آسیاتل

بازدید: 21

رفع آسیب‌های اجتماعی؛ مهم‌ترین برکت انتقادپذیری

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1006751
کانون خبرنگاران نبأ: استاد حوزه علمیه خواهران با تأکید بر اینکه انتقادپذیری از شاخصه‌های مؤمن به ولایت امام علی(ع) است، گفت: رفع آسیب‌های اجتماعی مهم‌ترین برکت انتقادپذیری است.

به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ خانم رابودان، استاد حوزه علمیه خواهران در رواق حضرت خدیجه حرم مطهر دعا را درس نامه انسان سازی عنوان کرد، گفت: در میان دعاها، دعای مکارم الاخلاق امام سجاد(ع)، جایگاه ویژه ای در عرصه تربیت دینی و انسان سازی دارد.
وی با اشاره به فرازهایی از دعای امام سجاد(ع) در دعای مکارم الاخلاق، افزود: امام سجاد(ع) یکی از مهم ترین فضیلت های انسانی را انتقادپذیری و شنیدن ندای مخالف دانسته و از خداوند می خواهند روحیه انتقادپذیری به ایشان عطا کرده و تحمل ایشان را در مقابل شنیدن صدای منتقدان افزایش دهند.
استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه شنیدن صدای مخالف و پذیرش انتقادهای دیگران زمینه توسعه و پیشرفت جامعه را فراهم کرده و زمینه اغتشاش در جامعه را از بین می برد، تصریح کرد: در یک جامعه و در یک حکومت دینی اگر صدای منتقدان شنیده نشود آن جامعه به طبع در مسیر سقوط و انحطاط قرار می گیرد، زیرا با انتقادپذیری آسیب های موجود در جامعه از بین می رود.
رابودان انتقادپذیری را خصیصه دینی و فضیلت مؤمنان در جامعه اسلامی عنوان کرد و گفت: مؤمن همواره با روی باز از انتقادها استقبال می کند. البته باید دقت کرد که در زندگی به سبک اسلام هر انتقادی قابل قبول نیست، بلکه انتقادهایی پذیرفته است که در مسیر حق باشد و نمی توان به بهانه انتقادپذیری از کسی توقع داشت که مسیر حق را ترک کرده و در مسیر باطل قرار گیرد.
استاد حوزه علمیه خواهران حرکت در مسیر حق و حقیقت را خط قرمز جامعه اسلامی دانست و افزود: آنچه جامعه اسلامی را از جوامع غیر اسلامی متمایز می کند عمل بر مدار حق و حقیقت است.
رابودان با بیان اینکه در تفکر اسلامی این انسان است که تمدن سازی می کند و به عبارت دیگر انسان تمدن ساز شاخصه تفکر اسلامی است، تصریح کرد: همان طور که بیان شد یکی از شاخصه های رسیدن به قله کمال و انسانیت انتقادپذیری و تبعیت از انتقاد در مسیر حق و حقیقت است. همچنین اقامه عدل از دیگر شاخصه مؤمن به ولایت اهل بیت(ع) است.
استاد حوزه علمیه خواهران با تأکید بر اینکه پیرو اهل بیت(ع) حق طلب بوده و هرگز حاضر نمی شود به خاطر منافع مادی خود دست از حق و حقیقت برداشته و در معرکه جدال حق و باطل ولی خدا را تنها رها کند، یادآور شد: انتقادپذیری و حق طلبی درسی است که کودکان و نوجوانان باید از همان ابتدای تولد تا رسیدن به سن تکلیف و دوران جوانی از پدر و مادر خود بیاموزند و به عبارت دیگر پدر و مادر الگوی انتقادپذیری و اقامه عدل و داد برای فرزندان خود هستند و باید توجه داشت که خانواده اسلامی انسان ساز است.

مهسا اسفندیاری


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

شکایت های مشتریان مفتاح رهنورد هفته آینده گزارش خواهد شد

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

گزارش راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای مقامات و مدیران دستگاه‌های اجرایی

تبلیغات

آسیاتک حمایت