آسیاتل

بازدید: 38

بهانه‌های ایرانی برای کتاب نخواندن

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1005288
گروه ادب: رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران گفت: ایرانی‌ها در فضای مجازی فعال‌تر هستند، در حالی که بهانه‌های مختلفی را برای کتاب نخواندن عنوان می‌کنند.

ایرانی های فعال در فضای مجازی/چرا کتاب نمی خوانیم

فریبا افکاری، رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) درباره پیشینه کتابت و کتاب در کشورمان گفت: پشت نسخ خطی، تاریخ کتابت و نام کاتب آمده که نشان از تاریخ انتقال این نسخ در ایران بوده و از گذشته وجود داشته است، نسخه هایی که مذهب و تزئین شده بوده و حکایت از تاریخ کتابت در کشورمان را دارد، البته در این زمینه فقط کاتبان نیستند، بلکه کاغذپردازان، صحافان، کاتبان و ... نیز وجود دارند که در شکل گیری کتاب نقش عمده ای داشتند.
وی افزود: امروز دنیای دیجیتال، حوزه کتاب و کتابت را تغییر داده است، اما با این وجود، ساختمان فکری که از طریق کتاب ساخته می شود، می تواند دنیای پیرامون یک فرد و جامعه را متحول کند.
افکاری با اشاره به مطالعه گفت: فضای مجازی، کتاب و کتابخوانی را تحت تأثیر قرار داده، اما این موضوع فقط برای کشور ما نیست و فضای مجازی در همه دنیا در دسترس مخاطبان است، اما آمار کتابخوانی در کشورمان پیش از این نیز، چندان مطلوب نبود و اکنون براساس آمار سال گذشته، 13 درصد مخاطبان هفته ای یک کتاب، 20 درصد در ماه یک کتاب، 19 درصد هر سال یک کتاب، 7 درصد هر دو سال یک کتاب و 41 درصد از جامعه، اصلاً کتاب نمی خوانند.
وی ادامه داد: این در حالی است که هر ایرانی حداقل در 18 کانال در شبکه های مجازی حضور دارد و در مجموع 586 هزار کانال ایرانی وجود دارد و 20 درصد از کانال ها بالای 5 هزار عضو دارند و در روز حدود 2 میلیون مطلب در تلگرام منتشر می شود که 88 درصد این مطالب تولیدی بوده و 12 درصد فوروارد(ارجاعی) است و در روز نزدیک به 2 میلیارد بازدید از شبکه های اجتماعی انجام می شود.
افکاری با اشاره به آمار مطالعه کتاب در جهان عنوان کرد: براساس رتبه بندی گاردین، فنلاد، نروژ، ایسلند، دانمارک، سوئد و سوئیس جزء باسوادترین کشورهای جهان در سال 2016 هستند و سرانه مطالعه کتاب براساس آمار سال 2010، در کشورهای فنلاد 44 دقیقه، استونی 36 دقیقه و آلمان 34 دقیقه در روز است و در ایران با احتساب قرآن و روزنامه، 13 دقیقه در روز است.
وی درباره ایجاد انگیزه برای کتابخوانی کودکان بیان کرد: تا وقتی کسی نباشد که کتابی به دست دانش آموز بدهد، کتابخوان نخواهد شد و متأسفانه اغلب مدارس فاقد کتابخانه هستند و این موضوع باید از سوی متولیان امور فرهنگی مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر برخی فضا و مکان کتابخوانی را بهانه ای برای مطالعه نکردن عنوان می کنند، در حالی که در هر فضایی می توان مطالعه کرد و باید سلیقه و ذائقه خود را پیدا کرد.
رئیس کتابخانه دانشکده مطالعات جهان تصریح کرد: یکی از مواردی که می تواند انگیزه کتابخوانی را توسعه دهد، کانون ها یا گروه های کتابخوانی است که به شدت در دنیا رواج دارد و همچنین کتابخانه های عمومی نیز نقش مهمی در کتابخوانی جامعه دارند و اما متأسفانه تعداد آنها در محله ها اندک است و به همین دلیل بسیاری تلاش می کنند کتابخانه شخصی خود را غنی تر کنند و این موضوع در کشورهای دیگر چندان رایج نیست.
وی با اشاره به برخی از عناوین کتاب های پرفروش گفت: کتاب هایی مانند «عباس دست طلا»، «بار دیگر نادر» تاریخ شفاهی زندگی شهید نادر مهدوی، «فرشته نجات» و ... عناوینی است که در سال های اخیر پرفروش شده اند.

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ نشینی در ٤ برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

گزارشی از کاخ‌نشینی در 4 برج لاکچری تهران

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

با وجود گزارش سیا در کنار بن سلمان می‌ایستم

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

حسن‌زاده: گزارش دیدار تیم‌های سپاهان و پرسپولیس در حال بررسی است

تبلیغات

آسیاتک حمایت