آسیاتل

بازدید: 38

پارلمان هلند «به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه» را تایید کرد

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1145289
­نمایندگان پارلمان هلند طرح به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را با رای گسترده تصویب کردند.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فرانسه، نمایندگان پارلمان هلند روز پنجشنبه طرح به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه را با رای گسترده تصویب کردند. اقدامی که به نظر می رسد به تشدید تنش بین لاهه و آنکارا منجر خواهد شد.

مجلس سفلی پارلمان هلند با ۱۴۲ رای موافق در برابر سه رای مخالف طرحی را مبنی بر اینکه «پارلمان به صورت صریح از عبارت نسل کشی ارامنه» استفاده می کند، تصویب کرد. مجلس سفلی هلند همچنین فرستادن یک نماینده دولتی به ایروان پایتخت ارمنستان را در ۲۴ آوریل برای شرکت در مراسم سالگرد کشتار ارامنه در سال ۱۹۱۵ پذیرفت.

در همین حال دولت هلند از این طرح فاصله گرفت. سیگرید وزیر امور خارجه هلند اعلام کرد «ما همواره آرزو می کنیم طرف های درگیر آشتی کنند، اما دولت برای رسیدن به این کار راه متفاوت تری از این طرح پیشنهادی دارد».

او با اشاره به اینکه «ما به همه قربانیان و نزدیکان کشتار اقلیت ها احترام قائلیم» تاکید کرد دولت درباره اینکه این حادثه نسل کشی است یا نه موضع گیری نخواهد کرد.

نمایندگان هلند به علاوه روز پنجشنبه طرح حزب آزادی خیرت ویلدرس نماینده راست گرای افراطی را مبنی بر اینکه دولت این کشتار را «نسل کشی» تلقی کند، رد کردند.

ارمنی ها معتقدند یک و نیم میلیون ارمنی در اواخر دوره امپراتوری عثمانی در بین سال های ۱۹۱۵ تا ۱۹۱۷ کشته شدند. شماری از مورخان و بیش از ۲۰ کشور از جمله فرانسه، ایتالیا و روسیه نسل کشی بودن این حوادث را به رسمیت شناخته اند. ترکیه به کشته شدن تا ۵۰۰ هزار ارمنی در درگیری و اخراج به سوی سوریه یا لبنان زمانی که بخشی از امپراطوری عثمانی بود اذعان اما هر نوع اراده نسل کشی را رده کرده است.

روابط دو جانبه هلند و ترکیه بعد از آنکه لاهه اوایل ماه فوریه سفیر خود را از آنکارا فرا خواند و از پذیرش نمایندگی ترکیه در خاک خود خودداری کرد به پایین ترین سطح رسیده است.

دولت هلند مارس ۲۰۱۷ از سخنرانی دو وزیر ترکیه ای در تجمع جامعه ترکیه ای ها در روتردام برای تبلیغ همه پرسی تقویت اختیارات رئیس جمهور ممانعت کرد.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت