آسیاتل

بازدید: 35

مهاجرت معکوس از پایتخت کلید خورده است

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1007233
نتایج سرشماری‌های جدید حاکی از این است که شاهد شکل گیری الگوی دیگری از مهاجرت، به خصوص از تهران به سمت سایر شهرها تحت عنوان «مهاجرت معکوس» هستیم.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس به نقل از ایسنا، نتایج سرشماری های جدید نشان می دهد برخلاف پنج دهه اخیر شاهد شکل گیری الگوی دیگری از مهاجرت، به خصوص از تهران به سمت سایر شهرها، تحت عنوان «مهاجرت معکوس» هستیم؛ به طوری که در فاصله زمانی سال های ١٣٩٠ تا ١٣٩٥ تعداد ٣٥٠ هزار و ٦٣٢ نفر از استان تهران به استان های دیگر مهاجرت کرده اند  این نوع مهاجرت، تحت تاثیر عوامل متعددی صورت می گیرد که برخی از آنها، به خصوص طی یکسال اخیر به اوج رسیده به طوری که نتایج بررسی ها حاکی از آن است که تهرانی ها، در راس ساکنان سایر کلانشهرها، در جست وجوی شهرهای دیگری برای مهاجرت هستند که در ادامه به برخی از عوامل این مهاجرتها اشاره می کنیم.

گرانی مسکن در تهران

علاوه بر انگیزه شغلی، یافتن مسکن مناسب و کیفیت زندگی بهتر، از مهم ترین دلایل مهاجرت محسوب می شوند. در حالیکه به طور متوسط ۳۳ درصد از هزینه های سبد هر خانوار ایرانی صرف هزینه مسکن می شود، این رقم در تهران به بیش از ۴۸ درصد می رسد که این مساله باعث شده تا خرید مسکن در سایر شهرها جذابیت بیشتری پیدا کند. به عنوان مثال، داده های تحلیلی از وبسایت "آی هوم" که در حوزه مسکن فعالیت می کند حاکی از آن است که از اوایل پاییز ۱۳۹۶ تاکنون، میزان جست وجوی کلیدواژه جست و جوی ملک در شهرهایی خارج از تهران، به ویژه جزیره کیش رشد ۳۰۰ درصدی داشته است.

آلودگی هوا

بررسی تحلیلی این آمارها نشان می دهد، به اوج رسیدن عواملی چون ترافیک و آلودگی هوا در تهران، ساکنان پایتخت را بر آن داشته تا عطای زندگی در این شهر شلوغ و پر دردسر را به لقای آن ببخشند و مکان با کیفیت تری را برای زندگی خود انتخاب کنند. استانهای البرز، گیلان، مازندران و جزیره کیش از جمله این مقاصد هستند.  به طور مثال جزیره کیش به دلیل محصور بودن با آب و وسعت کم، از امنیت بالایی برخوردار است. تکدی گری در این جزیره ممنوع و ورود مواد مخدر و مشروبات الکلی به آن به شدت سخت است. به همین دلیل نرخ اعتیاد و وقوع جرایم مختلف در این جزیره به شدت پایین و نزدیک به صفر است.

زلزله

وقوع زلزله اخیر در تهران و گمانه زنی ها درباره فعال شدن گسل ها و احتمال وقوع زلزله های شدیدتر، مزید بر علت شده تا پایتخت نشینان به دنبال شهرهای امن تری برای مهاجرت باشند پس طبیعتا، تهرانی ها به دنبال سکونت در شهرهایی هستند که از نظر امکانات زیرساختی در سطح تهران باشد که در این بین نیز باز هم نام محل هایی مانند برخی شهرهای شمالی و جزیره کیش مطرح می شود. البته گرمای این جزیره در ماههای گرم سال، مقداری از جذابیت آن می کاهد.

حمل و نقل و ترافیک

تقریبا در هیچ یک از  شهرهای کوچک و متوسط ایران شاهد گره های ترافیکی کلان شهرهایی همچون تهران نیستیم و اگر شاهد پدیده گرد و غبار نباشیم در اغلب روزهای سال آسمان شهرهای کوچک، آبی است. بنابراین شاخص های سلامت جسمی و روانی در این شهرها بالاست. مطلوبیت مکان هایی همچون جزیره کیش برای پایتخت نشین ها را باید از چند جنبه یعنی امکانات زیرساختی مناسب، نداشتن ترافیک و آلودگی هوا، معافیت از مالیات، امنیت، امکانات تفریحی متنوع و متمایز مورد بررسی قرار داد. امکانات زیرساختی این جزیره شرایط لازم برای یک زندگی با کیفیت و مرفه را فراهم کرده و نبود ترافیک، هزینه های جابجایی و سوخت را به شدت کاهش می دهد؛ به طوری که برای رفت و آمد با تاکسی به هر نقطه از شهر باید حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ هزار تومان هزینه بپردازید. تمامی این عوامل، کیفیت زندگی و سلامت ساکنان این جزیره (کیشوندان) را افزایش داده است. دسترسی به دانشگاه های معتبر دولتی و غیردولتی نیز یکی از عواملی است که دغدغه تحصیل در دانشگاه های معتبر را برای ساکنان این جزیره به حداقل می رساند.

مسکن ارزان و باکیفیت
یکی از مهمترین جنبه های مطلوبیت کیش برای زندگی و سرمایه گذاری، وضعیت ملک در این جزیره است؛ فارغ از اینکه هدف سکونت یا سرمایه گذاری باشد، جزیره کیش یکی از گزینه های مناسب برای تهرانی ها محسوب می شود. شاید یکی از مهمترین تفاوت های جزیره کیش با تهران در خصوصیات جغرافیایی باشد چرا که این جزیره زمینی کاملا مسطح داشته و از همه طرف به دریا راه دارد؛ بنابراین، شاید بتوان گفت در جزیره کیش کیفیت آب و هوا در همه مناطق به یک شکل است و مانند تهران خبری از بالای شهر یا پایین شهر نیست و تنها نوع ساختمان ها و متریال استفاده شده در ساخت آن، قیمت را تعیین می کند هرچند در برخی مناطق شاهد اختلاف جزیی قیمت نیز هستیم. به دلیل اقلیم و موقعیت جغرافیایی خاص جزیره کیش، در ساخت و ساز از متریال باکیفیت استفاده شده و تقریبا تمامی سازه های مسکونی، اداری و تجاری در آن ایمن هستند. همچنین، تقریبا تمام خانه های اجاره ای در جزیره کیش مبله هستند که این موضوع می تواند ضمن کاهش زحمت های اثاث کشی، در هزینه نیز صرفه جویی قابل توجهی داشته باشد.

قیمت آپارتمان در کیش

برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در منطقه صدف کیش که یکی از بهترین مناطق این جزیره محسوب می شود، باید حدود ۳۷۰ میلیون تومان هزینه کرد در حالی که برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در مناطق غرب تهران باید حدودا دو برابر این مبلغ را هزینه کرد. به طور کلی متوسط قیمت آپارتمان در کیش از متری ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان با عمر متوسط ۱۵ سال تا حتی متری ۲۵ میلیون تومان در برج های لوکس متغیر است که این طیف گسترده مطابق با تمام بودجه ها و سلایق است. بنابراین، برای خرید یک آپارتمان ۸۰ متری در کیش می توان از حداقل ۲۲۴ میلیون تا حداکثر ۲ میلیارد تومان هزینه کرد.

هرچند به دلیل هزینه های بالای زندگی در کیش به نسبت دیگر نقاط ایران معمولا قشر مرفه تر در این جزیره ساکن می شوند. روابط اجتماعی در این شهر نسبت به شهرستان های دیگر ایران به سردی می گراید و معمولا افراد بجز در موارد خاص رفتارهای گروهی انجام نمی دهند. در کل می توان کیش را از نظر روابط اجتماعی با اروپا مقایسه کرد. با این حال مساله دوری از خانواده برخی از مهاجران به کیش را آزار می دهد. با وجود امکان پرواز مستقیم به اکثر نقاط کشور و برقراری تمام این پروازها به صورت روزانه، به دلایل مختلف اقتصادی و یا کاری بسیاری از اشخاص بیشتر از ۱ تا ۲ بار در سال به شهر و دیار خود سفر نمی کنند. البته دلتنگی در اوایل ورود مهاجران کمی آزار دهنده است اما به تدریج زندگی شکل خود را پیدا می کند و این مشکل مرتفع می شود.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

انتهای پیام/


loading...
 • مهاجرت معکوس از پایتخت کلید خورده است


  نتایج سرشماری‌های جدید حاکی از این است که شاهد شکل گیری الگوی دیگری از مهاجرت، به خصوص از تهران به سمت سایر شهرها تحت عنوان «مهاجرت معکوس» هستیم.
 • مهاجرت معکوس از پایتخت کلید خورد


  نتایج سرشماری‌های جدید حاکی از این است که شاهد شکل گیری الگوی دیگری از مهاجرت، به خصوص از تهران به سمت سایر شهرها تحت عنوان «مهاجرت معکوس» هستیم.
 • خداحافظ تهران/ مهاجرت معکوس از پایتخت یا بازگشت برخی ساکنان تهران به شهرستان‌های خود؟


  نتایج آخرین سرشماری های مرکز آمار ایران در سال 95 بیانگر آن است که در پنج سال اخیر برخلاف سال های پیش از این دوره، شاهد شکل تازه ای از مهاجرت به نام مهاجرت معکوس از تهران به سمت سایر شهرها و روستاها هستیم.
 • انفجار جمعیت یا مهاجرت معکوس


  سلامت نیوز:تهران ابرشهری ناموزون در اجزا و ارکانش است که بی هیچ تعارفی، هیچ تناسبی به لحاظ شهری، ساخت وساز، تقسیم جامعه انسانی، ملاک های قومی و امور فرهنگی در آن دیده نمی شود . تهران نمونه منحصر به فرد از شهری است که در توسعه و شکل پذیری آن هیچ م
 • مهاجرت معکوس ایجاد کنیم


  ‌نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: روستاها محور توسعه و پیشرفت کشور محسوب می‌شوند.
 • مهاجرت معکوس ایجاد کنیم


  ‌نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: روستاها محور توسعه و پیشرفت کشور محسوب می‌شوند.
 • مهاجرت معکوس ایجاد کنیم


  ‌نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی گفت: روستاها محور توسعه و پیشرفت کشور محسوب می‌شوند.
 • آغاز مهاجرت معکوس در ورامین


  یوسفی سپس با اشاره به عملکرد مطلوب دهیاران عنوان کرد: از 105 مکان ورزشی که در ورامین وجود دارد 28 مورد در این دو سال ساخته شده که بنا داریم سالن سرپوشیده 4 هزار نفری در فاصله بین شهر و روستا احداث کنیم که در شأن ورزش این شهرستان باشد، در کل دهیاران م
 • آغاز مهاجرت معکوس در ورامین


  یوسفی سپس با اشاره به عملکرد مطلوب دهیاران عنوان کرد: از 105 مکان ورزشی که در ورامین وجود دارد 28 مورد در این دو سال ساخته شده که بنا داریم سالن سرپوشیده 4 هزار نفری در فاصله بین شهر و روستا احداث کنیم که در شأن ورزش این شهرستان باشد، در کل دهیاران م
 • مهاجرت معکوس شهر به روستا با توسعه گردشگری


  مجید مهدوی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در نشست گردشگری" همایش توسعه پایدار استان تهران" که روز پنج شنبه دهم بهمن ماه در سالن همایش های وزارت کشور و با حضور استاندار تهران برگزار گردید...
 • حمایت از عشایر و روستاییان، روند مهاجرت را معکوس می کند


  مدیر امور عشایر استان تهران گفت: در صورت استمرار حمایت از عشایر و روستاییان شاهد روند معکوس مهاجرت خواهیم بود.
 • مهاجرت معکوس اتباع غیرقانونی زیر سایه مشکلات اقتصادی کشور


  عضو هیات رییسه اجتماعی مجلس گفت: درست است که اتباع افغانی به دلیل سقوط ارزش ریال از کشور خارج می شوند اما این اتفاق را می توان به فال نیک گرفت تا شاید حداقلی از مشکلات بیکاری کشور حل شود.
 • سقوط جنگنده صهیونیستی و تشدید فرآیند مهاجرت معکوس صهیونیست‌ها


  هیچ‌ یک از نیروهای سه‌گانه هوایی، دریایی و زمینی رژیم صهیونیستی قابلیت اعتماد و اتکا ندارند و این‌ یک فاجعه برای رژیمی است که اساس استمرار حیات خود را بر برتری نظامی استوار کرده است.
 • ­تببین الگوی مطلوب زندگی روستایی و تشویق مهاجرت معکوس


  معاون امور استان های صداوسیما گفت: تبیین سبک زندگی خوب ، مطلوب و ایمن در روستاها از کارهایی است که باید در رسانه انجام دهیم.
 • مهاجرت معکوس از شهر به روستا در مستند «بازگشت»/ نان 7 هزارساله روستاییان را به زادگاهشان بازگرداند


  مستند تلویزیونی بازگشت در بخش پایانی فصل اولش از تمیجان سراغ گرفته، روستایی که نان 700 ساله‌اش موجب مهاجرت معکوس شهر به روستا شده است.
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

گزارش عجیب دولت از دلایل معضلات اقتصادی سال ۹۷

تبلیغات

آسیاتک حمایت