«سجاد سالک»، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان، در گفتگو با برنا درباره اعتراضات اخیر گفت: هیچکس از برهم خوردن نظم شهر دفاع نمی کند اما امروز در سطح جامعه نارضایتی جدی است. مشکل فقر، بیکاری و احساس بی عدالتی موضوعاتی نیستند که از کنار آن بتوان ساده عبور کرد. کما این که در باب اهمیت مبارزه با فساد تقریبا همه مسئولان متفق القول هستند اما جامعه نشانه ای نمی بیند که باور پیدا کند، حاکمیت در مبارزه با فساد جدی است.

وی تاکید کرد: سال هاست در دل جامعه گلایه مندی و نارضایتی موج می زند و در شکل گیری نارضایتی ها، هر سه قوه تاثیر دارند اما امیدی که دولت روحانی به وجود آورد، باعث شد ظهور و بروز نارضایتی ها به تاخیر بیفتد. در نتیجه دولت روحانی گرچه مقصر اصلی نارضایتی مردم نیست و همه ارکان و نهادها باید خود را پاسخگو بدانند اما ناامیدی از بهبود اوضاع توسط دولت روحانی که خود را در قالب موج پشیمانم نشان داد و همچنین تحریکات تیم احمدی نژاد در دامن زدن به شکاف های اجتماعی و اقتصادی از جمله دلایلی بود که در این مقطع معترضان به حد انفجار رسیدند. به این موضوع اضافه کنید خبرهای ناراحت کننده ای که از افزایش قیمت ها، حذف یارانه ها، گرانی بنزین و غیره منتشر می شد و طبقات محروم را بهت زده کرد.

این فعال سیاسی با بیان این که در روزهای گذشته نسبت به تبعات و تلخی های اعتراضاتی که در مواردی به آشوب تبدیل شد صحبت فراوان شده، گفت: حالا که خوشبختانه آرامش به کشور برگشته و فرصت طلبان هم در سوء استفاده از اعتراضات ناکام ماندند، می خواهم به یک جنبه آموزنده این اتفاق برای مدیران اشاره کنم و آن اینکه از این پس مسئولان، هم در کنترل هزینه های جانبی باید دقت بیشتری کنند و هم این که اگر هزینه ای به جامعه تحمیل می کنند، باید سطح خدمات خود را افزایش دهند.

 وی افزود: ما در شرایطی قرار داریم که یک اتفاق بزرگ در کشور در حال وقوع است و آن اینکه دولت با کاهش سهم درآمد نفتی به سمت تامین درآمد از منابع جایگزین حرکت کرده و و در نتیجه درآمد ناشی از عوارض و مالیات رو به افزایش می گذارد و در چنین شرایطی مردم نسبت به میزان اسراف و ریخت و پاش و هزینه کرد مسئولان حساسیت بیشتری نشان داده و مشخصا نسبت به بودجه برخی نهادهای ناکارآمد واکنش نشان می دهند.

سالک تاکید کرد: مسئولان نمی توانند هم هزینه های زندگی را برای مردم افزایش دهند و هم بگویند خودمان می دانیم چطور بودجه را تخصیص دهیم. چنین روحیه ای مختص زمان بودجه نفتی بود که آقایان پول نفت را هرطور می خواستند هزینه می کردند. در حالی که امروز از جیب مردم پول گرفته می شود باید به مردم هم پاسخگو باشند. اگر نباشند وقوع اعتراضاتی همچون ماجراهای اخیر محتمل است.

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان افزود: اعتراضات و آشوب های اخیر با همه تلخی ها و خسارت هایی که داشت می تواند یک فایده هم داشته باشد البته اگر مسئولان به چشم تلنگر به آن نگاه کنند و آن اینکه مدیران کشور در هر سطح و جایگاهی که هستند کمی به خودشان آمده و به فکر تغییر وضع موجود بیفتند.

سالک با اشاره به واکنش های صورت گرفته به ناآرامی های اخیر گفت: در کنار بی تدبیری معمولی که از صدا و سیما در موقع بروز بحران سراغ داریم اتفاق خوشایند این بود که در ماجرای اخیر، اصلاح طلبان، بی لکنت، خشونت طلبی را محکوم کرده و خواستار برقراری نظم و آرامش در کشور شدند. ولی باید پذیرفت در کنار سوءاستفاده کنندگانی که در همه تجمعات اعتراضی حضور پیدا می کنند بخش عمده ای از ناراضیان تجمعات اخیر، مردم عادی بودند؛ مردمی که از بی توجهی به مطالبات خود عاصی شده و می خواستند صدای اعتراض شان را به گوش مسئولان برسانند. اما طبیعی است ما همانطور که کار جمعی بلد نیستیم، شیوه اعتراض مدنی را هم تمرین نکردیم و بی دلیل نیست تجمعات اعتراضی خیلی زود رنگ و بوی خشونت آمیز پیدا می کند و از مسیر اصلی منحرف می شود.

