آسیاتک

بازدید: 31

تشکیل وزارت شهرداری‌ها برای صیانت از منافع مدیریت شهری/ دولت برای بهبود مدیریت شهری در بودجه 97 کار خاصی نکرده است

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1144115
سخنگوی شورای عالی استان‌ها گفت: دولت نه تنها برای بهبود وضعیت شهرداری‌ها کار خاصی نکرده است بلکه در برخی فصول بودجه برای حذف عوارض شهرداری‌ها احکامی را نیز پیشنهاد داده است.


به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، امیر شهلا نماینده خراسان رضوی در شورای عالی ا ستان ها در سومین اجلاس شورا اظهار داشت: وضعیت مالی شهرداری ها خوب نیست. علی رغم آنکه نهاد شهرداری پیشانی خدمت رسانی نظام به مردم است و در خوب و بد حکمرانی بیشتری تاثیر را دارد از نظر تامین مالی کسی به فکر شهرداری ها نیست.

وی افزود: اصلی ترین دلیل این بی توجهی نبود یک جایگاه تخصصی همچون وزارت شهرداری ها برای صیانت از منافع نظام مدیریت شهری در ساختار تصمیم سازی کلان کشور است. امروز بیشتر شهرداری های کشور به دلیل بی توجهی مسئولان به وضعیت آنها در معرض ورشکستگی و یا رکود در فعالیت های توسعه ای قرار دارد. حتی در کلانشهرهایی مثل مشهد، تهران، تبریز و اصفهان نیز مشکل جدی تامین منابع و بدهی های هنگفت راه را برای ارائه خدمات ارزان و روان به شهروندان بسته و درامدهای فعلی آنها حتی کفاف حفظ وضع موجودشان را نمی کند.

وی ادامه داد: مطابق بند 2 تبصره 52 قانون بودجه دولت موظف بود حداکثر ظرف 6 ماه لایحه ای به مجلس تقدیم کند که شهرداری های کشور طی یک برنامه ریزی سه ساله به خودکفایی برسند اما بیش از 34 سال است که دولت و مجلس وظیفه خود را در مورد تدوین لایحه استقلال مالی شهرداری های انجام نداده اند.

امیر شهلا ادامه داد: در ماده 174 قانون پنجم توسعه شوراهای اسلامی شهرداری ها و سایر مراجع موظف بودند تا پایان سال اول برنامه نظام درآمدهای پایدار شهرداری ها را مصوب کنند. اما علی رغم قوانین متعدد نه تنها اقدامی در جهت تدوین نظام درآمدهای پایدار صورت نگرفت بلکه استقلال مالی و درآمدی شهرداری ها نیز به شدت مورد تاخت و تاز قرار گرفت. طرح درآمدهای پایدار شهرداری ها از دستور مجلس خارج و در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مدفون شد.

سخنگوی شورای عالی استان ها افزود: در حال حاضر 80 درصد مصرف بنزین در کلانشهرها اتفاق می افتد و بایستی عوارض آن به طور کامل برای عارضه های ناشی از مصرف سوخت در اختیار کلانشهرها قرار گیرد حال آنکه فقط 12 درصد عوارض بنزین در اختیار کلانشهرها قرار می گیرد.

وی افزود: متاسفانه در لایحه بودجه سال 97 هم بوی بهبود شرایط به مشام نمی رسد و دولت نه تنها برای بهبود وضعیت شهرداری ها و انجام تکالیف قانونی خود در زمینه توسعه زیرساخت های حمل و نقل عمومی، نوسازی بافت های فرسوده و اختصاص ردیف های بودجه ای برای مدیریت شهری کار خاصی نکرده است بلکه در برخی فصول بودجه برای حذف عوارض شهرداری ها احکامی پیشنهاد داده که امیدواریم نمایندگان مجلس با تحلیل واقعیات و شرایط موجود شهرداری ها و نقش تاثیرگذار آنها در توسعه ارائه خدمات به بیش از 72 درصد جمعیت کشور فرصت های مناسب خدمت گذاری را با پیش بینی منابع و حمایت های قانونی فراهم کند.

انتهای پیام/

loading...

دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

گزارش ها

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان