آسیاتک

بازدید: 13

بهانه‌های ایرانی برای کتاب نخواندن

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1005288
گروه ادب: رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران گفت: ایرانی‌ها در فضای مجازی فعال‌تر هستند، در حالی که بهانه‌های مختلفی را برای کتاب نخواندن عنوان می‌کنند.


ایرانی های فعال در فضای مجازی/چرا کتاب نمی خوانیم

فریبا افکاری، رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) درباره پیشینه کتابت و کتاب در کشورمان گفت: پشت نسخ خطی، تاریخ کتابت و نام کاتب آمده که نشان از تاریخ انتقال این نسخ در ایران بوده و از گذشته وجود داشته است، نسخه هایی که مذهب و تزئین شده بوده و حکایت از تاریخ کتابت در کشورمان را دارد، البته در این زمینه فقط کاتبان نیستند، بلکه کاغذپردازان، صحافان، کاتبان و ... نیز وجود دارند که در شکل گیری کتاب نقش عمده ای داشتند.
وی افزود: امروز دنیای دیجیتال، حوزه کتاب و کتابت را تغییر داده است، اما با این وجود، ساختمان فکری که از طریق کتاب ساخته می شود، می تواند دنیای پیرامون یک فرد و جامعه را متحول کند.
افکاری با اشاره به مطالعه گفت: فضای مجازی، کتاب و کتابخوانی را تحت تأثیر قرار داده، اما این موضوع فقط برای کشور ما نیست و فضای مجازی در همه دنیا در دسترس مخاطبان است، اما آمار کتابخوانی در کشورمان پیش از این نیز، چندان مطلوب نبود و اکنون براساس آمار سال گذشته، 13 درصد مخاطبان هفته ای یک کتاب، 20 درصد در ماه یک کتاب، 19 درصد هر سال یک کتاب، 7 درصد هر دو سال یک کتاب و 41 درصد از جامعه، اصلاً کتاب نمی خوانند.
وی ادامه داد: این در حالی است که هر ایرانی حداقل در 18 کانال در شبکه های مجازی حضور دارد و در مجموع 586 هزار کانال ایرانی وجود دارد و 20 درصد از کانال ها بالای 5 هزار عضو دارند و در روز حدود 2 میلیون مطلب در تلگرام منتشر می شود که 88 درصد این مطالب تولیدی بوده و 12 درصد فوروارد(ارجاعی) است و در روز نزدیک به 2 میلیارد بازدید از شبکه های اجتماعی انجام می شود.
افکاری با اشاره به آمار مطالعه کتاب در جهان عنوان کرد: براساس رتبه بندی گاردین، فنلاد، نروژ، ایسلند، دانمارک، سوئد و سوئیس جزء باسوادترین کشورهای جهان در سال 2016 هستند و سرانه مطالعه کتاب براساس آمار سال 2010، در کشورهای فنلاد 44 دقیقه، استونی 36 دقیقه و آلمان 34 دقیقه در روز است و در ایران با احتساب قرآن و روزنامه، 13 دقیقه در روز است.
وی درباره ایجاد انگیزه برای کتابخوانی کودکان بیان کرد: تا وقتی کسی نباشد که کتابی به دست دانش آموز بدهد، کتابخوان نخواهد شد و متأسفانه اغلب مدارس فاقد کتابخانه هستند و این موضوع باید از سوی متولیان امور فرهنگی مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر برخی فضا و مکان کتابخوانی را بهانه ای برای مطالعه نکردن عنوان می کنند، در حالی که در هر فضایی می توان مطالعه کرد و باید سلیقه و ذائقه خود را پیدا کرد.
رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان تصریح کرد: یکی از مواردی که می تواند انگیزه کتابخوانی را توسعه دهد، کانون ها یا گروه های کتابخوانی است که به شدت در دنیا رواج دارد و همچنین کتابخانه های عمومی نیز نقش مهمی در کتابخوانی جامعه دارند و اما متأسفانه تعداد آنها در محله ها اندک است و به همین دلیل بسیاری تلاش می کنند کتابخانه شخصی خود را غنی تر کنند و این موضوع در کشورهای دیگر چندان رایج نیست.
وی با اشاره به برخی از عناوین کتاب های پرفروش گفت: کتاب هایی مانند «عباس دست طلا»، «بار دیگر نادر» تاریخ شفاهی زندگی شهید نادر مهدوی، «فرشته نجات» و ... عناوینی است که در سال های اخیر پرفروش شده اند.

 

شارژ
loading...
دانلود نرم افزار

نیازمندی های روز ایران

پربازدیدترین اخبار

تبلیغات

دیگران چه میخوانند

گزارش ها

قوه قضائیه به گزارش ۱۰۰ روزه نجفی رسیدگی کند/ آیا شهرداری و شورای شهر اصلاح‌طلبان درباره قالیباف راست می‌گویند؟

قوه قضائیه به گزارش ۱۰۰ روزه نجفی رسیدگی کند/ آیا شهرداری و شورای شهر اصلاح‌طلبان درباره قالیباف راست می‌گویند؟

پنجمین روز جشنواره موسیقی فجر /گزارش تصویری

پنجمین روز جشنواره موسیقی فجر /گزارش تصویری

به زودي گزارشي درباره تلگرام به مردم ارائه مي دهيم

به زودي گزارشي درباره تلگرام به مردم ارائه مي دهيم

ابوالفضل برای عاشق شدن به دنیا آمده بود/ یکی از شعرا گفته بود اشعار سپهر ارزش ادبی ندارد + گزارش تصویری

ابوالفضل برای عاشق شدن به دنیا آمده بود/ یکی از شعرا گفته بود اشعار سپهر ارزش ادبی ندارد + گزارش تصویری

اعلام گزارشی از فعالیت‌های مؤسسه قرآنی «معراج» بجنورد

اعلام گزارشی از فعالیت‌های مؤسسه قرآنی «معراج» بجنورد

گزارش: هفته عجیب سرخابی های محبوب!

گزارش: هفته عجیب سرخابی های محبوب!

مطالب جالب از سراسر وب

آسیاتک عینک ارزان