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان تاکید کرد: نکته مهمی که برای مردم ناراضی باید تببین کرد این است که خشونت و آنارشیسم برای جامعه ای که رو به سوی توسعه دارد سمی مهلک است. جامعه ای که از فقر و بیکاری دلش خون است فردای خشونت طلبی نه تنها وضعیت بهتری پیدا نمی کند بلکه روزنه های بهبود وضع موجود را هم می بندد. خشونت و افراطی گری، توجه مسئولان را از مسائل اقتصادی معطوف مسائل امنیتی می کند، آشوبگری، کسب و کار را به حاشیه می راند، اغتشاشگری، گردشگری و سرمایه گذاری خارجی را تعطیل می کند، به هم ریختن نظم شهر، اقتصاد کشور را فلج و تجارت خارجی را محدود می کند. در نتیجه اعتراض خشونت طلبانه با هدف بهبود وضع اقتصادی در واقع نوعی نقض غرض است. چون تبعات و پیامدهای آشوبگری، بیش از هرجایی اثر خود را بر اقتصاد کشور می گذارد، کما این که در ماجرای اخیر نیز به افزایش قیمت دلار و افت شاخص بورس تهران منجر شد.

سالک تاکید کرد: اگر بپذیریم همه سرنشینان یک کشتی هستیم آن وقت قابل فهم خواهد بود که خشونت و افراطی گری، در حقیقت آسیب زدن به کشتی خودمان بوده و اگر کشتی دچار سانحه شود آن وقت دیگر فقیر و غنی نمی شناسد. همه را غرق می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ردپای گروهک های وابسته یا منافقین در تجمعات به چشم می خورد یا خیر؟ گفت: در این که گروهک های منفور دنبال سوءاستفاده از هر اتفاقی هستند شکی وجود ندارد اما نیروهای بدخواه بیگانه آنقدر حقیر هستند که به تنهایی توانایی راه اندازی چنین غائله هایی را ندارند بلکه منتظر فرصت هستند تا روی موج نارضایتی های اجتماعی سوار شوند. یعنی حتما باید زمینه نارضایتی و گلایه مندی در دانشگاه، بازار، جامعه و یا هر محیط عمومی دیگری وجود داشته باشد تا این گروهک ها بتوانند خواست های شوم خود را مطرح کنند. به هرحال وسط دعوا کسی حلوا خیر نمی کند. فضا که تنش زا شود هرکسی ممکن است رفتار هیجانی و خشونت گرایانه ای بروز دهد و امکان مدیریت فضا هم برای نیروهای حافظ امنیت سخت و دشوار می شود.

عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان افزود: حالا که فضا رو به آرامش گذاشته وظیفه همه ارکان، نهادها و دلسوزان نظام این است که امید به بهبود را در فضا ساری و جاری کند. قوه قضائیه وظیفه دارد فکری به حال اطاله دادرسی دادرسی کرده و شائبه ها در خصوص عملکرد برخی قضات را پاک کند. بنیادها و ارگان هایی که بودجه های عجیب و غریب می گیرند و گزارش عملکردی ارائه نمی کنند در صورتی که نتوانند عملکرد ملموس و مفیدی برجا بگذارند باید با برخورد مجلس مواجه شده و بودجه شان تعدیل شود. همچنین کارآمدی شهرداری، نیروی انتظامی، هلال احمر، آتش نشانی و همه دستگاه های خدمات رسانی باید تا حد قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. همه بزرگان نظام هم باید بسیج شوند و فکری به حال موضوع فساد کنند که بیشترین نارضایتی عمومی را منجر شده است.

سالک در پایان تاکید کرد: در شرایط فعلی خیلی مهم است صاحبان تریبون چند کار نکنند؛ مثلا اصل و اساس نارضایتی ها را زیر سوال نبرند، توپ را در زمین همدیگر نیندازند و یکدیگر را متهم نکنند، ناراضیان را به انواع و اقسام انگ ها متهم نکنند، از فضای به وجود آمده برای انتقام گیری و زمین زدن همدیگر استفاده نکنند و در نهایت اینکه غائله ای که جمع شده را حل شده تلقی نکنند. چون پایان یافته تصور کردن موضوع به معنی چشم بستن روی واقعیت است و چشم بستن همانا و غافلگیری مجدد همانا.