آسیاتک

بازدید: 29

8 میلیون و هشتصد هزار نفر در کشور بیسواد هستند/ استخدام آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی در انتظار تصویب قانون

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1025811
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه بر اساس سرشماری سال 95، تعداد افراد بیسواد در کشور 8 میلیون و 790 هزار نفر است، گفت: فعلاً قانونی برای تعیین تکلیف و استخدام آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی باقرزاده رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در برنامه پرسشگر با اشاره به برنامه های اجرا شده در این سازمان در جهت افزایش سواد در جامعه، اظهار داشت: در 50 سال اخیر مفاهیم مربوط به سواد در حال تو سعه بوده است؛ مفاهیمی مانند سواد رسانه ای، اقتصادی و فرهنگی البته هر دانشی قابلیت هایی به انسان می دهد و در زندگی به انسان کمک می کند. 

وی ادامه داد: یکی از مهمترین روش ها که در کشور ما و 74 کشور دنیا برای اطلاع از میزان سواد مورد استفاده قرار می گیرد، سرشماری است که بر مبنای خود اظهاری افراد میزان سواد سنجیده می شود؛ ضمن اینکه روش دیگر استفاده از پایگاه های اطلاعات ثبتی است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه سنجش سواد روش دیگری در جهت آگاهی از میزان سواد افراد است، یادآور شد: دربرخی از کشورها در برنامه ایی اعلام می شود که مهم نیست چه مدرکی دارید بلکه باید در آزمونی استاندارد شرکت کنید که بهره بردار اصلی این روش در سنجش سوادآموزی سیاست گذاران است؛ البته باید گفت مدرسه رفتن با یادگیری متفاوت است و الزاماً همه مدرسه رفتن ها به یادگیری منجر نمی شود.

باقرزاده با اشاره به گروه های مختلف  بیسوادی در کشور، خاطرنشان کرد: در خصوص آمار بیسواد گروه سنی بالای 6 سال مورد توجه است؛ ضمن اینکه گروه 10 تا 29 سال  و گروه 10 تا 19 سال از جمله طبقه بندی های سنی است اما گروه 10 تا 49 سال در حال حاضر الویت ما در افزایش میزان سواد است.

وی با اشاره  به آمار رشد سوادآموزی در 40 سال گذشته، افزود: در سال 55، 47.5 درصد باسواد داشتیم، سال 65 میزان باسوادی به 61.8 درصد رسید، سال 75 میزان باسوادی به 79.5 درصد و  در سال 85 به 84.6 درصد رسید، سال 90 آمار با سوادی به 84.8 درصد و در سال 95 میزان باسوادی در کشور به 87.6 درصد رسید.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی متذکر شد: در سال 55، 14 میلیون و 200 هزار بیسواد در کشور وجود داشت، سال 65، 14 میلیون و 700 هزار بیسواد، سال 75، 10 میلیون و 700 هزار، سال 85، 9 میلیون و 830 هزار بیسواد، سال 90، 10 میلیون و 100 هزار و در سال 95، میزان بیسوادی به 8 میلیون و 790هزار نفر در کشور رسید که این میزان بر اساس خود اظهاری افراد در سرشماری کشور بوده است.

باقرزاده اضافه کرد: میزان خود اظهاری در خصوص سواد در کشور در افراد، مختلف است برای نمونه اگر مأمور سرشماری از مادر خانواده بپرسد وی سطح سواد خانواده را بالاتر و اگر این پرسش را از پدر خانواده داشته باشد  وی سطح سواد خانواده را پایین تر اعلام می کند؛ ضمن اینکه  در حال حاضر توقع مردم از سواد فقط خواندن و نوشتن نیست. 

وی در خصوص «عدم ریشه کن شدن بی سوادی در کشور»، یادآور شد: در گروه 10 تا 19 سال درصد باسوادی 98.2 درصد، 10 تا 29 سال 97.3 درصد و در سنین 10 تا 49 سال، 94.7 درصد افراد باسواد هستند؛ ضمن اینکه از مجموع 8 میلیون و 800 هزار بی سواد، 2 میلیون و 670 هزار نفر افراد زیر 50 سال و 5 میلیون و 860 هزار نفر بالای 50 سال هستند؛ البته بیش از 95 جمعیت فعال کشور باسواد هستند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش الزامی نیست، گفت: قانونی برای اجبار آموزش در دوره ابتدایی نداریم؛ ضمن اینکه در دوره ابتدایی تحقیقی انجام دادیم که 53  درصد دلایل ترک تحصیل افراد و خارج شدن از مدرسه، اقتصادی بوده، 35 درصد دلایل اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد و بیکاری بوده است و 7 درصد دلایل افراد، مشکلات فردی و جسمی است و در نهایت 5 درصد نیز دلایل آموزشی داشته است.

باقرزاده بیان داشت: آموزش و پرورش می تواند بهترین مرکز برای سوادآموزی باشد و می توان با مکانیزمی این شرایط را در اختیار مدیر مدرسه یا آموزش و پرورش محل قرار دهیم؛ البته تعدد مراکز تصمیم گیری در خصوص اینکه دانش آموزان به مدرسه نمی روند از جمله مشکلات ما در سوادآموزی است که یکی از راه ها اعتماد به مدرسه و آموزش و پرورش است.

وی با اشاره به مصوبه پیشنهادی به دولت یادآور شد: در سال 93 مصوبه ای به دولت پیشنهاد دادیم که اگر افراد زیر 50 سال بخواهند گواهینامه گرفته یا آن را تمدید کنند و مجوز کسب و کار دریافت کنند باید باسواد باشند و یا اگر فردی مستمری بگیر است باید همزمان با سوادآموزی باشد، اما مجلس اعلام کرد این خلاف قانون است؛در حالی که این مصوبه دولت بوده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه نرخ پایداری سواد در بزرگسالی پایین است، گفت: باید برای یادگیری محتواهای لازم متناسب با سن افراد و میزان سواد افراد در نظر گرفته شود اما برای گروه های سنی مختلف کتاب و محتوای مناسب نداریم.

باقرزاده با بیان اینکه افرادی که در حد ابتدایی تحصیل کرده و کم سواد هستند حدود 10 میلیون نفر در کشور را تشکیل می دهند، گفت: این افراد کسانی هستند که باسواد بوده اما تحصیلات آنها در حد ابتدایی است؛ ضمن اینکه دولت برای تشویق سوادآموزی مصوبه ای تصویب کرد که به افراد برای سوادآموزی مشوق هایی داده می شود که این مشوق ها در سال 94 به ازای هر نفر 130 هزار تومان در سال 95، 134 هزار تومان و در سال 96، 135 هزار تومان است.

وی متذکر شد: یکی از چالش های موجود، در نیروی انسانی نهضت سوادآموزی و گره زدن همکاری چنین افرادی با استخدام آنها بوده است یعنی  افرادی که در نهضت سواد آموزی فعالیت می کردند باید به استخدام آموزش و پرورش در می آمدند؛ در نتیجه در سال 88 قانونی تصویب شد که در آن تمام نیروهای آموزش دهنده نهضت سوادآموزی استخدام شوند و این افراد بعد از استخدام، در آموزش و پرورش ادامه خدمت می دادند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ابراز داشت: از سال 90 قرار شد فعالیت های خود را در سوادآموزی برون سپاری کنیم که در حال حاضر، 95 درصد فعالیت های ما برون سپاری و در بخش غیردولتی انجام می شود؛ ضمن اینکه سالانه با  570 مؤسسه قرارداد می بندیم.

باقرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 100 درصد آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی تحصیلات دانشگاهی دارند، گفت: این آموزش دهندگان در بدترین شرایط فعالیت می کنند؛ البته قانون وضع کرده است که نیروهای آموزش دهنده قبل از سال 92 به فعالیت مشغول بوده اند، مشمول تبصره اصلاحی بند «10» ماده «17» قرار گرفته و قانون برای آنها تعیین تکلیف کند و در این قانون بیان شده است اگر فردی مربی پیش دبستانی، حق التدریسی و نیروی شرکتی قبل از سال 91 است، باید آموزش و پرورش کسری موجود را تأمین کند و آموزش دهندگان نیز در آن ردیف قرار گیرند.

وی اضافه کرد: نمایندگان طرحی را در فروردین سال جاری تهیه کرده اند که در آنجا بحث تعیین تکلیف همه گروه های یادشده بیان شده بود و منتظر هستیم این قانون به تصویب برسد و هرچه قانون مصوب کرد، آموزش و پرورش اجرای آن را فرض می داند، اما فعلاً قانونی برای تعیین تکلیف و استخدام آموزش دهندگان نهضت ، به جزء تبصره 10 ماده 17 که می گوید آموزش و پرورش کسری نیروی خود را از این افراد تأمین کند، وجود ندارد.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

گزارش میدانی رویترز از بازار قاچاق ارز ایران

گزارش بلومبرگ از عملی شدن تحریم نفت ایران

گزارش بلومبرگ از عملی شدن تحریم نفت ایران

تبلیغات

آسیاتک