آسیاتل

بازدید: 30

حیدر العبادی: نبرد سازندگی و بازسازی در عراق آغاز شده است

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1116835
نخست  وزیر عراق در سخنان خود در حاشیه نشست بازسازی عراق در کویت گفت جنگ به پایان رسید و نبرد سازندگی و بازسازی آغاز شده است.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی الحدث، حیدر العبادی، نخست  وزیر عراق در سخنان خود در حاشیه نشست بازسازی عراق در کویت گفت: در دهم دسامبر گذشته پایان یافتن عملیات آزادسازی و پیروزی کامل بر تروریسم داعش و آزادسازی همه خاک عراق را اعلام کردیم. در این بین از کشور های دوست که در این نبرد حق علیه تروریسم در کنار ما ایستادند، با افتخار یاد می کنیم.  

العبادی افزود: جنگ به پایان رسید و نبرد سازندگی و بازسازی آغاز شده است. درست است که خسارت های مادی ما بسیار و نیازمند پول های فراوانی است اما پیروزی با چیزی بسیار گرانبهاتر به دست آمد؛ با فداکاری های هزاران تن از عراقی ها و از بهترین فرزندان کشورمان. عراقی ها خاک کشورمان را آزاد کردند اما در عین حال، جهان و منطقه را از خطر داعش و خطر تروریسم در امان نگاه داشتند و نقشه های جنایتکارانه اشان را در ایجاد ترس، وحشت، کشتار و ویرانی ناکام گذاشتند.

نخست وزیر عراق در ادامه گفت: امروز عراق، پیروز، یکپارچه و قدرتمند ایستاده است اما روی آوار ویرانی های تروریسم. این گروه ها می خواستند عراقی ها را بر اساس مذهب یا دین یا منطقه یا قومیت، چند دسته و از هم جدا کنند اما ناکام ماندند و عراقی ها برای دفاع از خاکشان با هم متحد شدند.

ویرانی های داعش علاوه بر زیرساخت ها و تاسیسات اقتصادی، بخش مسکن را نیز تا حد بسیار بالایی شامل شد، به گونه ای که داعشی ها به تخریب برنامه ریزی شده خانه ها مبادرت ورزیدند، تا جایی که نزدیک به یکصد و پنجاه هزار خانه مسکونی چه به صورت کامل و چه به صورت جزئی تخریب شد. بنابراین این مسئله نیاز مند توجه ویژه ما و حمایت جامعه بین المللی است تا خانواده های آواره به مناطقشان بازگردند و ثبات در عراق فراگیر شود و از بازگشت هر گروه تروریستی دیگری جلوگیری کنیم.

حیدر العبادی همچنین خاطر نشان کرد: چیزی که می خواهم بر آن تاکید کنم این است که عراق با منابع طبیعی که خدا در آن قرار داده است و همچنین با امکانات انسانی بسیار و متخصص در تمامی زمینه های کار و فعالیت، قابلیت های پیشرفت و توسعه را دارد و می توانیم با کمک دوستان و برادرانمان، تلاش ها را یکپارچه کنیم و از فضای سرمایه گذاری و قانونی مناسب برای اجرای پروژه های اقتصادی، عمرانی و خدماتی در استان های آزاد شده و دیگر استان ها استفاده کنیم. این توانایی را داریم که سرمایه ها و سرمایه گذاران خارجی را جذب کنیم و اصلاحاتی اقتصادی انجام دادیم که به سرمایه گذاران کمک می کند.

او افزود: دولت عراق با همکاری کارشناسان عراقی و کمک بانک جهانی، سه پرونده را برای طرح ها و نقشه های خود آماده کرد که عبارتند از: آماده سازی چارچوب کلی برای بازسازی و توسعه، ارزیابی ویرانی ها در مناطق آزادشده و فرصت های سرمایه گذاری موجود در همه استان های عراق. با این کار، آمار های کاملا دقیق از اوضاع اقتصادی و خدماتی عراق را در اختیار کشور های حامی یا سرمایه گذار قرار می دهیم.  

العبادی همچنین گفت: با وجود شرایط جنگی که در آن با داعش مقابله کردیم و با فداکاری ها و شجاعت فرزندان دلیرمان و همچنین حمایت های بین المللی در آن پیروز شدیم، به حوزه انسانی توجه ویژه ای کردیم و در هر یک از نبردهایمان برای آزادسازی شهرها، آزادسازی انسان ها را اولویت قرار دادیم. دستوراتمان به نیرو های امنیتی این بود که شهروندان را در آغوش بگیرند و محافظت از آنان را وظیفه خود بدانند، در نتیجه شهروندانمان در همه مناطقی که آن ها را آزاد کردیم از نیرو های امنیتی استقبال و برای آزادسازی مناطقشان به آنان کمک کردند. همچنان عملیات انسانی را چه در پناه دادن به آوارگان و چه در بازگرداندن آنان پس از آماده سازی خدمات اصلی در مناطقشان و ثبات و خنثی سازی و برچیدن مین ها و تله های انفجاری و فراهم کردن نیاز های اولیه زندگی، ادامه می دهیم و این راه را تا بازگرداندن دیگر آوارگان به مناطقشان ادامه خواهیم داد. به ویژه اینکه ما در آستانه انتخابات هستیم و می خواهیم همه عراقی ها در تمامی مناطق با تمام توان در آن شرکت کنند تا نمایندگانی واقعی را برای پیش بردن عملیات بازسازی و رشد اقتصادی در کشور انتخاب کنند.

انتهای پیام/

اظهارات حیدر العبادی در حاشیه نشست بازسازی عراق در کویت

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت