آسیاتک

بازدید: 27

سی‌ان‌ان: یادداشت اطلاعاتی دموکرات‌ها برخلاف گزارش جمهوری‌خواهان با سانسور منتشر شد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1152489
پایگاه اینترنتی سی‌ان‌ان در گزارشی به توضیح وضع انتشار یادداشت دموکرات‌ها درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا پس از سانسور شدن آن پرداخت.


سی ان ان: یادداشت اطلاعاتی دموکرات ها برخلاف یادداشت جمهوری خواهان با سانسور منتشر شدبه گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی سی ان ان در گزارشی نوشت: کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه یک یادداشت سانسور شده را منتشر کرد که دموکرات ها در آن ادعاهای جمهوری خواهان برای اثبات نقض موارد نظارتی از سوی اداره فدرال آمریکا را رد کرده اند.

پس از اینکه «آدام شیف» نماینده ایالت کالیفرنیا از حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا، و اداره فدرال (اف بی آی) درباره مواردی که باید سانسور شوند به توافق رسیدند و کاخ سفید نیز آنها را تایید کرد؛ کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان یادداشت مذکور را منتشر کرد.

کاخ سفید ماه گذشته به دلیل وجود اطلاعات حساس در این یادداشت، با انتشار آن مخالفت کرد و گفت بخش هایی از آن باید حذف شوند. جمهوری خواهان چندی پیش یادداشتی را منتشر کردند و در آن مدعی شدند اف بی آی در جریان تحقیقات مربوط به دخالت احتمالی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا، ارتباط دموکرات ها را با حکم دادگاه نظارت بر فعالیت سرویس اطلاعات خارجی (FISA) که برای جاسوسی از دستیاران ترامپ استفاده شده، پنهان می کند. از نظر جمهوری خواهان، این حکم که به ادعای آنها برای جاسوسی از «کارتر پیج» مشاور سیاست خارجی ترامپ،  در زمان برگزاری کمپین انتخاباتی اش صادر شد، غیرقانونی بوده است.

سی ان ان نوشت: یادداشت شیف برای رد کردن یادداشت جمهوری خواهان تنظیم شده است. او در این یادداشت از نقش اف بی آی و وزارت دادگستری برای دریافت مجوز FISA دفاع کرد. منتقدان جمهوری خواه تمام تلاش خود را برای زیر سوال بردن این مجوز و تحقیقات «رابرت مولر» بازرس ویژه تحقیقات روسیه انجام دادند.

شیف در بیانیه ای اعلام کرد گفت: «یادداشت دموکرات ها به نگرانی های مردم آمریکا درباره عملکرد اف بی آی، وزارت دادگستری و دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی آمریکا (FISC) پایان می دهد. بررسی های گسترده ما درباره حکم اولیه FISA و سه تجدیدنظر بعدی نشان داد اف بی آی و وزارت دادگستری هیچ رفتار غیرحرفه ای، غیراخلاقی و غیرقانونی برای صدور این مجوز انجام نداده است. برعکس، بررسی ها شان داد اف بی آی و وزارت دادگستری برای موجه بودن این چهار درخواست تلاش زیادی کرده اند».

کاخ سفید در بیانیه ای در واکنش به انتشار این یادداشت اعلام کرد هیچ چیزی در این یادداشت نیست که اثبات کند اظهارات ترامپ برای همدست نبودن او و کمپینش با روسیه دروغ است. در این بیانیه آمده است: «با اینکه یادداشت دموکرات ها رئیس جمهور را از لحاظ سیاسی تضعیف می کند، او برای شفاف سازی [درباره تردیدهای به وجود آمده] از انتشار آن حمایت کرد. با این حال این سند که جهت گیری سیاسی دارد به نگرانی هایی که درباره تحقیقات یک حزب از یک نامزد و مطرح شدن اتهامات غیرقابل اعتماد برای دریافت مجوز نظارتی پاسخ جدی نداده است».

ترامپ عصر شنبه در پیامی توییتری نوشت: « یادداشت دموکرات ها درباره سوءاستفاده نظارتی دولت یک شکست سیاسی و حقوقی کامل است و تنها تمام اقدامات وحشتناکی که انجام شد را تایید می کند. کاملاً غیرقانونی».

شیف و دیگر دموکرات ها می گویند یادداشت جمهوری خواهان که «دوین نونس» نماینده کالیفرنیا از حزب جمهوری خواه، آن را تهیه کرده گمراه کننده است. دموکرات ها می گویند در یادداشت جمهوری خواهان به این موضوع که «کریستوفر استیل» مامور اطلاعاتی سابق انگلیس، برای تشکیل پرونده همدستی روسیه و ترامپ از یک نهاد سیاسی پول گرفته و در حکم FISA نیز آمده، اشاره نشده است. «کریستوفر ری» رئیس اف بی آی نیز نگرانی خود بابت یادداشت نونس را اعلام کرد و به کاخ سفید هشدار داد حذف بخشی از اطلاعات به صحت یادداشت آسیب می زند.

