آسیاتک

بازدید: 74

گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ فردا تقدیم هیئت رئیسه می‌شود/اختصاص هزار میلیارد تومان از منابع بانکی برای ستاد دیه

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1012241

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، جزئیات جلسه امروز این کمیسیون را تشریح کرد.

یوسفبه گزارش  حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛   علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ صبح امروز در نشست خبری خود که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد با اشاره به مصوبات نشست اخیر کمیسیون متبوعش اظهار داشت: با توجه به پیشنهاد دولت در رابطه با وام ازدواج و اینکه مشخص شده بود تسهیلات این وام ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۴ ساله تعیین شود کمیسیون تلفیق پس از بحث و تبادل نظر مصوب کرد تا تسهیلات ازدواج در سال ۹۷ به مبلغ ۱۵ میلیون تومان با بازپرداخت ۵ ساله تعیین شود.

وی افزود: البته برای اجرایی شدن مصوبه کمیسیون تلفیق درباره افزایش مبلغ وام ازدواج، بانک مرکزی را مکلف کردیم تا هر ۶ ماه یکبار به کمیسیون فرهنگی گزارش عملکرد دهد تا از این طریق نظارت داشته باشیم.

یوسف نژاد همچنین اعلام کرد که مصوبه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور مبنی بر افزایش مبلغ وام ازدواج از ۱۰ به ۱۵ میلیون تومان از ابتدای سال ۹۷ اجرا خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با اشاره به دیدار روز گذشته اعضای هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ و تیم اقتصادی مجلس به همراه علی لاریجانی با رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در جلسه روز گذشته در رابطه با چند موردی که در کمیسیون تلفیق به صورت مراعا مانده بود بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

وی ادامه داد: مواردی از قبیل: برداشت از صندوق توسعه ملی نیز در جلسه روز گذشته بررسی شد و از آنجایی که دولت پیشنهاداتی را در این رابطه در لایحه قید کرده بود که نیاز به اذن رهبر معظم انقلاب داشت کمیسیون آن را به صورت مراعا گذاشت همچنین درباره موضوعاتی، چون اشتغال و چند مورد مهم دیگر در این جلسه بحث شد.

یوسف نژاد ادامه داد: هم دولت و هم مجلس علاقه مند بودند که در این رابطه بررسی های بیشتری صورت گیرد و سعی شد که لایحه پیشنهادی دولت و نظرات کمیسیون تلفیق محصول مشترک فکری بین دولت و کمیسیون باشد و هرچقدر به واقعیت ها و توانمندی های جامعه پیش برویم بودجه را عملیاتی تر خواهد کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با بیان اینکه در جلسه روز گذشته نقطه نظرات خوبی مطرح شد، گفت: ما تصمیمات عمده را راجع به لایحه پیشنهادی دولت در سال ۹۷ اخذ کردیم و امروز تقریباً بحث تبصره ها را در دو بخش درآمدی و هزینه ای به اتمام رساندیم.

وی با اشاره به اینکه مواردی از جمله برداشت از صندوق توسعه، انتشار اوراق مشارکت و چند مورد مهم دیگر که مراعا مانده بود در دیدار با رئیس جمهور مطرح شد، گفت: در مجموع جلسه خوبی برگزار شد که اساساً محور های مورد بررسی در راستای منافع و مصلحت مردم بود. همچنین نقطه نظر ما در باره مسائل مختلف این است که اگر پیشنهاد دولت را در لایحه بودجه ۹۷ تصویب کردیم توصیه ما به دولت این است که در حذف مواردی از جمله یارانه ها عجله نکند و شتاب نداشته باشد حتی دولت توان این را دارد که در شرایط خاص خود اغلب افرادی که مشمول شرایط دریافت یارانه هستند را حذف نکند. ما حتی این را در جلسه روز گذشته نیز مطرح کردیم.

یوسف نژاد موضوع افزایش قیمت حامل های انرژی را از دیگر موارد مطروحه در نشست روز گذشته با رئیس جمهور عنوان کرد و افزود: در رابطه با حامل های انرژی نقطه نظر کمیسیون تلفیق به قوت خود باقی است، اما دولت این اختیار را داشته که در ۲-۳ سال گذشته این افزایش قیمت را اعمال کند، البته ما در جلسه روز گذشته این را مطرح کردیم که شما ۳ سال اختیار داشتید و می توانستید از آن استفاده کنید، اما اینکه امسال در لایحه بودجه تغییر جهشی ۵۰ درصدی قیمت ها را پیشنهاد دادید با شرایط فعلی اصلاً سازگاری ندارد لذا دولت باید جهت گیری در راستای قانون و منافع مردم داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما به دنبال یافتن بهترین راه برای تخصیص منابع هستیم، گفت: ما همواره تلاش می کنیم تا نظر مجلس و نمایندگان با هماهنگی و تطبیق به مجلس ارائه شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با اشاره به مصوبات بعد از ظهر روز گذشته و صبح امروز کمیسیون خاطرنشان کرد: براساس یکی از مصوبه های کمیسیون ۲ هزار میلیارد تومان توسط بانک مرکزی برای کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و کارفرما هایی که طرح های اشتغالزایی مددجویی دارند اختصاص یافت که از این مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد تومان برای کمیته امداد و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان هم به بهزیستی اختصاص یافته است که بانک ها موظفند در این ارتباط اقدام کنند.

وی با اشاره به مصوبه ای مبنی بر تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومانی از منابع قرض الحسنه بانک ها به ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه عنوان کرد با این اختصاص کلیه درآمد ها صرف امور مربوط به دیه و کمک به زندانیان نیازمند با اولویت زندانیان زن خواهد بود.

یوسف نژاد ادامه داد: همچنین براساس یکی از مصوبات به وزارت کار و وزارت ارتباطات و دستگاه های وابسته آن ها این اختیار داده شد تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان از فروش اموال غیر منقول مازاد خود و درآمد هایی که کسب می کنند برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و پست بانک استفاده کنند.

براساس توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷، بانک مرکزی برای ۱۰۰ هزار نفر از ایثارگران تسهیلات اختصاص می دهد که بر این اساس ایثارگرانی که تا پایان سال ۹۵ تا سقف ۲۰ میلیون تومان وام خود را تسویه کرده باشند مجدداً می توانند از شرایط فوق و تسهیلات برای خانه جدید خود استفاده کنند.

یوسف نژاد به تبصره ۱۷ لایحه پیشنهادی دولت در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: طبق این تبصره مبلغ ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ هزار تومان از محل حامل های انرژی به بخش سلامت تخصیص می یابد.

وی با اشاره به مصوبه مربوط به بیمه پایه سلامت گفت: باتوجه به تبصره ۲۰ که بودجه نویسی بر مبنای عملکرد است دستگاه های اجرایی ملزم شدند برای سال آینده بودجه نویسی بر مبنای عملکرد را در دستور کار خود قرار دهند که این شامل کلیه دستگاه های اجرایی ملی و استانی می شوند و براین اساس استان ها ۱۰۰ درصد و دستگاه های ملی هم زیر ۵۰ درصد و در طول یکسال باید اقدام فوق را انجام دهند که این مسئله اختیار مدیران و انگیزه دستگاه ها را افزایش داده و همچنین امکان نظارت مندی دستگاه ها را هم فراهم می کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در بخش دیگری از سخنانش به مصوبه دیگر کمیسیون متبوعش در لایحه بودجه ۹۷ هم اشاره کرد و یادآور شد: دولت با استفاده از روش مشارکتی در بخش خصوصی و تعاونی تعداد ۱۴ هزار پروژه نیمه تمام را باید به اتمام برساند و با جلب مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها این اقدام را انجام دهد.

وی با اشاره به وجود ۷۱ هزار پروژه نیمه تمام در کشور تصریح کرد: از این تعداد ۶۵ هزار پروژه استانی و ۶ هزار پروژه ملی در حال حاضر در کشور به صورت نیمه تمام هستند که مجموعاً به مبلغ ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اتمام آن ها نیاز است که اگر عملکرد یکی دو سال پروژه های عمرانی اخیر را بررسی کنیم می بینیم که کلیه عملکرد ها در این رابطه به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان بوده است که با این اوصاف این پروژه ها در ۲۵ سال آینده به اتمام خواهد رسید لذا یکی از پیشنهادات دولت در این رابطه استفاده از بخش خصوصی بود که از این طریق ۱۴ هزار پروژه به اتمام خواهند رسید.

وی در ادامه مصوبه مزبور اعلام کرد که به دولت اجازه داده می شود برای جلب بخش خصوصی و تعاونی آن هم برای پروژه های جدید و نیمه تمام و همچنین بهره برداری پروژه ها و طرح های تکمیل شده و یا در حال بهره برداری در قالب مشارکت عمومی و خصوصی نسبت به انعقاد قرارداد از روش های مختلف (مشارکتی، ساخت و بهره برداری) اقدام کند و تمام یا بخشی از وظایف خود را در تأمین کالا به بخش خصوصی واگذار کند که در این رابطه تسهیلاتی هم در نظر گرفته شده است.

یوسف نژاد در توضیح مصوبه ذکر شده در خصوص مشارکت دولت با بخش های خصوصی برای اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام گفت: یکی از روش ها و راهکار ها در این زمینه این است که دولت عدم تعیین قیمت گذاری اداری و غیر اقتصادی را باید برای افرادی که دریافت کننده این پروژه هستند لحاظ کند همچنین دولت می تواند از منابع ارزی تا ۱۰ درصد ورودی سالانه از صندوق توسعه ملی را به صورت ریالی در بانک ها سپرده گذاری کند و با این سپرده گذاری تسهیلات را برای بخش خصوصی فراهم می کند.

وی در بخش پایانی نشست خبری خود اعلام کرد که امروز در نشست بعد از ظهر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ کل کشور ردیف ها و موارد مراعا مانده مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین پیشنهادات الحاقی کل لایحه از جانب کمیته های ویژه کمیسیون، اشخاص و نمایندگان مطرح می شود و تمام تصمیم ما این است که تا فردا گزارش کمیسیون تلفیق را به هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم کنیم.

انتهای پیام/


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک