آسیاتک

بازدید: 10

معرفی روشی نوین برای شناسایی عناصر نادر خاک

منبع : تابناک کد خبر: 1027620


پژوهشگران دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مطالعات اخیر خود موفق به ارائه و معرفی روش جدیدی برای شناسایی عناصر نادر خاک و روشی برای جداسازی عناصر از یکدیگر شدند.

به گزارش ایسنا، دکتر سید سعید قنادپور اجرای این پژوهش را در قالب رساله دکتری دانست که با عنوان "شناسایی الگوی رفتار ژئوشیمیایی، جدایش آنومالی و بررسی پتانسیل اقتصادی عناصر نادر خاکی؛ مطالعه موردی: قسمت مرکزی معادن سنگ آهن سنگان" اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه این تحقیقات به دو قسمت اصلی و کاملا متفاوت تقسیم بندی می شود، اظهار کرد: در بخش اول به مطالعه و بررسی روش های جداسازی ناهنجاری های ژئوشیمیایی پرداخته شد و در بخش دوم یک روش اکتشافی به منظور کشف عناصر نادر خاکی مورد بررسی قرار گرفت.

قنادپور، فقدان یک مجموعه مطالعاتی جامع در بکارگیری روش های جدایش در شرایط مختلف نمونه برداری، مقایسه آنها در شرایط مشابه و ترکیب و توسعه آنها در موقعیت های متفاوت اکتشافی را از دلایل انتخاب این تحقیق ذکر کرد و ادامه داد: از این رو در بخش اول این پژوهش با در نظر گرفتن موارد ذکر شده به تهیه فلوچارت اکتشافی تحت عنوان "انتخاب روش بهینه جدایش ناهنجاری های ژئوشیمیایی" برای اولین بار در صنعت اکتشافات پرداخته شده است.

مجری طرح با اشاره به مطالعات انجام شده در بخش دوم یادآور شد: به دلیل اهمیت اقتصادی عناصر نادر خاکی در صنایع مختلف و اکتشاف بسیار سخت آنها به علت قابلیت تمرکز معدنی در شرایط محدود، در بخش دوم این مطالعات به بررسی، مطالعه و معرفی یک روش اکتشافی جدید و الگوی نمونه برداری بهینه پرداخته شد.

وی به بیان جزئیات این طرح پرداخت و گفت: در بخش اول با بکارگیری 10 روش جدایش ناهنجاری در مطالعات موردی متفاوت، مقایسه نتایج آنها، معرفی بهترین ترکیب ها، توسعه موثرترین روش ها و ترکیب ها در فضاهای سه بعدی و چندمتغیره و در نهایت تهیه یک فلوچارت اکتشافی جهت انتخاب صحیح روش جدایش ناهنجاری های ژئوشیمیایی تا حد بسیار مطلوبی مرتفع شد.

به گفته این محقق، در بخش دوم نیز با مشاهده وجود ارتباط بین عناصر نادر خاکی و عناصر پرتوزا در معدن سنگان (علاوه بر مشاهده چنین ارتباطی در برخی از کانسارهای ایران مرکزی) بر اساس برنامه نمونه برداری صورت گرفته به کمک روش پرتوسنجی، روش های پرتوسنجی با کشف یک پتانسیل از عناصر نادر خاکی در شمال شرق کشور به عنوان روش هایی موثر در اکتشاف عناصر نادر خاکی با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر کانی سازی معرفی شد.

وی مشاهدات صحرایی، اندازه ‏گیری پرتوزایی گمانه ‏ها بر اساس نمودار چاه پیمایی و به صورت مستقیم، نمونه برداری از مغزه ها، تهیه مقاطع نازک و صیقلی، مطالعات میکروسکوپی مقاطع، آنالیز نمونه ها به روش LA-ICP-MS و تجزیه و تحلیل های آماری تک متغیره و چندمتغیره را از جلمه روش های مطالعاتی این پژوهش نام برد.

موثق، کاربرد یافته های این مطالعات را در صنعت معدن کاری و به خصوص صنعت اکتشافات دانست و ادامه داد: با توجه به این که رشته معدن به عنوان یکی از رشته های بالادستی و مادر برای دیگر رشته ها در نظر گرفته می شود، نتیجه این مطالعه در دیگر صنایع نیز قابل کاربرد خواهد بود.

وی، چاپ 10 مقاله ISI در مجلات معتبر بین المللی و چاپ 6 مقاله علمی - پژوهشی (ISC) در مجلات علمی و پژوهشی معتبر نمایه شده در ISC را از دیگر دستاوردهای این پژوهش عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن یک کتاب تالیفی نیز در انتشارت دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

مجری طرح همچنین خاطر نشان کرد: با اجرای این مطالعات موفق به ارائه یک الگوی نمونه برداری بهینه و معرفی یک روش اکتشافی نوین جهت کشف عناصر نادر خاکی با صرف کمترین هزینه و انرژی که در نهایت منجر به اکتشاف یک پتانسیل مهم از عناصر نادر خاکی در شمال شرق کشور شده است، شدیم.

وی معرفی یک روش جدید و کاربردی برای کشف عناصر نادر خاکی و ارائه یک الگوی نمونه برداری بهینه را از دیگر یافته های این تحقیق دانست.

این طرح با راهنمایی پروفسور اردشیر هزارخانی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اجرایی شده است.

loading...دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

گزارش جهرمی درباره ATR درست از آب درآمد

گزارش جهرمی درباره ATR درست از آب درآمد

گزارش تصویری از تجمع بزرگ فاطمیون در سعادت آباد

گزارش تصویری از تجمع بزرگ فاطمیون در سعادت آباد

واکنش تعزیرات به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرانفروشی در پارک‌ها

واکنش تعزیرات به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از گرانفروشی در پارک‌ها

گزارش تصویری شب دهم عزاداری فاطمیه دوم هیئت ثارالله(ع)

گزارش تصویری شب دهم عزاداری فاطمیه دوم هیئت ثارالله(ع)

کمیسیون عمران از «حادثه سقوط هواپیما» به هیئت رئیسه مجلس گزارش می‌دهد

کمیسیون عمران از «حادثه سقوط هواپیما» به هیئت رئیسه مجلس گزارش می‌دهد

انتقاد فیلیپین از گزارش اطلاعاتی آمریکا

انتقاد فیلیپین از گزارش اطلاعاتی آمریکا

وزرای کشور و اطلاعات از حوادث روز‌های اخیر گزارش دادند/ اهانت به پلیس را  تحمل نمی‌کنیم

وزرای کشور و اطلاعات از حوادث روز‌های اخیر گزارش دادند/ اهانت به پلیس را تحمل نمی‌کنیم

تبلیغات

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان