آسیاتک

بازدید: 97

هشدار وزیر ارتباطات نسبت به ورود فناوری «بلاک‌چین»

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1029547
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز نسبت به ورود فناوری «بلاک‌چین» هشدار داد.


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز نسبت به ورود فناوری «بلاک‌چین» هشدار داد.

روزنامه وطن امروز: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دیروز نسبت به ورود فناوری «بلاک چین» هشدار داد.
 
بلاک چین فناوری جدیدی در حوزه ارتباطات است که قابلیت اجرایی شدن روی «هر» بستری که بخواهید در آن «هر» داده ای را منتقل کنید، دارد. تاکید روی ۲ واژه «هر» به این دلیل است که بلاک چین تمام مرز ها و محدودیت ها را از بین می برد.

جهرمی با بیان اینکه فناوری بلاک چین با مفهومی که آورده بزودی همه موضوعات را تحت تاثیر قرار می دهد، افزود: بلاک چین در چند سال آینده تحول شگرفی را در دنیا ایجاد می کند و اگر خود و ساختار خود را منطبق با این تغییرات نکنیم، دوباره در عرصه رقابت فناوری و فرهنگ بازنده خواهیم بود.

آذری جهرمی با اشاره به برنامه ریزی کشور ها در حوزه اقتصاد دیجیتال اظهار کرد: در سال های گذشته ۱۰ شرکت نخست دنیا را شرکت های نفتی تشکیل می دادند، اما اکنون شرکت های فناوری اطلاعات جای آن ها را گرفته اند و آمریکایی ها سرمایه گذاری جدی را در این عرصه انجام داده اند. وی با بیان اینکه در عرصه کنونی، کشور ها در حال از دست دادن حاکمیت خود و در مقابل شرکت ها در حال قدرت گرفتن هستند، تصریح کرد: با ایستادگی در این حوزه ها سهمی برای خود ایجاد نمی کنیم و عرصه فناوری اطلاعات عرصه خلاقیت هاست و چند راه در مقابل آن بیشتر نداریم.

وی با تشریح روش های پیش رو در برخورد با عرصه فناوری، خاطرنشان کرد: نخستین راه این است که در مقابل آن و سیلی که به راه افتاده تسلیم شویم یا اینکه در مقابل فناوری مقاومت کنیم و بایستیم. جهرمی در پایان از اختصاص رقم ۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان اعتبار اولیه به کسب و کار های اعتباری خبر داد. بر اساس این گزارش، فناوری بلاک چین خدمتی به استفاده کنندگان خود ارائه می دهد که با برداشتن تمرکز از روی مرکز (سرور یا مرجع) هر آنچه می خواهند در فضای مجازی منتقل کنند.

برای درک هر چه بهتر تعریف بلاک چین باید آن را در یک بستر پیام رسان مانند تلگرام مثال بزنیم؛ در حال حاضر پیامی که در تلگرام توسط فرستنده ارسال می شود، ابتدا به سرور تلگرام می رسد و بعد به شخص گیرنده ارسال می شود، این یعنی سرور و مرکز تلگرام مانند گمرکی بین پیام ها است. این مرکز بودن باعث می شود تلگرام در هر لحظه ای که بخواهد اجازه ارسال پیام یا هر فعالیت دیگری را از یک کاربر بر اساس هویتی که دارد بگیرد یا نگیرد، اصطلاحا از این طریق می تواند کاربر را مدیریت کند.

همین مثال ساده برای تمام بستر هایی که داده ای در آن منتقل می شود صادق است. اساسا کاربران فضای مجازی بر عکس آنچه تصور می شود برای سرور های ارتباطی از طریق شماره تلفن، آی پی اینترنت یا آی پی دستگاهی که با آن به اینترنت متصل شده اند، شناخته شده هستند؛ این اطلاعات یا توسط اظهار شخص (برای مثال شماره انحصاری که در ورود به تلگرام ملزم به وارد کردن آن هستیم) یا توسط سرور (برای مثال گوگل بدون اینکه سوالی از کاربر خود بپرسد آی پی دستگاه را رصد می کند و برای هر شخصی که به این بستر وارد شده است ماهیتی تعریف می کند) برداشته می شود. قرار گرفتن تعریفی از هویت کاربر در کنار سرور باعث می شود سرور تسلط کاملی روی پیام های ارسالی و دریافتی داشته باشد.

بلاک چین خدمتی را ارائه می دهد که ارسال کننده پیام، دیگر پیامش در سرور نرود و مستقیم به دست گیرنده برسد. برای مثال طرحی که اخیرا پاول دورف برای تلگرام در نظر گرفته است بر همین مبنا است. این طرح به معنای آزادی افسارگسیخته یا به تعبیری هرج ومرج در آن است. بلاک چین بر مبنای سرور شدن هر کاربر برای خودش است و دیگر سیستم واحدی روی عملکرد شما نظارت نمی کند؛ این یعنی پایان اعمال قدرت سرور روی کار کاربران، این فصل جدید ارتباطات تنها در تلگرام نخواهد بود بلکه در تمام زمینه ها قابلیت اجرا دارد.

فناوری بلاک چین اساساً یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد یا دفترکل عمومی از همه تراکنش ها یا رویداد های دیجیتال است که توسط اجزای تشکیل دهنده آن به شکل مشترک اجرا می شود. یعنی هر تراکنش در آن با توافق اکثریت اجزای سیستم محقق می شود و اطلاعاتی که یکبار وارد سیستم شده باشد، هرگز پاک نمی شود؛ به عبارت ساده تر در بلاک چین اطلاعات یک واقعه نه در یک سرور و با چک شدن و رجوع مداوم به آن سرور که در هسته های فراوانی که همانا کاربران آن سیستم هستند، نگهداری می شود و از این رو، قطع ارتباط سرور، منجر به قطع ارتباط شبکه نخواهد شد. وضعیتی که برای تلگرام باید این گونه آن را تشریح کرد که مدیران این نرم افزار قصد دارند اطلاعات این شبکه اجتماعی را بین کاربران نگهداری کنند که در این صورت، حتی با بستن ارتباط کاربران با سرور های تلگرام هم نمی شود تلگرام را فیلتر یا مسدود کرد.


تجربه اجرای بلاک چین در پول های مجازی


یکی از دلایلی که کشف مرکز و مبنای پول های مجازی ممکن نیست، بهره گیری این پول ها از فناوری بلاک چین است، همین مشخص نبودن مبدا پول باعث شده است امروز از بیت کوین در دارک وب و دیپ وب برای اعمال جنایتکارانه استفاده شود. مراودات بیت کوین به این صورت است که ۲ کاربر (می توانند ۲ نفر نباشند) در بستر کیف پول بیت کوین اقدام به انتقال ارز مطبوع خود می‎ کنند، اما این تراکنش در هیچ سرور یا مرکزی ثبت نمی شود بلکه توسط دیگر استفاده کنندگان احتیاج به تایید دارد، این تاییدکنندگان درصدی از تراکنش را به خود اختصاص می دهند و این روال ادامه خواهد داشت. تصور اینکه دارک وبی دیگر در آینده ای نزدیک در تلگرام با بلاک چین آن رخ می دهد، دور از ذهن نیست. انسان ها ثابت کرده اند در برابر آزادی مطلق در فضای مجازی رفتار های غیرانسانی از خود نشان می دهند و آزادی بی حد و مرز در این بستر تاکنون اتفاقات ناخوشایندی را ایجاد کرده است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که از دست دادن تسلط و اداره تلگرام توسط سرور ها و مدیران آن چه سودی دارد؛ آیا آن ها در راستای شعار آزادسازی به تمام معنای یک پیام رسان از خیر میلیارد ها دلار درآمدی که روی اداره و راهبری تلگرام داشتند می گذرند؟

جواب اینجاست که در صورت اجرای بستر بلاک چین روی تلگرام ابتدا اینکه به احتمال زیاد تلگرام برای نصب اپلیکیشن یا ساختن اکانت در بستر خود از شما پول دریافت خواهد کرد و نکته دیگر سیاست ایجاد پول مجازی در بستر تلگرام است که می تواند در کوتاه مدت مدیران این شرکت را با وجود اینکه بستر پیام رسان را از دست داده اند به صاحبان و مدیران پولی و بانکی هر کشوری که در آن اقبال تلگرام بیشتر باشد بدل کند.
loading...دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

سازمان ثبت اسناد: اموال داخلی زنجانی شناسایی شد/ ممکن است گزارش اموال مرتبطان پرونده را هم به قاضی بدهیم

سازمان ثبت اسناد: اموال داخلی زنجانی شناسایی شد/ ممکن است گزارش اموال مرتبطان پرونده را هم به قاضی بدهیم

گزارش قطری ها از قانون شکنی امارات به  AFC !

گزارش قطری ها از قانون شکنی امارات به AFC !

قطر قانون شکنی امارات را به AFC گزارش داد / الدحیل: ناظر AFC همراه ما به امارات بیاید

قطر قانون شکنی امارات را به AFC گزارش داد / الدحیل: ناظر AFC همراه ما به امارات بیاید

گزارش تیراندازی از کالجی در واشنگتن

گزارش تیراندازی از کالجی در واشنگتن

گزارش المانیتور از چالش های روابط ایران و آذربایجان؛ از مناقشه قره‌باغ تا نفوذ اسرائیل در باکو

گزارش المانیتور از چالش های روابط ایران و آذربایجان؛ از مناقشه قره‌باغ تا نفوذ اسرائیل در باکو

گزارش میدانی از بازار ارز؛ صف‌های خرید دلار جمع شد/ نرخ‌ها پایین آمد

گزارش میدانی از بازار ارز؛ صف‌های خرید دلار جمع شد/ نرخ‌ها پایین آمد

اختتامیه هفتمین جایزه سینمایی ققنوس/گزارش تصویری

اختتامیه هفتمین جایزه سینمایی ققنوس/گزارش تصویری

گزارش الجزیره از تن دادن عربستان به جادوی «هنر هفتم» / از فتوای «تحریم سینما» تا ورود سعودی به «بازار هالیوود»

گزارش الجزیره از تن دادن عربستان به جادوی «هنر هفتم» / از فتوای «تحریم سینما» تا ورود سعودی به «بازار هالیوود»

تبلیغات

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان