نظیر شهید علی محمدی را در سمینار ها و پروژه های پوششی مانند سزامی زد. "

این روزنامه اصولگرا ادامه داد: «همچنین اظهارات فرافکنانه رئیس جمهور در حالی است که دولتی ها برای جاسوس هایی که هر روز با یک رنگ و لعاب و عمدتا در پوشش های علمی سر از بدنه دولت در می آورند اقدامات دقیق پیشگیرانه ندارند.»

به عقیده کیهان تعداد بالای اظهارات رییس جمهور درباره مسائل تئوریک نشانه آن است که " روحانی بیش از فعالیت اجرایی کشور به سخنرانی علاقه مند است. "
حمله به روحانی
 تیتر روزنامه جوان درباره سخنان روحانی
 
تاکتیک مشاوران عملیات روانی روحانی!
روزنامه صبح نو نزدیک به محمد باقر قالیباف شهردار پیشین تهران هم در سرمقاله خود "نظریه پردزای" روحانی را زیر سوال برد.

صبح نو نوشت: «برخی از مدیران دولتی که حداقل ۵ سال است بر سر کارند، مدعی شده اند که جامعه در حال زوال اجتماعی است؛ بماند که این گفتار را از نظریه فردی دیگر اختیار کرده و آن را معوج ساخته اند، لیکن پرسش اینجاست که آقایان چرا در همین سال اول دوره دوم صدارت و وزارتشان، به جای رفع مشکلات متنوع معیشتی کشور، به فکر نظریه پردازی های معرفت شناسانه و کلامی و جامعه شناختی افتاده اند. همین نحو از گفتاردرمانی در اظهارنظر تازه رییس جمهور محترم نیز بود؛ ایشان در سخنرانی خود به مقوله بومی سازی دانش پرداختند و با ذکر مصادیقی تلاش کردند امکان دینی بودن علم را نفی کنند.»

به نظر این روزنامه "این که عده ای می خواستند علوم اسلامی ایجاد کنند و اکنون به زعم و تعبیر رییس جمهور نشده است، مگر جز گفت وگویی در محافل دانشگاهی و حوزوی بوده است و چه ارتباطی با حوزه عمومی و دشواری های غالباً معیشتی و اقتصادی دارد؟ آیا جز این است که مجموعه این اظهارنظر ها از ۱۲ بهمن تاکنون، برای پوشش دادن به ناکامی ها و ناکارآمدی هایی است که در زمینه برجام، اف. ای. تی. اف و... حاصل آمده و متاسفانه هزینه های سنگینی را نیز بر کشور تحمیل کرده. "

صبح نو توپ را در زمین مشاوران دولت روحانی انداخته و نوشته است: «گویی برخی مشاوران دولت که خود را متخصصان عملیات روانی می دانند، چاره را در این دیده اند که هر روز تیتری را برای رسانه های هوادارشان خلق کنند که تا مدتی افکار بدان جهت متوجه شده و مسائل اصلی را فراموش کند.»

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت