آسیاتل

بازدید: 73

بهبود 30 درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس؟!

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1147269
انقباض عضلانی (اسپاستیسیته) یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی افراد بعد از سکته مغزی به شمار می رود؛ تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موثر می‌ تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند.

بهبود 30 درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس؟!به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بوتولینوم توکسین که با نام های تجاری دیسپورت، زاناکس و بیشتر از همه بوتاکس، در ایران معروف است، از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای رفع فلج موقت عضلات تزریق می شود.

یکی از موارد مصرف بوتاکس رفع عوارض ناشی از سکته مغزی است که می تواند شامل فلج یک طرفه بدن، اختلال در راه رفتن، ناتوانی در حرکت دست و یا اختلال در تکلم و بلع باشد.

به گفته دکتر شهرام اویس قرن استادیار نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران و فوق تخصص نورولوژی، بوتاکس می تواند در رفع اینگونه عوارض بیماران سکته مغزی به کار گرفته شود؛ البته این یک روش درمانی نیست و تنها می تواند در کاهش شدت این عوارض کمک کند.

وی اظهار کرد: بیمارانی که حدود 2 تا 3 ماه از بروز سکته مغزی در آنها گذاشته است و دچار اینگونه عوارض شده اند، می توانند کاندید استفاده از تزریق بوتاکس باشند.

اویس قرن افزود: البته استفاده از بوتولینوم توکسین به تنهایی اثری نخواهد داشت زیرا بعد از 3 ماه دوباره وضعیت بیمار به حالت اول برمی گردد؛ بنابراین بیماران سکته مغزی در کنار استفاده از این روش باید به اقدامات توانبخشی مانند فیزیوتراپی و کاردرمانی به طور همزمان بپردازند .

وی توضیح داد: برخی اندام ها بعد از سکته مغزی دچار حالت انقباضی می شوند زیرا در اثر سکته برخی سلولهای مغزی آسیب بیشتر و برخی آسیب کمتری می بینند؛ عضلات مربوط به سلول هایی که آسیب بیشتری دیده اند، ضعیف می ماند و قسمتی که آسیب کمتری دیده عضله اش قوی می شود و وارد حالت انقباضی می شود.

وی افزود: با استفاده از بوتولینوم توکسین عضلاتی که قوی شده اند به طور موقت ضعیف شده و با انجام اقدامات توانبخشی مانند فیزیوتراپی تلاش می شود تا هر دو عضله با هم قوی شوند .

** بهبود وضعیت 30 درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس

استادیار نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اگر تزریق بوتاکس با اقدامات توانبخشی همراه باشد، در حدود 30 درصد بیماران مغزی بهبودی حاصل می شود؛ به عنوان مثال بیماری که در اثر سکته نمی تواند راه برود با استفاده از این روش ها می تواند با واکر یا عصا راه برود و یا بیماری که نمی تواند دست خود را حرکت دهد، با این روش ها می تواند از دست خود در انجام بسیاری از امور استفاده کند.

اویس قرن در خصوص اینکه آیا استفاده از بوتاکس در همه بیماران سکته مغزی و در هر سنی کاربرد دارد و موثر است ، توضیح داد: سکته مغزی محدودیت سنی زیادی ندارد و ممکن است افراد در سنین 17 تا 80 سالگی را دچار کند؛ بنابراین استفاده از بوتاکس در رفع عوارض سکته مغزی هیچگونه محدودیتی ندارد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


loading...
 • بهبود ۳۰ درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس؟


  انقباض عضلانی (اسپاستیسیته) یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی افراد بعد از سکته مغزی به شمار می رود؛ تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موثر می‌ تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند.
 • بهبود 30 درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس؟!


  انقباض عضلانی (اسپاستیسیته) یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی افراد بعد از سکته مغزی به شمار می رود؛ تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موثر می‌ تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند.
 • بهبود 30 درصد بیماران سکته مغزی با بوتاکس


  سلامت نیوز: انقباض عضلانی (اسپاستیسیته) یکی از شایع ترین علل ناتوانی افراد بعد از سکته مغزی به شمار می رود؛ تزریق بوتاکس به عنوان یک روش درمانی موثر می تواند به بیماران سکته مغزی کمک قابل توجهی کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، بوتولینوم
 • دستبندی برای کمک به بهبود بیماران سکته مغزی


  محققان دستبندی ابداع کرده اند که با ارسال ارتعاشات برای تحریک اعصاب، به بهبود بیماران مبتلا به سکته مغزی کمک می کند.
 • ابداع دستبندی برای کمک به بهبود بیماران سکته مغزی


  سلامت نیوز: محققان دستبندی ابداع کرده اند که با ارسال ارتعاشات برای تحریک اعصاب، به بهبود بیماران مبتلا به سکته مغزی کمک می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، این دستبند که توسط محققان دانشگاه ویسکانسین-میلواکی در آمریکا ساخته شده است، ار
 • بهبود حرکتی بیماران مبتلا به سکته مغزی با تحریک مغناطیسی


  سلامت نیوز: یک گروه بین المللی از محققان با بررسی پیامدهای تحریک مغناطیسی مغز دریافتند این تکنیک موجب افزایش سرعت راه رفتن افراد مبتلا به سکته مغزی می شود. به گزارس سلامت نیوز به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان به صورت سیستماتیک ادبی
 • لزوم حمایت دولت از بیماران مبتلا به سکته مغزی/ در نقطه آغاز درمان سکته مغزی قرار داریم


  رئیس انجمن سکته مغزی ایران گفت: با تلاش‌های صورت گرفته تعدادی از داروهای بیماران مبتلا به سکته مغزی تحت پوشش بیمه‌ها قرار داده شد اما لازم است در زمینه تأمین هزینه‌های درمانی این بیماران دولت حمایت بیشتری انجام دهد.
 • سکته های مغزی و قلبی در 2 درصد بیماران همزمان بروز می کند


  سلامت نیوز: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افراد گاهی ممکن است به طور همزمان دچار سکته های مغزی و قلبی شوند چرا که سکته های قلبی و مغزی هر دو از نظر مکانیزم یک بیماری بوده و نوعی تنگی رگ به شمار می روند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ا
 • ۳۰ درصد سکته‌های قلبی زیر ۵۰ سال رخ می‌دهد/سکته مغزی در کمین مبتلایان به کبد چرب


  معاون تحقیقات وزارت بهداشت با بیان اینکه ۳۰ درصد سکته‌ها زیر ۵۰ سال رخ می‌دهد، گفت: سکته مغزی عامل مهم مرگ در مبتلایان به کبد چرب است.
 • زمان طلایی در بهبود سکته‌های مغزی


  عضو هیات علمی گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در بهبود بیماران مبتلا به سکته مغزی یک زمان طلایی داریم که این زمان سه ساعت است.
 • بهبود آثار سکته مغزی با داروی جدید


  سلامت نیوز: گروهی از محققان ژاپنی در آزمایش روی موش ها و میمون ها داروی جدیدی را شناسایی کردند که در کنار فیزیوتراپی موجب بهبود آثار سکته مغزی می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، سکته مغزی به دلیل کمبود اکسیژن در اثر مسدود شدن یا پارگی ر
 • بهبود عملکرد مغزی بازماندگان سکته با ورزش


  طبق بررسی های جدید، برنامه ورزشی منظم می تواند به بهبود بازماندگان سکته مغزی هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی کمک کند.
 • رادیولوژیست‌ها به کمک بیماران مبتلا به سکته‌های مغزی می آیند


  دبیر علمی سی و سومین کنگره رادیولوژی ایران با اشاره به گردهمایی بزرگ رادیولوژیست‌ها در اردیبهشت ماه امسال گفت: جدیدترین دستاوردهای علمی در حوزه تصویربرداری در سی و سومین کنگره رادیولوژی ایران ارائه می‌شود.
 • سه ساعت حیاتی برای نجات بیماران سکته مغزی


  رئیس انجمن سکته مغزی گفت: دو الی سه ساعت اول در درمان مبتلایان به سکته مغزی بسیار حیاتی است. در صورتی که آمپول آر تی پی‌ای در همان ساعات اولیه به بیمار تزریق شود، در کاهش اثرات سکته مغزی موثر است.
 • سه ساعت حیاتی برای نجات بیماران سکته مغزی


دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت