آسیاتل

بازدید: 118

نسخ خطی درباره مقام پیامبر(ص) به نمایش درمی‌آید

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1056467
گروه ادب: نمایشگاه تصویرهای نسخه خطی «بُرده بوصیری» که در منقبت پیامبر(ص) سروده شده است، با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک در فرهنگ‌سرای گلستان تهران برپا شد.

نسخ خطی درباره مقام پیامبر(ص) به نمایش درمی آید
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)؛ به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، نسخه خطی «بُرده بوصیری» به خط «علاءالدین تبریزی» خوش نویس برجسته تاریخ ایران، از جذاب ترین آثار خطی درباره جایگاه و مقام والای پیامبر اسلام(ص) در گردونه هستی است که در گنجینه نسخه های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک نگهداری می شود.
مجموعه ای از تصویرهای گزیده این قصیده تاریخی به همراه تابلوی معرفی نسخه خطی، در قالب یک بسته نمایشگاهی به مناسبت ایام فاطمیه با هدف هایی چون معرفی نفایس خطی این موقوفه، گسترش فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در جامعه و افزایش سطح ذوق و سلیقه همگانی، در فرهنگسرای گلستان پایتخت برپا شده است.
«برده بوصیری» یا «قصیده ستاره ها» اثر جاودانه منظوم «شرف الدین محمدبن سعید بوصیری» شاعر مصری سده هفتم هجری در منقبت حضرت پیامبر(ص) است. برده، قصیده ای استوار، روان و خیال انگیز به شمار می آید که با کمال زیبایی، متانت و حسن به کارگیری فنون ممتاز ادبی سروده شده است. این قصیده 116 بیتی، تا این روزگار به زبان های هندی، فارسی، ترکی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی ترجمه شده است. دو نسخه کامل از قصیده برده بوصیری در کتابخانه و موزه ملی ملک وجود دارد، اما نسخه شماره 103، اثری شاخص در این میانه به شمار می آید که به خط ثلث و نسخ علاءالدین تبریزی با طلا و مرکب مشکی کتابت شده است و جلد لاکی دوره صفوی دارد.
همه برگ های این نسخه به صنعت متن و حاشیه سازی کاغذ آراسته شده است و تذهیب و تجلیدی برازنده چنین اثری دارد. جایگاه قصیده برده بوصیری در هنر اسلامی به گونه ای است که به عنوان ترازی از کارنامه هنر خوش نویسان بزرگ به شمار می آید. بسیاری از اینان در دوره های گوناگون کوشیده اند هم نسخه هایی کامل از این قصیده، هم قطعاتی از آن را به عنوان زینت بخش آثار خود خطاطی کنند.
نمایشگاه تصویرهای نسخه خطی برده بوصیری تا 16 بهمن در فرهنگسرای گلستان تهران به نشانی نارمک، خیابان گلستان، پایین تر از میدان هلال احمر به میزبانی دوستداران فرهنگ و هنر ایران و اسلام نشسته است.


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت