آسیاتل

بازدید: 45

قول یونان برای تلاش بیشتر جهت حل مشکل نام کشور مقدونیه

نخست وزیر یونان گفته است که اقدامات برای حل مناقشه ۲۷ ساله بر سر نام "مقدونیه" را افزایش می‌دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این صحبت‌ها از سوی الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان پس از نشست مثبت وی با زوران زائو، همتای مقدونیه‌ای در نشست داووس، سوئیس مطرح شده است.

سیپراس گفت: ما این اقدامات را تشدید می‌کنیم چون می‌خواهیم این مناقشه چندین ساله پایان یابد. این مساله‌ای است که به سیاست خارجی ما محول شده و اگرچه کاری آسان نیست اما اگر به دنبال حل آن نباشیم، با مشکلات بسیار بزرگتری در آینده روبرو خواهیم شد.

زائو نیز پس از دیدار با همتای یونانی‌اش گفت که مقدونیه نام فرودگاه "اسکندر کبیر" اسکوپیه را برای نشان دادن پایبندی به تعهداتش تغییر می‌دهد.

وی همچنین گفت، نام بزرگراه شمال به جنوب اسکندر کبیر که در مرز یونان پایان می‌یابد، به بزرگراه "دوستی" تغییر خواهد یافت.

مقدونیه به عنوان یکی از استان‌های یوگسلاوی سابق از ۱۹۴۰ این نام را داشته است. مناقشه بر سر این نام در پی استقلال آن از یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ مطرح شد.

همچنین قرار است "متیو نیمتز"، میانجی‌گر سازمان ملل در روزهای آتی مذاکراتی را در آتن و اسکوپیه برگزار کند.

در همین حال، یکی از سازمان دهندگان راهپیمایی بزرگ علیه پیشنهاد یونان در سازش با اسکوپیه درباره نام مقدونیه گفت که امیدوار است یک میلیون نفر برای حضور در راهپیمایی چهارم فوریه ۲۰۱۸ حاضر شوند.

مناقشه اسکوپیه با یونان بر سر نام کشور مقدونیه از مسائل مهمی است که دولت این کشور با آن مواجه است. از زمان اعلام استقلال مقدونیه در سال ۱۹۹۱ از یوگسلاوی، این کشور با یونان بر سر نام جمهوری مقدونیه اختلاف دارد.

دولت آتن به دلیل اینکه مقدونیه قدیم، بخش بسیار بزرگی از خاک یونان را شامل می‌شده، نگران این مساله است که دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش‌های یونان مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام جمهوری مقدونیه است.

یونان که با جمهوری مقدونیه بر سر نام آن اختلاف سیاسی دارد، تنها مانع بزرگ در مسیر مراحل عضویت مقدونیه در ناتو به‌ شمار می‌رود که دولت اسکوپیه برای رفع این مساله مهم رایزنی می‌کند. حل و فصل مساله نام مقدونیه می‌تواند راه را برای عضویت این کشور بالکان غربی در ناتو و پیوستن به اتحادیه اروپا هموار کند.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت