آسیاتل

بازدید: 37

تبلیغات عرضه گوشت گوساله لاکچری دروغ بود!

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1007257
در حال حاضر در کشور نه گوشت لاکچری تولید می‌شود نه گوشت گوزن. عرضه هر نوع گوشت حیوان اهلی و وحشی در مراکز غیر مجاز و بدون مهر و تایید سازمان دامپزشکی تخلف است.

در حال حاضر در کشور نه گوشت لاکچری تولید می‌شود نه گوشت گوزن. عرضه هر نوع گوشت حیوان اهلی و وحشی در مراکز غیر مجاز و بدون مهر و تایید سازمان دامپزشکی تخلف است.

خبرگزاری تسنیم: عرضه گوشتی تحت عنوان گوشت گوساله لاکچری (Veal) به قیمیت کیلویی ۹۰۰ هزار تومان، مدتی است خبرساز شده، اما هیچ یک از نهاد های ذی ربط تاکنون درباره اینکه چرا گوشتی با این قیمت گزاف بدون برخورداری از تاییدیه سازمان دامپزشکی کشور عرضه شده توضیحی نداده و مسئولیت این تخلف را بر عهده نگرفته اند.

محمد محمدی، عضو هیئت مدیره انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان در این باره گفته بود: فروش گوشت با این قیمت حتی اگر گوساله ها طلا هم خورده باشند، تخلف و غیرقانونی است و دولت باید جوابگوی این تخلف باشد. اگر واقعاً این گوساله ها واقعاً در شرایطی خاص پرورش یافته باشند، نهایتاً چنددرصد باید بیشتر از قیمت گوشت های معمولی به فروش برسند نه اینکه به بهانه موسیقی و ماساژ، قیمت گوشت را ده ها برابر بالا ببرند.

از غیرقانونی بودن فروش گوشتی تحت عنوان گوشت لاکچری با قیمت سرسام آور که بگذریم پرسش هایی ذهنمان را مشغول می کند از این دست که آیا شرایط تولید گوشت لاکچری، با گوشت عادی تفاوت دارد و آیا این تفاوت ها در گوشت کیلویی یک میلیون تومانی رعایت شده است یا نه؟

برای روشن شدن پاسخ پرسش هایی از این دست، خبرگزاری تسنیم، گفت وگویی را با سید اصغر برائی نژاد مدیرکل دامپزشکی استان تهران ترتیب داده که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

* گوشت لاکچری یعنی چه؟ آیا حقیقتاً در پرورش این حیوانات از موسیقی و ماساژ استفاده می شود؟

برائی نژاد: در برخی کشور ها گوساله ها را در شرایط خاص محیطی و تغذیه ای پرورش می دهند و بسته به سلیقه متقاضی بین سنین ۱ تا ۵ ماهگی کشتار و عرضه می کنند. به این نوع گوشت ها VEAL یا اصطلاحاً گوشت لاکچری گفته می شود. این گوساله ها پس از چند روز از شیر مادر گرفته می شوند و به صورت دستی با شیر غنی شده که حاوی ویتامین ها، آمینو اسیدها، املاح و گاه شیر سویا است تغذیه شده و در محیط هایی کاملاً بهداشتی و آرام نگهداری می شوند. بعضا در پرورش این دام ها از موسیقی و ماساژ هم استفاده می شود.

نکته مهم دیگر درباره این دام ها نحوه کشتار آنهاست. این دام ها به نحوی کشتار می شوند که حداقل ترس و استرس به آن ها وارد نشده تا از ترشح آدرنالین در بدنشان جلوگیری شود و در شرایط کاملاً بهداشتی کشتار می شوند. روند پرورش، شرایط نگهداری و تغذیه این دام ها توسط مجامع دامپزشکی و استاندارد تحت نظارت قرار می گیرد. هم در طول مدت پرورش و هم پس از کشتار، آزمایش های لازم صورت می گیرد تا گوشت عرضه شده به مصرف کنندگان دارای کیفیت مطلوب باشد. این گوشت ها که تحت نظارت وارد بازار می شوند به لحاظ قیمت هم کنترل می شوند و قیمتشان نهایتاً تا دوبرابر قیمت گوشت معمولی است.

* اخیرا در ایران هم شرکتی اقدام به عرضه محصولاتی تحت عنوان گوشت گوساله لاکچری کرده در این باره چه می گویید؟

برائی نژاد: شرایطی که به منظور تولید و عرضه این گوشت ها ذکر کردم در حال حاضر در استان تهران وجود ندارد. شرکت مذکور اعلام کرده بود در استان ایلام شرایط پرورش این دام ها را فراهم کرده است، اما در بررسی های انجام شده وجود چنین شرایطی تایید نشد و با مراجعه به محل این شرکت، مشخص شد که تبلیغات انجام شده صرفا در راستای سودجویی دست اندرکاران این موسسه بوده.

