آسیاتل

بازدید: 42

نقش «ویتامین D» در حفظ تندرستی بررسی شد

منبع : تابناک کد خبر: 1019147

بدن ما علاوه بر مواد غذایی که به منظور تأمین انرژی مصرف می شوند، به مکمل های غذایی نظیر ویتامین ها هم نیاز وافری دارد. ویتامین D که نقش مهمی در حفظ استخوان ها بازی می کند، از مهم ترین این ویتامین ها است.

به گزارش ایسنا، در قرن بیستم دانش ما درباره متابولیسم ویتامین D و نحوه عملکرد آن افزایش یافت و موجب مقبولیت این ادعا شد که اندام ها به این ویتامین نیاز داشته و همچنین روند بیماری های مختلف به وسیله آن تعدیل می شوند.

در رابطه با عملکردهای این ویتامین مهم در سلامت و تندرستی بدن انسان، سیده نگار مدرس صدرانی از دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، مطالعه ای مروری را انجام داده که نتایج علمی و فنی آن در فصل نامه «آزمایشگاه و تشخیص» منتشر شده است.

بر اساس نتایج این مطالعه، سیستم ویتامین D نقش حیاتی در حفظ کلسیم و فسفات خون و همچنین ثبات و توازن یا اصطلاحا «هومئوستازی» مواد معدنی استخوان بازی می کند. فعالیت های ویتامینD در اسکلت شامل تحریک یا مهار بازجذب استخوان و مهار یا تحریک تشکیل آن است. متابولیسم ویتامین D در پوست پس از مواجهه با نور ماورای بنفش(UVB) انجام می شود.

به گفته مدرس صدرانی، محقق این پژوهش، «جذب کلسیم مواد غذایی با متابولیسم ویتامین D در سطح هردو بافت کلیه و استخوان میانکنش دارد. این میانکنش به طور مستقیم یا فعالیت تجزیه ای بر روی استخوان از طریق سیستم غدد درون ریز بدن صورت می گیرد».

به بیان این محقق، مقدار بحرانی متابولیت اولیه ویتامین D خون جهت پیش گیری از بیماری ریکتزی در کودکان و نرمی استخوان آن ها، 20 نانومول بر لیتر است. البته این مقدار، پایین تر از مقدار لازم برای کاهش خطر شکستگی های استئوپروتیک است. برای کاهش چنین خطرهایی، مقدار متابولیت اولیه ویتامینD باید بیش تر از 60 نانومول بر لیتر و همراه با دریافت مقدار کافی کلسیم غذایی باشد.

تحقیقات اخیر و آزمایش های بالینی مکمل ویتامین D پیشنهاد کرده اند که میزان پایین ویتامین D به عنوان یک نشانگر و نه یک علت برای بیماری در نظر گرفته شود.

مدرس صدرانی می گوید: «داده های کنونی تایید می کنند که ویتامین D نقش حیاتی در حفظ هومئوستازی کلسیم و فسفات در خون و هومئوستازی مواد معدنی در استخوان بازی می کند. این دانش، اساس دقیقی را برای بهبود استراتژی های غذایی به منظور پیش گیری از نرمی استخوان در کودکان و همچنین جلوگیری از پوکی استخوان و شکستگی ها در افراد مسن فراهم می کند. دانش جدید این اندیشه را تقویت می کند که فعالیت های مختلف ویتامین D بر روی استخوان بستگی به وضعیت هومئوستازی پلاسمایی کلسیم و فسفات به جای وضعیت مواد معدنی در استخوان دارد».

این محقق می افزاید: «هنگامی که مقادیر کلسیم پایین است، ویتامین D توانایی تحریک و آزادسازی کلسیم و فسفات از استخوان و مهار رسوب مواد معدنی در استخوان را دارد».

بااین حال به گفته مجری این تحقیق، به نظر می رسد مطالعات بیش تری برای تعیین فعالیت های مختلف مولکولی ویتامین D بر روی سلول های استخوان و همچنین در روده و کلیه که در هومئوستازی کلسیم و فسفات پلاسمایی مشارکت دارند، لازم است.

داده های جدید کسب شده از این مطالعات درک ما را از میانکنش وضعیت ویتامین D با کلسیم و فسفات دریافتی از مواد غذایی به منظور تندرستی بهینه و سلامتی استخوان ها، تقویت خواهند کرد.


loading...
 • نقش «ویتامین D» در حفظ تندرستی بررسی شد


 • نقش «ویتامین D» در حفظ تندرستی بررسی شد


  سلامت نیوز:بدن ما علاوه بر مواد غذایی که به منظور تأمین انرژی مصرف می شوند، به مکمل های غذایی نظیر ویتامین ها هم نیاز وافری دارد. ویتامین D که نقش مهمی در حفظ استخوان ها بازی می کند، از مهم ترین این ویتامین ها است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایس
 • شاخص‌های اصلی عدالت جنسیتی تصویب شد/ طرح برنامه ملی ارتقای نشاط و تندرستی زنان و دختران بررسی شد


  در جلسه ستاد ملی زن و خانواده با حضور روحانی طرح برنامه ملی ارتقای نشاط و تندرستی زنان و دختران بررسی شد.
 • طرح ملی «مهر تندرستی»


  طرح مهر تندرستی محملی شده است تا نیات ۲ هزار و ۳۲۶ موقوفه سلامت با هدف کمک به بیماران بی بضاعت، تامین دارو و هزینه‌های درمان و بستری، برای پنجمین سال متوالی در سطح ۲۷ استان کشور اجرایی شود.
 • راه های ساده حفظ سلامت و تندرستی


  هر سال در روز ۷ آوریل (۱۸ فروردین)، سازمان بهداشت جهانی توجه مردم را به اهمیت سلامت جهانی جلب می کند. شعار امسال این سازمان «پوشش سلامت جهانی: همه، همه جا» است.
 • تدابیر مهم تندرستی در فصل بهار


  سلامت نیوز: بهار هم مانند سایر فصل های سال نیاز به مراقبت های خاص خود را دارد. مخصوصا در مواجهه با حساسیت و عطسه بهاره، خارش پوست و گلو و بیماری های ویروسی کودکان باید نکات زیر را رعایت نمود. 1- پاکسازی بدن به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلا
 • این دستورالعمل تندرستی را به شما هدیه می دهد


  امروزه بسیاری از مردم جهان از چاقی و بیماری‌های ناشی از آن رنج می‌برند، مبتلایان به چاقی می‌توانند با مصرف آب برخی سبزیجات با این عارضه مقابله کنند.
 • بهترین گجت‌های تندرستی ۲۰۱۷


  گجت های تندرستی در طول عمر چند ساله خود پیشرفت های زیادی را نشان داده اند؛ بر خلاف نمونه های اولیه این گجت که تنها قادر به شمارش تعداد قدم های شما بودند، اکثر نمونه های امروزی از ویژگی هایی مانند محاسبه مسافت طی شده، محاسبه تعداد کالری مصرفی و آنالیز
 • تندرستی در کلام امام علی (ع)


  هر روز یک حدیث از معصومین (ع) با مضامین دینی و اخلاقی در بخش قرآن و عترت بخوانید.
 • نگاهی به تندرستی با ورزش در نوروز


  خبرنگار خبرگزاری صداوسیما نیم نگاهی به تندرستی با ورزش در ایام نوروز داشته است.
 • تأثیر عجیب حسادت بر تندرستی


  حدیثی از حضرت امیرالمومنین علیه السلام در متن خبر آمده است.
 • سلامتی و تندرستی با ورزش همگانی


  ورزش همگانی و تحرکات بدنی، یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر سلامت جامعه است که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.
 • میوه خوردن کودکان، تندرستی و رشد


  خوردن انواع میوه تاثیر بسزایی در تندرستی و رشد کودکان دارد.
 • راز سلامتی زنان، تندرستی بانوان پرانرژی


  برخی بانوان و دوشیزگان را دیده اید که به هیچ عنوان و هراز گاهی بیمار می شوند آن هم به صورت خیلی جزئی و نامحسوس؟
 • راز سلامتی زنان، تندرستی بانوان پرانرژی


  برخی بانوان و دوشیزگان را دیده اید که به هیچ عنوان و هراز گاهی بیمار می شوند آن هم به صورت خیلی جزئی و نامحسوس؟
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت