آسیاتل

بازدید: 33

بررسی «عرفان و تصوف» در اجلاس گفت‌و‌گوهای فرهنگی آسیایی

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1007331
گروه بین‌الملل: كمیسیون ایران و شبه‌ قاره نخستین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با موضوع «عرفان و تصوف؛ ظرفیت‌ها و فرصت‌ها» در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز به کار کرد.

بررسی «عرفان و تصوف» در اجلاس گفت و گوهای فرهنگی آسیاییبه گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ محمد کافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در آیین افتتاحیه این كمیسیون که صبح امروز(24 دی ماه) برگزار شد، گفت: دانشگاه فردوسی مشهد هم اکنون مفتخر است که با همکاری سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی، بستری فراهم كرده تا در آن دانشمندان و دانشجویان از کشورهای مختلف منطقه در قالب گفت وگوی سازنده به بیان ایده های خود بپردازند.

وی ضمن اشاره به درگیری ها و مشکلات فراوان موجود در منطقه آسیا، گردهمایی شماری از نخبگان برای شناخت ابعاد فکری و فرهنگی بین ملل مختلف را از خبرهای مسرت بخش این زمان عنوان کرد و افزود: شما نخبگان و دانشمندان برجسته منطقه می توانید با تکیه بر مشترکات فرهنگی و عرفانی افقی روشن و نقطه امیدی برای همکاری های بین المللی در عرصه های فرهنگی و عرفانی ایجاد كنید.

کافی در ادامه عنوان کرد: امروز دانشمندان حاضر در این همایش، هر کدام نمایندگان کشورهایی هستند که بیشترین مشترکات منطقه ای در جنبه های مختلف زبانی، فرهنگی و عرفانی دارند و همین امر می تواند منجر به گفت وگویی سازنده در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی شود.

عرفان؛ مجال رفع عطش روح انسان

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد همچنین با اشاره به تاریخ قدمت آسیا، ورود اسلام را به این منطقه موجب افزایش ارتباطات گسترده فرهنگی و عرفانی دانست و در همین راستا عرفان و ادبیات را دو جلوه گاه روح آدمی دانست و گفت: عرفان مجال رفع عطش روح انسان است و ادبیات فارسی عرصه بروز زیبایی های کلامی است.

کافی سپس تلاش در عرصه فکری و فرهنگی در اجلاس گفت وگوهای آسیایی را نقطه امید همکاری و تعاملات بیشتر منطقه ای دانست و همت و تلاش همه شرکت کنندگان در این همایش را در جهت افزایش این همکاری ها و رسیدن به جهانی زیبا و به دور از خشونت را با تکیه بر تعاملات و مشترکات فرهنگی خواستار شد.

معتمدی، مدیر فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد و دبیر علمی كمیسیون ایران و شبه قاره نخستین اجلاس گفت وگوهای آسیایی هم، مقالات مختلف ارائه شده در این كمیسیون را موجب پربار شدن آن دانست و گفت: در این همایش بیش از 27 مقاله داخلی و خارجی در موضوعات مختلف پذیرفته شده است که مقالات پذیرفته شده در این همایش در قالب 6 پنل تخصصی به بحث و گفت وگو گذاشته می شود.

وی همچنین با اشاره به تاریخ چندهزارساله آسیا، اشتراکات تاریخی و فرهنگی را کلید ارتباط بین مردم در این منطقه دانست و افزود: با ظهور اسلام نیز روابط موجود نه تنها کاهش پیدا نکرد؛ بلکه شاهد رشد و ترقی آن بودیم.

معتمدی همچنین تصوف اسلامی را ازجمله موضوعاتی با سابقه طولانی عنوان کرد و افزود: پس از گسترش اسلام در ایران و هند شاهد ظهور شخصیت ها و چهره های مختلفی در ایران و به ویژه در شبه قاره هند بودیم که بی شک زبان فارسی ابزاری مناسب برای انتقال پیام در عرصه های دین و عرفان و فرهنگ بوده است.

عباس خامه یار، معاون بین الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنرانی خود به این نکته اشاره کرد که امیدواریم مباحث مطرح شده در این كمیسیون به نزدیکی بیشتر کشورهای این منطقه در عرصه های فرهنگی و عرفانی تبدیل شود.

ضرورت چنگ زدن به معنویت

وی پیوستن و چنگ زدن به معنویت را از ملزومات و ضروریات بشر دانست و افزود: زبان فارسی که مدت ها زبان اصلی و رایج مردم این منطقه و زبان ارتباط بین المللی بوده است با ظهور و نفوذ انگلیس به حاشیه رانده شد؛ اما وجود مشترکات زبانی توانست همچون ریشه های یک درخت تنومند موجب نزدیکی دوباره زبان ها به هم شود و موجبات تعاملات بیشتر را در عرصه های مختلف علمی و فرهنگی و عرفانی فراهم کند.

در ادامه این مراسم سید حسین فاضل آغا سنچارکی، معاون وزیر فرهنگ و اطلاعات افغانستان، با اشاره به ملزومات و دلایل گفت وگو در عرصه های فرهنگی و عرفانی، از شرکت کنندگان در این همایش خواست تا در بحث هایی که صورت می پذیرد موجبات تعاملات بیشتر منطقه ای و انسان دوستی را فراهم کنند تا دوباره شاهد بروز فرهنگ و عرفان غنی خود در این منطقه باشیم.

در پایان این مراسم نیز یاحقی، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد و چهره ماندگار فرهنگ و ادبیات فارسی ایران، برگزاری اجلاس گفت وگوهای آسیایی را بسیار مفید دانست و گفت: امیدوارم بتوانیم با همفکری و گفت وگوی سازنده بین ایران و شبه قاره هند و دیگر کشورهای حاضر در این همایش به نقطه مطلوب برسیم.

مشترکات فرهنگی ایران و هند

وی همچنین با اشاره به مشترکات ادبی و فرهنگی موجود بین ایران و هند و همچنین وجود جاده ابریشم که موجبات تعامل فرهنگی بین کشورها را میسر کرده بود، عنوان کرد: امیدواریم با احیای دوباره این جاده بتوانیم بیش از پیش تعاملات فرهنگی و عرفانی و ادبی خود را گسترش دهیم.

كمیسیون ایران و شبه قاره هند نخستین اجلاس گفت وگوی فرهنگی آسیایی، امروز در قالب 6 پنل تخصصی به بحث و بررسی مقالات و دیدگاه های موجود خواهد پرداخت و فردا صبح با برگزاری مراسم اختتامیه در دانشگاه به کار خود خاتمه خواهد داد.

بنا بر اعلام این خبر، نخستین اجلاس گفت وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح دیروز (23 دی ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی تركمان، رئیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بیش از 70 اندیشمند و شخصیت علمی و فرهنگی از 20 كشور آسیایی در این سازمان آغار به كار كرد.

دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسی مشهد و مازندران (بابلسر) به ترتیب میزبان كمیسیون های «شرق آسیا»، «شبه قاره» و «آسیای مركزی و قفقاز» این اجلاس اعلام شده اند.

این همایش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همكاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین المجالس آسیایی و مرکز گفت و گوی همکاری آسیایی، برگزار شده است و تا 25 دی ادامه دارد/.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت