آسیاتک

بازدید: 16

نظام آموزشی کشور در حال طبقاتی شدن است/ کتب‌ درسی به روز نیستند

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1007566
جمعی از صاحب نظران و اساتید علوم تربیتی در جلسه‌ای با وزیر آموزش و پرورش به مواردی همچون طبقه بندی شدن نظام آموزشی، به روز نبودن کتاب‌های درسی و ضرورت پاسخگو بودن برنامه درسی اشاره کردند.

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، به منظور کاهش فاصله میان واقعیت های موجود در جامعه و آموزش و پرورش و هماهنگی و همخوانی بیشتر نظام آموزشی با اقتضائات جدید و تغییرات نسلی و فرهنگی، نشست مقدماتی صاحب نظران علوم تربیتی با وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.

در این نشست مقدماتی صاحب نظران تعلیم و تربیت به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پیرامون چارچوب همکاری عملیاتی وزارت آموزش و پرورش با دانشکده های علوم تربیتی و نیز تبادل نظر در خصوص چند  مسأله ملی آموزش و پرورش پرداختند.

اژه ای استاد دانشگاه تهران گفت: دست آموزش و پرورش برای اجرای طرح ها و برنامه ها بسته است و حقیقتاً باید بودجه و امکانات کافی تأمین شود.

وی ادامه داد: بسیاری از راهکارها ربطی به دانش آموزان ندارد.

بروند از دانشگاه تهران افزود: باید به سوی نظام غیرمتمرکز حرکت کنیم؛چراکه ایران از اقوام، زبان و فرهنگ های مختلفی تشکیل شده و نمی توان صرفاً با یک برنامه مشخص پیش رفت. کشور ما یک کشور چند فرهنگی است. 

میرکمالی از دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش نیاز دارد تا فهرستی جامع از نیازها و ضرورت ها و کاستی ها را با رعایت اولویت ها و امکانات تهیه کند و کار تعلیم و تربیت را از اولویت ها شروع کنیم.

وی بیان داشت: ارکان آموزش و پرورش بر معلم استوار است. آیا ما آموزش های لازم را به معلمان می دهیم و آیا مرکزی برای سنجش سواد و مهارت معلمان داریم؟

میرکمالی تصریح کرد: پرسش همیشگی من از آموزش و پرورش این است که آیا شما تا به حال به معلمی به دلیل عدم کفایت یا ناتوانی علمی و مهارت حرفه ای، تذکر داده اید؟ آیا آموزش مرکزی برای سنجش مهارت و تخصص و صلاحیت حرفه ای معلمان داریم؟

پروین کدیور از دانشگاه خوارزمی گفت: دانش آموزان نیاز به شنیده شدن دارند؛ به این معنی که معلم باید آنها را در برنامه های کلاس در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: ما نیاز به آموزش چند فرهنگی داریم. برخی معلمان نیاز به مدیریت کلاس چند فرهنگی دارند و آموزش و پرورش باید به این سیستم توجه کند.

 کدیور با بیان اینکه نظام آموزشی کشور در حال طبقاتی شدن است، افزود: آموزش و پرورش به دانشکده ها اعتماد کند.

به پژوه از دانشگاه تهران ابراز داشت: به خانواده توجه بیشتری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کتاب های درسی به روز نیستند،افزود: برنامه ریزی های ما باید برای 20 سال آینده باشد.

  فتح آبادی از دانشگاه شهید بهشتی عنوان کرد: آموزش و پرورش برای نظام، مسأله نیست.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش ابزارهای کافی اجرای برنامه هایش را در اختیار ندارد.

فتح آبادی افزود: بسیاری مواقع صدا و سیما آموزش و پرورش را رو در روی مردم قرار می دهد، مانند گزارش های چند ساله درباره شهریه مدارس.

این استاد دانشگاه متذکر شد: باید به مدارس برای مسائل جزئی خودشان، استقلال داده شود؛ ضمن اینکه رابطه آموزش و پرورش با دانشکده های علوم تربیتی باید یک رابطه سیستماتیک و مستمر باشد.

وی با بیان اینکه باید به آموزش های آنلاین توجه بیشتری شود، اضافه کرد: ما از اینکه برخی تقصیرها را به گردن آموزش و پرورش می اندازند، عمیقاً ناراحت می شویم.

فتح آبادی گفت: مشاوره و آموزش تفکر انتقادی را باید بیشتر مورد توجه قرار داد.

 فتحی از دانشگاه شهید بهشتی افزود: چرا باید همه مسائل و کاستی ها را آموزش و پرورش به عهده بگیرد؟ آموزش و پرورش یک کار دفعی نیست.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش نیاز به یک آسیب شناسی دارد، ادامه داد: برنامه های درسی باید پاسخگو باشند؛ پاسخگوی اقوام، اعتراضات اجتماعی، ملیت و دین و فرهنگ.

فتحی عنوان کرد: ما باید ببینیم آموزش و پرورش بر مبنای کدام نیازسنجی پیش می رود؛ ضمن اینکه ما در نسل خودمان تغییرات جدی داریم و پارادایم آموزش و پرورش از مدیریت مدرسه به مدیریت یادگیری تغییر کرده است.

 وی افزود: آموزش و پرورش نیاز دارد تا نظام جذب، آموزش و مدیریت عملکرد و ارزیابی خود را باز تعریف کند.

احمدی اظهار داشت: ما باید از ظرفیت بالای خانواده ها استفاده کنیم و مشارکت آنها را جدی بگیریم.

انتهای پیام/

 


loading...
دانلود نرم افزار

گزارش ها

جام‌جهانی/ گزارش زنده؛ بلژیک ۱ - ۰ انگلیس

جام‌جهانی/ گزارش زنده؛ بلژیک ۱ - ۰ انگلیس

آیا گزارش روحانی به مردم میتواند بازار را آرام کند؟

آیا گزارش روحانی به مردم میتواند بازار را آرام کند؟

تبلیغات

آسیاتک حمایت