آسیاتل

بازدید: 29

روحانی:‌ آثار برجام «الی یوم القیامه» باقی است

منبع : فردا نیوز کد خبر: 1005568
رئیس‌جمهور گفت:‌ برجام یک آثار دائمی دارد"الی یوم القیامه" که هیچ وقت آثار آن از بین نمی‌رود و یک آثاری دارد که ممکن است بماند و یا نماند.

رئیس‌جمهور گفت:‌ برجام یک آثار دائمی دارد"الی یوم القیامه" که هیچ وقت آثار آن از بین نمی‌رود و یک آثاری دارد که ممکن است بماند و یا نماند.

خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در "آیین اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی" با اشاره به جایگاه علوم انسانی طی سال های گذشته اظهار داشت: در یک دورانی سایه مظلومیت و یا نوعی محرومیت بر سر علوم انسانی و اسلامی سایه افکنده بود.

وی افزود: زمانی که آثار اکتشافات و اختراعات علوم طبیعی، علوم تجربی و مهندسی به صحنه زندگی مردم آمد، زرق و برق این علوم بسیاری از جوامع را تحت تاثیر قرار داد تا جاییکه فکر کردند علم یعنی علوم طبیعی، تجربی و مهندسی و علوم انسانی در رده دوم و سوم زندگی انسان ها قرار می گیرد.

رئیس جمهور یادآور شد: همین سایه در ذهن جوانان ما که عازم دانشگاه ها و انتخاب رشته بودند سایه افکند لذا در دوره ای می گفتند با استعداد ها به سمت علوم مهندسی و ریاضی و در دوره ای دیگر دنبال علوم تجربی رفتند.

وی با بیان اینکه علوم انسانی با سفارش متحول نمی شود، گفت: چرا در عصر ما شهید مطهری نیست، چرا علامه طباطبایی نیست؟ مگر آن ها با سفارش درس خواندند؟ مگر آن ها با پول درس خواندند؟ به جای پول و سفارش و مهندسی فضای آزاد را در اختیار اندیشمندان و دانمشندان قرار دهیم.

وی افزود: فضای نفد را باز بگذاریم، درباره نقد و انتقاد فضا را باز بگذارید و در آن فضاست که علامه طباطبایی بوجود می آید، مطهری ها بوجود می آید، باید شرایطی را فراهم کنیم که در آن شرایط امکان رشد و پرورش باشد، گل در یک محیط باز است که رشد پیدا می کند، هِی شما چک بکشید و پول دهید که خوب رشد کند سفارش کنید، خیر نمی شود باید محیط لازم را برای او فراهم کنید و در این محیط درخت و گل شکوفا می شود.

رئیس جمهور ادامه داد: شما فکر می کنید علم بدون تضارب آرا پیشرفت می کند؟ چارچوبی بگذارید بگویید راست بروید کج است یا چپ بروید کج است، نمی شود! بدون تضارب آرا و رویارویی اخلاقی و علمی چگونه اندیشمندان و دانشمندان رشد کردند، کو شیخ انصاری؟ می توانید یک شیخ انصاری دیگر پیدا کنید؟ کو آخوند خراسانی پیدا کنید؟ فضای مناسب نقد و انتقاد، اختلاف فکری و نظری را باید به رسمیت شناخت، ماشین سازی که نیست که از این طرف آهن بدهیم و از آن طرف ماشین دربیاید، فکر انسان است، احترام بگذاریم به تنوع! احترام بگذاریم به اختلاف نظر. اختلافی که در چارجوب نظریه باشد می تواند برای وحدت جامعه ما مفید باشد و فشار برای وحدت ماشینی می تواند برای انسجام جامعه ما خطرناک باشد.

روحانی با اشاره به شکست آمریکایی ها در مقابل ایران، اظهار داشت: آمریکایی ها اخیرا در دو بخش در مقابل ملت بزرگ ایران دچار شکست شدند یک بخش آنجایی بود که می خواستند در برابر افکار عمومی جهان بایستند و تعهدات بین المللی را زیرپا بگذارند. تعهدات یا از جنس حقوق است یا از جنس اخلاق است و یا از جنس روابط صحیح انسانی است که در داخل علوم انسانی تعریف می شود.

وی با بیان اینکه دنیا در برابر آمریکایی ها ایستاد، گفت: آمریکایی ها می خواستند در چند روز پیش تعهد بین المللی خود در برجام را زیر پا بگذارند. صف مقابل آمریکا را دیدید تمام کشور های جهان به استثنای یکی دو کشور و یک رژیم منفور همه کشور ها یک پارچه مقابل آمریکایی ها ایستادند، چرا؟ اگر ما به تعهد احترام نگذاریم، اگر به قرارداد احترام نگذاریم باید فاتحه تمدن را در جامعه جهانی بخوانیم و نمی توانیم انتظار داشته باشیم این جامعه پیشرفت کند.

رئیس جمهور افزود: اگر ما به مقررات بین المللی احترام نگذاریم، اگر به ارزش های دینی و یا فرادینی احترام نگذاریم؛ عدالت، راستگویی، وفای به عهد، ارزش های انسانی و بلندی هستند که اسلام هم به آن تأکید کرده است. اگر این ارزش ها در جامعه زیرپا رفت اگر تعهد یک دولت در پیوستگی دولت قبلی زیرپا گذاشته شد، هیچ تعهدی دیگر منعقد نمی شود. زیرا عمر دولت ها کوتاهست و دوره آن ها از بین خواهد رفت، لذا در این شرایط اعتمادی دیگر باقی نخواهد ماند. اعتماد وقتی باقی می ماند که دولت قبل به تعهدات دولت بعد متعهد بماند. این اصل سنگ زیربنای روابط بین المللی است.

روحانی با بیان اینکه خوشحالم از اینکه حاکمیت کاخ سفید در بهم ریختن تعهدات بین المللی وزیرپا گذاشتن وفای به عهد در ایستادن در برابر مصوبه شورای امنیت سازمان ملل و توافق هفت کشور ناموفق بود تصریح کرد: عدم موفقیت آمریکا در این حوزه ها پیروزی برای بشریت و اخلاق و به خصوص حقوق است.

وی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تأکیدات دوباره خود در خصوص برجام گفت: بار ها گفته ام ما در برجام موفقیت هایی به دست آورده ایم که هیچ وقت از بین نخواهد رفت. هیچ کس نمی تواند آن ها را از بین ببرد. ما در برجام به دنیا گفتیم که معضل پیچیده منطقه ای و حتی بین المللی با میز مذاکره قابل حل و فصل است. این از بین نخواهد رفت تا تاریخ تاریخ است باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور در همین زمینه گفت: حالا اگر هم کسی بیاید تعهدات برجام را نقض کند و برجام را از بین ببرد، ما ثابت کردیم پای میز مذاکره گره کور بین المللی قابل باز شدن است و باز کردیم. «حصل ما حصل»، این دیگر از بین نخواهد رفت. ما ثابت کردیم ایران راستگوست و دشمنان ما دروغ می گویند. ثابت کردیم که ایران دنبال سلاح نیستیم. در این مذاکرات ثابت کردیم که ما راست گفتیم و دشمنان ما دروغ گفتند. این را آژانس بین المللی که حتی آمریکا در آن بود می گوید. PMD را خاتمه یافته اعلام کرد. معنی خاتمه یافتن پی ام دی این پرونده مهم پیچیده فنی حقوقی بین المللی این است که ایران راست گفته است و معاندان ایران دروغ گفتند. این پیروزی دائمی است و از بین نخواهد رفت.

روحانی افزود: ما در برجام کاری کردیم که دنیا بپذیرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه هسته ای خود را ادامه دهد. چیزی که قبلا می گفت: ایران حق ندارد حالا کاری به درست و غلط بودن آن نداریم، اما تمام شد. همه کشور ها قطعنامه سازمان ملل اعتراف کرد ایران حق دارد تحقیق و توسعه را ادامه دهد. این پیروزی قابل خدشه نیست و از بین نخواهد رفت.

وی با بیان اینکه برخی هنوز ابعاد مسئله برجام را لمس نکردند یادآور شد: برجام یک آثار دائمی دارد"الی یوم القیامه" که هیچ وقت آثار آن از بین نمی رود و یک آثاری دارد که ممکن است بماند و یا نماند. ما در طول این دو سال که در ۲۶ دی ماه سال ۱۳۹۴ اجرایی شد. از آن مدت تاکنون درآمد نفتی و میعانات ما دو برابر شد. ما این پول را گرفتیم. آیا این از بین می رود؟ صد ها مورد سرمایه خارجی آوردیم آیا آن ها از بین می رود؟ سرمایه خارجی به داخل خاک ایران آمده و به کارخانه، نیروگاه، بندر، لوکوموتیو و هواپیما تبدیل شده است آیا این آثار از بین می رود؟

رئیس جمهور در ادامه اظهاراتش با اشاره به اهمیت جایگاه علوم انسانی گفت: چه کسی توانست در این مذاکرات سخت بین المللی برای ملت ایران موفقیت بدست آورد. جز علم حقوق و علم سیاست. این علوم انسانی است که می تواند سرنوشت یک جامعه را تغییر دهد. سرلوحه علوم هم برای مادیت و هم برای معنویت علوم انسانی است. دانشجویان و با استعداد ها را تشویق کنیم برای حضور در این رشته ها و محیط دانشگاه و تحقیقات را برای تحقیق آزاد بگذاریم.

روحانی با بین اینکه علوم انسانی باید جامعه را هدایت کند، گفت: اینگونه نیست که چند نفر بنشینند و علوم انسانی را هدایت کنند. علوم انسانی در یک پروسه و جامعه آزاد در فضای نقد و انتقاد، بحث و مباحثه می تواند رشد کند. علوم انسانی باعث شد که ما در جامعه امروز سرنوشت متفاوتی را می بینیم.

وی با بیان اینکه دیپلمات های ما قراردادی نوشتند نمی خواهم بگویم این قرارداد نقصی ندارد، اما همین چیزی که آن ها تهیه کرده اند ترامپ یک سال است خود را به در و دیوار می زند تا این قرارداد را لغو کند، گفت:، اما او تا امروز موفق نشده است. این به معنای پیروزی تعهدات بین المللی است. این به معنای پیروزی حقوق بر دیکتاتوری است. آمریکایی ها نتوانستند با دیکتاتوری، با خودبزرگ بینی، افکار عمومی جهان را زیرپا بگذارند. این پیروزی برای اندیشمندان علوم انسانی ایران وبرای ملت ایران است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقایع کشور به شکست دوم آمریکایی ها در برابر ملت ایران نیز اشاره کرد و افزود: در خیابان عده ای می آیند اعتراض می کنند حالا حق است یا ناحق؛ من خواهش می کنم به همه مردم ما احترام بگذاریم. حالا اگر یک فردی از یک جایی دستوری داشته، تحریک شده است و یا جاسوس بوده است بگذارید در یک دادگاه صالح ثابت شود. همینطور که نمی توان حرف زد. هر کس می آید در خیابان حرف بزند یا خس و خاشاک است، یا گاو است، یا گوساله است یا آشغال است این چه جور حرف زدنی است. چرا بی ادبانه با جامعه برخورد می کنید.

ادامه دارد...

loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش جدید نیویورک‌تایمز از نقشه‌های عربستان علیه ایران

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

تبلیغات

آسیاتک حمایت