آسیاتل

بازدید: 34

تولید مستند «سرزمین پیامبران» با موضوع مزار انبیای الهی در ایران

منبع : فارس نیوز کد خبر: 1006423
درباره ساخت مستند «سرزمین پیامبران» گفت: نگاهی جدید به مزار انبیای الهی در ایران داریم و تاثیرات مختلف این قبور مطهر را بر زائران بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس صالح مدرسه ای گفت: البته طی 16 سال گذشته که بارها کار قبلی ام از شبکه های مختلف پخش می شد خیلی ها معتقد بودند چون تاریخ مصرف ندارد با اقبال مخاطبان روبرو می شود. الان هم سعی کردم با نگاهی فراتر از زمان و مناسبت ها فیلم جدید را بسازم. مستند «سرزمین پیامبران»، فیلمی درباره ی «مردم و نقش مزار انبیای الهی در ایران» و ریشه های تاریخی و مذهبی آن است؛ فیلمی با زیبایی های بصری درباره ی مردم شناسی که جوهره ی آن وفاداری به مستندات است و به تمامی انتزاع. به همین دلیل با ساختاری دشوار و بغرنج روبرو بودیم.

صالح مدرسه ای عنوان کرد: ساختار این مستند بر «روایت» استوار است و همچنین روایاتی که از منظر مورّخان و اندیشمندان حوزه های جامعه شناسی و دینی برپا شده است. با عنایت به این موضوع ، مبنا و بن مایه موضوع فیلم به عنوان یک اثر هنری مورد مداقه قرار گرفته و از نقطه نظر تاریخی و تأثیرات اجتماعی آن مورد مطالعه واقع شده است.

 روایت فیلم ارتباط میان اجزا را برقرار می سازد و عناصر متنوع فیلم و فصول مختلف آن را به هم مربوط می سازد. هر یک از اساتیدی که با آنان گفتگو می شود نقطه نظراتشان را بیان می دارند و این فارغ از خطی است که روایت کلی چیده است. این کمک خواهد کرد که فیلم از لایه های گوناگون و نقطه نظرات متنوع برخوردار باشد که در نهایت پرسپکتیوی از موضوع می سازد و آن را تنها در سطح قرار نمی دهد.

ارجاعات متعدد بر گستره ی پهناور ایران به نمونه های شاخص از تاریخ و فرهنگ و ادبیات، رنگ آمیزی زیبا و تنوع خاصّ ایران اسلامی به ساختار تصویری فیلم افزوده شده است.

تهیه کننده «سرزمین پیامبران» افزود: انگیزه ی ساخت این فیلم نیز معرفی بعد تاریخی ـ مذهبی ـ معنوی و نیز جذابیت های متفاوت مزار پیامبران الهی در ایران است در میان عوام و خواص که حلقه ی ارتباطی بخش های مختلف این فیلم به تصویر کشیدن گذشته و حال این مهّم شکل می گیرد. موضوع و ساختار این فیلم به گونه ای است که با اتکا به منابع گوناگون و روش های متنوع تکنیکی و زیبایی شناسانه می توان به هدف ساخت. اما حاصل کار، به یاری خداوند فیلمی خواهد بود که تنها جنبه ی اطلاع رسانی ندارد، بلکه علاوه بر آن سندی تصویری خواهد بود از میراثی که در فرهنگ اسلامی ایران موجود است و مهم تر آن که تماشای آن می تواند روی هر تماشاگر عام و خاصی تأثیر فرامتنی بگذارد و او را به عمق جنبه ی، تاریخی و مذهبی «تاثیر و نقش مزار انبیای الهی در ایران» نزدیک تر کند.

مستند بلند «سرزمین پیامبران» محصول شبکه مستند سیما است. صالح مدرسه ای در پایان از حمایت های بی دریغ مهندس سلیم غفوری، ابوالقاسم ناصری و علیرضا نوروزی قدردانی کرد.

سایر عوامل این مستند عبارتند از: محمد هادی صالح(مشاور پژوهش)، اشکان ضیایی(تصویر بردار)،محمد جواد عرفانیان(صدابردار)، احمد وفایی (تدوینگر) و روح الله امیری(مشاور تولید).

انتهای پیام/ 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

گزارش تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات در راه صحن/ بانک توسعه و تعاون زیر ذره‌بین مجلس

نگاهی به گزارش حسابرسی شده

نگاهی به گزارش حسابرسی شده "وبصادر" و ادامه ابهام/ زیان انباشته به 85 هزار میلیارد ریال می‌رسد

تبلیغات

آسیاتک حمایت