نونس در کنفرانس محافظه کاران -که عصر شنبه برگزار شد- گفت او از انتشار یادداشت دموکرات ها حمایت می کند چون «نه تنها نشان می دهد دموکرات ها در حال سرپوش گذاشتن بر کارهایشان هستند؛ برای این کار با بخش هایی از دولت هم همدستی می کنند. در نتیجه آنچه در یادداشت دموکرات ها می بینیم این است که اشکالی ندارد اف بی آی و وزارت دادگستری از سوی یک کمپین علیه کمپین دیگر اقدام کنند».

نونس در یک بیانیه کتبی نوشت: « دادگاه نظارت بر فعالیت سرویس اطلاعات خارجی درباره همکاری پیشین آقای پیج با اف بی آی درباره روسی هایی که در آمریکا بودند و عدالت درباره آنها اجرا شد، گمراه شده است.

استدلال های اصلی

دو استدلال اصلی در یادداشت شیف وجود دارد: نخست اینکه درخواست اف بی آی برای صدور مجوز FISA درباره پیچ قانونی بوده و دوم اینکه انگیزه های سیاسی پشت تحقیق استیل کاملاً افشا شده است. شیف در یادداشت خود درباره تمایل اف بی آی برای بازجویی از پیج نوشته است. برای مثال در این یادداشت به دلیل مصاحبه اف بی آی با پیچ در مارس 2016 درباره ارتباطش با اطلاعات روسیه اشاره شده است. شیف نوشت: «نگرانی و توجه اف بی آی به اقدامات پیچ قبل از اینکه اطلاعات استیل به دست این اداره برسد، آغاز شد». همچنین در یادداشت دموکرات ها آمده است استیل -که پرونده همدستی روسیه و ترامپ را تهیه کرد- هیچ نقشی در آغاز تحقیقات اف بی آی درباره احتمال مداخله مسکو در انتخابات 2016 آمریکا نداشته است. این تحقیقات در 31 ژوئیه 2016 آغاز شدند.

نویسنده یادداشت مذکور نوشت: «گزارش استیل تا اواسط سپتامبر 2016 به دست گروه ضداطلاعاتی در مرکز فرماندهی اف بی آی نرسیده بود. یعنی این اطلاعات بیش از 7 هفته پس از آغاز تحقیقات اف بی آی درباره روسیه به دست این اداره رسید».

در یادداشت دموکرات ها نوشته شده اف بی آی تا سپتامبر 2016 تحقیق درباره شماری از دستیاران ترامپ را آغاز کرده بوده است، البته تعداد این افراد در یادداشت سانسور شده است. وزارت دادگستری در تمدید FISA برای دفعات بعدی اطلاعاتی را که از چندین منبع دریافت کرده بود ارائه داد که بخش هایی از گزارش استیل درباره پیج را تایید می کرد. البته جزئیات مربوط به این بخش سانسور شده اند.

به بحث گذاشتن نقش استیل

در یادداشت دموکرات ها آمده است نقش استیل و انگیزه های سیاسی او در مجوز اکتبر 2016 دادگاه نظارت بر فعالیت سرویس اطلاعات خارجی به خوبی تشریح شده است. جمهوری خواهان در یادداشت خود نوشته بودند در مجوز FISA به این موضوع که کمپین هیلاری کلینتون و کمیته ملی دموکرات ها غیرمستقیماً هزینه تحقیقات استیل را پرداخته اند، اشاره نشده است.

شیف در یادداشتش نوشته مجوز FISA اشاره کرده که تحقیقات استیل برای بی اعتبار کردن کمپین ترامپ انجام شده و وزارت دادگستری از مقامات آمریکایی که در این مجوز بودند نامی نبرده است. در این یادداشت آمده است وقتی مجوز FISA برای نخستین بار صادر شد «گلن سیمپسون» یکی از بنیانگذاران شرکت به اطلاعاتی « Fusion GPS» به استیل نگفت که کمپین کلینتون و کمیته ملی دموکرات ها هزینه انجام این تحقیقات را پرداخته است.

دشمنی احزاب با یکدیگر بر سر یادداشت ها

انتشار یادداشت های جمهوری خواهان و دموکرات ها از سوی کمیته اطلاعاتی آمریکا یک نقطه عطف جدید در تاریخ این کمیته است. کمیته مذکور برای نخستین بار در تاریخ فعالیت خود اسناد طبقه بندی شده ای را با سانسور منتشر کرده است. جمهوری خواهان این کمیته ابتدا به انتشار یادداشت خود بدون انتشار سند تکذیبی دموکرات ها رای دادند. اما کمی بعد انتشار یادداشت دموکرات ها نیز رای آورد.

در انتهای گزارش سی ان ان آمده است: ترامپ علی رغم مخالفت اف بی آی و وزارت دادگستری خواستار انتشار یادداشت جمهوری خواهان شد. کمیته اطلاعاتی آمریکا با انتشار اطلاعات طبقه بندی شده ای که در اختیار رئیس جمهور بودند مخالفت کرد، اما او بدون هیچ تغییری یادداشت را منتشر کرد. این در حالی است که کاخ سفید سند دموکرات ها را با سانسور منتشر کرد. این مسئله مذاکره کارکنان کمیته دموکرات و اف بی آی را در پی داشت. شیف هشدار داده بود که کاخ سفید ممکن است این سند را از لحاظ سیاسی سانسور کند.

انتهای پیام/

گزاش سی ان ان از انتشار یادداشت دموکرات ها درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا
loading...

دانلود نرم افزار

تبلیغات

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان