آسیاتک

بازدید: 32

از «حسادت غربی‌ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات ۳۸ هزار و ۵۵۴ خودروی سواری از امارات»

منبع : تابناک کد خبر: 1029151
این پیمانه تیتر‌هایی همچون گله‌ای در رابطه با نفتکش سانچی از کشور چین نداریم، قرمزپوشی بورس تهران در آخرین روز دی ماه، رشد خیره کننده بورس‌های دنیا در روز تعطیلی دولت آمریکا، نفت سبک ایران به 70 دلار نزدیک شد، سبد کالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می‌شود، افزایش نسبی قیمت انواع سکه، گرانی سه گانه دلار، یورو و درهم در پایان دی ماه، دلیل افت عجیب قیمت بیت کوین و سرمایه‌گذاری خودروساز ژاپنی در فرانسه  را در بر دارد.


از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات ۳۸ هزار و ۵۵۴ خودروی سواری از امارات»پیمانه اقتصادی، هر روز بسته ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار آزاد ارز، انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و ... تا خبر ها و رویداد های جذاب اقتصادی را گردآوری می کنیم.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر هایی همچون گله ای در رابطه با نفتکش سانچی از کشور چین نداریم، قرمزپوشی بورس تهران در آخرین روز دی ماه، رشد خیره کننده بورس های دنیا در روز تعطیلی دولت آمریکا، نفت سبک ایران به 70 دلار نزدیک شد، سبد کالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می شود، افزایش نسبی قیمت انواع سکه، گرانی سه گانه دلار، یورو و درهم در پایان دی ماه، دلیل افت عجیب قیمت بیت کوین و سرمایه گذاری خودروساز ژاپنی در فرانسه  را در بر دارد.

 

حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین/ گله ای در رابطه با نفتکش سانچی از کشور چین نداریم!

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین روز گذشته در نشست خبری در محل این اتاق اظهار کرد: باید به روابطمان با چین به صورت درازمدت توجه کنیم و اینکه فردی در کاخ سیاه یا سفید نشسته و نتوانسته برجام را ملغی کند توجهی نکنیم. وی درباره مسدود شدن برخی حساب بانکی ایرانیان در کشور چین گفت: دانشجویانی که اجازه کار تجاری ندارند نباید در حساب خود رقم بالایی داشته باشند؛ بنابراین کسانی که حسابشان به این صورت بسته شده است روال قانونی صورت گرفته است زیرا باید مالیاتشان پرداخت شود. وی ادامه داد: مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین از مرز 40 میلیارد دلار و حتی بیشتر قرار دارد و این امر باعث نگرانی برخی کشورها شده است. وی تصریح کرد: امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش توسعه یابد هرچند رقبایی از جمله ترکیه و پاکستان تلاش دارند سهم بیشتری بگیرند. عسگراولادی گفت: صادرات ایران با چین بر واردات فزونی دارد که این امر خود امتیازی بزرگ است و چین این آمادگی را دارد بیشتر از آن چیزی که به ما می فروشد به کشور ما کالا وارد کند. رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ما گله ای در رابطه با نفتکش سانچی از کشور چین نداریم، گفت:  باید سعی کنیم به کشور چین صادرات بیشتری داشته باشیم و سرمایه گذاری بیشتری از این کشور جذب کنیم. عسگراولادی ادامه داد: سرمایه گذاری های مشترک دو کشور باعث حسادت غربی ها شده است که این امر برای ما قابل درک است؛ با وجود اینکه بانکهای انگلیسی و آمریکایی با ما کار نمی کند اما این دلیلی بر باج دادن ما به انگلیسی ها و آمریکایی ها نمی شود. /تسنیم

قرمزپوشی بورس تهران در آخرین روز دی ماه

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه بیست و نهم دیماه 96 با کاهش 106 واحدی معادل 0.11 درصد به رقم 98 هزار و 817 واحد رسید. این در حالی است که نماگر اصلی بازار سهام در جریان معاملات هفته گذشته با جهش 2738 واحدی، به یک قدمی کانال 99 هزار واحد رسیده بود. تالار شیشه ای در اولین روز کاری از هفته پایانی دی ماه 96، بر خلاف هفته قبل شاهد روند نزولی اکثر شاخص های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با کاهش 33 واحدی معادل 0.11 درصد به رقم 31 هزار و 579 واحد رسید. شاخص کل هم وزن با رشد 7 واحدی معادل 0.04 درصد، عدد 17 هزار و 447 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 5 واحدی معادل 0.05 درصد به رقم 13 هزار و 144 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با افت 0.04 درصد همراه شد و 39 واحد کاهش را رقم زد و به سطح 106 هزار و 693 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 162 واحد کاهش معادل 0.23 درصد به رقم 70 هزار و 547 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 231 واحد افزایش معادل 0.11 درصد همراه بود و عدد 208 هزار و 562 واحد را به نمایش گذاشت. 

از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات ۳۸ هزار و ۵۵۴ دستگاه خودروی سواری از امارات»

رشد خیره کننده بورس های دنیا در روز تعطیلی دولت آمریکا

روز گذشته، شاخص در همه بورس های دنیا از امریکا تا اروپا بدون توجه به تعطیلی دولت آمریکا، با رشدهای خیره کننده ای مواجه شدند. شاخص «اس. اند. پی. 500» با رهبری اقلام مصرفی که بهترین عملکرد را به ثبت رساندند، موفق به رکوردشکنی شد و با 0.4 درصد افزایش به 2810.30 واحد رسید. شاخص «نزدک کامپوزیت» هم با جهش 0.6 درصدی به 7336.38 واحد رسید و رکورد جدیدی را به ثبت رساند. شاخص «داوجونز اینداستریال اوریج» هم با 0.21 درصد رشد به 26071.72 واحد رسید. در اروپا، بورس های منطقه یورو به بالاترین سطوح خود در 10 سال اخیر رسیدند و شاخص «استاکس 600» که در برگیرنده سهام 600 شرکت مهم اروپایی است با 0.5 درصد افزایش و به کمک روند رو به رشد بازارهای جهانی به بالاترین سطح خود از ماه اوت سال 2015 تاکنون رسید. همچنین حساب جاری منطقه یورو در ماه نوامبر سال 2017، مازاد بیشتری را به نسبت ماه قبل آن نشان می دهد. در لندن، شاخص «فوتسی 100» با 0.39 درصد افزایش به 7730.79 واحد رسید. «دکس» آلمان با 1.15 درصد افزایش به 13434.45 واحد رسید و «کک» فرانسه هم 0.58 درصد افزایش یافت و به 5526.51 واحد رسید. /ایبنا

نفت سبک ایران به 70 دلار نزدیک شد

قیمت نفت سبک ایران در هفته منتهی به 12 ژانویه (22 دی ماه) با یک دلار و 69 سنت به 69 دلار و 26 سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت ایران از ابتدای سال 2018 تاکنون، 68 دلار و 51 سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت نفت خام سنگین ایران در دوره مورد بررسی یک دلار و 24 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به 65 دلار و 62 سنت رسید. میانگین قیمت نفت سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون 65 دلار و هفت سنت برای هر بشکه بوده است. قیمت سبد نفتی اوپک نیز در هفته منتهی به 12 ژانویه، به 66 دلار و 81 سنت رسید که نسبت به هفته گذشته، یک دلار و 32 سنت افزایش نشان می دهد.

سبد کالا به زودی بین اقشار حمایتی توزیع می شود

مدیر کل دفتر حمایتی و توانمندسازی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توزیع سبد کالا بین اقشار حمایتی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مشمولان دریافت این سبد کالا می توانند با مراجعه به فروشگاه های طرف قرارداد، کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند. جزئیات بیشتر

افزایش نسبی قیمت انواع سکه در بازار تهران

در جریان معاملات بازار آزاد تهران روز شنبه قیمت انواع سکه با افزایش نسبی همراه بود، به طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۶۸۵ تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با حدود ۲۵۰۰ تومان افزایش یک میلیون و ۵۱۳ هزار و ۷۱۱ تومان، نیم سکه با حدود ۱۰۰۰ تومان افزایش ۷۲۸ هزار و ۳۴۲ تومان، ربع سکه ۴۲۹ هزار و ۷۷ تومان و سکه گرمی ۲۸۲ هزار و ۵۰ تومان معامله شد.

گرانی سه گانه دلار، یورو و درهم در پایان دی ماه

در پایان معاملات بازار آزاد روز شنبه، هر دلار آمریکا با افزایش 795 ریال نسبت به پایان هفته گذشته، به طور میانگین به قیمت 44 هزار و 523 ریال فروخته شد. هر یورو نیز با رشد 359 ریال همراه شد و در پایان روز به رقم (میانگین) فروش 54 هزار و 516 ریال رسید. همچنین هر درهم امارات در بازار آزاد ابتدای هفته، 12 هزار و 233 ریال قیمت گذاری شد که نسبت به پنج شنبه گذشته، به طور میانگین 164 ریال گران تر فروخته شد.

از «حسادت غربی ها به تجارت ایران و چین» تا «واردات ۳۸ هزار و ۵۵۴ دستگاه خودروی سواری از امارات»

دلیل افت عجیب قیمت بیت کوین

در ماه دسامبر سال 2017 بیت کوین هر روز رکورد جدیدی را از خود به جا می گذاشت و در نهایت قیمت آن به 20000 دلار رسید. این در حالی است که در هفته ی اخیر هجوم گسترده ی سرمایه گذاران برای فروش بیت کوین باعث شد که روز چهارشنبه قیمت این ارز مجازی به کمتر از 10000 دلار کاهش پیدا کند. گئورگی وربیتسکی یکی از تحلیلگران بازار در این خصوص عنوان کرده است که '' بسیاری از افرادی که در حوزه ی بیت کوین و به طور کلی در بازار ارزهای مجازی فعالیت می کنند می دانند که افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین در ماه های اخیر مرهون تزریق گسترده ی سرمایه ی مشتریان به بازار است. حتی مستمری بگیران هم می خواستند سرمایه گذاری کنند''. وربیتسکی افزوده است که ''سرمایه گذاران باتجربه می دانستند که اینطور نیست که روزهای خوب بیت کوین تا ابد ادامه پیدا کند. کسانی که در بازار 'به آخرین قطار می رسند' معمولا مجازات می گردند...''. بسیاری از تحلیلگران افت شدید قیمت بیت کویت را به خبرهای منتشر شده از کره ی جنوبی و چین مرتبط می دانند. گفته می شود که تنظیم کنندگان مقررات در این دو کشور در حال اتخاذ اقدامات سخت گیرانه در مورد ارز های مجازی هستند. در این رابطه، باید اشاره گردد که دولت چین در ماه سپتامبر سال گذشته ی میلادی هرگونه ''پیشنهاد اولیه ی پول دیجیتالی'' را ممنوع اعلام کرد و گفته می شود که این اقدام چین در مقایسه با فروش گسترده ی بیت کوین در هفته ی جاری تاثیر بیشتری بر کاهش شدید قیمت این ارز مجازی داشته است. همچنین، از این پس انتظار می رود که در صورت انتشار هر نوع خبر ناامید کننده ی دیگر در مورد بیت کوین قیمت این پول دیجیتالی کاهش یابد.

بازار اوراق مسکن؛ نزول آرام اوراق تسهیلات

اوراق تسهیلات مسکن اسفند94 (تسه9412) با افت ماهانه 5/ 1 درصدی برای سومین ماه متوالی نزولی و به قیمت 73 هزار و 288 تومان معامله شدند. با وجود روند کم نوسان اوراق در سطح 74 هزار تومانی در آذر، در ماه دی افت تدریجی تقاضا، میانگین قیمت اوراق را در سطح 73 هزار و 568 قرار داد. با این وجود در ماه های اخیر شاهد تشدید نوسانات قیمت مسکن هستیم به صورتی که در آذر رشد ۲/ ۵۰ درصدی تعداد معاملات و رشد بیش از ۱۴ درصدی قیمت مسکن در تهران رقم خورد. افزایش سهم خانه های کلنگی از ۶ به ۱۲ درصد در کنار سهم خانه های کوچک تر که قابلیت معامله بالاتری دارند می تواند سیگنالی برای ورود تقاضای سرمایه گذاری علاوه بر تقاضای مصرفی در بازار مسکن باشد. همچنان رشد تدریجی تقاضا با نزدیک شدن به پایان سال می تواند «تسه»ها را به روند صعودی بازگرداند.

سرمایه گذاری خودروساز ژاپنی در فرانسه 

شرکت خودروسازی تویوتا موتورز اعلام کرد با سرمایه گذاری مجدد، تولیدات کارخانه اش در شمال فرانسه را متنوع خواهد ساخت. به گزارش رویترز این خودروساز ژاپنی قصد دارد با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون یورویی تولید یک خودروی جدید را در این کارخانه آغاز کند. تاکنون تنها تویوتا یاریس هیبریدی در این مجموعه تولید شده است. تویوتا قرارداد احداث این کارخانه را در سال ۲۰۱۰ منعقد کرد و نخستین محصول این کارخانه در سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه شد. تویوتا جزئیات سرمایه گذاری جدیدش را طی روزهای آینده و در حضور امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام خواهد کرد. بیش از ۴ هزار فرانسوی در این کارخانه مشغول به کارند. ژوان وان زیل، مدیر کسب و کار تویوتا در اروپا چندی پیش اعلام کرد این شرکت ژاپنی به دنبال افزایش تولید و فروش خودروهای هیبریدی در اروپاست. طبق برنامه ریزی تویوتا مدل های هیبریدی تا سال ۲۰۲۰ بیش از نیمی از فروش این برند در اروپا را تشکیل خواهند داد.

واردات ۳۸ هزار و ۵۵۴ خودروی سواری از امارات

بر اساس تازه ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی ۹ ماهه سال جاری، در این مدت ۵۶ هزار و ۷۶ دستگاه خودرو به ایران وارد شده که ارزش آن به بیش از یک میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار می رسد. از تعداد کل خودروهای وارداتی به ایران در این مدت بیشتر تعداد خودروهای واردشده از کشور امارات متحده عربی بوده است. بر این اساس در ۹ ماهه سال جاری ۳۸ هزار و ۵۵۴ دستگاه خودروی سواری از امارات به ارزش یک میلیارد و ۱۱ میلیون دلار به ایران وارد شده است.

 

loading...

دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

گزارش ها

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

رونمايي از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی ایران خودرو

تبلیغات

آسیاتک عینک ارزان