آسیاتل

بازدید: 38

کوتاهی درمعاینات دوره‌ای بینایی کودکان عوارض جبران ناپذیری دارد

منبع : خبرگزاری میزان کد خبر: 1061380
دبیر علمی هفتمین سمینار سالانه جامعه اپتومتری ایران گفت: پس از دهه اول زندگی با عینک هم نمی‌توانیم در مورد عیوب انکساری چشمی به کودک کمک کنیم.

کوتاهی درمعاینات دوره ای بینایی کودکان عوارض جبران ناپذیری داردبه گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان،علی میرزاجانی رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران و دانشیار گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره لزوم انجام معاینات دوره ای بینایی در کودکان اظهار کرد: معاینات دوره ای بینایی در کودکان اهمیت بسزایی دارد، به طوری که خانواده ها باید برای ارزیابی تخصصی بینایی کودکان سه تا ۶ ساله خود سالی یک بار به اپتومتریست مراجعه کنند.

وی بیان کرد: عیوب انکساری شدید در کودکان می تواند آسیب های ناگواری را به سیستم بینایی و حتی مغز وارد کند که از جمله این عوارض می توان به آمبلیوپی (تنبلی چشم) اشاره کرد.

این رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران افزود: تنبلی چشم می تواند عواقب ناگواری را برای فرد ایجاد کند، بنابراین این عارضه باید هر چه سریع تر شناسایی و درمان شود.

میرزاجانی تاکید کرد:گاهی اوقات عیوب انکساری هر ۲ چشم را درگیر می کنند و در برخی از مواقع این عوارض تنها در یک چشم وجود دارند، در مواردی که عیوب انکساری تنها یک چشم را درگیر می کنند، کودک اغلب متوجه بیماری خود نمی شود، زیرا با چشم سالم نیاز های بینایی اش را برطرف می کند.

وی تصریح کرد: وقتی عیوب انکساری تنها در یک چشم وجود دارد، مغز از چشمی استفاده می کند که دید بهتر دارد و از آن جایی که کودک در سنین تکامل بینایی است، چشم معیوب به صورت صحیح تکامل پیدا نمی کند.

سن طلایی تشخیص عیوب انکساری در کودکان

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران گفت: در مواردی که پس از دهه اول زندگی کودک مشخص شود که یک چشمش دچار عیوب انکساری است، با تجویز عینک هم خیلی نمی توانیم به او کمک کنیم. زیرا سال های طلایی برای تکامل بینایی در حالی طی شده است که عیوب انکساری تنها در یک چشم وجود داشته و مغز به صورت گزینشی چشم سالم را انتخاب کرده است، بنابراین سلول های بینایی که مربوط به کارکرد ۲ چشم هستند در مغز تشکیل نمی شوند یا در صورت تشکیل به صورت کند فعالیت می کنند.

دبیرعلمی هفتمین سمینار جامعه اپتومتری ایران اظهار کرد: انجام معاینات دوره ای بینایی، تنها به کودکان محدود نمی شود و بزرگسالان هم باید برای سنجش تخصصی بینایی خود به صورت منظم به اپتومتریست مراجعه کنند.

وی بیان کرد: از آن جایی که پس از ۴۰ سالگی در ساختمان چشم ها تغییراتی صورت می گیرد، این امکان وجود دارد که فرد دچار افزایش فشار داخل چشم شود و اگر این عارضه به موقع شناسایی و درمان نشود می تواند عواقب ناگواری مانند گلوکوم (آب سیاه) را برای شخص به همراه داشته باشد.

میرزاجانی یادآور شد: انجام معاینات دوره ای بینایی، علاوه بر اینکه هزینه های درمان را کاهش می دهد موجب افزایش اثربخشی درمان نیز می شود.

انتهای پیام/ 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

صنایع غذایی، سیمان و ساختمانی‌ها؛ گزینه های برتر سرمایه‌گذاری/ رشد پول، نکته نگران کننده گزارش آماری بانک مرکزی

صنایع غذایی، سیمان و ساختمانی‌ها؛ گزینه های برتر سرمایه‌گذاری/ رشد پول، نکته نگران کننده گزارش آماری بانک مرکزی

تبلیغات

آسیاتک حمایت