متاسفانه مشخص نیست گوشتی که تحت عنوان لاکچری فروخته شده چه کیفیتی داشته، گوشت چه نوع دامی بوده و چه کسانی این محصولات را آن هم با این قیمت سرسام آور خریداری کرده اند. همانطور که پیشتر اشاره کردم، قیمت این گوشت در کشور هایی که شرایط لازم را فراهم کرده اند نهایتاً حدود دو برابر قیمت گوشت معمولی است در حالی که این شرکت، این گوشت های مجهول الهویه را با قیمتی بیش از سی برابر گوشت معمولی عرضه نموده است.

* متقاضیان چگونه باید متوجه فریب این شرکت شده و از خرید این گوشت ها خودداری می کردند؟

برائی نژاد: جستجوی نشان و لوگوی دامپزشکی بر روی بسته های گوشت و البته خرید از مراکز مجاز. به افراد متمول که قدرت خرید با قیمت های بالا را دارند توصیه می کنم به هیچ وجه فریب تبلیغات کاذب را نخورند و از شرکت ها و انبار های مجهول الهویه خرید نکنند. در حال حاضر، شرایط تولید گوشت Veal وجود ندارد، اما اگر متقاضیانی برای تولید این گوشت وجود داشته باشند و در صورت تامین شرایط لازم و با نظارت سازمان دامپزشکی کشور به تولید این گوشت اقدام کنند، محصولاتشان قطعاً در مراکز مجاز و با بسته بندی بهداشتی به همراه مهر و تائید سازمان دامپزشکی کشور به فروش خواهد رسید که چنین محصولی در حال حاضر در کشور وجود ندارد.

* گوشت گوزن چطور؟ اخیراً تبلیغاتی مبنی بر سرو گوشت گوزن در رستوران ها و فروشگاه ها مشاهده می شود.

برائی نژاد: درحال حاضر پرورش صنعتی و تجاری گوزن در کشور وجود ندارد. نه وزارت جهاد کشاورزی و نه سازمان دامپزشکی و نه سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون با پرورش گوزن موافقتی نکرده اند. اگر هم زمانی با پرورش گوزن یا سایر گونه ها موافقتی صورت گیرد قطعاً اطلاع رسانی خواهد شد. بنابر این عرضه محصولاتی تحت عنوان گوزن یا سایر گونه های حیات وحش که به صورت غیر رسمی و در مکان های غیر مجاز، انجام می شود با هدف سودجویانه است.

*برخی تبلیغات هم مبنی بر این است که گوزن ها ی پرورش داده شده با انتخاب متقاضی و در برابر او ذبح می شوند در این باره چه می گویید؟

برائی نژاد: اولاً چنین اقدامی تخلف است. ثانیاً گوشت حاصل از پرورش غیر مجاز هر حیوانی اعم از گوزن یا سایر گونه های حیات وحش به دلیل احتمال وجود مخاطرات بهداشتی می تواند سلامت مصرف کننده را تهدید کند. به علاوه، ذبح می بایست در مکان های بهداشتی و مورد تائید سازمان دامپزشکی انجام شود. تاکید می کنم عرضه هر نوع گوشت حیوان اهلی و وحشی اعم از مرغ، اردک، غاز، بلدرچین، ماهی و گوشت قرمز در مراکز غیر مجاز و بدون مهر و تایید سازمان دامپزشکی تخلف بهداشتی است و مردم می بایست از استفاده و خرید آن خودداری کرده و خاطیان را به مراجع ذی صلاح معرفی کنند.

ویل (VEAL) در لاتین به معنای گوساله است اکنون به گوشت گوساله های جوانی اتلاق می شود که با تغذیه ای خاص و در شرایطی متفاوت رشد می یابند و به همین دلیل با قیمتی گران به متقاضی عرضه می شوند. به منظور تولید ویل، گوساله ها چند روز پس از تولد از مادرشان جدا شده عمر کوتاهشان را تا زمان کشتار در شرایطی خاص می گذرانند. در روش های سنتی تولید ویل، گوساله ها را در قفس های انفرادی کوچک (۷۵ در ۱۷۰ سانتی متری) قرار می دادند تا امکان حرکت از آن ها سلب شده و در نتیجه رشد نیافتن عضلات، گوشت آن ها لطیف باقی بماند. استفاده از این روش، به دنبال اعتراض فعالان حقوق حیوانات، در جمعی از کشور ها ممنوع شده است.

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت