آسیاتل

بازدید: 23

دل درد مزمن در کودکان، نقش مادر

منبع : نی نی بان کد خبر: 1007498
یکی از شکایات شایع کودکان دل درد می باشد. هرکودکی از نظر تحمل و تصور درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد. معمولا دل درد به صورت حاد یا مزمن تظاهر می نماید.
یکی از شکایات شایع کودکان دل درد می باشد. هرکودکی از نظر تحمل و تصور درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد. معمولا دل درد به صورت حاد یا مزمن تظاهر می نماید.

دل درد حاد
الف. اگر کودک شما در سنین یک تا دوازده سالگی است و ناگهان دچار دل درد میشود و همراه دل درد دچار علائم زیر می باشد :
    اگر کودک از دل درد از خواب بیدار شده است.
    اگر دچار تب است و در خلال چند ساعت درجه ی تب او به ۳۸ تا ۳۹ درجه سانتیگراد میرسد.
    اگر بعد از دل درد ، استفراغ او شده است.
    اگر کودک رنگ پریده است و عرق در صورت او پدیدار شده است.
چنین کودکی ممکن است دچار تورم آپاندیس (آپاندیسیت) شده باشد. در چنین شرایطی باید هرچه زودتر او را نزد پزشک یا مراکز درمانی ببرید.
ب. اگر کودک شما در سنین سه ماهگی تا دو سالگی است و با فواصل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دچار دل درد شدید میشود به طوری که پاهای خود را داخل شکم جمع میکند و رنگ صورت او سفید میگردد همچنین اگر مدفوع ژله مانند قهوه ای دفع میکند ممکن است دچار انسداد روده شده باشد.

در موارد فوق مادر و پدر چه باید بکنند ؟
پدر و مادر نباید هیچ دارویی مخصوصا داروهای مسکن یا تب بر به کودک بدهند و هرچه زودتر او را نزد پزشک ببرند. پزشک متخصص در برابر کودکی که دچار دل درد حاد است اعضای حساس داخل و خارج شکم و سن کودک را در نظر می گیرد و با معاینه ی کودک مخصوصا لمس دقیق شکم ، بیماری را تشخیص میدهد و توصیه میکند که کدام دل درد مهم است و احتیاج به عمل جراحی دارد و کدام یک با درمان طبی بهبود می یابد.

دل درد مزمن
دل درد مزمن موقعی است که دل درد ، سه ماه یا بیشتر طول کشیده باشد.این نوع دل درد در کودکان شایع است به طوری که ۱۰ تا ۱۵ درصد کودکان در سنین مدرسه (۵ تا ۱۴ ساله) دچار آن میشوند. دل درد ممکن است به دو علت باشد:
الف- دل درد غیرعضوی : اگر دل درد مانع فعالیت تحصیلی کودک نمیگردد علت آن عضوی نیست یعنی مشکلی در داخل شکم کودک وجود ندارد و آن را دل درد غیرعضوی می نامند و مشکل ناشی از اختلال در تنظیم حرکات دستگاه گوارش در نتیجه ی عفونت های ویروسی ،یبوست مزمن ، تغذیه ی غیرصحیح و بالاخره استرس روانی می باشد( اضطراب ، هیجان ،ترس از مدرسه ، اختلافات پدر و مادر و خانواده ،تغییر محل زنگی ،عوض شدن مدرسه و مرگ و میر اعضای خانواده).
این نوع دل دردها به صورت دردهای عود کننده ظاهر میشود. بسیاری از پدرها و مادرها نمی پذیرند که ممکن است استرس های روانی موجب دل درد کودک شده باشد.
این نوع دل دردها با داروهای ضداسید و داروهای دیگر بهبود نمی یابد.پزشک ضمن گفتگو با پدر و مادر و کودک و معاینه ی او علت غیر عضوی بودن دل درد را تشخیص میدهد و توصیه هایی در جهت برطرف کردن علت ارائه آن خواهد داد.
ب- دل درد مزمن ناشی از تورم معده و دوازدهه : دل درد ممکن است به علت تورم مخاط معده و دوازدهه (پوشش معده و دوازدهه ) در نتیجه ی میکروب به وجود آید که موجب درد در اطراف ناف بعد از غذا خوردن و گاهی استفراغ و دفع خون در مدفوع میگردد.
پزشک برای تشخیص این نوع دل درد ، آزمایش های خون ، مدفوع ،تست تنفس و بالاخره دیدن مستقیم معده و برداشتن تکه ی کوچکی از پوشش داخلی معده را توصیه می نماید و پس از تشخیص قطعی با داروهایی که روی میکروب مزبور موثر است درمان می نماید.

loading...
 • دل درد مزمن در کودکان، نقش مادر


  یکی از شکایات شایع کودکان دل درد می باشد. هرکودکی از نظر تحمل و تصور درد شکم با کودک دیگر تفاوت دارد. معمولا دل درد به صورت حاد یا مزمن تظاهر می نماید.
 • آرتریت روماتوئید در مادر باردار و افزایش خطر ابتلای کودک به بیماری های مزمن


  سلامت نیوز: نتایج یک تحقیق نشان می دهد، کودکان مادرانی که در دوران بارداری آرتریت روماتوئید داشتند، با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری های مزمن روبرو هستند. به گزارش سللامت نیوز به نقل از ایرنا ، آرتریت روماتوئید یک بیماری طولانی مدت است که ط
 • سرفه های مزمن در کودکان، علت تا درمان


  سرفه های گاه گاه به پاک کردن ذرات و ترشحات از ریه و به جلوگیری از عفونت کمک می کند. هر چند بعضی اوقات سرفه می تواند به یک وضعیت مزمن تبدیل شود.
 • علائم یبوست مزمن در کودکان


  هنگام خروج گاز از مقعده کودکم، پشت شلوارش کامل خیس می شود.
 • نارسایی کلیه در کودکان، حاد است یا مزمن؟


  اگرچه نارسایی کلیه در کودکان مشکل شایعی نیست ولی به خاطر اهمیت بالای آن لازم است هرگونه تغییر غیرعادی در ادرار کودکانتان را جدی بگیرید.
 • عفونت مزمن گوش در کودکان، موجب چه می‌شود؟


  پزشکان اطفال در یک مطالعه جدید دریافته‌اند که عفونت‌ مزمن گوش می‌تواند موجب چاقی و اضافه وزن بیشتر در کودکان شود. کودکان مبتلا به عفونت گوش خیلی کمتر از همسالان سالم خود فعال هستند.
 • سردرد مزمن در کودکان، مسئله ای جدی


  پزشکان به والدین توصیه می‌کنند که به سردرد کودکان خود توجه نمایند، سردرد طولانی مدت و یا مکرر در کودک می‌تواند نشانه از دست دادن آب بدن به دلیل آنفلوآنزا و یا حتی در بد‌ترین حالت ابتلا به سرطان مغز باشد.
 • سرفه های مزمن در کودکان، سرسری نگیرید!


  شنیدن صدای سرفه شب هنگام کوکان برای والدین آن ها بسیار عذاب آور است. این بیماری غالبا باعث بروز نگرانی خانواده ها می شود.
 • مراقبت از کودکان آسمی، بیماری مزمن


  آسم شایع‌ترین بیماری مزمن دوره کودکی است؛ به گونه‌ای که در حال حاضر میلیون‌ها کودک مبتلا به آسم در جهان وجود دارند.
 • دلیل سرفه مزمن کودکان چیست؟


  سرفه مزمن (سرفه بیش از سه هفته) یکی از علل شایع مراجعه کودکان به پزشک است و ممکن است عوارض جدی برای کودک به وجود آید.
 • دود سیگار کودکان را در معرض بیماری مزمن ریوی قرار می دهد


  سلامت نیوز:مطالعه ای جدید در آمریکا نشان می دهد قرار گرفتن کودکان در معرض دود سیگار خطر ابتلا به بیماری مزمن ریوی را در آنان افزایش می دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است: افرادی که در دوران کودکی در کنار والدین سیگاری ب
 • کودکان و نوجوانان بیشترین مبتلایان به آسم در کشور/ مرگ سالانه بیش از ۴ میلیون نفر در اثر آسم و بیماریهای مزمن تنفسی


  رئیس دفتر مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت بیان اینکه کودکان و نوجوانان بیشترین آمار مبتلایان به آسم و بیماریهای غیر واگیر در کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: برای کاهش مصرف دخانیات و آلودگی هوا اقدامات اساسی سازمان ها نیاز است.
 • علت وابستگی کودکان به مادر


  پسرم به هیچ عنوان حاضر نیس باباش یا خواهر بزرگترش کاراشو انجام بدهند.
 • لوس شدن کودکان، مقصر پدر است یا مادر؟


  برخی والدین نازپرورده بار آوردن فرزندان خود را یک امتیاز می دانند زیرا اعتقاد دارند فراهم کردن خواسته های مادی کودکان به طور کامل باعث رفع تمام نیازهای آنها در زندگی می شود.
 • فقر آهن در کودکان، شیر مادر بدهید


  شیر مادر منبعی مناسب برای تامین آهن موردنیاز کودکان است و آهن موجود در شیر مادر نسبت به شیر خشک بیشتر جذب بدن نوزاد می شود.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت