آسیاتک

بازدید: 10

سناریوی فرار مالیاتی صاحبان املاک ادامه دارد!

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1007276
یکسال از تصویب با شور و حرارت قانون مالیات بر خانه های خالی میگذرد اما هنوز سناریوی فرار مالیاتی پولدار ها ادامه دارد.


یکسال از تصویب با شور و حرارت قانون مالیات بر خانه های خالی میگذرد اما هنوز سناریوی فرار مالیاتی پولدار ها ادامه دارد.

خبرگزاری میزان: ۲.۶ میلیون واحد خانه خالی در کشور وجود دارد که با وجود همه تنگنا های مالی تاکنون ریالی از آن ها مالیات گرفته نشده است. این در حالیست که صاحبان خانه های خالی عموما جزو اقشار پردرآمدی هستند که با وجود کسب و کار پررونق، فرار مالیاتی دارند.

در این میان وزارت راه شهرسازی که در دولت گذشته با هیجان زیادی این قانون را ابلاغ کرد مصمم بود با ایجاد سامانه ای نسبت به شفاف شدن دقیق خانه های خالی اخذ مالیات را عملیاتی کند، اما شواهد حاکی از آن است که همچنان صاحبان ثروت و خانه های خالی بویژه لاکچری های مناطق مرفه نشین همچنان بدور از ماجرا هستند.

گزارش وزارت اقتصاد و دارایی از بررسی سهم درآمد های حاصل از مالیات بر خانه های خالی (مستغلات مسکونی) قبل از سال ١٣٨٠ حاکی از سهم اندک وصولی این نوع مالیات از کل درآمد های مالیاتی دولت در آن سال هاست. به طوری که در سال های مربوطه، سهم آن ارقامی حدود ٠،٠١ و ٠.٠٣ درصد را به خود اختصاص داده است.

این در حالی است که با ارقام محاسبه شده ظرفیت این نوع مالیات در سال های آتی انتظار می رود سهم آن در سال ١٣٩٧ به حدود ٠.٢ درصد درآمد های مالیاتی بالغ شود که به مراتب بیش از دو دوره گذشته خواهد شد. سهم اندک مالیات بر خانه های خالی در حالی است که از نگاه برخی از کارشناسان، وضع مالیات بر خانه های خالی می تواند به افزایش درآمد های مالیاتی کمک کند. اما از نگاه برخی دیگر از کارشناسان؛ اجرای این قانون قابلیت اجرا ندارد.

علی اکبر عرب مازار، رئیس اسبق سازمان مالیاتی درباره تأثیر مالیات بر خانه های خالی توضیح داده است؛ قانون مالیات بر خانه های خالی در سال های گذشته چند بار وضع و چند بار لغو شد؛ بنابراین اجرای این قانون قابلیت اجرا ندارد. او درباره اجرانشدن آن نیز توضیح می دهد؛ از آنجا که سازمان مالیاتی اطلاعات کاملی نسبت به مسکن های خالی در کشور ندارد، این قانون نمی تواند اجرا شود.

این اقتصاددان همچنین اضافه می کند؛ مسئله دیگر این است که افراد به راحتی می توانند فرار مالیاتی داشته باشند؛ ضمن اینکه دولت اطلاعات کاملی نسبت به مسکن های پر و خالی ندارد. در ضمن عمدتا اطلاعات شهری ناقص است و با این سیستم ناقص نمی توان طرح کلی و کشوری را پیاده کرد. به گفته او؛ هر زمان که دولت بتواند طرح مالیاتی کل کشور را که مصوب سال ١٣٥٢ بوده و در همه کشور ها اجرا شده است، اجرائی کند، می تواند اطلاعات دارایی های املاک تمام آحاد کشور را در اختیار داشته باشد. در این صورت مشخص می شود هر فرد در تهران چه تعداد خانه خریداری کرده است.

عرب مازار با بیان اینکه طرح مالیات بر خانه های خالی، در دفعه های قبل هم به دلیل تبعیض مالیاتی ناموفق ماند، گفته است به عنوان مثال، در دوره های قبل یک حوزه مالیاتی خانه ای را شناسایی می کرد، اما خانه کناری خالی بود و مالیات پرداخت نمی کرد. این موضوع موجب اعتراض مردم شد و اعتراض موجب لغو آن شد و عده ای متضرر شدند. او اضافه کرد؛ قانون مالیات بر خانه های خالی زمانی مؤثر است و قابلیت اجرا دارد که بدون تبعیض اجرا شود. اما این در حالی است که هنوز در کشور سند ها تک برگی نشده است. به هر صورت منطق قانون باید عقلایی باشد.

ابزاری برای مقابله با سوداگران

مالیات علاوه بر اینکه منبع درآمد محسوب می شود، می تواند به صورت یک ابزار مدیریت اقتصادی توسط دولت مورد استفاده قرار گیرد. یکی از خاصیت های این ابزار، مقابله با سوداگری در بازار است. عدم عرضه خانه های خالی از سوی مالکان به بازار مسکن، آن هم در شرایط عدم تعادل این بازار یکی از مصادیق فعالیت های سوداگرانه در بازار مسکن است. از این رو وضع مالیات بر خانه های خالی به عنوان ابزاری تنظیم گر برای مقابله با این نوع فعالیت سوداگرانه و بهبود مدیریت بازار مسکن امری ضروری و اجتناب پذیر است. ضمن اینکه این منبع مالیاتی می تواند به افزایش درآمد های مالیاتی و به تبع آن ارتقای خدمات عمومی دولت به آحاد جامعه کمک کند. بر این اساس، در اصلاحیه اخیر قانون مالیات های مستقیم مصوب ١٣٩٤ در قالب ماده (٥٤) مکرر، مالیات بر مستغلات مسکونی (خانه های خالی) وضع شد.

چالش مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی تا پایان سال ٨٠ به موجب مواد (١٠) و (١١) قانون مالیات های مستقیم مصوب ١٣٦٦ اخذ می شد، اما با توجه به برخی اشکالات قانونی و اجرائی آن به ویژه اشکالات مربوط به شناسایی خانه های خالی در چارچوب اصلاحات قانون مالیات های مستقیم در سال ١٣٨٠ لغو شد. این اشکالات موجب فراتررفتن هزینه وصول این نوع مالیات در مقایسه با درآمد های وصولی آن شد، ضمن اینکه دستیابی به اهداف موردنظر در وضع آن (عرضه خانه های خالی به بازار در راستای کاهش اجاره بها) را با چالش مواجه کرد. براساس محاسبات صورت گرفته ظرفیت بالقوه کل مالیات بر خانه های خالی کشور در سال اول اخذ این نوع مالیات (سال ١٣٩٧) رقمی معادل سه هزار میلیارد ریال بوده است.

یکی از دلایل پایین بودن ظرفیت مالیاتی، اختلاف قابل توجه ارزش اجاری تعیین شده توسط کمیسیون تقویم املاک نسبت به ارزش اجاری روز املاک است (حدود یک سوم ارزش اجاری روز). بدیهی است در صورت رفع این نقص، ظرفیت بالقوه این نوع مالیات در سال اول آن به ٩ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت. یکی از مهم ترین چالش های اجرای این نوع مالیات، مقوله شناسایی خانه های خالی است.

در راستای رفع این چالش، بر ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان کشور در شش ماه پس از تصویب آن تأکید شده است. با این حال، تاکنون این سامانه توسط وزارت راه و شهرسازی راه اندازی نشده است. همچنین با توجه به اینکه در ماده مذکور بر نقش ویژه شهرداری ها و دیگر دستگاه های دارنده اطلاعات مستغلات مسکونی تأکید نشده است و مسئولیت اصلی ایجاد سامانه برعهده وزارت راه و شهرسازی است، بنابراین به نظر می رسد حتی در صورت راه اندازی این سامانه اطلاعاتی نیز چالش مربوط به شناسایی خانه های خالی تا حدود زیادی باقی بماند.

یکی دیگر از چالش های اجرای این نوع مالیات، ابهامات اجرائی آن از جمله عدم تعریف خانه خالی در حکم ماده ٥٤ مکرر قانون مذکور است. به طوری که براساس حکم این ماده، خانه هایی که به دلیل نداشتن شرایط اسکان (همانند خانه های فرسوده) و وجود موانع قانونی خالی نگه داشته می شوند، مشمول پرداخت مالیات خواهند شد که این امر علاوه بر ایجاد اختلاف میان مؤدیان و سازمان امور مالیاتی کشور، به نوعی ناعدالتی مالیاتی را در پی خواهد داشت. یکی دیگر از موارد ابهامی موضوع، معافیت درآمد اجاره با توجه به متراژ مستقل مسکونی استیجاری موضوع تبصره (١١) ماده (٥٣) قانون مذکور است. به موجب این حکم، آپارتمان های کمتر از ١٥٠ مترمربع در تهران و کمتر از ٢٠٠ مترمربع در سایر شهر ها از پرداخت مالیات اجاره معاف هستند که منطقا این معافیت نیز در مورد خانه های خالی موضوعیت ندارد.

وضعیت خانه های خالی

وزارت اقتصاد دربخش دیگری از این گزارش، اشاره ای هم به وضعیت خانه های خالی کرده است. براین اساس، تعداد واحد های مسکونی خالی از ٦٣٣ هزار واحد در سال ١٣٨٥ به ١،٦ میلیون واحد در سال ٩٠ و ٢.٦ میلیون واحد در سال ١٣٩٥ افزایش یافته است که این میزان افزایش در فاصله سال های ١٣٨٥ تا ١٣٩٥ حاکی از متوسط رشد سالانه خانه های خالی در کشور معادل ١٧ درصد است. این روند افزایشی در شرایطی است که تعداد واحد های مسکونی کشور در این دوره با متوسط رشد سالانه ای معادل ٣.٧ درصد از ١٥.٩ میلیون واحد مسکونی در سال ١٣٨٥ به ١٩.٩ میلیون واحد در سال ١٣٩٠ و ٢٢.٨ میلیون واحد در سال ٩٥ افزایش یافته است. بر اساس این گزارش، نرخ خانه های خالی استان تهران در سال ٩٥ معادل ١١.٦ درصد و حدود ٣/٠ واحد درصد بالاتر از میزان کشوری آن است. برآیند اختلاف قابل توجه نرخ خانه های خالی کشور یا همان نسبت تعداد خانه های خالی کشور در سال ١٣٩٥ (حدود ٤٩٠ هزار واحد مسکونی خالی)، رتبه نخست کشور از این بابت را به خود اختصاص داده است.

بررسی روند خانه های خالی در کشور در سال های ٨٥ تا ٩٥ حاکی از آن است که نرخ واقعی خانه های خالی در کشور از رقم ٤.٢ درصد در سال ٨٥ به ٨.٣ درصد در سال ٩٠ و ١١.٣ درصد در سال ٩٥ افزایش یافته است. براین اساس در شرایط حاضر بازار مسکن، مداخله دولت در این بازار از طریق مالیات بر خانه های خالی به عنوان ابزار تنظیم گری در مدیریت بازار مسکن کشور امری ضروری است.
شارژ
loading...
دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

نتایج گزارش کمیته ملی پلاسکو چه بود؟

نتایج گزارش کمیته ملی پلاسکو چه بود؟

گزارش تمرین پرسپولیس

گزارش تمرین پرسپولیس

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش لحظه به لحظه برنامه نود

گزارش «زلزله غرب کشور»  و «سانحه برخورد قطار» نهایی شد/ قرائت در صحن علنی؛ به زودی

گزارش «زلزله غرب کشور» و «سانحه برخورد قطار» نهایی شد/ قرائت در صحن علنی؛ به زودی

ارائه گزارش مدیرعامل شهرک‌های صنعتی در خصوص شیوه واگذاری زمین در شهرک‌ها و نظارت بر ساخت

ارائه گزارش مدیرعامل شهرک‌های صنعتی در خصوص شیوه واگذاری زمین در شهرک‌ها و نظارت بر ساخت

آقای نجفی گزارش عملکرد خود را ارائه دهید

آقای نجفی گزارش عملکرد خود را ارائه دهید

هشدار ارتش ایران به ۲ ناو بیگانه/ انتقاد فرمانده از بی‌توجهی به نخبگان/  فضای مجازی و ماشین بدون‌پلاک در اتوبان/ گزارش «سانحه قطار» بالاخره به بهارستان رسید/ تکذیب مذاکره موشکی با فرانسه، انگلیس و آلمان

هشدار ارتش ایران به ۲ ناو بیگانه/ انتقاد فرمانده از بی‌توجهی به نخبگان/ فضای مجازی و ماشین بدون‌پلاک در اتوبان/ گزارش «سانحه قطار» بالاخره به بهارستان رسید/ تکذیب مذاکره موشکی با فرانسه، انگلیس و آلمان

قرائت گزارش آلودگی هوا در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

قرائت گزارش آلودگی هوا در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان